Kasahstan šokeeris Soomet ja astus ise EM-pileti konkurentsi (San Marino lõi Taanile värava!) (1)

Kasahstani rõõmupidu Helsingis. Foto: Scanpix / EPA / KIMMO BRANDT

Enne septembrikuiseid mänge veel oma valikgruppi juhtinud Soome püüdlused EM-ile jõuda purunesid kolme järjestikuse kaotusega kildudeks. Lõplikult sulgus uks, kui Kasahstani vastu kodus viimase veerandtunniga edu käest anti ja 1:2 kaotus vastu võeti.

Soome võitis Robert Taylori karistuslöögist poolaja, kuid 77. minutil viigistas Bakhtiyor Zaynutdinov penaltist seisu ning 89. minutil lõi sama mees nurgalöögi järel peaga otsustava värava. Põhjanaabrite uskumatult mõru sügis peab omakorda olema sama uskumatult rõõmus kasahhide jaoks, kes on soomlaste asemel ise EM-pileti konkurentsi tõusnud.

Soosikuteks jäävad H-alagrupis siiski Sloveenia ja Taani, kes said mõlemad kirja neljanda järjestikuse võidu ja kasvatasid punktisaldo 19 peale, edestades Kasahstani nelja punktiga. Nende võidud tulid küll raskelt, kui Sloveenia hoidis Põhja-Iirimaal kinni varasest 1:0 edust ning San Marinot külastanud Taani lubas kääbusriigil 61. minutil seisu lausa viigistada, enne kui Yussuf Poulsen neile 2:1 võidu tagas.

San Marino kapteni Alessandro Golinucci tabamus ajas kohaliku jalgpalliliidu sotsiaalmeedia haldaja pöördesse ning läbivalt suurte tähtedega postitused järgnesid üksteisele kuni lõpuvileni välja.

Kasahstani edasipääsulootused ei ole vaid teoreetilised, sest järgmises voorustab võõrustavad kasahhid San Marinot, samal ajal kui Taani ja Sloveenia omavahel vastamisi lähevad. Eeldusel, et San Marinol end üllatada ei lase ning Sloveenia Taanis ei võidutse, jääks kõik viimase vooru otsustada, kus kasahhid Sloveeniale külla sõidavad.

C-grupis tagas edasipääsu Inglismaa, kes leidis Gianluca Scamacca juhtväravale lõpuks kolm vastust. Ukraina pööras Maltal Mõhhailo Mudrõki teenitud penalti ja löödud värava toel samuti kaotusseisu 3:1 võiduks, mille tulemusel tõusid nad Itaaliast valikgrupis kolme punktiga mööda. Itaallastel on küll üks mäng veel varuks, aga siingi tõotab kõik saada selgeks alles viimases voorus, kui Ukraina Itaaliaga vastamisi astub.

G-grupis liiguvad edasipääsu suunas Ungari ja Serbia, kuid ainsagi kaotuseta ungarlased ei suutnud piletit veel tasku pista, leides end Leedus vaheajaks 0:2 kaotusseisust. Seejuures lõi Leedu teise poolaja alguses veel kolmandagi, aga see läks VAR-i poolt tühistamisele ning lõpuks õnnestus Ungaril 2:2 viik jalule seada. Serbia pani Montenegrot võõrustades paremuse maksma viimase paarikümne minutiga.