Kasper Elissaar: Hea tulemus lubab kehvalt mängida (10)

Eesti koondislased rõõmustamas. Foto: Jana Pipar

Eesti koondisel on värskelt selja taga Katari treeninglaager, võit Soome üle ja viik Islandiga. Kuigi mänguliselt polnud ülemäära nautimisväärset, ei morjenda see mind väga.

Eesti ühiskond on ülikriitiline, paljuski tige ja väga negatiivne. See tähendab, et üldiselt on meil kõik asjad sitasti. Ka rahvuskoondise mängudelt, millelt spordisõbrad otsivad emotsioone, leitakse valdavalt negatiivset. Kui Eesti võitis kahe aasta eest Tallinnas maavõistluses 3:0 mitmete staaridega Horvaatiat, oli see ebaoluline mäng. Kui Eesti võitis valikmängus võõrsil 6:0 Gibraltarit, oli vastane liiga nõrk. Kui Eesti võitis Rahvuste liigas võõrsil eelmisel kümnendil Euroopa meistriks tulnud Kreekat, polnud punktidele mängimisest hoolimata mängul suurt kaalu. Ja nii edasi.

Pole seega põhjust imestada, et ka 2019. aasta esimeste mängude järel oli vähe neid, kes tulemusi hindasid. Treeningmäng, nad ütlevad. B-koondised, nad ütlevad. Nadi ründemäng, nad ütlevad. Ja nad ju ei valetagi. Aga mina ei olnud kurb ega pettunud.

Miks? Sest tehti korralikud tulemused. Jalgpallis, nagu igasuguses tippspordis, loevad tulemused. Mängi nii ilusalt kui tahad, meistriks tuleb alati see, kes teenib teistest rohkem positiivseid tulemusi. Jah, maavõistlustes ei ole punkte mängus, aga on au. Kuue debütandi ja (kuradi)tosina koduliiga mängijaga Eesti tuli Katarist auga tagasi.

REKLAAM

Miks on see oluline? Sest meid ootab ees sigaraske EM-valiksari ning tippspordis, kus mängib oskuste kõrval tihti isegi suuremat rolli vaimne valmisolek ja enesekindlus, aitavad viimast kahte tõsta just õnnestumised ja positiivsed saavutused. Ehk siis ükskõik, kust kohast on Eesti mäng viimasel ajal oma jalga longanud, valikmängudele läheme vastu kolmemängulise kaotuseta seeria pealt. Ja see on tähtis!

Muidugi ülim eesmärk võiks olla heade tulemuste saavutamine hea mängupildiga, aga kui peab kahe vahel valima, valin mina iga kell tulemuse. Ükskõik kui ilus võib üks kaotus olla, kaotus jääb kaotuseks. Aga kole võit toob lõpuvile kõlades ikka rõõmu. Kui Eesti koondis peaks näiteks Saksamaa või Hollandi vastu terve aja bussi parkima ja pääseb näiteks ainult kahel korral vastase väljakupoolele ning suudab selle juures lüüa värava ja võita, siis see ongi jalgpall oma parimas mahlas. Ettearvamatuse ja kõikidele võimaluse andmise pärast ongi jalgpall spordi kuningas.

2018. aasta Eesti parima meesjalgpalluri hääletusel teiseks tulnud Joonas Tamm mängis mullu Norra kõrgliigas Sarpsborgis. Islandi keskkaitsja Hjörtur Hermannsson mängib Taani tippklubis Bröndbys, kuid koondise põhikoosseisust on ta kaugel - mänguminuteid on ta teeninud vaid maavõistlustes. Foto: Jana Pipar

Eesti jalgpallisõber on pahatihti rahvusvahelise tippjalgpalliga nii ära hellitatud, et ootused on tõusnud põhjendamatult kõrgele. Me oleme jalgpalli mõttes väga väike riik ja seda ei tasu unustada. Jah, Islandi rahvaarv on meie omast veel mitu korda väiksem, aga neilt saabki oodata edu, sest neil on hunnik tipptasemel mängijaid. Meil ei ole. Vähemalt praegu. Ja kuni meie parimad mängijad pallivadki Poolas ja Norras, tulebki säilitada kaine mõistus.

Kahtlemata annavad kõik koondislased endast sinises rüüs alati maksimumi. Martin Reim ja tema abilised näevad vaeva, et parandada nii mängupilti kui tulemusi. Alates sügisest on viimasega väga hästi ka toime tuldud. Eesti on viimasest viiest mängust võitnud kaks, viigistanud kaks ja kaotanud vaid ühe. Sellele eelnenud viis matši kaotati aga kõik. Martin Reim on A-koondist tüürinud 32 mängus, millest on võidetud 12, viigistatud 8 ja kaotatud 12. Tema võiduprotsent 37,5 on taasiseseisvunud Eesti peatreeneritest parim. Pole ilmselt vaja lisada, et Reim on koondise treeneritest ka parim kaotuste vältija, kui võit või viik on saadud 62,5% juhtudest.

Teisisõnu: koondisel on vaja oma mängu parandamise nimel veel väga palju tööd teha, aga kui koondis võidab või eestlaslikumalt - kui koondis ei kaota -, siis nautige seda hetke. Kui Eesti viigistab Islandiga, mille teine ešelon mängib Skandinaavia tippliigades, kuhu on Eestist pääsenud vähesed ja koondise mõttes tippmängijad, siis on see hea tulemus. Kui Eesti näitab vastupidiselt mängu käigule soomlastele üle mitme aasta koha kätte, siis see on hea tulemus.

Muidugi võib püüelda lihtsalt ilusa mängupildi poole, aga näiteks seesama Island võitis ju paljude südamed ülimalt efektiivse kolejalgpalliga, kui veidi utreerida. See on nad viinud silmitsi enda tasemest kõrgema kvaliteediga vastastega ja nii pole juba 15 mängu ehk üle aasta mitte ainsatki võitu suudetud võtta. Iga hea asi võib kord otsa saada. Nautige seda, kui tulemused on positiivsed!

Kommentaarid

MNa   •  
(2001:7d0:8b59:3b80:990.***)
Kirjutan alla. Hala ja soigumist on liiga palju. Me võiks valiksarjas Saksamaad ka võita, aga ikka ilmuks kusagilt välja Juss Haaberstist ja teeks meile lollidele selgeks kui palju õnne Eestil oli ja kuidas järgmine mäng me niikuinii tappa saame.
budu   •  
(37.157.109.***)
Eestlaste lemmik spordiala ongi Moodne Vingumine! Me võime tulla maailma meistriks ja ka siis trollid kukuvad vinguma! Tundke neist vähestest võitudest-viikidest rõõmu!
asd   •  
(2001:7d0:81a6:2080:297.***)
Ka mina olen kahe käega poolt. Väga hästi kokku võetud. Eesti poistele aga edu, loodetavasti tuleb valiksarjas vähemalt üks suur ja võimas võit.
Palk   •  
(90.191.247.***)
miks palk välja teenida kui saab luusides ka tulu, ütles kalevipoeg ja läks oma neljandale soome lõuna pausile.
to kasper   •  
(90.191.247.***)
ega sa juhuslikult vatitupsu generatsiooni ei kuulu ?
telekavaataja   •  
(82.131.59.***)
Oleme positiivsemad ametlike mängude suhtes ning ükskõiksemad sõpruskohtumiste tulemuste üle.

Rääkida tulemusest sõprusmängude kontekstist on pastakast välja imetud teema.
Sillamäe   •  
(85.253.82.***)
Kasperilt õige kokkuvõte.
Eestlased ongi teistmoodi, ja mis sellest? Aga vingumisel ja põhjendatud kriitikal on vahe sees. hirmkõva Islandi vastu taga 0 hoida on väga hea tulemus, aga kas saab olla rahul mänguga tervikuna? Kui mängu eesmärgiks on hoida taga 0, siis saavutati omale seatud eesmärk. Aga mitu raamilööki sai koondis Islanid vastu kirja? Ja kas see on hea tulemus, millega rahul olla?
njaa   •  
(82.131.35.***)
ma ei tea. asju tuleks ikkagi eristada. on vägagi põhjendatud kriitikat, on palju lahmimist. aga suure hurraaga jälle kaagutama hakta, et kõik kritiseerijad on tusameelsed ja ei oska elada, on omamoodi demagoogiline. selline tehnika võtab ka õigustatud kriitikalt jõu. sest on loodud foon, justkui kõik vinguksid. meenub viimase aja tendents näiteks kõiki solidaarsusmehhanismide üle arutlejaid või KTMide osas sõnavõtjaid (kaudselt) "kibestunud kalju fännideks" tembeldada. tüüpiline ideoloogiline võte. väga tuttav EJLi presidendi sõnavõttudest. nüüd, tundub, et ka soccerneti ametlik viis auditiooriumiga kõnelda.

mina olin pärast neid mänge rahulik, aga mitte rahul. ka selline variant on olemas. kõik oleneb eelteadmistest ja sellest, kuidas ja mida vaadata-oodata. ojamaa pakkus ennast ju kenasti vananevate teniste-kamsi järel kolmandaks, roosnupp-liivak saavad tasapisi mängumeesteks, üle mitme aja on meil väravavaht, kelle pärast ei pea fännid-meeskonnakaaslased muretsema... jne-jne, taaskord - oleneb kuhu mätta otsa ennast vaatama sättida...

kurbust valmistavad hetkel Eesti jalgpallis hoopis platsivälised asjad. näiteks teksti autori valikud. kahju, kui intelligentne noor inimene ennast raha, positisooni ja võimu nimel nii kiiresti laseb ära tinistada. millal ilmus siin portaalis viimane EJLi poliitika osas negatiivne tekst?
toetaja   •  
(86.110.32.***)
see on teada, et eestlased on tuntud vinguviiulid, enamusel on klaas koguaeg pooltühi. aga siin foorumis kohtab kahte liiki dendentsi, ühed on pimesi pohlaku demagoogilise tinistuse lummuses ja teised on mainitult, vaatamata tihti ka heale mängule, negativismi punumise meistrid... kahju on sellest, et siin ei võta sõna need üksikud, kes eestis jalgpallist, selle kultuurist, olemusest ja arengutest aru saavad. selge on see, et vaatamata mängu ilule ja saavutatule peaks õige fänn omasid alati toetama, sest mängijad annavad endast väljakul alati kõik, kui midagi välja ei tule, siis on see ennekõike noorpõlve treenerite tegemata töö, ka JL valed arengusuunad, valitud ebaõige taktika jms, aga mängijatest, kes meid esindavad, võiks ikka lugu pidada palju enam.
asd   •  
(2001:7d0:8a1f:3580:e04.***)
Pigem vaatan ilusat jalgpalli kus saadakse 0-3 peksa, aga korralikult rünnatakse mõlemalt poolt. Meil on lihtsalt ebaatraktiivne jalgpall ja kahjuks Tarmo Rüütli väljavahetamisest saati pole mida ilusat ette näidata vä üksikud mängud

Sisene
INGLISMAAL
TRANS VS FLORA
KALJU VS LEVADIA
Luup peale | Kalju tegi Kaljut ja pani Levadia taas paika  (galerii!)
REEDENE MÄNG
PREMIUM LIIGA
SILM PEALE!
Kalju kapten Ugge: kui Eestis pitsa peale ananassi pannakse, tekib kohe koduigatsus
SILM PEALE!
Kalju kapten Ugge: kui Eestis pitsa peale ananassi pannakse, tekib kohe koduigatsus (0)
"Silm peale!" käis sel nädalal külas Nõmme Kalju kaptenil Maximiliano Uggel, kes rääkis muuhulgas oma Itaalia igatsusest. Eriline soov kodu järele tuleb tal siis, kui näeb Eestis, kuidas pitsa peale ananassi pannakse.
 
Ott Järvela eurohooajast: latid said püstitatud liiga madalale
SILM PEALE!
Ott Järvela eurohooajast: latid said püstitatud liiga madalale (0)
Soccernet.ee erikorrespondent Ott Järvela teeb "Silm peale!" saates ülevaate Eesti klubide euromängudest ja annab hinnangu sellele, kui hästi ikkagi hakkama saadi. Ta tõdeb, et enne euromänge sai püstitatud liialt madalad eesmärgid.
SERIE A ALUSTAB
Kolme musketäri suur lahing: kes saab endale ihaldatud  Scudetto ?
REKLAAM
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
24
20
1
3
67:15
61
2.
Tallinna FCI Levadia
25
19
2
4
81:20
59
3.
Paide Linnameeskond
24
15
4
5
51:20
49
4.
Nõmme Kalju FC
23
13
8
2
45:22
47
5.
Tartu JK Tammeka
25
9
5
11
37:41
32
6.
JK Narva Trans
25
6
8
11
35:38
26
7.
FC Kuressaare
25
4
5
16
15:57
17
8.
Viljandi JK Tulevik
23
4
4
15
22:47
16
9.
JK Tallinna Kalev
23
4
4
15
17:59
16
10.
Maardu Linnameeskond
23
4
3
16
18:69
15
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA SUVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
61
Tallinna FCI Levadia
59
Paide Linnameeskond
49
Nõmme Kalju FC
47
Tartu JK Tammeka
32
JK Narva Trans
26
FC Kuressaare
17
Viljandi JK Tulevik
16
JK Tallinna Kalev
16
Maardu Linnameeskond
15
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitab sel hooajal otsepilti kokku üle 100 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK