Jõhvi Lokomotiv: tulime, et jääda (3)

Foto: Imre Pühvel (arhiiv)Alles kaks aastat tagasi II liigas pallinud Jõhvi Lokomotiv täitis oma ambitsioonika unistuse – 2014. aastal hakkab meeskond pallima meistriliigas.

Kuigi meeskond alustas kergete treeningutega juba 2. detsembril, siis mängijate otsingud algasid pärast aastavahetust. Lokomotivil olid selged probleemid koosseisuga, sest kõrgem tase vajab ka kõrgema klassi mängijaid ja hoopis teistsugust treenimisrežiimi. Lisaks sellele, meeskonna peatreener Viktor Nesterenko sõnastas oma põhimõtte vägagi resoluutselt: "Mina nõuan, et kõik oleksid alati koos. Meie nädalaplaan on selline, et okei, võin lubada, et esmaspäeval ja teisipäeval mängija on kuskil mujal, Tallinnas tööl näiteks, ent kolmapäeval, ole kena, tule Jõhvisse ja tee meiega lööktrenn. Neljapäeval ning mängueelsel treeningul peab kindlasti mängija kohal olema. Millisest kokkumängust saab rääkida, kui näen kedagi vaid kord nädalas? Mul peab silmade ees olema selge pilt ja arusaam sellest, millises vormis mängija on."

6. jaanuaril, kui meeskond tuli pärast lühiajalist puhkust taas kokku, hakkasid saabuma ka esimesed välismängijad. Nende geograafia oli suur ja lai: Venemaalt Serbiani ja Gruusiast Kongo Vabariigini. Tõeline tugevdamine tuli aga hoopis Nesterenko kodumaalt – Lätist. Jaanuari keskel liitus meeskonnaga Bogdan Nesterenko, tänu kellele Jõhvi kaitse enam sõela ei meenutanud. "Bogdan andis palju meie kaitsele juurde. Vähemalt näeme nüüd, et on kindel mees, kes alati oma kogemustega aitab," ütles Leedus ja Venemaal mänginud 30-aastastase kaitsja kohta Jõhvi kapten Valeri Smelkov.

Kõrgliigas nõudmised mängijatele kõrgemad

Hooajaks ettevalmistumisel teeb meeskond kaks korda päevas trenni – hommikul Jõhvi kergejõustiku saalis ja õhtul samas saalis või Ahtme kunstmurustaadionil. "Oleme üldise ettevalmistusega rahule jäänud. Hommikused trennid olid mõeldud eelkõige testimisele saabunutele, kuid ka kohalikud käisid võimalusel nendel treeningutel. Õhtul olime aga alati parimas koosseisus," kirjeldab ettevalmistusprotsessi Smelkov.

REKLAAM

"Treeningutel üritasime anda poistele kõike vajalikku, et oleks kindel vundament tulevaks hooajaks. Põhirõhk oli füüsilisel koormusel ja võimalusel olime ka kunstmurul," teatas peatreener Nesterenko. "Esiliigas ei tegelenud me näiteks taktikaga üldse, piisas täielikult meie füüsilisest vormist. Aga kõrgliiga on ikkagi kõrgliiga."

"Kui madalamates liigades sõltusime suures osas jalgpalluritest, kas nad tulevad mängule või mitte, siis meistriliigas otsustame juba ise, kas võtame konkreetse mängija klubisse või mitte. Siin peame vaatama, kas mängija on võimeline treeningutest osa võtma nagu peab ning kas mängija suudab täita kõik meie nõuded. Kindlasti see, mis meid meistriliigas ees ootab, ei ole sugugi kerge. Kindlasti hakkame libastuma, tabelikeldris siplema ja kõrguste poole rabelema, kuid ilma selleta ei tule kunagi konkurentsivõimelist kollektiivi," lisas Nesterenko.

Kvaliteet paranes iga kohtumisega

Sisehalli turniir osutus samuti meeskonna jaoks väga kasulikuks. "Mängisime võrdväärsete vastastega ja meil õnnestus turniiri jooksul testida võimalikke liitujaid. Tulemused polnud iseenesest kõige tähtsamad asjad, vaid see, et välismaalased said testitud ja meeskond kokku mängitud. Me saime vaid ühe kaotuse, seega turniir kulges meie jaoks igati edukalt," ütles Smelkov.

Peatreeneri sõnul paranes mängu kvaliteet iga kohtumisega. Isegi käest lastud võit mängus Kalevi vastu ei olnud midagi hullu. "Oleme õigel teel ja kindlasti võime ja oskame veel juurde panna, et mäng oleks veelgi parem," rääkis ta.

Lisaks turniirile külastas Jõhvi Lokomotiv ka Lätit. Seal peeti kaks kontrollmängu kõrgliiga alumise otsa klubide vastu. FK Jelgava ja FS Metta vastu saadi minimaalsed kaotused 1:2 ja 0:1, kuid ka nendega jäi peatreener rahule. "Poisid mängisid võidu peale ja andsid endast kõik. Kuskil ei vedanud, kuskil oli vastane pisut üle," võttis Läti reisi kokku mõlemas kohtumises kaasa teinud ründaja Rihards Ivanovs.

"Kui hea meeskond meil on, kui palju vilja kannab hooajaeelne töö, näitab vaid hooaeg. Me võime küll arvata, et meil on hea meeskond, kuid kõik vastused annab vaid hooaeg ise," ütles Nesterenko.

Enne hooaja algust on Jõhvil veel ees üks sõprusmäng laupäeval Infoneti vastu. "See mäng on meile viimane jõudude proov. Vastane on tugev ja saame viimast korda oma vead teada ja järeldused teha," lausus Smelkov.

Välismängijaid käis massiliselt

Jõhvi murekohaks oli talvel koosseisu komplekteerimine - 90 protsenti välismaalastest saadeti pärast kontrollmängu koheselt koju. "Meil pole mõtet kedagi enda juures hoida ja raha kulutada, kui on näha, et inimese tase ei vasta klubi nõuetele," selgitas Nesterenko, miks Jõhvi testib massiliselt välismängijaid ja neid samuti massiliselt koju saadab.

Peamiseks probleemiks koosseisu komplekteerimisel olid tagasihoidlikud rahalised võimalused. Mängijate otsimisel pakuti võimalust end kõrgtasemel proovida ja läbi Jõhvi jõuda parematesse klubidesse. "Õnneks saime konkurentsivõimelise pundi kokku. Meiega on liitunud need mängijad, kes on noored ja tahavad kõrgliigas mängida," põhjendas valikut Smelkov.

"Me ei saa pakkuda ulmelisi palganumbreid, kõik, mida reaalselt saame pakkuda, on elamispind, toitlustus ja boonusraha. Eelarve ei luba meil kellelegi palka maksta," lisas Nesterenko. Siiski, vaatamata nendele raskustele, sai Jõhvi meeskonda kutsuda meistriliiga kogemustega Deniss Kulikovi ja Vitali Kutuzovi.

Klubi sõlmis eelmisel sügisel koostöölepingu Kohtla-Järve Järvega, kellest sai Lokomotivi duubel ja mõned noored andekad idavirumaalased juba mängivad esindusmeeskonna koosseisus nagu poolkaitsjad Kevin Kaivoja ja Aleksandr Hlobõstin või väravavaht Viktor Gussev. Järve koosseisus pallib veel andekaid noori, kes mõne aja pärast võivad Lokomotivi kõrgliigas esindada, nagu näiteks vasakpoolkaitsja Nikita Apet. Kuid siin peitub ka üks suur probleem - Jõhvi mängijate arv koos JK Järvega on pisut üle 30 ning noorte õlgadele jääb ka olla esindusmeeskonnaga koos Premium liiga mängul ja juba järgmisel päeval mängida 90 minutit esiliiga B turniiril. "Minu jaoks ei ole see kindlasti probleemiks," arvas lätlasest ründaja Ivanovs, kes sisehalli turniiril ja mängus Metta vastu oli platsil nii Lokomotivi kui ka Järve eest. "Isegi hea, et saan palju mängupraktikat – see aitab areneda."

Eesmärgiks seitsmes või kaheksas koht

Veel üheks probleemiks on infrastruktuuri puudumine. Kuigi alustatud on staadioni renoveerimisega, puudub meeskonnal oma baas ja ka sponsorite arv on liiga väike, et meeskond saaks tunda ennast muretult. Heaks näiteks oli see, et testimisele saabunud mängijad pidid elama nelja- või viiekesi ühetoalises korteris, kuid klubi juhtkond Sergei Ivanovi näol lubab, et hooaja kestel mingeid olmemuresid keegi tundma ei hakka.

Nesterenko on klubi rahalisi asju silmas pidades optimistlik. "Esindusvõistkonna ümber areneb samuti kõik: me saime suurepärase mugava autobussi ning järgmiseks aastaks on meil palju plaane, kuidas esindusvõistkonna elu veelgi mugavamaks muuta. Tuleb aga tunnistada, et meie taristu ei saa veel konkureerida teiste Premium liiga klubidega. Me küll üritame olla selles aspektis konkurentsivõimelised," rääkis ta. "Meie peamiseks eesmärgiks on staadioni ümberehitamine. Hetkel valmivad uued tribüünid, tuleb uus murukate. Kuid piiragud seab ka see, et Jõhvil pole piisavalt finantsressursse. Jõhvi võimumeestel on siiski natuke teised prioriteedid: uued viaduktid, kontserdihallid ja loomulikult pole jalgpall linnaisade arvates esiplaanil. Õnneks on viimasel ajal kohalik omavalitsus meile vastu tulema hakanud, ent tahaks, et meie finantsvundament oleks kindlam. Kuid vaatamata nendele raskustele, läheme ikka oma teed."

Hooaja eesmärgid on klubil realistlikud. "Üritame liigasse püsima jääda. Me ju tulime, et jääda!" sõnastas hooaja eesmärgi Nesterenko. "Meie konkurendid on eranditult kõik meeskonnad Premium liigas. Pole vahet, kas Nõmme, Flora, Levadia või Trans. Reaalseks peab pidama seitsmendat või kaheksandat kohta. See oleks meie maksimum. Miinimumülesanne on Premium liigasse püsimajäämine, kuid aasta ei tõota kerge tulla. Peaprioriteediks on ka karikas. Karikas on isegi lihtsam võistlus - siis kõigest üks mäng ja minu mehed on alati valmis endast kõik andma."

Sama arvamust jagas ka kapten Smelkov: "Meid ootab raske hooaeg, kuid arvan, et reaalne võiks olla 7. või 8. koht. Paljude poiste jaoks on see esimene kõrgliiga hooaeg, kuid me ei karda midagi. Kindlasti unistame sellest, et saaks karika," ütles kõrgliigas 51 mängu Narva Transi ja Kohtla-Järve Lootuse särgis pidanud väravavaht.

Meeskonna staar - Bogdan Nesterenko

Isale appi tulnud poega võib pidada juba eelmiste tööandjate poolest klubi kuulsaimaks mängijaks. Nesterenko oli põhimängija nii Leedus, kus ta pallis Klaipeda Atlantase ja FK Šilute ridades, kui ka Venemaa I ja II liigas Pjatigorski Mašuk-KMV-s. Tema liitumine klubiga tõi vajalikku tsementeerimist kaitseliini vundamenti ning suured kogemused kuluvad noorele meeskonnale kindlasti marjaks ära.

Kellel silma peal hoida - Rihards Ivanovs ja Kevin Kaivoja

Mõlemad mängijad on peatreeneri sõnul väga perspektiivikad. Klubiga alles jaanuari keskel liitunud ründaja Ivanovsi harjumine võtab peatreeneri sõnul aega: "Väga perspektiivikas mängija, hetkel vajab ta treeninguid ja mängupraktikat, kuid usun, et kui ta jõuab oma tippvormi, siis on väga paljuks võimeline!" Ivanovs ise tahab Jõhvis teha oma karjäärile edukat starti: "Tahan olla meeskonnale ja duublile hea abistaja. Kindlasti tahan ka karikas jõuda võimalikult kõrgele. Jõhvis meeldib mulle kõik – treenerid ja partnerid."

Kaivoja on Nesterenko sõnul üks andekamaid Eesti noori: "Meie tõusev täht on Kevin Kaivoja. Kui ma teda esimest korda nägin, siis küsisin, kas teda on juba noortekoondistesse kutsutud. Tema vastas, et pole kunagi mingit kutset saanud. See oli minu jaoks küll selline ebameeldiv üllatus! Kuhu vaatavad noortekoondiste treenerid? Kaivoja on mingis mõttes unikaalne mängija. Poisil on hea liikumine ja mängulugemine. Ta asub kogu aeg seal, kus pall on. Loodus andis talle palju ja tema potentsiaal on suur. Poiss on endasse uskuma hakanud ning minu eesmärk on näidata teda suurele jalgpallile. Kindlasti hakkab ta põhikoosseisus mängima."

Suurim küsimärk - ründeliin

Kuigi Lokomotivi nimekirjas on praegu kolmest ründajast kaks kõrgliiga taseme kogemustega, jääb nende kolme arvele alates 2012. aastast vaid üks meistriliiga värav. Selle ainsa värava lõi Andrei Jõgi Narva Transi eest. Lisaks sellele käivad nii Bazjukin kui ka Jõgi tööl. Seega, kui keegi neist saab vigastada või ei saa töölt ära, siis langeb põhikoormus 19-aastase Ivanovsi õlgadele, kes debüteerib sel aastal nii Eesti kõrgliigas kui ka kõrgtasemel üldse.

Jõhvi FC Lokomotiv

Peatreener: Viktor Nesterenko (LAT)
Kapten: Valeri Smelkov
Eelarve: selgitamisel
Koduväljak: Jõhvi linnastaadion / Ahtme kunstmuru
Duubelvõistkond: JK Järve (Esiliiga B)
Koduleht: www.fclokomotiv.eu
Esimene mäng: 1. märtsil kell 13.00 Tallinna Floraga kodus (Ahtme kunstmurul)

Eeldatav põhikoosseis:

                              Valeri Smelkov

Valeri Kurlõtškin    Bogdans Nesterenko    Jegor Potapov    Dmitri Smirnov
               Deniss Kulikov              Sergei Bazjukin
Vitali Kutuzov                Kevin Kaivoja                Maksim Bazjukin

                               Andrei Jõgi

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:
Aleksandr Hlobõstin (poolkaitsja Kohtla-Järve Järvest)
Rihards Ivanovs (Läti poolkaitsja Jurmala Spartakist)
Kevin Kaivoja (poolkaitsja Kohtla-Järve Järvest)
Deniss Kulikov (kaitsja Narva Transist)
Vitali Kutuzov (Venemaa ründaja Narva Transist)
Valeri Kurlõtškin (kaitsja FC Puumast)
Bogdan Nesterenko (kaitsja)
Jegor Potapov (Venemaa kaitsja FK Piterist)
Valeri Smelkov (väravavaht Narva Transist)

Välja:
Aleksei Mamontov (poolkaitsja)
Marek Šatov (poolkaitsja)
Andrei Tjunin (poolkaitsja)

Lahtine:
Maksim Babjak (poolkaitsja)
Aleksandr Dubõkin (poolkaitsja)
Denis Vnukov (poolkaitsja)

Hooajaeelsed kontrollmängud:
15.12. Narva Trans (ML) - Jõhvi Lokomotiv 1:0
11.01. Pärnu Linnameeskond (EL) - Jõhvi Lokomotiv 1:1 (Volkov)
19.01. Tallinna Levadia II (EL) - Jõhvi Lokomotiv 0:1 (Kutuzov)
26.01. Jõhvi Lokomotiv - FC Kuressaare (EL) 2:0 (Jõgi 2)
02.02. Narva Trans (ML) - Jõhvi Lokomotiv 2:1 (Kurlõtškin)
09.02. Jõhvi Lokomotiv - Tallinna Kalev (ML) 1:1 (M. Bazjukin)
15.02. FK Jelgava (LAT) - Jõhvi Lokomotiv 2:1 (pen. M. Bazjukin)
16.02. FS Metta (LAT) - Jõhvi Lokomotiv 1:0
22.02. Jõhvi Lokomotiv - Tallinna Infonet (ML)

Võit; viik; kaotus.
ML - meistriliiga; EL - esiliiga; LAT - Läti kõrgliiga.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (3)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

OTSEPILT: Eesti U17 koondis alustab turniiri Liechtensteini vastu  (Eestil juba kaks väravat löödud!)
LEVADIA JA PAIDE 2:0
Rogic polnud rahul
VÄLISMAAL
Välismaa 21.04 | Loe järele: Dortmund hoiab end Bayerni sabas
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
21
Tallinna FCI Levadia
21
Paide Linnameeskond
13
Nõmme Kalju FC
11
JK Narva Trans
9
FC Kuressaare
7
Maardu Linnameeskond
5
Tartu JK Tammeka
4
Viljandi JK Tulevik
4
JK Tallinna Kalev
4
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK