Guardiola lemmiktreener ja kalkuleeritud katastroof (1)

Foto: leedsunited.com

Universumi salapärased käigud on endise Argentina, Tšiili ja Athletic Bilbao juhendaja Marcelo Bielsa viinud Inglismaa esiliigasse. Ajalugu on näidanud, et kurioosne seiklus saab suure tõenäosusega lõppeda ainult ühtmoodi.

Selja taha oli jäänud 90 minutit uut hooaega, kuid Leedsi fännid ei olnud sugugi veendunud, et nende uus treener on lihast ja luust inimene. Oodatult istus ta Elland Roadi küljejoone kõrval, tagurpidi pööratud jahutuskastil, mõtlikult, endassetõmbunult. Teisalt ei saanud kaugelt vaadates välistada, et klubi omanikud olid lihtsalt palganud ühe sarnaselt taandunud juuksepiiriga teisiku - nii, nagu lahendas Kobe Vissel nädalapäevad tagasi Andres Iniesta puudumise. Pealegi, kas keegi oli kunagi Marcelo Bielsat oma silmaga näinud, teda katsunud, käsi südamel valmis kinnitama, et normaalsuse piirid ületanud isikukultuse taga on midagi enamat kui vaid müütiline kangelane?

Siis andis kuju mängujärgse intervjuu ja mured asendusid kergendunud ohetega. See pidi olema Marcelo Bielsa, selles polnud enam mingit kahtlust.

Tõenäoliselt ei olnud mikrofoni hoidnud Sky Sportsi reporter valmis selleks, et Bielsa abiline Salim Lamrani tõlgib küsimuse Bielsa jaoks hispaania keelde, Bielsa annab Lamranile vastuse, Lamrani tõlgib selle inglise keelde - vähemalt osa sellest, Bielsa kordab Lamrani sõnad papagoina tagasi mikrofoni - vähemalt mõned neist, kogu selle aja talle omaselt reporteriga silmkontakti vältides.

REKLAAM

Vaevalt poolteist minutit kestnud usutlust kaunistasid need paar hetke, mil Bielsa ja Lamrani pead liikusid samas tempos ja suunas ning nende otsmikud ähvardasid kohe-kohe kokku kolksatada. Äkitselt kerkisid mu silme ette kõik need ebamugavad olukorrad, mil lapsena elutoas filmi vaadates algas ootamatult mõni täiskasvanutele mõeldud stseen ja mina hiilisin vargsi oma tuppa patju kohendama.

Inimesed, kelle senine ainus kokkupuude El Locoga on piirdunud tolle korraga 2012. aastal, mil Bielsa nooruslik Athletic Bilbao Euroopa liigas Alex Fergusoni Manchester Unitedi kuuri taha taris ja nende piinad lõpetas, peavad end turvavööga tooli külge kinnitama. Eesootav sõit viib käänuliste teede kaudu mägedesse ja lõppeb paratamatult kiire vooluga kärestikust alla põrutamisega.

***

Mina olen Bielsat oma silmaga näinud - kuus suve tagasi Helsingis - ja sellele vaatamata usun, et inimliku kesta all on peidus midagi westworld'liku roboti taolist. Kuidas muidu seletada seda, et 1997. aastal saabus Bielsa Velez Sarsfieldi tööintervjuule kahe VHS-kassetitäie informatsiooniga, mis polnud saadaval klubi endagi jaoks; et möödunud suve jooksul leidis ta aega vaadata tipphetki 1800 mängust üle kogu maailma; et kui juuni alguses Buenos Aireses toimunud intervjuul palusid Leedsi direktorid Victor Orta ja Angus Kinnear Bielsal demonstreerida teadmisi Inglismaa esiliigast, oli argentiinlane ette valmistanud paksu kaustiku kõigi eelmisel hooajal toimunud Championshipi kohtumiste asetustega ja välja arvutanud, kuidas formatsioonide vahetamine võinuks liiga lõpptulemust muuta?

Foto: squawka.com

2001. aastal Meistrite liiga poolfinaalis mänginud ja kolm aastat hiljem kõrgliigast välja kukkunud Leeds on ühe erandinga lõpetanud viimased seitse hooaega esiliigas kohtadel 13.-15. ja näinud, kuidas mitmed rivaalid on loovate treenerite palkamise toel kõrgliigasse või vähemalt play-off'i pääsenud. Eelmise aasta mais klubi ainuomanikuks saanud itaallase Andrea Radrizzani jaoks on selja taha jäänud sündmusterohked 15 kuud. Kõigepealt palkas ta uueks peatreeneriks võrdlemisi tundmatu Thomas Christianseni, endise Larnaca ja APOEL-i juhendaja, veebruaris asendas itaallane ta vähema kui kaheaastase kogemustepagasiga Paul Heckingbottomiga.

Selle aja sees suutis klubi välja tulla 100. juubeliaastat tähistava uue logoga, mis tehti fännide poolt koheselt maatasa ja mille vastu korjati ööpäevaga enam kui poolsada tuhat allkirja; suve alguses otsustas Leeds avalikkuse pahameele kiuste pidada kaks hooajaeelset sõprusmängu Myanmaris, riigis, kus toimunud rohingjade tagakiusu nimetas ÜRO etniliseks puhastuseks. Radrizzani tundis selgelt, et klubi vajab tüüri juurde kogenud kätt.

Bielsa esimene päev Leedsis möödus enam-vähem nii, nagu arvata võis. Ta uuris teistelt taustajõududelt, kui kaua peab keskmine klubi toetaja töötama, et ta saaks endale ühe mängupileti osta. Kolm, vastati talle pärast mõningaid arvutustehteid. Kolm esimest tundi Bielsa käe all möödusid Leedsi mängijate jaoks Thorp Archi treeningkompleksi ümber prügi korjates ja väljakuid hooldades.

El Loco on täielikult pühendunud (Thorp Arch'il paigaldati tema kontorisse voodi, et mees saaks vajaduse korral seal päevade kaupa viibida) ja ta nõuab seda ka oma mängijatelt - Leedsi pallurite jaoks algavad treeningud hommikul 8-9 vahel ja lõppevad kümme tundi hiljem. "Kui mängija teeb mingit harjutust valesti, kannatab Bielsa mängijast rohkemgi," rääkis Lille'i tehniline nõustaja Charles Bietry sügisel Prantsusmaa kõrgliiga kodulehele. "Ta küsib endalt, mida ta valesti tegi, et mängijal harjutus ei õnnestunud. Asjad liiguvad tema peas väga keerulisi radu pidi."

Pühapäeval toimunud Leedsi hooaja avamäng Stoke'i vastu oli Bielsa pressingu, tema intensiivsuse ja viimse veretilgani võitlemise hiilgav avaakord. Esimesel poolajal jõudis kevadel kõrgliigast välja kukkunud Stoke vaevalt Leedsi väljakupoolele. Kodumeeskonna lähenemine lõi Stoke'i selgelt rivist välja ja kui nad jõudsid teisel poolajal mängu sisse elama hakata, oli kaheväravaline kaotusseis nende jaoks juba liig. Kohtumise järel ütlesid mitmed Leedsi fännid - kahtlemata hetkeemotsiooni ajendil - et nähtud esitus oli meeskonna viimase 15 aasta parim. Leeds pidutses, aga ühtlasi hakkasid kõlisema tuttavad häirekellad.

***

Täpselt aasta tagasi alustas Bielsa Lille'i eesotsas sama sarnaselt suurepärase 3:0 võiduga, aga oli jõuludeks läinud. Veidi aeglasemalt alustanud Marseille oli tema käe all jõuludeks tabeliliider, aga kukkus hooaja lõpuks neljandaks. Samal hooajal, mil Bilbao alistas kahel korral Manchester Unitedi, jõudis Hispaania klubi nii Euroopa liiga kui koduste karikavõistluste finaali, aga kurnatud meeskond kaotas mõlemad mängud 0:3.

Kui Marseille'is hakkasid asjad toimima, rääkisid mängijad "teistsuguse dimensiooni tunnetamisest", sellest, kuidas nad oleks justkui äkitselt mõistnud jalgpalli sügavat sisemist tõde. Seda võib kuulda kaheti - kõigepealt nii, nagu oleks Bielsa tõepoolest jalgpallijumalate poolt saadetud lunastaja, kes vabastab meid maiste piiride küüsist, aga teisalt kõlab see väga sarnaselt sellele, mida näevad kõrbes kaotsi läinud janusurma äärel rändajad.

Bielsa treeningud on intensiivsust silmas pidades paralleelitud. Kodumaal võttis ta Newell's Old Boysi juhendajana reedeti koos mängijatega üksikasjalikult läbi 120 erinevat rünnakusituatsiooni, sama palju olukordi lõi ta treeningväljakul kaitsemängijatele. "Võti peitus koordineeritud liikumises," selgitas toonane keskväljamees Juan Manuel Llop. "Pall tuleb siit, sina pead liikuma sinna, aga kui mängitakse kunstlikku suluseisu, peavad teised tulema siit ja siit ... see oli väga, väga detailne. Selline meetod tekitab kindlat kurnatust. Mitte ainult füüsilist, aga ka vaimset, emotsionaalset."

Pablo Hernandez lõi Stoke'i vastu värava ja sai käed taeva poole ajada - teda jäljendas kogu Elland Road, sest Leeds alustas Marcelo Bielsa käe all võidukalt. Foto: leedsunited.com

See on šabloon, millega Bielsa töötab. Ränk töö viib kogu meeskonna mõneks ajaks maalt välja, aga sedavõrd valusam on ka kukkumine. Kui ees seisab viimane psühholoogiline barjäär, mida enam ületada ei suudeta, järgneb langus - tavaliselt Bielsa ja klubi juhatuse vahelise tüli saatel. "Tal pole vähimatki aimu, kuidas tänapäevane suhtlemine toimib," tõdes Charles Bietry, prantslasest ajakirjanik. "Seda on näha, vaadates, kui keerulised on tema jaoks pressikonverentsid. Talle meeldib jalgpallist rääkida, aga ainult enda valitud kolme-nelja inimesega."

Kuigi argentiinlane saabus Inglismaale küllaltki ootamatult, võeti ta vastu avasüli, sest Premier League'is ootavad teda kaks meest, kelle treenerikarjäär oleks ilma Bielsata sootuks teistsugune.

Mauricio Pochettino oli 14-aastane, kui toona Newell'si skaudina töötanud Bielsa ühel hilisööl koos oma abilise Jose Griffaga papa Pochettino loal noore kaitsja tuppa hiilis ja talt ilma hoiatuseta teki pealt tõmbas. "Näeb välja nagu jalgpallur," tõdes Bielsa ja hommikuks oli Pochettino Newell'si mängija. Seal Bielsa käe all saadud kogemused pani argentiinlane hiljem töösse nii Espanyolis, Southamptonis kui Tottenhamis. 2006. aastal võttis Pep Guardiola koos filmirežissöörist sõbra David Truebaga ette omamoodi palverännaku, et Bielsat tema Santa Fe kodus külastada ja uurida, kas temast peaks samuti treener saama. Järgmisel päeval lahkudes oli Guardiola otsus tehtud.

"Ma ei ole kunagi kohanud ühtegi Marcelo Bielsa endist mängijat, kes oleks temast halba rääkinud," tõdes Guardiola eelmisel aastal. "Nad on talle tänulikud. Austan Bielsat väga, sest ta muudab kõik mängijad palju, palju paremaks. Ta on mind oma nõuannetega väga palju aidanud ja mulle tundub, et iga kord, kui ma temaga räägin, üritab ta mind aidata. Minu jaoks ei ole tähtis, mitu tiitlit ta oma karjääri jooksul võidab, sest see on palju vähem olulisem kui mõju, mida ta on jalgpallile ja oma mängijatele avaldanud. Seetõttu on ta minu silmis maailma parim treener."

On väike tõenäosus, et Bielsa palkamine ei lõppe varem või hiljem saabuva kollapsiga, eriti liigas, kus mängitakse 46 kohtumist, teades, et Bielsa soovis pika hooaja kiuste meeskonna ridu pigem kärpida, teades, et talendikas Ronaldo Vieira müüdi tema vastuseisule vaatamata. Inglismaa esiliiga hooaeg, mida alustasid võidukalt nii Derbyt juhendav Chelsea legend Frank Lampard kui Östersundiga imesid teinud Swansea loots Graham Potter, on aga Marcelo Bielsa kohalolu tõttu oluliselt huvitavam - ükskõik, kui silmapaistva katastroofiga see ei lõppeks.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (1)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

U21 KOONDIS LÕPETAS VALIKTSÜKLI
U19 KOONDISE VALIKMÄNG
Kellele kuulub jalgpallur ja mida temalt oodata?
Viimastel päevadel on samaaegselt Eestis ja Saksamaal mõtiskletud omajagu kattuval teemal – ja nimelt, milline on jalgpallurite positsioon ühiskonnas, milline on nende roll ning neile esitatavad ootused? Mastaapidest tulenevalt on arutelud Saksamaal arusaadavalt küll laiapinnalisemad, kuid antud juhul pole oluline mitte küsimuse kandevõime, kuivõrd selle sisu. Seepärast pole paralleeli sikutamine Eesti ja Saksamaa vahel kohatu.
MUSTA MÕTISKLUSED
EESTI - UNGARI
Eesti parim Ungari vastu - Henrik Ojamaa
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
32
23
9
0
103:29
78
2.
32
22
6
4
100:23
72
3.
31
21
8
2
100:28
71
4.
32
18
7
7
72:45
61
5.
32
12
7
13
56:70
43
6.
32
12
6
14
46:51
42
7.
32
7
5
20
30:90
26
8.
32
6
5
21
43:61
23
9.
32
5
2
25
28:101
17
10.
31
2
7
22
23:103
13
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK