Hannes Anier läheb Taanis teisele ringile (7)

Anieri nägu reedab - see on tema võimalus. Foto: Thisted FC

Hannes Anieri paljulubavalt käima läinud profikarjäär on aastate jooksul näinud vett ja vilet. Nüüd saab ta pärast raskeid Flora-aastaid võimaluse Taanis uuesti alustada.

Anier tõdeb isegi, et mõistab neid, kes tema jalgpallikarjäärile kriipsu peale tõmbavad. Kõik ei ole aga alati nii mustades toonides olnud. Eesti kõrgliiga ukse lõi Hannes jalaga lahti juba koolipoisina, kui tema kümme väravat - üks iga 96 mängitud minuti kohta - aitasid Flora 2011. aastal meistritiitlini.

Sellest piisas, et Taani tippklubi Odense sõlmiks Gustav Adolfi Gümnaasiumi abituriendiga kolme-aastase lepingu. Suurt läbilööki Taanis esimesel katsel teha ei õnnestunud, kuid noore ründaja korjas üles 2. Bundesliga klubi Aue Erzgebirge. 2014. aastal tegi Anier ka koondisedebüüdi ja lõi sinisärgis värava. Siis vahetus aga klubi peatreener ja Hannese karjäärikõver tegi läbi järsu suunamuutuse.

Alustame paari aasta eest. 2014 suvel oli sul esimene väliskogemus selja taga, mängisid koondises, käisid mitmes kohas testimisel ja lõpuks liitusid Aue Erzgebirgega. See oli üsna kõrge tase. Mida positiivset sa sellest ajast kaasa oled võtnud?
Kuigi seal veedetud aeg ei olnud selline, nagu oleksime lootnud, oli ka palju positiivset, mida kaasa võtta. 2. Bundesliga üldine tase, publiku huvi ja atmosfäär, Saksamaa üleüldine professionaalsus - igahommikused kaalumised ja pidevad testimised, meditsiinilise poole ja füsioterapeutide ülim valvsus või mängijate eest hoolitsemine olid midagi, mida tagasi vaadates positiivselt meenutan.

REKLAAM

Läks aga nii, et asjaolude kokkulangemisel olid ligi kaks aastat mängupraktikata, mis ei saa noorele mängijale lihtne olla. Kuidas sa ennast nendel aegadel tundsid, mida õppisid?
Loomulikult on viimased aastad üleüldiselt ja minu karjääri üldpilti vaadates olnud rasked. Seda kindlasti mulle endale, aga ka minu perele - näha mind mitte õnnestumas selles, mida kõige rohkem teha tahan. Olen teinud karjääris otsuseid, mis mulle isiklikult tunduvad või mis võiksid olla head otsused – nii nagu iga inimene seda teeb või vähemalt üritab teha. Kahjuks on need otsused osutunud erinevatel põhjustel aga kas valedeks või lihtsalt ebaõnnestunuteks.

Need ajad ei ole aga muutnud mind nõrgemaks või pannud kahtlema enda võimetes. Olen õppinud hindama jalgpalli kui spordiala palju kõrgemalt, olen õppinud hindama enda kõrval olevaid inimesi palju kõrgemalt, olen õppinud ennast palju paremini tundma ja mis kõige tähtsam, olen õppinud hindama, et on tõeline privileeg teha seda, mida tõeliselt armastan.

Tegid 2015. aasta sügisel otsuse, mida paljud ei julge teha – tulla tagasi Eestisse ja üritada karjäärile siit uuesti hoog sisse saada. Kas see otsus tuli pigem raskelt või kergelt? Ei olnud hirmu, et kui juba tagasi tuled, siis ei saa enam välismaale tagasi?
Florasse tagasitulek oli puhtalt minu otsus, mis tuli sel hetkel pigem kergelt. Tulin tagasi keskkonda, kust olin alustanud ja kus suure osa jalgpallurikarjäärist veetnud. Siin olid inimesed, kes oskasid ja võisid hinnata minu võimeid vaatamata olematule mängupraktikale.

Hirmu ei olnud. See, kas ma välismaale tagasi pääsen, ei olnud minu peamine eesmärk ega mõte. Tulin tagasi Florasse, et üritada uuesti hoog sisse saada, olla meeskonnale kasulik ning saada palju mänguaega. On aus öelda, et see mul ei õnnestunud.

Neid kahte hooaega Floraga saatsid vigastused. Kui vaadata puhtalt numbreid, siis ei olnud need hooajad kindlasti need, mida sa lootsid. Kuidas sa ise nendele kahele hooajale tagasi vaatad?
Kahtlemata pettumusega, sest tegu oli väga ebaõnnestunud hooaegadega, kuid sinna aega mahtus ka palju seda, mille üle olen uhke. Õppisin palju nii enda kui ka teiste kohta, seda peamiselt [põlve] ristatisideme vigastuse ja vigastusest taastumise perioodi silmas pidades.

Anieri tagasitulek Florasse läks aia taha. Foto: Brit Maria Tael

Olid Floras kolme peatreeneri ajal – Norbert Hurt, Argo Arbeiter ja Arno Pijpers. Kõrvalt vaadates jäi mulje, et isegi tervena ei saanud sa korralikku võimalust ennast tõestada, eriti viimasel hooajal Pijpersiga. Oled sa selle hinnanguga nõus?
Kindlasti oleksin tahtnud rohkem mängida, nagu iga mängija, kes pingil istub, kuid sellised olid treenerite otsused. Loomulikult on mul antud aja kohta oma arvamus, nagu on ka Floral, kuid nendele otsustele tagasi vaadata või vastu vaielda, eriti olukorras, kus leping on lõppenud ja olen Florast lahkunud, ei ole minu arust vajalik.

Sel sügisel teatas Flora, et sinuga sai leping läbi ja koostööd ei jätkata. Kas otsuse tegid sina või tegi klubi? Mis olid põhjused?
Leping Floraga sai lihtsalt läbi. Põhjuseid ei oska ma öelda. Minu aeg Floras jõudis lõpule ning uued mehed võetakse asemele, selline jalgpall on. Meie koostöö lõppes rahumeelselt. Olen tänulik seal veedetud aja eest ning eriti tahan tänada Jüri Saluperet, Ilo Rihvki ja loomulikult Kaspar Rõivasseppa, kes tegid kõik endast oleneva, et vigastusest võimalikult hästi taastuksin ning taas platsile jookseksin.

Ausalt öeldes tundus üsnagi reaalne, et pärast raskeid hooaegasid ja vigastusi loobud tippjalgpallist üldse. Käis see mõte sul peast läbi? Samas ütlesid paar aastat tagasi, et sul on endale veel midagi tõestada – tunned endiselt nii?
Arvan, et inimesi, kes veel tõesti reaalselt uskusid või siiani usuvad, et minu jalgpallurikarjäär -vähemalt arvestataval tasemel - läbi ei ole, on alla nelja. Sinna mahuvad loomulikult minu vend, ema ja isa. Neid, kes loodavad, on võib-olla rohkem. See aga ei ole midagi, mis mind kuidagimoodi morjendaks. Ma ei heida seda kellelegi ette. Realistlikult minu karjääri vaadates tundub see ju isegi arusaadav.

Ristatisideme vigastus ja sellest taastumine on raske. Selle raskusest saavad tõeliselt aru vaid need, kes on selle läbi teinud. Loomulikult tekitab olukord, kus mitmele ebaõnnestunud hooajale järgneb selline pikk vigastus, teatava šoki. Kui täiesti aus olla, mahtus sinna lühikeseks hetkeks ka mõte jalgpallist loobumisest.

Jalgpallist loobun aga vaid siis, kui näen, et ei suuda enam endale arvestataval tasemel mängida. Siiani ei ole ma kahelnud ega kahtle enda võimetes hetkekski ja pole kahtlustki, et soovin eelkõige just endale ka kaks aastat peale selle lause ütlemist veel üht-teist tõestada. Ma armastan jalgpalli ning võtan vastu kõik, mis see mulle annab, olgu see siis negatiivne või positiivne.

Paljudele üllatuseks jätkad karjääri hoopis välismaal. Selgita, mis toimus novembri alguse ja jaanuari keskpaiga vahel – millega sa tegelesid ja millised olid su võimalused.
Pärast Floraga lepingu lõppemist käisin puhkamas ja võtsin mõneks ajaks aja maha. Paari nädala pärast hakkasin vaikselt trennidega pihta, kas üksi jõusaalis või jooksmas käies. Võimalusi kuhugi testima minna palju ei tekkinud. Olin sellega arvestanud, et klubiotsingud võivad osutuda aeganõudvaks ja väga keeruliseks, sest põhimõtteliselt pole ma ju üle nelja aasta stabiilselt mänginud ja paljud treenerid minu CV-ga tutvudes rõõmust just lakke ei hüppa.

Küll aga tekkis tänu agendile võimalus minna Taani esiliigasse testima. Thistedi variant tekkis suuresti tänu sellele, et peatreeneriks on minu endine abitreener Odenses mängimise ajast (rootslane Joakim Mattsson - I. L.). Sain võimaluse minna, nädal nendega õnnestus ja mulle pakuti lepingut.

Liitusid Thistediga. Pooleaastane leping Taani esiliigas ei kõla võibolla esimese hooga väga uhkelt, aga tegelikult tundub see sulle ideaalne – võimalus ennast tõestada, samas ei ole sa väga pikalt seotud. Hakkate mängima ju Taani kõrgliigasse tõusmise peale. Kuidas sulle endale tundub?
Just, pean seda enda jaoks ideaalseks võimaluseks. Kuigi Thisted on Taani mõistes ikkagi väike klubi, on nad teinud väga hea hooaja ning Taani kõrgliiga koha eest mängida on loomulikult suur väljakutse nii meeskonnale kui mulle isiklikult. Klubi müüs kuu tagasi ka oma resultatiivseima ründaja (Mikkel Aggeri - I. L.) Norra kõrgliigasse Sarpsborgi, mis jätab nii mulle kui teistele ründajatele võimaluse oma koht välja teenida.

Trennid on siin Taanile omaselt väga rasked ja head, lisaks pallitrennidele pannakse suurt rõhku füüsilisele ettevalmistusele ja jooksudele. Annan endast kõik, et siin veedetud aeg oleks nii meeskonnale kui ka mulle edukas ning olen väga õnnelik, et saan siin olla.

2014. aasta suvel debüteeris Hannes Eesti koondises ja lõi Tadžikistanile võiduvärava. Foto: Jana Pipar

Kui kaua sa juba Thistedis olnud oled? Millised on klubi tingimused, milline on linn?
Hetkel olen siin olnud lisaks eelnenud viiele testimise päevale veel kuus päeva. Linn on väike (13 000 elanikku - I. L.), kuid väga kompaktne, kõik vajalik on käe-jala juures. Enamus mängijaid elavad siit mitte kaugel asuvas Aalborgis.

Klubi tingimused on Taanile kohaselt väga head. Mängijate eest hoolitsetakse hästi. Peale trenni on organiseeritud toit, basseini- ja mullivannikasutusvõimalus, massaažid. Olemas on jõusaal. Klubi kasutada on neli muruväljakut, üks korralik kunstmuruväljak ja peastaadion, seega on klubi väiksusele vaatamata ka tingimused väga head.

Sa oled küll seni klubiga vaid treeninud, kuid milline on sinu arvates on Taani esiliiga tippude hetketase võrreldes Eesti liigaga?
Ma ei oska ega taha liigasid võrrelda. Olles Taanis varasemalt mänginud, pean siinset jalgpalli üleüldiselt väga tugevaks, kuid las igaühele jääda oma arvamus ja ettekujutus. Võib-olla oskan sellele paremini vastata peale hooaega.

Kui vaadata statistikat, jääb su viimane tõsiselt hea hooaeg päris karjääri algusesse. Kas sa tunned, et osa potentsiaalist on jäänud kasutamata? Mis on sinu siht, mida sa veel saavutada tahad?
Õnneks on mul veel olemas võimalus oma potentsiaali kasutada, seega hetkel ma seda öelda ei saa. Tahan praegu täita püstitatud eesmärgi ja saavutada olukord, kus saan stabiilselt mänguaega. Edasised sihid tulevad siis, kui suudan selle eesmärgi täita.

Oled jalgpalli kõrval ka haridust tähtsaks pidanud. Millises seisus on su õpingud?
Minu õigusteaduse õpingud on peaaegu lõpule jõudmas. Kaks suurt uurimistööd ning 90 protsenti ainetest on tehtud. See lõpp võib nüüd Taani siirdumise tõttu edasi lükkuda, kuid pole kahtlustki, et viin alustatu lõpuni. Võimalus järgida oma unistust kaalub hetkel üle aasta võrra edasi lükkuva kõrghariduse. Sportlaskarjäär jookseb aastatega eest ära, kool mitte. Kui esimest ma lähiajal veel kindlasti lõpetada ei kavatse, siis teise küll.

 Hannes Anier
Sünniaeg: 16.01.1993 (Tallinn)
Vanus: 25
Klubi: Thisted FC (Taani)
Positsioon: ründaja
Pikkus: 182 cm

Eelnevad klubid: Tallinna FC Flora, OB (Taani), Aue Erzgebirge (Saksamaa)
Koondised: A 4/1, U23 3/0, U21 20/3, U19 13/4, U18 1/0, U17 12/0, U16 3/0

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (7)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

OTSEPILT: Premium liiga kullasoosikute duubelvõistkonnad lahingus  (koosseisud!)
KARISTUSED
Thierry Henry, Prantsusmaa koondis ja sinise kodu väärtused
KOONDISENÄDALA LÕPP
Eesti parim Ungari vastu - Henrik Ojamaa
EESTI RAHVUSKOONDIS
Eesti parim Ungari vastu - Henrik Ojamaa (7)
 
Kellele kuulub jalgpallur ja mida temalt oodata?
Viimastel päevadel on samaaegselt Eestis ja Saksamaal mõtiskletud omajagu kattuval teemal – ja nimelt, milline on jalgpallurite positsioon ühiskonnas, milline on nende roll ning neile esitatavad ootused? Mastaapidest tulenevalt on arutelud Saksamaal arusaadavalt küll laiapinnalisemad, kuid antud juhul pole oluline mitte küsimuse kandevõime, kuivõrd selle sisu. Seepärast pole paralleeli sikutamine Eesti ja Saksamaa vahel kohatu.
MUSTA MÕTISKLUSED
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
PREMIUM LIIGA
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
32
23
9
0
103:29
78
2.
32
22
6
4
100:23
72
3.
31
21
8
2
100:28
71
4.
32
18
7
7
72:45
61
5.
32
12
7
13
56:70
43
6.
32
12
6
14
46:51
42
7.
32
7
5
20
30:90
26
8.
32
6
5
21
43:61
23
9.
32
5
2
25
28:101
17
10.
31
2
7
22
23:103
13
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK