Kasper Elissaar: Hea tulemus lubab kehvalt mängida (10)

Eesti koondislased rõõmustamas. Foto: Jana Pipar

Eesti koondisel on värskelt selja taga Katari treeninglaager, võit Soome üle ja viik Islandiga. Kuigi mänguliselt polnud ülemäära nautimisväärset, ei morjenda see mind väga.

Eesti ühiskond on ülikriitiline, paljuski tige ja väga negatiivne. See tähendab, et üldiselt on meil kõik asjad sitasti. Ka rahvuskoondise mängudelt, millelt spordisõbrad otsivad emotsioone, leitakse valdavalt negatiivset. Kui Eesti võitis kahe aasta eest Tallinnas maavõistluses 3:0 mitmete staaridega Horvaatiat, oli see ebaoluline mäng. Kui Eesti võitis valikmängus võõrsil 6:0 Gibraltarit, oli vastane liiga nõrk. Kui Eesti võitis Rahvuste liigas võõrsil eelmisel kümnendil Euroopa meistriks tulnud Kreekat, polnud punktidele mängimisest hoolimata mängul suurt kaalu. Ja nii edasi.

Pole seega põhjust imestada, et ka 2019. aasta esimeste mängude järel oli vähe neid, kes tulemusi hindasid. Treeningmäng, nad ütlevad. B-koondised, nad ütlevad. Nadi ründemäng, nad ütlevad. Ja nad ju ei valetagi. Aga mina ei olnud kurb ega pettunud.

Miks? Sest tehti korralikud tulemused. Jalgpallis, nagu igasuguses tippspordis, loevad tulemused. Mängi nii ilusalt kui tahad, meistriks tuleb alati see, kes teenib teistest rohkem positiivseid tulemusi. Jah, maavõistlustes ei ole punkte mängus, aga on au. Kuue debütandi ja (kuradi)tosina koduliiga mängijaga Eesti tuli Katarist auga tagasi.

REKLAAM

Miks on see oluline? Sest meid ootab ees sigaraske EM-valiksari ning tippspordis, kus mängib oskuste kõrval tihti isegi suuremat rolli vaimne valmisolek ja enesekindlus, aitavad viimast kahte tõsta just õnnestumised ja positiivsed saavutused. Ehk siis ükskõik, kust kohast on Eesti mäng viimasel ajal oma jalga longanud, valikmängudele läheme vastu kolmemängulise kaotuseta seeria pealt. Ja see on tähtis!

Muidugi ülim eesmärk võiks olla heade tulemuste saavutamine hea mängupildiga, aga kui peab kahe vahel valima, valin mina iga kell tulemuse. Ükskõik kui ilus võib üks kaotus olla, kaotus jääb kaotuseks. Aga kole võit toob lõpuvile kõlades ikka rõõmu. Kui Eesti koondis peaks näiteks Saksamaa või Hollandi vastu terve aja bussi parkima ja pääseb näiteks ainult kahel korral vastase väljakupoolele ning suudab selle juures lüüa värava ja võita, siis see ongi jalgpall oma parimas mahlas. Ettearvamatuse ja kõikidele võimaluse andmise pärast ongi jalgpall spordi kuningas.

2018. aasta Eesti parima meesjalgpalluri hääletusel teiseks tulnud Joonas Tamm mängis mullu Norra kõrgliigas Sarpsborgis. Islandi keskkaitsja Hjörtur Hermannsson mängib Taani tippklubis Bröndbys, kuid koondise põhikoosseisust on ta kaugel - mänguminuteid on ta teeninud vaid maavõistlustes. Foto: Jana Pipar

Eesti jalgpallisõber on pahatihti rahvusvahelise tippjalgpalliga nii ära hellitatud, et ootused on tõusnud põhjendamatult kõrgele. Me oleme jalgpalli mõttes väga väike riik ja seda ei tasu unustada. Jah, Islandi rahvaarv on meie omast veel mitu korda väiksem, aga neilt saabki oodata edu, sest neil on hunnik tipptasemel mängijaid. Meil ei ole. Vähemalt praegu. Ja kuni meie parimad mängijad pallivadki Poolas ja Norras, tulebki säilitada kaine mõistus.

Kahtlemata annavad kõik koondislased endast sinises rüüs alati maksimumi. Martin Reim ja tema abilised näevad vaeva, et parandada nii mängupilti kui tulemusi. Alates sügisest on viimasega väga hästi ka toime tuldud. Eesti on viimasest viiest mängust võitnud kaks, viigistanud kaks ja kaotanud vaid ühe. Sellele eelnenud viis matši kaotati aga kõik. Martin Reim on A-koondist tüürinud 32 mängus, millest on võidetud 12, viigistatud 8 ja kaotatud 12. Tema võiduprotsent 37,5 on taasiseseisvunud Eesti peatreeneritest parim. Pole ilmselt vaja lisada, et Reim on koondise treeneritest ka parim kaotuste vältija, kui võit või viik on saadud 62,5% juhtudest.

Teisisõnu: koondisel on vaja oma mängu parandamise nimel veel väga palju tööd teha, aga kui koondis võidab või eestlaslikumalt - kui koondis ei kaota -, siis nautige seda hetke. Kui Eesti viigistab Islandiga, mille teine ešelon mängib Skandinaavia tippliigades, kuhu on Eestist pääsenud vähesed ja koondise mõttes tippmängijad, siis on see hea tulemus. Kui Eesti näitab vastupidiselt mängu käigule soomlastele üle mitme aasta koha kätte, siis see on hea tulemus.

Muidugi võib püüelda lihtsalt ilusa mängupildi poole, aga näiteks seesama Island võitis ju paljude südamed ülimalt efektiivse kolejalgpalliga, kui veidi utreerida. See on nad viinud silmitsi enda tasemest kõrgema kvaliteediga vastastega ja nii pole juba 15 mängu ehk üle aasta mitte ainsatki võitu suudetud võtta. Iga hea asi võib kord otsa saada. Nautige seda, kui tulemused on positiivsed!

Kommentaarid

MNa   •  
(2001:7d0:8b59:3b80:990.***)
Kirjutan alla. Hala ja soigumist on liiga palju. Me võiks valiksarjas Saksamaad ka võita, aga ikka ilmuks kusagilt välja Juss Haaberstist ja teeks meile lollidele selgeks kui palju õnne Eestil oli ja kuidas järgmine mäng me niikuinii tappa saame.
budu   •  
(37.157.109.***)
Eestlaste lemmik spordiala ongi Moodne Vingumine! Me võime tulla maailma meistriks ja ka siis trollid kukuvad vinguma! Tundke neist vähestest võitudest-viikidest rõõmu!
asd   •  
(2001:7d0:81a6:2080:297.***)
Ka mina olen kahe käega poolt. Väga hästi kokku võetud. Eesti poistele aga edu, loodetavasti tuleb valiksarjas vähemalt üks suur ja võimas võit.
Palk   •  
(90.191.247.***)
miks palk välja teenida kui saab luusides ka tulu, ütles kalevipoeg ja läks oma neljandale soome lõuna pausile.
to kasper   •  
(90.191.247.***)
ega sa juhuslikult vatitupsu generatsiooni ei kuulu ?
telekavaataja   •  
(82.131.59.***)
Oleme positiivsemad ametlike mängude suhtes ning ükskõiksemad sõpruskohtumiste tulemuste üle.

Rääkida tulemusest sõprusmängude kontekstist on pastakast välja imetud teema.
Sillamäe   •  
(85.253.82.***)
Kasperilt õige kokkuvõte.
Eestlased ongi teistmoodi, ja mis sellest? Aga vingumisel ja põhjendatud kriitikal on vahe sees. hirmkõva Islandi vastu taga 0 hoida on väga hea tulemus, aga kas saab olla rahul mänguga tervikuna? Kui mängu eesmärgiks on hoida taga 0, siis saavutati omale seatud eesmärk. Aga mitu raamilööki sai koondis Islanid vastu kirja? Ja kas see on hea tulemus, millega rahul olla?
njaa   •  
(82.131.35.***)
ma ei tea. asju tuleks ikkagi eristada. on vägagi põhjendatud kriitikat, on palju lahmimist. aga suure hurraaga jälle kaagutama hakta, et kõik kritiseerijad on tusameelsed ja ei oska elada, on omamoodi demagoogiline. selline tehnika võtab ka õigustatud kriitikalt jõu. sest on loodud foon, justkui kõik vinguksid. meenub viimase aja tendents näiteks kõiki solidaarsusmehhanismide üle arutlejaid või KTMide osas sõnavõtjaid (kaudselt) "kibestunud kalju fännideks" tembeldada. tüüpiline ideoloogiline võte. väga tuttav EJLi presidendi sõnavõttudest. nüüd, tundub, et ka soccerneti ametlik viis auditiooriumiga kõnelda.

mina olin pärast neid mänge rahulik, aga mitte rahul. ka selline variant on olemas. kõik oleneb eelteadmistest ja sellest, kuidas ja mida vaadata-oodata. ojamaa pakkus ennast ju kenasti vananevate teniste-kamsi järel kolmandaks, roosnupp-liivak saavad tasapisi mängumeesteks, üle mitme aja on meil väravavaht, kelle pärast ei pea fännid-meeskonnakaaslased muretsema... jne-jne, taaskord - oleneb kuhu mätta otsa ennast vaatama sättida...

kurbust valmistavad hetkel Eesti jalgpallis hoopis platsivälised asjad. näiteks teksti autori valikud. kahju, kui intelligentne noor inimene ennast raha, positisooni ja võimu nimel nii kiiresti laseb ära tinistada. millal ilmus siin portaalis viimane EJLi poliitika osas negatiivne tekst?
toetaja   •  
(86.110.32.***)
see on teada, et eestlased on tuntud vinguviiulid, enamusel on klaas koguaeg pooltühi. aga siin foorumis kohtab kahte liiki dendentsi, ühed on pimesi pohlaku demagoogilise tinistuse lummuses ja teised on mainitult, vaatamata tihti ka heale mängule, negativismi punumise meistrid... kahju on sellest, et siin ei võta sõna need üksikud, kes eestis jalgpallist, selle kultuurist, olemusest ja arengutest aru saavad. selge on see, et vaatamata mängu ilule ja saavutatule peaks õige fänn omasid alati toetama, sest mängijad annavad endast väljakul alati kõik, kui midagi välja ei tule, siis on see ennekõike noorpõlve treenerite tegemata töö, ka JL valed arengusuunad, valitud ebaõige taktika jms, aga mängijatest, kes meid esindavad, võiks ikka lugu pidada palju enam.
asd   •  
(2001:7d0:8a1f:3580:e04.***)
Pigem vaatan ilusat jalgpalli kus saadakse 0-3 peksa, aga korralikult rünnatakse mõlemalt poolt. Meil on lihtsalt ebaatraktiivne jalgpall ja kahjuks Tarmo Rüütli väljavahetamisest saati pole mida ilusat ette näidata vä üksikud mängud

Sisene
KÕIGE OLULISEM
EESTI ASJADEST
AHJUSOE TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Koolirahast hoolimata konkurendid kotti - Paide uus tase
PREMIUM LIIGA
Operaator Lipp, mitte Kõps! Talendikas ründaja sattus kaamera eest kaamera taha
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
23
21
1
1
62:16
64
2.
Paide Linnameeskond
24
18
0
6
60:25
54
3.
Nõmme Kalju FC
25
14
5
6
47:18
47
4.
Tallinna FCI Levadia
24
14
5
5
57:30
47
5.
Tartu JK Tammeka
25
8
7
10
28:37
31
6.
Viljandi JK Tulevik
25
9
2
14
27:42
29
7.
Tallinna JK Legion
25
6
6
13
20:40
24
8.
JK Narva Trans
25
5
6
14
23:37
21
9.
FC Kuressaare
25
4
7
14
23:52
19
10.
JK Tallinna Kalev
25
3
3
19
13:63
12
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K, 19.00 Flora - Paide (Premium liiga)
  • K, 19.00 Kalju - Legion (karikavõistlused)
  • N, 19.00 Flora U21 - Nõmme United (Esiliiga)
  • L, 13.00 Tulevik - Legion (Premium liiga)
  • L, 16.00 Levadia - Tammeka (Premium liiga)
  • P, 13.00 Paide - Kuressaare (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
64
Paide Linnameeskond
54
Nõmme Kalju FC
47
Tallinna FCI Levadia
47
Tartu JK Tammeka
31
Viljandi JK Tulevik
29
Tallinna JK Legion
24
JK Narva Trans
21
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
12
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK