Koju tulnud sarivõitja raskeim ülesanne (2)

Foto: Sao Paulo Twitter

Dani Alves on tagasi kodumaal, aga mitte selleks, et karjäär rahulikult õhtusse veeretada. Sao Paulo on talle andnud selga särgi numbriga kümme ja lootuse Brasiiliat veel järgmiselgi MM-il esindada.

Ürita korraks ka Morumbi staadionist aru saada. Dani Alves on viimaks tulnud tagasi kodumaale, sinu kuulsal murul esmakordselt Sao Paulo mängijana kõndides võtnud jalast ketsid ja sokid, laskunud klubi logol põlvili ja seda suudelnud, kõrvus helisemas 45 000 toetaja sumin. Nüüd, kolm nädalat hiljem, on meeskond 220 minutit järjest kuival olnud ja needsamad fännid, keda sa oled aastast-aastasse pidanud kukil kandma, vilistavad jälle mängijaid välja; vilistavad välja Dani Alvest. Sa otsustad ise ohjad võtta. Sa oled Morumbi staadion, kuulsaim kuulsatest ja sa leiad, et ainus võimalus õiglus jalule seada on ise kohtumõistjaks olla.

Sa leiad, et on vaja tuua inimohver.

Iago de Melo Rios ei kuku graatsiliselt. Viimasel hetkel üritab keegi tulutult teda särgist tagasi elavate sekka tõmmata. Tema käed ja jalad on raskusjõu armutu kutse peale abitud, justkui üritaks ta õhus hundiratast teha. Keskmine tribüün näeb teda vaid sekundiks, aga sellest piisab, et veel mitu ööd hiljem otsaesiselt higi pühkides ärgata. Iago de Melo Rios kukub 20 meetrit, kuni tema õhulennu peatab alumisel tribüünil istunud 13-aastane tüdruk.

Morumbi, mida sa tunned? Sa läksid ohverdama üht, kuid võtsid kaks - kas sa oled rahul? Kas lühike väravapõud, mis juhtub iga klubi igal hooajal nagunii vääramatult, oli seda väärt? Ehk ehmusid sa enda teost isegi, sest kümme minutit hiljem kõlas lõpuvile ja Dani Alves marssis koos teiste Sao Paulo mängijatega väljakult, tablool ikkagi väravateta viik. Vilekoor saatis nad riietusruumi.

Dani Alves on Sao Paulosse tulnud võitma. Teistmoodi ta ei oskakski. Teistmoodi on raske ettegi kujutada, kui jutt käib jalgpalliajaloo tituleerituimast mängijast, ainsast, kes on oma karjääri jooksul võitnud enam kui 40 trofeed. Mitte, et ta neid erilise tähelepanuga loeks. Kolme aasta taguses intervjuus Guardianile küsib Sid Lowe brasiillaselt, kas ta ise teab, kui palju tal neid kogunenud on. "Ee ... kakskümmend? Kolmkümmend? Kolmkümmend," kõlab ebalev vastus. Sarivõitja on tagasi kodus, kuid seekordne trofeejaht on keerulisem kui Barcelonas, PSG-s või Juventuses.

Tema palkamisega on Sao Paulo hüpanud üle oma varju. Mitte ainult seetõttu, et Dani Alves on klubis karjääri alustanud kõigi aegade parima äärekaitsja Cafu täieõiguslik mantlipärija; veel piisavalt heas vormis, et vabalt Euroopa väljakutel palli taga ajada. Dani Alvese nädalapalk jääb Sao Paulos alla 100 000 euro, aga mitte väga palju. Ja koos temaga kuuluvad meeskonda Atletico Madridist lahkunud Juanfran ning kohalikud legendid Hernanes ja Alexandre Pato, kes kõik ootavad palgapäeval kontole Brasiilia mõistes selgelt liiga paljude nullidega arve.

Kui väike Daniel Alves da Silva koos isaga televiisorist Sao Paulo mänge vaatas, juhendas Tele Santana klubi kolmel aastal järjest Copa Libertadorese finaali ning alistas 1992. aastal Johan Cruyffi Barcelona. Need olid head ajad. Kui Alves oli juba Hispaaniasse kolinud, võitis Sao Paulo 2005. aastal nii Libertadorese kui jalgpalliklubide MM-i ning kolmel järgmisel aastal Brasiilia kõrgliiga. Ka need olid väga head ajad. Aga 2008. aasta triumf ongi kodumaal jäänud suurklubi jaoks viimaseks. Tunamullu ulpis Sao Paulo pikalt isegi väljalangemistsoonis, kuni viimaks saavutati Serie A-s 13. koht. Selle aasta alguses jäi võistkond välja Libertadorese alagrupiturniirilt ehk ilma võrdlemisi suurest summast. Dani Alvese palga maksavad vähemalt kolmandiku ulatuses kinni Sao Paulo sponsorid. Aga nad pidid ta tooma, sest ta on võitja.

See on Brasiilia, kus isad matavad vastsündinud poegade nabanöörid staadionimuru alla, lootes, et neist kasvavad edukad jalgpallurid. See on Brasiilia, kus korruptsioon on kauni mängu halvanud juba lasteaiatasemel. See on Brasiilia, kus kurikuulsas Maracanazo MM-finaalis koondise väravasuul seisnud Moacyr Barbosa oli elu lõpuni ühiskonnast väljaheidetuks. See on Brasiilia, kus võidust; pühast võidust ei ole tähtsam mitte miski. Dani Alves toodi võitma, sest Sao Paulo peab võitma. Morumbi, millest sa mõtled?

"Tahan öelda, et Sao Paulo ei ole meeskonda lisanud mängija. Sao Paulo on hankinud fänni, ühe teie seast," sõnas Alves õhtul, mil teda Morumbil 45 000 toetajale esitleti. Uhkelt hoidis ta sõrmede vahel klubi punast socio-kaarti. Koos temaga kõndisid murul meeskonna legendid Kaka, Luis Fabiano, Rai ja Diego Lugano; kaks viimast nüüd Sao Paulo direktorid ja peasüüdlased selles, et Alves tagasi kodumaale tuli.


Kaheksa aastat Uruguay kaptenipaela kandnud Lugano mängis Brasiilia klubi eest aastatel 2003-06 ja uuesti 16-17, mille järel riputas saapad varna ja asus klubis direktori rolli. Kevadel lendas Lugano Pariisi, et näha PSG mängu ja Alvesile mett moka peale määrida. "Narrisin teda, et Messi ja Neymari kõrval on lihtne meistriks tulla," meenutas Lugano eelmisel nädalal ajalehes Folha de Sao Paulo.

"Ütlesin, et ta võtaks nüüd ette oma karjääri kõige suurema väljakutse. Ütlesin, et tal on võimalus oma kodumaal tiitel võita; olla ise meeskonna liidriks. Sao Paulo on suurklubi, kellel on peal suured pinged. Ja ta oli nõus." Hiljem valmistus Brasiilia koondis Copa Americaks Sao Paulo Barra Funda treeningkeskuses, kus Rai tutvustas Alvesile klubi plaane ja finantsolukorda lähemalt ning 36-aastane äärekaitsja otsustas seejärel asja ametlikuks teha.

Kõigi võidetud tiitlite, karjuva moemaitse, otsekohese jutu ja isikliku hashtag'i goodcrazy taga peituv Dani Alves on tegelikult üle ootuste väljapeetud, refleksiivne. "Ma ei oska hästi kaitsta ega hästi rünnata ning ka tsenderdused pole teab mis head; aga ma mängisin Barcelonas üheksa aastat. Kujutage ette, kui ma oleksin hea olnud - ma oleksin armulaualeib ise," viskas Alves enne Hispaaniast lahkumist kriitikutele tögava ninanipsu. Ta on õppinud Pep Guardiola ja Cruyffi käe all, kelle koolile on ta lisanud Brasiilia legendide - nagu Socratese - nägemuse. Taktika üle vaieldes on talle maailmas ilmselt vähe vastaseid. Ta on öelnud, et oleks end Juazeiros vaesuses elades ja isaga põllul töötades tundnud ehk õnnelikumana kui praegu, sest siis ei osanud ta arvata, millist võimu raha inimese üle omab.

Kui Cafu oli tänapäevase ründava äärekaitsja prototüübiks, võttis Dani Alves oma eeskuju mänguelemendid ja lihvis need täiuslikkuseni. Barcelona mänge vaadates pani Alvese ja Messi telepaatiline side tihti õhku ahmima. Brasiillane ei liikunud äärel mitte ainult üles-alla, vaid ka sisse ning mängis PSG eest mitmel korral keskpoolikus. Sao Paulo on selle viinud veel sammu võrra edasi. Et paremkaitsja kohta täidab klubis Juanfran, sai Alves selga särgi numbriga kümme ja võimaluse õnne proovida ründajate taga mängujuhi rollis. Marcelo on ilmselt kadedusse suremas. Hullumeelne lüke? Oma esimeses mängus Sao Paulo eest lõi Alves klubi võiduvärava.

Dani Alvesi leping Sao Pauloga kestab 2022. aasta lõpuni. See ei ole suvaliselt valitud aastanumber. Alvese eesmärgiks on mängida veel ühel MM-il. Kui Kataris pall mängu pannakse, on ta 39-aastane. Cafu pidas vastu ühe aasta vähem. "Ma ei taha, et jalgpall ütleks mulle "aitäh, Dani, aga sinust pole enam kasu"," rääkis Alves toonases intervjuus Guardianile. "Ei. Kui ma lähen, teen seda, öeldes "aitäh kõige eest, jalgpall; aitäh selle imelise teekonna eest, millel me oleme koos olnud"."

Kas Alvesil õnnestub 2022. aasta MM-il mängida? Foto: Copa America

Alvese ajastu algas kahe võiduga, 25. augustil jäädi aga üsna ootamatult 0:2 alla Vascole ja augusti viimasel päeval ei suudetud enamat väravateta viigist Gremio vastu. Morumbi inimohverdus ei töötanud. Või, pigem ei töötanud see sel lihtsal põhjusel, et Iago de Melo Rios pääses eluga. 20 meetrit kukkunud noormees sai mitmeid marrastusi ja vigastas jalga, kuid ei kaotanud kordagi teadvust.

"Ma ei murdnud midagi ära. Minu ainsaks mureks on nüüd laps, keda ma kukkudes tabasin. Palvetan tema taastumise eest," oli tema esimene haiglas antud kommentaar. Iago de Melo Rios ei teadnud, et 13-aastane Giovana Santos Araujo oli juba ammu koju lubatud. Ka tema pääses imekombel mõne kriimustusega.

Pärast mängu poseeris Dani Alves Morumbil Cafu ja viimase pojapojaga, näol naeratused. Parimate taaskohtumine. Mentor ja õpetaja. Aga raevunud staadion otsustas kätte maksta. Kolmapäeva õhtul läks Cafu 30-aastane poeg Danilo sõpradega jalgpalli mängima, sai infarkti ja arstidel ei õnnestunud tema elu päästa. Lihtsalt nii.

Morumbi annab ja Morumbi võtab.

Kommentaarid

Faraday   •  
(185.145.4.***)
Mõnus lugemine, aitäh autorile!
purgeenius   •  
(193.143.10.***)
Alati supperhea Nõmme tekste lugeda. Väga kaasahaarava stiiliga.

Sisene
EESTI KLUBID EUROSARJAS
VÄLISMAAL TOIMUS
NIMEKIRJAD
KARIKAVÕISTLUSED
VALITSUS OTSUSTAS
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Eurovastane Dinamo on Florale eeskujuks, aga Eesti liigajalgpallile hoiatuseks
Antonov otsib sõjaolukorras Armeeniast pääseteed: pole öeldud, et oled pask mängija, mine ära, aga selle treeneriga ma platsile ei saa
SILM JA KÕRV PEALE!
Mikker külge! 90 minutit luubi all olnud Koppel: kui mäng hakkab, siis ma olen väga-väga siniste prillidega
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
20
18
1
1
54:14
55
2.
Paide Linnameeskond
21
15
0
6
54:24
45
3.
Nõmme Kalju FC
21
13
3
5
41:13
42
4.
Tallinna FCI Levadia
21
12
5
4
53:28
41
5.
Viljandi JK Tulevik
21
9
1
11
26:37
28
6.
Tartu JK Tammeka
22
6
6
10
23:35
24
7.
JK Narva Trans
22
5
5
12
21:33
20
8.
Tallinna JK Legion
22
5
5
12
17:37
20
9.
FC Kuressaare
22
4
7
11
21:43
19
10.
JK Tallinna Kalev
22
2
3
17
11:57
9
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • T, 19.00 Welco  - Kuressaare (karikavõistlused)
  • K, 19.00 Kalju - Tulevik (Premium liiga)
  • N, 19.00 PJK - Elva (Esiliiga)
  • L, 16.00 Kuressaare - Kalev (Premium liiga)
  • P, 13.00 Flora - Tulevik (Premium liiga)
  • P, 13.00 Kalju - Legion (Premium liiga)
  • P, 16.00 Flora - Saku (naiste meistriliiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
55
Paide Linnameeskond
45
Nõmme Kalju FC
42
Tallinna FCI Levadia
41
Viljandi JK Tulevik
28
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
20
Tallinna JK Legion
20
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
9
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK