Götze - ühe värava vang (1)

Sellisena mäletab Götzet meedia ka täna. Foto: upi.com

"Mine ja näita, et sa oled parem kui Messi!" Selle lausega saatis Saksamaa koondise peatreener Joachim Löw neli suve tagasi maailmameistrivõistluste finaalis vahetusest väljakule Mario Götze. Lisaajal lõi noor Götze mängu ainsa värava ning vähemalt tol õhtul Rios oligi ta Messist parem.

Jalgpalliavalikkus pole aga tollest Löwi lausest teadlik mitte seetõttu, et telepilt selle kinni oleks noppinud, vaid seepärast, et Löw selle mängujärgsel pressikonverentsil ise välja ütles. Hiljem on ta oma viimast tegu kahetsema hakanud. Löw on öelnud, et kogenud treenerina pidanuks ta aimama, et selle lause avalikuks tegemisega suurendab ta Götzele pandud suuri ootusi veelgi.

Kuivõrd just Löwi väljaöeldu survet Götzele suurendas, selle selgeks tegemine eeldab töövahendeid, mida siinkirjutajal hetkel käepärast pole. Kuid ka kõige põgusam pilk Saksamaa meedias toimuvale lubab veendunult kinnitada, et Götze edasist karjääri on too löödud värav kujundanud küll.

Lühidalt Götze sportlikest klubisaavutustest. Dortmundi Borussiast aasta enne Rio finaali Müncheni Bayernisse siirdunud Götze Baierimaal Pep Guardiola juhendamisel päris läbi lüüa ei suutnud ning läks kolm aastat hiljem Dortmundi tagasi. Selle ülemineku käigus tunnistas ta, et üleminek Bayernisse olevat olnud viga. Bayernis jäi tema arvele 73 mänguga löödud 22 väravat ning kolm meistritiitlit.

REKLAAM

Ent 2016. aasta Dortmund polnud enam see, mis kolm aastat varem. Nimelt puudus seal mees, keda peetakse Löwi kõrval ainsaks, kes osanud Götze talenti edukalt rakendada – Jürgen Klopp, kes aasta varem oli liikunud Inglismaale. Tänaseks on Dortmundis kahe aastaga vahetunud mitmed treenerid (Thomas Tuchel, Peter Bosz, Peter Stöger, Lucien Favre), kelle käe all aga Götze oma kunagist mina leidnud pole.

Eilne Kicker osutab kõnekale statistikale, mille järgi on Götze oma Dortmundi karjääri teisel perioodil vallanud viimasel väljakukolmandikul palli vaid 7,3 protsenti koguajast, samas kui Bayernis oli see näitaja 21,1. Tänase seisuga on Götze Dortmundis veedetud kahe aastaga löönud 34 mängus vaid kolm väravat. Bayernis olid need numbrid 73/22 ning vahemikus 2009-2013 ehk Dortmundi esimesel perioodil 83/22. Niisiis, Götze on ründefaasist täielikult välja tõrjutud.

Ent käimasolev hooaeg ületab kõik eeltoodu. Dortmundi uue treeneri Favre juhendamisel on Götze pääsenud episoodiliselt väljakule vaid karikamängus ning UEFA Meistrite Liigas. Seevastu koduses liigas istus ta kolmes esimeses mängus varumeestepingil, nädalavahetusel peetud neljandas mängus Hoffenheimi vastu ei leitud talle kohta isegi varus.

Götze pole talle antud napi ajaga suutnud treenereid veenda, miks peaks ta järgnevates mängudes uue võimaluse saama. Statistika eelmise nädala Meistrite liiga mängust Club Bruggega: algrivistuses väljakule usaldatud Götze võitis vaid 28,6 protsenti kahevõitlustest, tema 33 söödust jõudis sihile vaid kuus ning 62. minutil kutsuti ta pingile.

Selline on tegelik reaalsus. Pingil. Foto: thelocal.de

Ent meedia küsimused teemal, kuidas ja millal Götzet taas mängimas võib näha, need kahvatud numbrid vähendanud pole ning täna näib sedasi, et meedia on ainus institutsioon, kes usu Götzesse säilitanud. Tema rivistusest eemalejäämine Hoffenheimi vastu peksis tolmu täiesti üles.

Mõned näited. Telejaama Sport1 pühapäevahommikune kultuslik jalgpalli-jutusaade Doppelpass pühendas oma pooleteisest tunnist Dortmundile viisteist minutit, millest kolm kulus Götzele. Doppelpassiga konkureeriv telejaama Sky jalgpallisaade Wontorra lasi Götze teemat analüüsida täna kolmandas liigas mängival maailmameistril Kevin Grosskreutzil. Üksteise kõrval arutlesid samal teemal kõik suuremad päevalehed, mille krooniks võiks pidada eilse (24.09) spordiajakirja Kicker üle kolme lehekülje jooksvat persoonilugu.

Teised jalgpallialased institutsioonid Götzet enam nii suure tähelepanu vääriliseks ei pea. Treenerid tema järele ei õhka. Favre on jäänud seni diplomaatiliseks, öeldes, et Götze positsioonile on suur konkurents (loe: Götze pole piisavalt hea). Ka spordidirektorid ei mõtle tema palkamisele. Doppelpassis vastas Wolfsburgi spordidirektor Marcel Schäfer saatejuht Thomas Helmeri vastavasisulisele provotseerivale küsimusele enam-vähem samas võtmes nagu eelnevalt Favre. Saatekülalised ja stuudiopublik pahvatasid naerma, kui Schäfer laveerida püüdis: "Meil on meeskond väga hästi komplekteeritud." (loe: Götze pole piisavalt hea). Ning fännidki ei nõua Götze positsiooni muutmist.

Kui nüüd kogu see kupatus ühte patta panna, vaatab meile vastu keskpärane jalgpallur, kes aga just tänu aastaid tagasi löödud tähtsale väravale järjekindlalt meedia huviorbiidis püsib. Eilses Kickeris öeldakse see ka otse välja. Ajakirjanikud Matthias Dersch ja David Riedel küsivad artikli alguses, kas meie, ajakirjanikud, hoiaksime täna Götze tegemistel sedavõrd teravalt silma peal, kui tol Rio-õhtul oleks Andre Schürrle sööt leidnud väravaesiselt Götze asemel hoopis Thomas Mülleri? Ajakirjanikud pakuvad välja, et ilma tolle väravata võinuks Götze edasist karjääri vaadata kui järjekordset näidet, kus suurte ootustega karjääri alustanud mängija osutub lihtsalt keskpäraseks.

Ent Saksamaa eest on varemgi tähtsaid ja väga tähtsaid väravaid löödud, kuid sarnast liialdatud reaktsiooni konkreetse jalgpalluri puhul annab ajaloost meenutada. Tänaseks oleme jõudnud koguni nii kaugele, et Hoffenheimi mängu järel telejaamale Sky antud usutluses ütles Favre, et meedia pidev keskendumine Götzele on teiste mängijate suhtes solvav. See on äärmiselt põnev tähelepanek ning seda märkust uurides võime avardada arusaama, miks Götze meediale ikka veel nii suurt huvi pakub. On täiesti usutav, et lisaks Rio-väravale võime lähemal uurimisel tuvastada esmapilgul varju jäävaid lisapõhjuseid.

Joachim Löwi selgitus Bildile, kus ta kahetseb, et Götzele öeldud lause avalikuks tegi (subtiitrite võimalusega).

Siin võiks leida abi semiootik Juri Lotmani raamatust "Kultuur ja plahvatus", kus ta ühes lõigus püüab leida võtit järgnevale intrigeerivale situatsioonile. Nimelt on Tšehhovi jutustuse "Esimese klassi reisija" peategelane, edukas insener, nördinud, kuna tema nimi on avalikkusele tundmatu, samas kui tema armuke, andetu provintsilauljatar, laialt tuntud. "Tühine, tujukas, ahne tüdruk, ja lisaks veel ka rumal," põrutab insener.

Lotman selgitab tüdruku tuntust järgmiselt: "Asi on selles, et isegi halva laulja looming on oma loomult isiklik, isegi hea inseneri looming aga justkui lahustuks üldises anonüümses tehnika progressis. Inseneri nime mäletataks arvatavasti siis, kui sild kokku variseks, sest see oleks ebatavaline sündmus."

Ka Götzel oli tolles nelja aasta taguses võistkonnas isikupärane roll, mis väravalöömise hetkel väljendus plahvatusena ning andis meediale võimaluse too episood äärmuseni isikupäraseks lihvida. Konteksti selleks andsid imelapsestaatus, vahetusmängijaks olemine ning, jah, ka too Löwi kaasa antud võrdlus Messiga. Götze oli tol hetkel saanud just 22-aastaseks, mis andis usku, et sisuliselt tähendas värav Rios tema karjääri sissejuhatuse lõppu, suure karjääri kuldset algust. Götze klubikaaslased võivad tunda end Tšehhovi inseneri moel solvatuna, kuid nad on võimetud olukorda muutma. Ja selleks pole suuteline ka Götze.

Pole üldse liialdus väita, et täna meediast vastu vaatav Götze on tolle nelja aasta taguse värava vang - Götze on muudetud iseenda karikatuuriks, kivistunud monumendiks, tolle värava autoriks. Meedia tõmbleb iseenda poolt loodud kivikuju ja reaalse statistika vahel, ega ole seepärast võimeline keerukas psühholoogilises olukorras adekvaatselt käituma.

***

Sel suvel ilmus DAZN-i kaubamärgi all Saksa režissööri Aljoscha Pausa dokumentaalfilm "Being Mario Götze", mis visandab Götze kujunemisloo ning kus saavad sõnad paljud Götze lähedased, tema sõbrad ja kolleegid. Üks neist, Marcel Schmelzer, klubikaaslane Dortmundist, käib seal välja mõtte, mis paneb kogu Götze karjääri väga ilmekalt perspektiivi. Schmelzer ütleb: "Ma kujutan ette, et karjääri lõpetanuna, oma teekonnale tagasi vaadates võib Mario tagantjärele soovida, et tolle värava Rios võinuks lüüa keegi teine."

Katkend DAZN-i dokumentaalfilmist (subtiitrite võimalus).

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Bsgak   •  
(88.196.231.***)
Hea lugu

Sisene
LÄHEB JÄLLE LAHTI!
Su nägu kõlab tuttavalt
108 päeva pärast Liverpooli triumfi Madridis lüüakse Meistrite liigas pall jälle mängu. Uus hooaeg, uued unistused. 
MEISTRITE LIIGA
TEISIPÄEVASED TULISED HEITLUSED
TASKUHÄÄLINGU UUS OSA
Pikk ette (ja ise järele) | KTM-käki puhul kohtunike tanki lükkamine pole õiglane
PÕNEVAT
Šapovalovi kaks väravat aitasid Freiburgil võiduarve avada
KURIOOSUM MAARDUS
Eesti tippkohtunik eksis KTM-reegli kontrollimisega, Maardu pääseb tehnilisest kaotusest
LEVADIA JA ROGICI TEED LÄKSID LAHKU
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
27
21
3
3
74:17
66
2.
Tallinna FCI Levadia
28
20
4
4
86:23
64
3.
Paide Linnameeskond
28
18
5
5
62:21
59
4.
Nõmme Kalju FC
26
14
10
2
50:26
52
5.
Tartu JK Tammeka
28
10
6
12
40:44
36
6.
JK Narva Trans
28
8
9
11
44:42
33
7.
Viljandi JK Tulevik
27
5
7
15
29:51
22
8.
JK Tallinna Kalev
27
4
5
18
18:70
17
9.
FC Kuressaare
28
4
5
19
17:67
17
10.
Maardu Linnameeskond
27
4
4
19
21:80
16
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

https://www.zone.ee/
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • N, 19.00 Tammeka U21 - JK Järve (Esiliiga)
  • R, 19.00 Portugal U17 - Eesti U17 (sõprusturniir)
  • L, 13.00 Paide - Tulevik (Premium liiga)
  • P, 13.00 Kuressaare - Maardu (Premium liiga)
  • P, 17.00 Eesti U17 - Sloveenia U17 (sõprusturniir)
  • KÕIK näidatud mängud on siin!
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
66
Tallinna FCI Levadia
64
Paide Linnameeskond
59
Nõmme Kalju FC
52
Tartu JK Tammeka
36
JK Narva Trans
33
Viljandi JK Tulevik
22
JK Tallinna Kalev
17
FC Kuressaare
17
Maardu Linnameeskond
16
PREMIUM LIIGA SUVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK