Eesti parim Dohas Soome vastu - Sergei Lepmets (7)

Lepmets on väga kindel püüdja. Foto: Jana Pipar / EJL

Eesti rahvuskoondis alustas 2019. aastat 2:1 võiduga Katari pealinnas Dohas, kui alistati põhjanaaber Soome. Soliidse partii tegid mitmed, aga taas sai silma paista võitmatu Sergei Lepmets.

Esimesel poolajal oli mäng mõnevõrra rohkem soomlaste käes, kuid hädas oldi võimaluste loomisega. Pärast väikest mõtte- ja puhkepausi muutus pilt aga mõlemalt poolt lahtisemaks ja kui vastaste puurilukk Walter Viitala tundus kohati närveerivat, siis Sergei Lepmets oli tavapäraselt heal tasemel.

Et mäng ei käinud mõisa peale ja mõlema meeskonna koosseis oli segu noortest ja vanadest, siis on ka hinnete skaala tavapärasest laiem. Eesti eest käisid väljakul viis debütanti - Henrik Pürg, Rasmus Peetson, Robert Kirss, Markus Poom ja Tristan Koskor.

Soccernet.ee toimetuse hinded:

Eesti parim Sergei Lepmets - 8. Alates Balti turniirist, milleks Lepmets üle kuue aasta koondisesse kutsuti, on sinisärgid võitnud kolm, viigistanud ühe ja kaotanud kuus mängu - Lepmetsa saldol on kolm võitu ja viik ... Taas sisuliselt ideaalne mäng. Pole midagi teha, tekitab postide vahel kindlust. Eksis küll paaril korral jalaga avades, aga see ei ole nii suur patt.

Henri Anier - 8. Lepmetsast teises platsi otsas toimetas taas Anier, kellele hakkab üksiku ründajana funktsioneerimine üha rohkem istuma. Mängib väga targalt, tekitab liikumistega teistele vabu tsoone; tasuks ka järjekordne värav, mille lahendas äärmiselt külmavereliselt.

Gert Kams - 7. Kas anname Hõbepalli ära? Kes on Kamsi tegemistega kursis Premium liigast, teadsid 35. minutil täpselt, mis juhtuma hakkab. Ja nii juhtuski. Võitles kaptenile kohaselt, hoidis kaitses enda ääre sisuliselt täiesti lukus ja jõudis ka rünnakule tsenderdama, eriti teise poolaja alguses. Saab küll tänavu juba 34, aga on noortele väga heaks eeskujuks.

Taijo Teniste - 7. Käik, mida oskasid oodata vähesed - ilmselt Teniste isegi. 172 sentimeetrit pikkasid keskkaitsjaid ei ole maailmas palju, aga Teniste tehnika ja palliga mäng on piisavalt heal tasemel ja tõestas, et kui ei pea maadlema kahemeetriste ründajatega, on ta täiesti arvestatav variant. Korra eksis valusalt mängu ehitades, aga see lapiti kamba peale ilusti ära.

Madis Vihmann - 6. Aasta tagasi oli Vihmann koondises veel ise nii ja naa mees, aga on tõestanud, et väärib kohta. Söötude kvaliteet kaitsjatest parim, palju häid otsuseid, ei rabistanud. Soomlaste värava puhul oleks ehk saanud paremini tegutseda, aga pole lõpuni kindel, mis selles olukorras juhtus.

Artjom Dmitrijev - 6. Tuli poolajal vahetusest ja oli omas elemendis meeskonnale suureks abiks - esimesel poolajal meil selline lõhkuja puudus ja soomlased leidisd poolkaitse- ja kaitseliini vahel selgelt liiga palju ruumi, aga Artjomi sekkumisega kadus see variant sisuliselt laualt. Peab leidma hea klubi, et taset vähemalt hoida.

Markus Poom - 6. Dmitrijeviga koos sisse tulnud Poom oli debütantidest ilmselt parim. Pole muud öelda kui et isasse - väga rahulik ja kindel toimetamine, ei paanitsenud keskväljal palliga mängides, võimalusel otsis ka häid käike ettepoole ja oli suuresti teise värava sünni võti. Lõpus jäi surve all ehk füüsiliselt veidi pehmeks, aga see tuleb ajaga järele.

Mark Oliver Roosnupp - 6.  Tuli samuti teiseks poolajaks peale ja oli esimesed 20 minutit väga terav, kui teda rünnakul mitmel korral leiti, aga siis kadus natuke pildist. Sarnaselt Poomile palliga väga tubli, teise värava olukorras ei oleks just paljud ründava suunitlusega jalgpallurid pead tõstnud ja söötu (pigem keerukat pealegi) otsima hakanud.

Frank Liivak - 6. Hoolitses avapoolaja kõige ohtlikumate momentide eest. Võttis äärelt julgelt ette ja tegi teravust, aga ehk oleks isegi rohkem võinud äärekaitsja pealt teha üritada, sest kõrvalt tundus, et on selle duelli vaimselt võitnud. Juurde saaks panna lõpp-produktis, kuigi kui karistusalas on üks ründaja, ei olegi häid palle lihtne anda.

Trevor Elhi - 6. Sai väga korraliku tööpäeva, sest soomlased rappisid just teda ja Henrik Pürgi, aga vähemalt hindele rahuldav tegi oma töö ära. Samas ebastabiilne. Kohati väga hea, kohati sai mingi jamaga maha, eriti lõpus läks silmnähtavalt raskeks, mis on ka praegust hooaja seisu arvestades loogiline.

Sander Puri - 6. Tuli pingilt ja aitas keskvälja natuke paremini tasakaalu, toetas eelkõige kogemusega noori mehi. Sarnaselt Poomile oli oluline lüli teise värava sünnis. Suure osa platsil veedetud ajast pidi siiski kaitsetööle pühendama, mistõttu ei saanud palliga väga toimetada.

Rasmus Peetson - 5. Esimese mängu kohta polnud viga, aga arenguruumi on palju. Kohati mingites momentides jäi liiga passiivseks, aga kohati jällegi võitles mehiselt ja teenis ka palle tagasi. Mingis plaanis ei moodusta ehk Lepistuga parimat paari, sest iseloomult ollakse üsna sarnased. Teises mängus tahaks näha selgemas rollis.

Robert Kirss - 5. Tahtmise taha midagi ei jäänud, eriti mängu algfaasis rabas kaitsjate pinge all hoidmiseks kõvasti. Mõlema poolaja alguses suutis oma liikumisega teravust tekitada, jäi napilt debüütväravast ilma. Samas mingitel hetkedel väsis selgelt.

Brent Lepistu - 5. Sarnaselt Peetsonile jäi kohati passiivseks, kohati võitles hästi, aga Lepistu pidanuks selles paaris olema kogenum mees. Ei tule tal koondises asjad sugugi nii välja nagu tahaks - oskused on olemas, aga mäng jätab rabeda mulje. Ei tea, kas on liigne tahtmine tõestada või midagi muud.

Henrik Pürg - 4. Raske debüüt, eriti esimene poolaeg. Värises alguses nagu haavaleht, jäi hätta nii palliga kui üks-ühele duellides. Mängu jooksul kogus ennast, aga paistis silma, et kiirusest on sellel tasemel vajaka. Võrreldes Vihmanniga, kelle mängud alles hiljuti mõnevõrra sarnased olid, ei ole ka füüsiliselt sama võimas kuju. Peab ilmselt veel veidi küpsema, enne kui koondises kaela kandma saab hakata.

Tristan Koskor - 4. Mängitud veerandtunniga ei suutnud üksiku ründajana sisuliselt midagi korda saata. Mitmel korral kaotas duelli, võibolla oleks pidanud juba eos rohkem kaitsmisega tegelema. Ilmselt saab Islandi vastu võimaluse näidata, kas temas on materjali.

Fotograaf: JANA PIPAR