Kalju kurvastas Florat võimsa tagasitulekuga (11)

Suur päev Kaljule, mõru pill Florale. Foto: Märt Vassiljev"Ma arvan, et see oli Kalju parim mäng üldse. Mängijad olid enesekindlad ja tuld täis - kõik uskusid endasse," rõõmustas Nõmme Kalju peatreener Fredo Getulio Aurelio pärast võidukat thrillermängu FC Floraga.

Kalju oli Florale hambaid näidanud nii kahes eelnevas liigamängus kui ka karikafinaalis, aga midagi jäi alati puudu.

Seekordki näis kõik käest libisevat, kui Flora juba veerandtunniga 2:0 ette pääses, aga Kalju vastas sellele uskumatu come-back'iga ja võitis lõpuks 3:2.

"Kolm väravat endale lasta on liiast, selle pealt ei saagi võita," kurjustas Flora juhendaja Tarmo Rüütli oma hoolealustega, kes taaskord ohtralt väravavõimalusi luhta lasid: "Mäng oli vaja ära otsustada juba esimese poolaja esimese poolega!"

Ent avapoolaja lõpuks jõudis Kalju hoopis viigini ning teise poolaja alguses läks kodumeeskond ka juhtima. Flora üritas, mis ta üritas, kuid nõmmekad võitlesid ennastsalgavalt ja hoidsid võidupunktidest kinni. Tulise lahingu käigus kohtunikuga vaidlemise eest tribüünidele saadetud Aurelio võis rusikaid võidukalt taevapoole viibutada.

Kalju kaitseliin jääb tukkuma

Kalju suurejoonelise piletikampaania tulemusel staadionile tulnud tuhatkond jalgpallihuvilist said tõeliselt vaatemängulise etenduse osaliseks. Täpselt nii, nagu päikesepaiste vaheldus pidevalt paduvihmaga, näisid ka jõuvahekorrad väljakul kord ühe, kord teise kasuks.

Nõmmekad alustasid väga julgelt, mängisid kõrgel ja hoidsid rohkem palli, aga võimalusi luua ei suudetud. Flora kiirrünnakud olid palju teravamad ja nii haarasidki triibulised peagi ka edu. Juba kolmandal minutil jäi Oliver Konsa trahvikastis uhkesse üksindusse, nii et tal oli aega pall rahulikult maha võtta ning see posti kõrvale lajatada.

Segadused kodumeeskonna kaitseliinis jätkusid ja nii avanes Siksten Kasimiril kaks suurepärast võimalust, kuid poolkaitsja ei tegutsenud piisavalt kiiresti ja vastased jõudsid viimasel hetkel jaole. Flora teist väravat ei tulnud siiski kaua oodata, sest 15. minutil pääses Sergei Mošnikov vabalt värava ette ega jätnud šanssi kasutamata.

Võõrustajad olid ühteaegu nõutud ja maruvihased, sest nende arvates oli Mošnikov suluseisus. Eriti elavalt protesteerisid väravavaht Janno Hermanson ning peatreener Aurelio, kes lausus kohtumise järel siiski rahulikumalt: "Mina nägin oma vaatepunktilt kindlat suluseisu, sest kõik mängijad tulid üles, aga võib-olla oli seal tõesti keegi kuskil all."

Felipe veab nõmmekad mängu tagasi

Flora haaras mängu näiliselt kindlalt enda kontrolli alla ega lubanud Kaljule tükk aega võimalusepoegagi. Aga kui mängitud sai pool tundi, muutus heitlus ootamatult lahtiseks ja ühe värava alt teise alla pendeldanud pall maandus lõpuks külaliste võrgus.

Kõigepealt sai Diego Balbinot peaga hästi löögile. Kohe vasturünnakul pidanuks Kasimir florakate eduseisu suurendama, kuid väravavahiga silmitsi sattunud mängija eksis otsustaval hetkel taas. Sellele järgnes Tõnis Vanna võimalus ja teisel pool Felipe Nunese üritus, aga skoor püsis endiselt muutumatuna. Seejärel jooksis Vitali Šuganov Karl Palatu üle, kuid lõi lihtsalt väravast mööda.

Tormiline võimalustejada kulmineerus lõpuks 34. minutil. Felipe tegi paremal äärel imelise eeltöö, purjetades mööda ühtekokku viiest florakast ja sooritades ka korraliku pealelöögi, misjärel Šuganov õigel ajal õiges kohas palli võrku kõksas.

"See, mida Felipe tegi, annab kogu meeskonnale enesekindlust," kiitis peatreener ääreründaja meisterlikkust. Sama mehe heast nurgalöögist sündis poolaja lõpuminuteil ka viigivärav - Felipe tsenderduse järel jõuti värava all kaks korda järjest pealelöögini ning suures segaduses põrkas pall lõpuks väravasse Flora kaitsjast Tõnis Vannast.

"Kaitsega oli kuni 2:0 seisuni hästi, aga siis hakkasime kõrgelt pressima ja meid karistati ära, nagu meiegi enne neid karistasime," nentis Flora puurilukk Mihkel Aksalu, kes oli enne seda kohtumist hoidnud oma seljataguse puutumatuna viies mängus järjest.

Aurelio veri keeb üle

Flora elas juba teise poolaja esimesel minutil ehmatuse üle, kui Kalju mängiva abitreeneri Sergei Terehhovi tsenderdus ootamatult nende väravalatil maandus. Sellest hoolimata haarati taktikepp enda kätte ning hoiti suurem osa ajast palli.

Tabamuseni jõudis aga taaskord Kalju ning jällegi sündis see nende võõrleegionäride koostööst. Alan Arruda tsenderdas 56. minutil karistuslöögi Diegole täpselt pea peale ning pikakasvuline keskkaitsja suunas palli väravasse.

Flora territoriaalne ülekaal muutus seejärel üha selgemaks, kuid Kalju mängis ülimalt motiveeritult ning favoriidid ei suutnud kuidagi ohtlikke olukordi tekitada. Ohus oli hoopis nende enda värav, kui Terehhov sooritas kaks head kauglööki ning Felipe oli 79. minutil väravavahiga silmitsi pääsemas, aga kukkus võitluses kaitsjaga.

Viimati nimetatud olukorra eest penaltit nõudnud peatreener Aurelio saadeti seejärel peakohtunik Kristo Tohveri poolt tehnilisest alast minema. Brasiillane ei tahtnud kuidagi rahuneda ja kui ta lõpuks lahkuski, siis vaatas ta mängu edasi teisel pool väljakul ning tegi seal vähemalt sama kõva häält.

"See oli selge penalti, ta lükkas Felipe pikali!" selgitas treener ning tõi välja veel kolm olukorda, kus kohtunik tema arvates eksis. "Mu veri on punane, mitte sinine," kommenteeris ta muiates oma eemaldamist.

Sütel kõndimine põletab

Närvid olid pingul kõigil, sest Flora jahtis iga hinna eest väravat ning korra jõudsid nad sellele ka väga lähedale. Nurgalöögi järel pääsesid nad kolm korda järjest lähilöögile, aga ikka ja jälle oskas Kalju väravavaht Janno Hermanson palli trajektoorile kuidagi ette jõuda.

Korra oli Tõnis Vanna lähedal "Tõnis Vanna" tegemisele, aga võimas kahurikuul lendas siiski napilt väravast mööda. Sellega Flora head võimalused ka piirdusid ja nii sai Kalju kirja oma esimese võidu Meistriliiga esineliku meeskondadelt.

"Väga raske mäng oli. Valmistusime ja rääkisime sellest terve nädala, tulemus oli meie jaoks väga tähtis," tähtsustas Aurelio. "Alustasime tugevalt, aga ei olnud piisavalt keskendunud, mistõttu löödi meile kaks väravat. Tõestasime siiski, et oleme tugev tiim, kes võitleb lõpuni. Kõik mängud Floraga on olnud väga tasavägised ja nüüd lõpuks lõime me ka väravaid."

Flora juhendaja Tarmo Rüütli hinnang oma meeskonnale oli mõistagi hoopis teistsugune: "Kui jätad sajaprotsendilised võimalused löömata, siis see on süte peal kõndimine, võid põletada saada. Oli vaja lihtsalt olukorrad lõpetada ja vastaste mäng ära tampida, selles pole mitte mingit küsimust minu jaoks. Aga mängijatele vist on - milleks meile veel üks värav, pole vaja ju oma elu liiga kergeks muuta..."

Mitteametlik protokoll (FC Flora kodulehelt):

kell 14:00 Hiiu kunstmurustaadionil

Nõmme JK Kalju – Tallinna FC Flora 3:2 (2:2)
34. Vitali Šuganov, 44. ov. Tõnis Vanna, 56. Diego Balbinot - 3. Oliver Konsa, 15. Sergei Mošnikov

Hoiatused: Oliver Konsa
Mänguolud: +18, vahelduva pilvisusega ilm, 10. minutist alates vihmasadu, teisel poolajal ei saja; kunstmuru heas seisukorras.

Suluseisud            0:2     0:2     0:4

Kalju: 31-Janno Hermanson, 25-Martin Hurt, 2-Mikk Haavistu, 3-Diego Balbinot, 18-Sergei Terehhov, 8-Alan Arruda, 11-Tõnis Kaukvere, 16-Murilo Maccari, 21-Vitali Shuhanau (71. 19-Miroslav Rõškevitš), 14-Janar Tükk (87. 9-Maksim Smirnov), 5-Felipe Nunes.
Varus: 1-Daniil Savitski, 22-Ranner Pak, 19-Miroslav Rõškevitš, 4-Risto Kägo, 9-Maksim Smirnov, 12-Martin Tšegodajev, 26-Sami-Sander Kivi.
79. minutil eemaldati tehnilisest alast Kalju peatreener Fredo Getulio Aurelio

Flora: 25-Mihkel Aksalu, 17-Henri Rüütli (46. 14-Vjatšeslav Zahovaiko), 15-Tõnis Vanna, 24-Karl Palatu, 8-Oliver Konsa, 5-Siksten Kasimir, 33-Aivar Anniste, 7-Sergei Mošnikov (63. 6-Martin Vunk), 16-Markus Jürgenson, 2-Ken Kallaste, 27-Jürgen Kuresoo (57. 19-Gert Kams).
Varus: 1-Stanislav Pedõk, 18-Edwin Stüf, 22-Teet Allas, 14-Vjatšeslav Zahovaiko, 19-Gert Kams, 6-Martin Vunk.