Hauast tõusnute sünge tants (0)

Mehhiko jalgpalli stiilinäide eelmisest Dia de Muertosest. Foto: Club Puebla MX Twitter

Meil on hingedepäev ja ameeriklastel Halloween, aga Mehhiko Dia de Muertose ajaks tõusevad hauast surnudki.

Sa pead seda nägema, mis tähendab, et sa pead silmad sulgema. Ma luban, et meil ei lähe kaua. Niipea, kui oled seda teinud, pigistanud silmad kinni kartuses, et sind ootab midagi kohutavat, oled sa äkitselt kohal. Sa ei tea, kus sa oled, aga tead, et sa pole siin olnud. Sa kuuled neid lähenemas, aga tead, et ei või silmi avada. Mitte veel.

Elevil hääled muutuvad üha valjemaks. Kellegi kurblikku lauluviisi segab rõõmus trompet. Kas sind toodi surema? Nad on su kõrval, nii lähedal, et sa tunned nende liikumisel tekkinud tuuleõhku oma nahal. Nüüd. Tee seda nüüd.

Kuigi üheaegselt möödub sinust nii palju värve, võib-olla kõik, mida elavate maailmas on võimalik silme ette manada, eristad sa kõigepealt musta ja valget, sest neis toonides on nende näod. Sa seisad keset tänavat ja sinust liuglevad mööda luukered.

Luukered ülikondades ja pulmakleitides, kaabudes ja kübarates, lillepärgades, mustvalged näod kaunistatud värviliste õitega. Istuvad luukered, kirevates kirstudes lamavad luukered, luukered jalgratastel. Neljameetrised luukered pükstes, mille kihilised voldid meenutavad õigeusu kirikute sibulatorne. Luukered tantsimas valssi, teatraalsed luukered teiste luukerede õlgadel olevas kapis, luukered osana Mehhiko folkloorist. See on elavate surnute marss. Luukerede pidu. Sind ei toodud surema, sind toodi elama.

Sellel nädalavahetusel toimub üle kogu Mehhiko Dia de Muertos, surnute päev. Jah, hingedepäev, aga mitte sellisena, nagu meie seda teame. Dia de Muertos on rõõmupidu. Manalateele läinud pereliikmeid mälestatakse naeruga, sest kurvastamine ja pisarad oleksid neile solvavad; meenutatakse nende lemmiksööke ja -jooke, nende lemmiktegevusi. Surm on loomulik osa elutsüklist.

Kirevatest peiulilledega kaunistatud altaritest on tänaseks välja kasvanud mitmepäevased festivalid, kus näomaalingute ja maskidega inimesed aitavad oma rongkäikudega surnute teekonda lihtsamaks muuta, neile valgust näidata. Dia de Muertos on päev, mil surnudki tähistamiseks igavesest unest ärkavad.

Eesti vutisõbrad mäletavad Kazim Kazimi ehk 2008. aasta EM-ist, kus ta oli noor välejalgne äär. Foto: Veracruzi Twitter

Kireva karjääriga Colin Kazim-Richardsi väravast piisas, et kodumeeskonnale võit tuua ning Veracruzis, ajaloolises sadamalinnas, mis tähistab Dia de Muertost kogu nädala kestvate pidustustega, tõusis kolmapäeval surnuist linna jalgpalliklubi.

***

See võib tunduda uskumatuna - nagu palju muudki sellel omapärasel nädalal - aga enne kolmapäeva võitis Veracruz viimati Mehhiko kõrgliigas Liga MX-is mängu eelmise aasta augustis või teisisõnu 430 päeva, 41 matši ja kuus peatreenerit tagasi. Selles kurvas valdkonnas püstitati maailmarekord juba 31. augustil, kohtumises, millele oli viie kuu jooksul eelnenud üks viik ja 13 kaotust, nende seas 0:7 ja 2:9 saunad Necaxalt ja Pachucalt.

Mehhiko liigasüsteem on teistsugune, isegi peadpööritavalt keeruline, kui sellega pole varem olnud õnne kokku puutuda. Nagu paljudes teisteski Ladina-Ameerika riikides, mängitakse kõrgliigahooajal kaks turniiri, Apertura ja Clausura. Esiliigasse langeja leidmiseks kasutatakse pärast Clausura lõppu koefitsenditabelit, mis võtab arvesse kuue viimase turniiri tulemused. Loomulikult oleks Los Tiburones Rojos, punased haid, pidanud langema. Aga Mehhiko liigasüsteem on teistsugune, isegi peadpööritavalt keeruline.

Koefitsenditabeli viimasel on rahakotiraudade avamise järel võimalus kõrgliigasse püsima jääda, kui esiliigast tõusja ei suuda Liga MX-i nõudeid täita. Atletico San Luis oli üks kuuest, kes vajalikud kriteeriumid hooaja eel täitis ning tõusiski üles, mis oleks igal teisel hooajal tähendanud Veracruzi relegatsiooni. Liiga tahab aga 18 meeskonna asemel 2021. aastaks MX-is näha 20 tiimi. Selle asemel, et esiliigast kaks tiimi tõsta, maksis Veracruzi omanik Fidel Kuri 120 miljonit peesot ja klubi sai kõrgliigas jätkata. Ülestõusmise krooniks lõpetaski Veracruz nüüd maailmas ainulaadselt kehva seeria. Mõnikord peab lubama hingedel siiski minna.

Hetk solidaarsust enne Veracruzi ja Tigresi mängu.

Kaks nädalat tagasi, 18. oktoobril, seisid Veracruzi mängijad Tigresi vastu toimunud liigamängu esimesed neli minutit ja 20 sekundit liikumatult paigal. Justkui elavad surnud. Vastaste mängijad kopeerisid neid esimese minuti, tiigrid ja haid üksteist süngelt põrnitsemas. Veracruz protesteeris, sest neile maksmata palgad ulatusid mõne mängija puhul juba enam kui poole aasta taha. Mehhiko jalgpallilegendist võistkonna kapteni Carlos Salcido sõnul pole klubil vigastuste ravimiseks jääkotte ega arste, naiste tiimil eraldi riietusruumi ja akadeemia noored ei saa piisavalt süüa.

Tigres pidas minuti vastu ja veeretas seejärel palli kahel korral tühja väravasse. Pärast mängu lõppu saatsid Veracruzi pallurid nad väljakult ära sarkastilise aplausi saatel.

***

Sa oled La Calavera Catrinat, tihti ekstravagantset kleiti ning kübarat kandvat "elegantset skeletti" varem näinud. Näiteks viimase Bondispektaakli "Spectre" avakaadrites. Või kaks Oscarit võitnud Disney animafilmis "Coco". Või Neil Gaimani "Coraline'is" ja Tim Burtoni "Laibast pruudis". Arvutimäng Grim Fandango on inspireeritud la catrinadest. See motiiv on Dia de Muertose sümboliks, aga viimastel aastatel kogunud nii palju kuulsust, et tähistab paljude jaoks üleüldist väravat Mehhiko folkloori ja kultuuri juurde. Ka mehhiklastele endile.

Pealinnas Mexicos korraldati esimene surnute päeva paraad tegelikult alles 2016. aastal, aasta pärast "Spectre" linastumist. Reklaamiagentuuri Circus sõnul mainiti 2014. aastal Mehhiko sotsiaalmeedias Halloweeni 50 protsendi jagu rohkem kui Dia de Muertost, eelmisel aastal edestas surnute päev Halloweeni juba kümne protsendiga. "Nagu ikka Mehhikos - kui välismaalastele siin midagi meeldib, suudame ka meie sellest rõõmu tunda," tõdes ajakirjanik Pedro Zurita nädala alguses Guardianile.

Seda iroonilisem on, et Jose Guadalupe Posada lõi la catrina saja aasta eest satiirina, kujutades elegantse luukerena Euroopa aristokraatlikest traditsioonidest vaimustuses mehhiklasi, kes imiteerisid välismaalasi ning salgasid oma kultuuripärandit.

Liga MX on viimastel aastatel pööranud pilgu piiri taha. Sellest aastast on Mehhikos sarnaselt suurtele Euroopa liigadele kasutusel VAR-süsteem, Liga MX-il on värsked ingliskeelsed sotsiaalmeediakanalid. Paljud klubid on oma logosid uuendanud. Ka Veracruzi maskotiks olev hai keksis "Jokkeri" linastumise järel meigitud näoga linnatreppidel. Aga puhtama fassaadi taga on probleemid suuremad kui kunagi varem.

Veracruzi hai inspiratsiooniallikat ei ole tarvis kaugelt otsida.

***

Pikalt on Mehhiko jalgpalli kummitanud nähtus nimega pacto de caballeros, nn härrasmeeste kokkulepe, mis sisuliselt tähendab, et mängija ei ole lepingu lõppemisel vabaagent. Kui mõni klubi tahab sellist mängijat enda ridadesse, peab see jõudma kokkuleppele tema endise tööandjaga. Euroopast naasvad mängijad ei saa mõne Mehhiko klubiga liituda enne, kui nende esmane koduklubi pole selleks rohelist tuld andnud. Veracruzi spordidirektor Mario Trejo kinnitas eelmisel suvel, et levinud on topeltlepingud, mis tähendab, et mõned mängijad ja treenerid saavad üheaegselt raha nii klubilt kui Mehhiko jalgpalliliidult, aga ka ümbrikupalk. Nii mõnegi klubi puhul kahtlustatakse kartellide seotust.

Ühel või teisel moel on süüdlasteks kõik MX-i klubid, aga punased haid on Mehhiko jalgpalli mustadeks lammasteks. 2017. aasta veebruaris läksid Veracruzi fännid tribüünidel kaklema Tigresi poolehoidjatega, järgnenud kaoses sai Mehhiko koondislane Jesus Duenas käele noahaava. Sama aasta septembris saatis Kuri Pueblalt saadud kaotuse järel ühele ajakirjanikule surmaähvarduse ja veidi pärast seda ähvardas meeskonna ümber kolida Yucatani poolsaarele, kui tema poliitiline partei kohalikel valimistel võitu ei saavuta. Kuri kaotas, aga tiim jäi Veracruzi.

Paari viimase aasta jooksul on Tiburon maksmata palkade ja arvete tõttu pidanud mitmel korral väljakule tulema tühjade tribüünide ees, aga Kuri sõnul pole tal piisavalt raha, et kõikide nõudmisi täita. Need miljonid, mis MX-i jäämiseks vaja oli, leidis Kuri samas küll üsna kiirelt. Fännid on vastanud ainsal võimalikul moel - kui MX-i keskmiseks publikuarvuks on muljetavaldavad 23 000, käib Veracruzi mänge vaatamas napilt alla 11 000 silmapaari.

Kaks nädalat tagasi Salcido juhtimisel toimunud protest Kurile muljet ei avaldanud. "Mängijad tahtsid saata sõnumit, mida me ei olnud eelnevalt arutanud," kurtis tiimi omanik ESPN Mexicole. "Oleme selle teemaga jälle riigi, kogu maailma naerualuseks." Ühest pilgust peeglisse oleks piisanud.

Kui tabav, et Veracruz tõusis ajalooliselt kehvale seeriale punkti pannud võiduga surnuist vahetult enne Dia de Muertost, seda üht nädalavahetust, mil ülejäänud maailm Mehhikole rohkem tähelepanu pöörab. Aga kätte jõuab pühapäeva õhtu, mustvalge meik pestakse nägudelt, suhkrust kolbad pannakse kappidesse tagasi ja Veracruz peab hauda tagasi ronima. Salcidole ja teistele nende mängijatele mõeldes loodetavasti lõplikult.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
FLORAST OTSE INGLISMAALE!
Ametlik: Flora noor keskkaitsja liitub Tottenhami akadeemiaga
ESILIIGAS TOIMUB
PREMIUM LIIGA
Luup peale | Levadia sai vaatamata eksituste komöödiale Kaljust jagu ning lõpetas ülipika ja -sünge seeria  (galerii!)
VÄLISLIIGAD
Karl Andre Vallner: mu eesmärk ei ole olla nõrgemas klubis põhiväravavaht, kel on hästi palju tööd
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
20
14
0
6
50:23
42
3.
Tallinna FCI Levadia
21
12
5
4
53:28
41
4.
Nõmme Kalju FC
19
12
2
5
39:12
38
5.
Viljandi JK Tulevik
20
9
0
11
25:36
27
6.
Tartu JK Tammeka
20
6
5
9
22:32
23
7.
JK Narva Trans
21
5
5
11
20:31
20
8.
FC Kuressaare
21
4
6
11
20:42
18
9.
Tallinna JK Legion
21
4
5
12
14:36
17
10.
JK Tallinna Kalev
21
2
3
16
10:53
9
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • E, 19.00 Tammeka U21 - Vaprus (Esiliiga)
  • T, 16.00 Eesti - Venemaa (naiste EM-valiksari)
  • K, 19.00 Tammeka - Kalju (Premium liiga)
  • N, 19.00 Vaprus - Maardu (Esiliiga)
  • L, 13.00 Tulevik - Kuressaare (Premium liiga)
  • L, 16.00 Paide - Kalev (Premium liiga)
  • L, 18.00 Kalev - Saku (naiste meistriliiga)
  • P, 13.00 Kalju - Trans (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
55
Paide Linnameeskond
42
Tallinna FCI Levadia
41
Nõmme Kalju FC
38
Viljandi JK Tulevik
27
Tartu JK Tammeka
23
JK Narva Trans
20
FC Kuressaare
18
Tallinna JK Legion
17
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK