Kadunud 48 tunniga: üllatusliku kultusvormi sünd (0)

Foto: FIFA koduleht

Kuidas Diego Maradona ja Argentina koondis alistasid 1986. aasta MM-i veerandfinaalis Inglismaa nurgapoest ostetud särkides, mille väikestest litrikestest koosnenud numbrid kanti seljale ööl enne legendaarset mängu.

Kuigi lämmatava sudukihi tõttu ei pruugi kõnniteel taevasse vaadates sellest hästi arugi saada, ähvardab Mexico City juunipäike loojuda. Mehed teavad seda. Meestel on kiire.

Kunagi sadas Mexico Citys igal aastal lund. Igal aastal tulid mestizod, valged, nahuad, otomid, mixtecid, mazatecid, zapotecid ja kõik teised linnaelanikud vähemalt ühe korra oma kodudest välja ja imetlesid neile avanenud vaatepilti suurte silmadega. Väikesed paljaks kooritud jalad jätsid õhukesele valgele vaibale tumedad jäljed.

Aga siis said hispaanlaste poja-poja-poja-pojad valmis Drenaje Profundo, Kolumbuse-eelsete inimeste elu allikas Texcoco järv kuivendati tilgatuks ja nii, nagu kadus vesi, kadus ka lumi. Viimane kord sadas Mexico Citys lund 1967. aastal, 19 talve tagasi. Nüüd on heitgaasid ja sudu ja viis miljonit inimest enam kui kümne aasta eest ja juunipäike, mis ähvardab loojuda, kuigi all kõnniteel ei pruugigi sellest aru saada.

REKLAAM

Mees on higine. Mitte ainult palavuse tõttu. "Nad löövad meid maha," ütleb ta oma kaaslasele hirmunult. Ta ei mõtle seda sõna-sõnalt: kui neil jääb ülesanne täitmata, ei kipu keegi neid relvaga ähvardama, aga samal ajal teab ta, kui palju on kaalul. Liigagi palju. Piisavalt, et ebaõnnestumise korral neid elu lõpuni kummitama jääda. Seegi on omamoodi surmanuhtlus.

Kuigi nad on mõlemad väsinud, ei jää teisel mehel üle muud, kui esimesele järgneda. Meestel on kiire.

*

Oma mängijakarjääri alguses suutis Carlos Bilardo teha midagi näiliselt ilmvõimatut, ühendades jalgpalli ning arstiõpingud. Seitse aastat ülikoolis kulmineerus kurikuulsa õhtuga, mil Bilardo kasutas oma kontakte Buenos Airese günekoloogide seas ära, et keset üht mängu Racingu kaitsjale Roberto Perfumole detailselt kirjeldada viimase abikaasa intiimset operatsiooni. Perfumo virutas Bilardole jalaga kõhtu ja sai punase. Hilisem Argentina koondise peatreener oli oma tahtmise saanud.

Oma eelkäija Cesar Luis Menottiga, põlise romantikuga, võrreldes oli Bilardo Argentina eesotsas terav, halastamatu, kalkuleeritud. Bilardo nõudis, et talle esitataks kõik detailid, ja kui midagi talle ei sobinud, said sellest kõik kiiremas korras ka teada. Enne 1986. aasta MM-finaalturniirile lendamist käis Bilardo toona Argentinale särke meisterdanud Le Coq Sportifi pomode jutul. Koondis oli otsepääsu Mehhikosse kindlustanud alles valiksarja viimase kümne minuti jooksul. Mängijad kurtsid, et Le Coqi puuvillased särgid olid rasked ja ei lubanud hingata - eriti Bogotas, kus mängiti 2500 meetri kõrgusel.

Carlos Bilardo. Foto: FIFA koduleht

Bilardo nõudis Le Coqilt uut tehnoloogiat; uut särki, millega Mehhikos konkurentidele silmad ette teha. Le Coq ei olnud sellega alguses nõus. Aga rusikas käis laual, nii nagu ta oli mürtsunud nii palju kordi varemgi. Bilardo ei olnud harjunud oma tahtmist mitte saama. 1986. aasta MM-finaalturniirile lendas Argentina koondis uue AirTech tehnoloogia, tänapäevaste jalgpallisärkide eelkäija, põhjal valmistatud vormiga. Justnimelt vormiga. Võõrsilsärke Le Coq valmis ei jõudnud.

Alagrupis sai Argentina kõigis kolmes mängus kanda legendaarset sinivalget, kuid 16. juunil tuli neile kaheksandikfinaalis vastu Uruguay ja et toona jõudis otsepilt väga paljude inimeste kodudesse veel mustvalgena, pidi Argentina La Plata derbis mängima vana tumesinise särgiga. Tol päeval oli sooja üle 30 kraadi, samal ajal kallas avanenud taevaluukidest paduvihma. Vana puuvillane särk muutus iga minutiga üha raskemaks, justkui oleks õlgadel mõni sajandi alguse tuukrikostüüm.

"Mäng Uruguay vastu lõppes ja tulivihane Bilardo haaras mul turjast, öeldes: "Võta üks kuradi särk ja me kaalume selle ära," meenutas koondise vormide eest hoolitsenud Ruben Benros ajakirjanikule Andres Burgole, kes kirjutas 2016. aastal Argentina-Inglismaa veerandfinaalist raamatu "El Partido". "Samal ajal kui me kaalu otsisime, vaatasin seda särki; tumesinist ja läbimärga nartsu ning ma küll liialdan, aga see kaalus peaaegu kümme kilo. Bilardo ütles, et me peame selle sitahunniku välja vahetama."

Kaks päeva hiljem alistas Inglismaa oma kaheksandikfinaalis Paraguay ja loos andis neile loa mängus Argentina vastu kanda oma valget põhisärki. Bilardol ei jäänud muud üle, kui taas rusikaga vehkima minna.

Argentina loots pidas Mexico Citys Le Coqiga kaks päeva läbirääkimisi, ühel kokkusaamisel sinist puuvilla teatraalselt kääridega lõhki käristades ja kätega enda kõrist haarates, et näidata, millest mängijad matši jooksul kõige enam puudust tunnevad. Tulutult.

Ja nõnda said Benros ning koondise logistika eest vastutanud Ruben Moschella Carlos Bilardolt ülesande. Lahkuda Argentina koondise laagrist, minna Mexico City tänavatele sobivat vormi otsima ja mitte tühjade kätega tagasi tulla. Argentina-Inglismaa MM-veerandfinaalini oli aega vähem kui 48 tundi.

Argentina ja Inglismaa mäng. Foto: FIFA koduleht

Meestel oli kiire.

*

See soolo. See värav. Sajandi värav. Tippkommentaator Victor Hugo Moralese elu kuulsaim minut.

"Teda katavad kaks meest, aga Maradonal on pall, maailma jalgpalli geenius sööstab paremale ja jõuab väljaku viimasesse kolmandikku, ta söödab Burruchagale... ikka Maradona! ¡Genio! ¡Genio! ¡Genio! Ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta-ta... Gooooool... Gooooool... Ma tahan nutta! Mu jumal! Viva el futbol! ¡Golaaazooo! ¡Diegoooool! ¡Maradona! Andke andeks, see on piisav, et nutma panna... Maradona, uskumatu soolo, kõigi aegade sööst. Kosmiline tuulelohe! Milliselt planeedilt sa oled, et jätsid nii palju inglasi, kogu riigi enda selja taha, käsi rusikas, Argentinale järele hüüdmas? Gracias, Dios, por el futbol, por Maradona, nende pisarate eest, selle eest, et seis on Argentina 2, Inglismaa 0!"

"Kui minust ei ole alles enam muud peale kontide ja tolmu, kuulab keegi ikka veel seda väravat," ütles Morales 20 aastat hiljem uhkelt.

Nii, nagu Maradona teist väravat jääb igavesti saatma Moralese hääl, jääb tema esimest, "jumala kätt", saatma see kuulus foto. Maradona õhus, rusikas taeva poole sirutatud, sest Peter Shilton on temast umbes kaks ja pool korda pikem. FIFA kodulehel on sama hetk jäädvustatud ka teiselt poolt, Argentina jumaluse pettus selgelt näha, just nagu tema seljal numbri kümme moodustavad läikivad litridki.

*

Benros ja Moschella kammivad jooksujalu läbi linna, kus võis kunagi näha lund, aga nüüd mitte midagi muud peale kvartaleid ja kvartaleid täis maju. Maju, mida neil vaja pole. Bilardo juhised on selged: vaja on täpses toonis tumesinist särki, mis oleks kerge ja õhuke, V-kaelusega ning Le Coq Sportifi logoga. Lihtne. Nad on käinud vähemalt kuues spordipoes. Midagi sellist pole ligilähedalgi. Aeg hakkab lõppema.

Kui mehed ühest telefoniputkast baasi helistavad, et asjade kurvast käigust ette kanda, tervitab neid oodatust positiivsem hääl. Viimaste päevade segaduse tõttu on kahe silma vahele jäänud väike fakt, et koondise kolmas väravavaht Hector Zelada, kes on aastaid mänginud Mexico City suurima klubi America eest, omab hiigellinnas juhuslikult ka ühte pisikest nurgapealset spordipoodi. Ja juhuslikult on Zelada poes täpses toonis tumesiniseid, kergeid ja õhukesi, V-kaelusega ning Le Coq Sportifi logoga särke. Benros ja Moschella tellisid 38. Et kindel olla.

Mänguni oli jäänud 24 tundi.

Teatud põhjustel ei või üks jalgpallikoondis maailmameistrivõistluste finaalturniiri veerandfinaalis väljakule joosta särkides, millel ei ole seljal numbreid ega rinnal koondise vappi. Nõnda ei olnud ka Benrose ja Moschella tööpäev lõppenud, kuid nüüdseks oli juunipäike kogu täiega loojunud.

"Kui viimaks tänavale tagasi jõudsime, olid kõik poed suletud," meenutas Benros "El Partidos". "Meid päästis America klubi presidendi poeg, kes teadis juhuslikult ühte inimest, kes töötas särkidele numbreid vorpivas töökojas. Aga mida neil polnud? Valget värvi. Olid vaid sinine, punane ja kollane, kuni leiti hõbedane, pisikestest litritest koosnenud materjal, millest toona tehti numbreid ameerika jalgpalli särkidele." Meestel ei jäänud muud üle.

Viimaks koondise juurde tagasi jõudnutena näitasid Benros ja Moschella ostetud rulli Bilardole, kelle reaktsiooni olid nad ilmselt ette aimanud: peatreener tõstis pilgu, manas näole grimassi ja ütles, et Argentina koondis ei lähe iial väljakule hallide numbritega. Tundide viisi Mexico City tänavatel seigelnud duo päästis ei keegi muu kui Maradona, kes sattus samal hetkel sealt mööda kõndima ning kinnitas, et materjal on inglastele tappaandmiseks sobiv küll. Selle peale ei olnud Bilardol enam midagi öelda.

Turniiri alguses oli koondise paremkaitsja Nestor Clausen ühest kaubanduskeskusest hankinud väikese videokaamera ja veetis õhtuti aega meeskonnakaaslasi filmides. Laupäeval jäi lindile ründetäht Jorge Burruchaga. "See on uskumatu, homme mängime me Inglismaa vastu ja meil ei ole veel särke," naeris Nantes'i staar.

Hector Zelada helistas isiklikult America koristaja- ja vormidaamidele, kes tulid hilisõhtul Argentina laagrisse ning asusid numbreid välja lõikama ja särkidele triikima. Burruchaga käskis Clausenil seda filmida ning viimase videoid on ka tavainimesel võimalik näha, sest need on aluseks YouTube'is saadaval olevale kuldsest finaalturniirist vändatud kaunile doksarjale "La historia detras de la Copa". Alaliidu vapi - ilma täheta - meisterdas algelise arvutiprogrammiga valmis veel üks hilisõhtul kodust välja aetud America töötaja. Just seetõttu on see särgil ka viiendiku jagu liiga suur. Aga valmis nad said. Ja nädal hiljem teine kuldne karikas tuli.

Turniiri lõpus sai Diego Maradona võidukarikat suudelda. Foto: FIFA Twitter

Osa 38 spetsiaalselt üheks mänguks meisterdatud särgist leidis tee muuseumitesse, osa jäi toonases mängus väljakul käinud pallurite kogudesse. Üheks omanikuks on näiteks Jordi Cruyff. 2015. aastal õnnestus ajaloolist vormi oma silmaga näha ka Andres Burgol, kes kogu saaga täies mahus lugejateni tõi. Ilmselt sobib tema kirjeldus seda ka lõpetama:

"Kui Giralt [Buenos Airese kollektsionäär] särgi minuni tõi, kandes seda nii, nagu oleks tema käte vahel Püha Graal, mõistsin hämmingut, mida mängijad pidid tundma. See sinine värv... need kaks vertikaalset triipu, kaheldav maitse. Kehva kvaliteediga kangas. Poolik vapp. Hallid numbrid ei aidanud üldmuljet paremaks muuta. Aga sellele vaatamata puudutasin temakest justkui oleksin transis... ja see puudutus viis mind silmapilkselt tagasi lapsepõlve, 1986. aasta 22. juunisse, kui olin 11-aastane."

Enne 1990. aasta MM-finaalturniirile lendamist oli Carlos Bilardol vaja täita üks ülesanne.

Ta pidi lendama Mexico Citysse, linna, kus kunagi sadas lund, et Hector Zelada spordipoest osta 40 tumesinist, kerget ja õhukest, V-kaelusega ning Le Coq Sportifi logoga särki.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
OLULISED UUDISED
SEIN ON EES, KAS NÄED SA?
 Luup peale | Rootsi töövõit jättis võimalusi raisanud Hispaania pika ninaga
INTRIGEERIV PÄEV
Kasper Elissaar | Suured hetked, mis tuletasid meelde Tarmo Kinki ja Konstantin Vassiljevit
KUULA JA VAATA!
TÄHTIS TEADA
Doktor Kaspar Rõivassepp: kui jalgpallur palliplatsil traumata kokku kukub, tuleb seda alati käsitleda äkksurmana
FAVORIIDID SAID NAPILT KÄTTE
EM-PÄEVIK
Ott Järvela | Režissöör ei eksinud. Erikseni õnnetust ei saanud ega tohtinud maha vaikida
EESTLANNA ITAALIAS
Suur lugu | Kubassova pärast hooaega Serie A-s: ründaja jaoks on raske olla terve aasta väravata
TÄNA 20 AASTAT TAGASI
REKLAAM
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
14
11
1
2
37:20
34
2.
Paide Linnameeskond
14
9
3
2
24:10
30
3.
Tallinna FC Flora
11
9
2
0
29:8
29
4.
Nõmme Kalju FC
14
7
2
5
25:13
23
5.
Tallinna JK Legion
14
5
2
7
22:17
17
6.
JK Narva Trans
14
5
2
7
18:26
17
7.
Viljandi JK Tulevik
13
3
2
8
15:31
11
8.
FC Kuressaare
14
3
1
10
13:27
10
9.
Tartu JK Tammeka
10
2
3
5
13:17
9
10.
Pärnu JK Vaprus
12
1
2
9
10:37
5
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
34
Paide Linnameeskond
30
Tallinna FC Flora
29
Nõmme Kalju FC
23
Tallinna JK Legion
17
JK Narva Trans
17
Viljandi JK Tulevik
11
FC Kuressaare
10
Tartu JK Tammeka
9
Pärnu JK Vaprus
5
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK