Kaks identiteeti võimaluste maal (6)

Fotod: Pinterest / HIF

Pühapäeval jõudis avalikkuse ette kaks lugu piiridest ja nende ületamisest, üks siin-, teine sealpool ookeani.

Tom Brady ei olnud Mercedes-Benzi staadionil veel jõudnud teha seda, mida Tom Brady kõige paremini oskab; Maroon 5 ei olnud veel esinenud viimase kümnendi kõige labasemal poolajasõul ning Atlanta rahvaski oli alles vargsi hakanud Super Bowli õhku sisse hingama, kui üks ootamatu uudis pühapäeva lõunal sotsiaalmeedia kihama pani.

21 Savage, maailma räpi epitsentri üks kuulsamaid esindajaid, oli immigratsiooni- ja tolliameti ICE poolt arreteeritud ja nende sõnul polnud ta tegelikult Atlantast pärit.

21 Savage, pärisnimega Sheyaa Bin Abraham-Joseph, sündis 1992. aastal hoopis Londonis. Ja tal polnud elamisluba.

REKLAAM

Kaks päeva varem avaldas räppar YouTube'is oma viimase singli "a lot" ametliku video. Tema stiil on alati olnud emotsioonitu, isegi tuim; sünged värsid kirjeldamas Atlanta elu pahupoolt. Viimasel albumil on Savage'i lüürika aga sootuks mõtlikum. "a lot", selle esisingel, on tagasivaade tema elule, pikitud sotsiaalsete kommentaaridega. Loo lõpus, vahetult enne seda, kui ta juhib tähelepanu Flinti veekriisile, tunnistab Savage prohvetlikult: "olen elus mõnda asja näinud, aga ma ei kujutaks ette, et mu lapsed piiril minust eraldataks". Nüüd oli ta sattunud piiriskandaali keskmesse.

21 Savage ei ole veel nii edukas, kui linna kuulsaimad ekspordiartiklid OutKast, Migos, Future. See aga ei tähenda, et ta oleks neist vähem Atlanta. Tuhandete kohalike jaoks olid tema külmad read igapäevaelu kroonikaks, veel teiste jaoks tähendasid need uut Lõunat. Super Bowli õhtul, mil Mercedes-Benzi staadionil kohtusid kaks Atlantast kauget meeskonda, oli linnas tekkinud dissonants.

"Kogu tema avalik persoon põhineb valel," põrutas ICE. Kas tema sünd kusagil kaugel ookeani taga tegi 21 Savage'ist vähem "oma", isegi siis, kui kogu tema looming tugines kogemustele Atlantas? Kui ta ei olnud Atlanta, siis kes ta oli?

*** 

Charles Ssalist ei leia internetis palju videoid. Ühel neist, filmitud enam kui üheksa aastat tagasi, kõksib 12-aastane Ssali oma koduriigis Ugandas palli ja pöördub siis kaamera poole. "Mina ja mu sõbrad tahame maailma muuta," ütleb ta. "Tahame üles kasvada tervete ja tugevatena. Aga malaaria tapab ühe meist iga 30 sekundi järel. Kaitse meid! Kasuta oma võimu, et malaariat võita!"

Tema hääl on noorele eale vaatamata kõlav, enesekindel. See video on Lõuna-Aafrikas toimunud MM-i eel algatatud reklaamikampaania üks osa. Klipi teises versioonis kutsub koos Ssaliga inimesi malaaria vastu võitlema toonane USA staar Landon Donovan. "Ära luba malaarial minu unistusi hävitada," palub Ssali. Ja seejärel kaob ta pildilt.

Kui sa näed telereklaamis mõnda last saiale šokolaadikreemi mäkerdamas või teda rõõmsatujulise võltsperekonnaga hommikulauas istumas, kas sa mõtled mõnikord, mis elu teda ees ootab? Kas see ainus hetk, kui sa teda omaenda elu jooksul näed, on prohvetlik ja ta istub kahekümne aasta pärast täpselt samasuguse rõõmsatujulise pärisperekonnaga hommikulauas? Või selliste reklaamide puhul, kus mängis Ssali - kas ta üldse täiskasvanuikka jõuabki? Pea neli aastat pärast malaaria vastu kõnelemist ilmus Charles Ssali jälle välja. Täies elujõus.

2013. aasta juulis jääb Kampala Junior Team maailma suurimal noorte jalgpalliturniiril Gothia Cup U16 poiste finaalis Sapporo Consadola vastu poolajaks 0:2 kaotusseisu, aga jõuab veidi enne mängu lõppu viigiväravani. Siinkohal algab teine Ssalist leitav video. Pall lendab Jaapani klubi karistusalas aeglaselt ja jääb õhus näiliselt seisma, enne kui noor ugandalane selle poolkääridega võrku saadab. Ssali on kapten ja ta räägib lõpuvile järel Viasati reporterile Anders Bjuhrile, et käskis riietusruumis oma meeskonnakaaslastel edasi võidelda.

"Ühel päeval mängime me oma rahvuskoondise eest," sõnab ta. Täpselt samasuguse jõuga, sama kõlavalt, kui neli aastat tagasi. "Ma tean, et meid on siin näinud nii palju skaute. Ehk jäime mõnele silma." Siis kaob Ssali jälle jäljetult.

Jaanuari keskel avaldas Rootsi päevaleht Dagens Nyheter mitu uudist riigi viiendas divisjonis mängivast Växjö Unitedist. Hooaja keskel saavutas klubi oma liigagrupis konkurentide ees turvalise edu, seejärel saadi mitu ootamatut kaotust, neist nii mõnigi kummalistel asjaoludel. Nii Växjö hooaja lõppu kui augustis karikasarjas saadud 0:5 kaotust kõrgliigameeskonnale Häcken saatsid DN-i sõnul ebakorrapärased panustamismustrid ja olukord nõudis politsei sekkumist.

 DN ja õhtuleht Expressen kaevusid sügavamale ja leidsid, et mitmed möödunud aastal Växjöt esindanud mängumehed olid Rootsis turismiviisaga viibivad ja valenimesid kasutavad Aafrika riikide kodanikud, kes elasid kambakesi väikestes korterites ja keda sunniti kaotama neid ja kodumandrile jäänud perekondi ähvardades. See on tavapärane, nähtud skeem: mingit tundmatut talendiorganisatsiooni esindav inimene lubab ilusat tulevikku, saadab noore tema perekonna viimaste säästude eest Euroopasse ja üritab edasimüügi pealt suurt tulu teenida. Kui see ei õnnestu, on mängija maailma jaoks unustatud.

*** 

Üks talent, kellel õnnestus sellest julmast karussellist võitjana väljuda, on 21-aastane Kalmari ründaja Lumala Abdu. Tema lugu on lausa hämmastav - varakult orvuks jäänud Abdu rääkis TV4-le, et pesi pealinna Kampala tänavatel raha teenimiseks autosid, kuid ei käinud koolis ega saanud seetõttu organiseeritud jalgpalli mängida.

Lumala Abdu on jõudnud Rootsi kõrgliigasse. Foto: fotbolltransfers.com

2013. aasta hilissuvel õnnestus tal eelmainitud "skautide" abiga Malmösse pääseda ja seal, seitsmendasse divisjoni kuuluva Gualövi eest, treenis ta esmakordselt murul ja mängis võistkonnas, kus peale tema jooksid väljakule veel kümme pallurit. Poolteist aastat hiljem liitus ta juba esiliigas mängiva Mjällbyga ja peatselt jäi ta silma Kalmarile. "Uskumatu, kui kiiresti ta arenes," imestas Gualövi treener Elvin Jakus.

Samal pühapäeval, kui ICE 21 Savage'i käed raudu klõpsatas, avaldas Noa Bachner Expressenis loo pealkirjaga "Stora mysteriet kring Allsvenska talangen" ehk "suur müsteerium Allsvenskani talendi ümber". Küllap oled nüüdseks juba mõistnud, millest jutt käib.

Växjö Unitedi seoseid Nigeeria ja Ugandaga uurinud Bachnerile jäi silma, et Lumala Abdu on välimuselt Charles Ssali täpne koopia. Isegi ninal ja otsaesisel olevad armid on samasugused. Lumala Abdu on sündinud 1997. aasta 21. juulil, samal päeval, mil sündis Charles Ssali. Bachner leiab, et vähemalt seitsmel Uganda jalgpallisaidil või -blogil on Abdu karjääritrajektoori kirjeldades kasutatud Ssali nime. Või vastupidi.

Mida rohkem Bachner uuris, seda selgemaks pilt muutus. Ühel 2013. aasta juulis Kampala Junior Teami Facebooki postitatud fotol hoiab Gothia Cupi võidutrofeed Göteborgis pea kohal Mohamed Abdi Elmi, Växjö Unitedi esimees. Tema kõrval seisab Kabugo Mansoor, kes on erinevatel aegadel pidanud Växjös spordimänedžeri ja jalgpalliagendi ameteid. Selgub, et vähemalt kuus tolles võidukas finaalis Ssaliga väljakut jaganud Uganda noort jõudsid paari järgmise aasta jooksul Växjö Unitedisse.

"Kas võib olla, et üks terve Uganda teismeliste jalgpallimeeskond on Rootsi peale kaduma läinud?" küsib Bachner. 

Eelmisel nädalal istus Expresseni ajakirjanik Lumala Abduga maha. Koos vaadati videot Charles Ssali pea kuue aasta tagusest väravast ja tema intervjuust. "Ma ei tea midagi," sõnas Abdu. "Ma ei tea mitte midagi ... Mind ei saa rääkima sundida." Pärast mõningast veenmist lisab Abdu, et praegu on tema jaoks kõik väga hästi. "Ma ei taha lihtsalt midagi ära rikkuda. Ma tahan ainult keskenduda treenimisele, hooajaks valmistumisele. See on ainus asi, millele ma mõtlen. Võib-olla saame rääkida kunagi hiljem."

Expresseni videolugu Charles Ssalist. Või Lumala Abdust.

Esmaspäeval algatas Rootsi politsei inimkaubanduse ja -ekspluateerimise alusel järjekordse uurimise, seekord on lisaks Växjö Unitedile luubi all ka Lumala Abdu. Või Charles Ssali. Kalmari, mida juhendab endine Eesti koondise peatreener Magnus Pehrsson, mänedžer Mattias Rosenlund on mängijale toetust avaldanud. Kes iganes ta siis pole.

"Meil polnud sellest aimugi," rääkis ta Expressenile. "Kogu see olukord paistab äärmiselt kahetsusväärne ja õnnetu. Me ei saa teha muud, kui Abdud toetada. Me ei tea veel täpselt midagi, aga saame lihtsalt loota, et politsei saab karistada neid, kes on seadusi rikkunud. Kõik, kes sellise äri pealt üritavad kasu teenida, peaksid karistada saama. Lumala on tore inimene, aga ta on selles situatsioonis ohver."

Abdu leping Kalmariga kehtib selle aasta lõpuni. Seda, kas Växjö ja Uganda mängijate saaga enne lahenduse leiab, on raske uskuda. Kusagil ICE kongis ootab otsust ka 21 Savage, kes saabus võimaluste maale lapsena ja ei teadnud oma sõnul, et vajab USA-s elamiseks viisat. Räpp ja jalgpall on piirideta nähtused. Kahte erinevat inimest seob üks.

Mõlemad talendid on jõudnud tippu - või vähemalt sellest mitte väga kaugele - omaenda raske töö järel. Mõelge nendele lastele, kes reklaamides saiu mäkerdavad. 

Kommentaarid

Mündi maag   •  
(37.157.97.***)
Andrese lugudes on fantastiliselt voolav tekst. Supper lugu
krdi pl2ma§   •  
(92.40.249.***)
midagi aru ei saa... mis teema selle ssali ja abdiga on selgitage keegi...
Mündi maag   •  
(2001:7d0:84e4:4d80:b13.***)
Poju, see on kirjutatud intelligentsetele inimestele. Loe ja arenda ennast ja tule ikka tagasi soccernet.ee lehele.
Kallid inimesed   •  
(87.119.182.***)
Saali ja Abdi on samad inimesed lihtsalt inimkaubandusega sinna saadetud
ivo   •  
(188.225.75.***)
euroopa peaks jääma normaalsetele inimestele
Mustad Teemandid   •  
(84.50.190.***)
samal teemal tehtud film

Sisene
TÄHTSAT KODULIIGAST
SILM PEALE!
Kalju kapten Ugge: kui Eestis pitsa peale ananassi pannakse, tekib kohe koduigatsus
SILM PEALE!
Kalju kapten Ugge: kui Eestis pitsa peale ananassi pannakse, tekib kohe koduigatsus (0)
"Silm peale!" käis sel nädalal külas Nõmme Kalju kaptenil Maximiliano Uggel, kes rääkis muuhulgas oma Itaalia igatsusest. Eriline soov kodu järele tuleb tal siis, kui näeb Eestis, kuidas pitsa peale ananassi pannakse.
 
Ott Järvela eurohooajast: latid said püstitatud liiga madalale
SILM PEALE!
Ott Järvela eurohooajast: latid said püstitatud liiga madalale (0)
Soccernet.ee erikorrespondent Ott Järvela teeb "Silm peale!" saates ülevaate Eesti klubide euromängudest ja annab hinnangu sellele, kui hästi ikkagi hakkama saadi. Ta tõdeb, et enne euromänge sai püstitatud liialt madalad eesmärgid.
SERIE A ALUSTAB
Kolme musketäri suur lahing: kes saab endale ihaldatud  Scudetto ?
KOLMAPÄEVAST
REKLAAM
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
24
19
2
3
80:18
59
2.
Tallinna FC Flora
23
19
1
3
66:15
58
3.
Paide Linnameeskond
24
15
4
5
51:20
49
4.
Nõmme Kalju FC
22
12
8
2
43:21
44
5.
Tartu JK Tammeka
24
8
5
11
36:41
29
6.
JK Narva Trans
24
6
8
10
35:37
26
7.
FC Kuressaare
24
4
5
15
15:56
17
8.
Viljandi JK Tulevik
23
4
4
15
22:47
16
9.
JK Tallinna Kalev
23
4
4
15
17:59
16
10.
Maardu Linnameeskond
23
4
3
16
18:69
15
REKLAAM
 
Ojamaa lõi hooaja teise värava
EESTLASED VÕÕRSIL
Ojamaa lõi hooaja teise värava (0)
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA SUVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
59
Tallinna FC Flora
58
Paide Linnameeskond
49
Nõmme Kalju FC
44
Tartu JK Tammeka
29
JK Narva Trans
26
FC Kuressaare
17
Viljandi JK Tulevik
16
JK Tallinna Kalev
16
Maardu Linnameeskond
15
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK