Kolmekõne. Parimad sõbrad Kostja Vassiljevist (6)

Konstantin Vassiljev ja pall. Kostja sajas mäng tuli Armeenias nagu ka esimene koondisevärav üheksa aastat tagasi. Foto: Brit Maria Tael

Eesti koondise poolkaitsja Konstantin Vassiljev (33) tähistas Kaukaasias suurt juubelit, kui sai 13. mängijana kirja 100 koondisemängu. Kuidas Kostja siia jõudis, uurime tema parimatelt sõpradelt koondises.

Jerevan, Armeenia. Esmaspäev. Vassiljevi 100. koondisemängu lõpust on möödas 43 tundi, kui kohtun Marriotti hotelli koondislasi majutava tiiva vestibüülis Aleksandr Dmitrijevi (36) ja Dmitri Krugloviga (33).

Kohtumine on kokku lepitud ja nad teavad, et jutuks tuleb Vassiljev. Selgitan, et räägime vähem sellest, milline jalgpallur ta praegu on, ja rohkem sellest, kuidas temast selline jalgpallur ja inimene sai.

"Mingit saladust ei ole," teeb Kruglov otsa lahti. "Ta on avatud inimene, ta on rõõmsameelne. Kõik, mida te näete, kellega ta suhtleb, siin ei ole mingit saladust. Ta on nii nagu ta on."

Kui kaua te Kostjat juba tunnete?

Dmitrijev (edaspidi A. D.): Dimka rohkem, sest ta hakkas Kostjaga koos mängima.

Kruglov (D. K.): 25 ... Vist 27 aastat. 

Milline on esimene mälestus Kostjast?

D. K.: Me kohtusime Maardu staadionil. Meie isad mängisid ühes meeskonnas. Tulime lihtsalt vaatama ja poolajal mängisime koos väljakul palli. See oli esimene kohtumine.

Kruglovi isa Aleksandr ja Vassiljevi isa Viktor, mõlemad amatöörjalgpallurid, mängisid Maardus koos. Kruglov ja Vassiljev olid esimest korda kohtudes umbes kuueaastased.

Milline noor Kostja oli?

D. K.: Ma ütlen ausalt, et kui me kohtusime, siis tema juba oskas palli lüüa, mina ei osanud.

Kruglov naerab.

D. K.: Mina veel ei tegelenud jalgpalliga. Hakkasin umbes poole aasta pärast jalgpalliga tegelema. Tema hakkas natuke varem trennis käima.

TJK tiimipilt: Vassiljev ees keskel, Kruglov taga paremalt esimene. Foto: Viktor Passikuta Facebook

Ja sinu esimene mälestus, Sanja?

A. D.: Tallinna Jalgpallikoolist mäletan, et nad olid kaks aastat nooremad ja meil oli sõprusmäng. Lootus, see väike staadion Toompea all ...

D. K.: Lastestaadion, kus on kunstmuru peal praegu.

A. D.: Seal me mängisime ja mäletan, et mõtlesime, et läheb kergelt, nad on kaks aastat nooremad, aga mäng näitas, et tegelt ei lähe.

Dmitrijev vaatab Kruglovi poole ja muigab.

A. D.: Ma ei mäleta, arvatavasti võitsime, aga esimesel poolajal mäletan, et treener rääkis, et mida te teete, nad on kaks aastat nooremad kui teie. Mäletan just, kuidas mängis Dimka ja kuidas Kostja. Nemad kahekesi ja võibolla veel üks sealt. See on esimene mälestus. Pärast muidugi mängisime jalgpallikoolis ja päris tihti mängisime omavahel, jah.

Kruglov naerab. Vassiljev, Dmitrijev ja Kruglov on Tallinna Jalgpallikooli (TJK) kasvandikud ja esindasid noorena klubi Eesti meistrivõistlustel. Kui Kruglovi ja Vassiljevi karjäär käis nooruses üsna sama rada pidi, siis Dmitrijev tegi kõrgliigas debüüdi TVMK särgis.

A. D.: Siis hakkasime rohkem koos olema, kui Levadiasse läksime. Mina üks aasta varem, nemad hiljem. Siis saime sõbraks.

Mängisite koos TJK-s, siis olite koos Emmastes ...

D. K.: See oligi nagu ... Suurt midagi ei olnud, TJK mängis natuke madalamal tasemel, IV liiga oli kõige madalam, sealt alustades liikusime samm-sammult üles. TJK oli samal ajal III või II liigas ja need kutid, kes olid natuke vanemad, see tase oli nende jaoks nõrk juba ja oli mingi kokkulepe. Emmaste ei olnud nagu täisklubi.

A. D.: Treenisime jalgpallikoolis, aga mängisime Emmaste nime all.

Siis saite kokku Levadias. Sanja läks natuke varem.

A. D.: Aasta varem. Aasta pärast tulid Dimka ja Kostja. Muidugi oli tore.

D. K.: Kui meie koos Levadiasse tulime, siis Sanka oli juba Maardu Levadias. Siis oli jagatud, et Maardu on esimene, Tallinn teine ja siis kolmas oli Pärnu Levadia. Sanka mängis juba Maardus ja tegi ettevalmistust põhimeeskonnaga, aga meie tulime Tallinnasse, tegime seal Bondarenko käe all trenni. Mõne aja pärast otsustati, et teevad ühe meeskonna ja kõik noored mängijad liitusid põhimõtteliselt esindusmeeskonnaga. Sealt alates hakkasime koos mängima.

Dmitrijev liitus Levadiaga aastal 2002 ja alustas duublis, kerkides 2003. aastal põhimeheks. Kruglov ja Vassiljev liitusid Levadia süsteemiga 2003, Kruglov võeti juba sama aasta teises pooles Maardu Levadiasse. Vassiljev kerkis esindusmeeskonda 2004. aastal, kui meeskonnad kokku pandi.

2004 tulite kohe meistriks.

D. K.: Oli karikas, oli superkarikas, olid kõik tiitlid. 

2004. aasta võidu kindlustas Levadia Viljandis. Tollest mängust said osa Kruglov (number 16) ja Vassiljev (4).

See on teil kolmekesi koos ainus tiitel.

A. D.: Dimka läks vara ära, Lokomotivi. See aasta, mis mängisime koos, oli hea. Mängisime euromänge Bodö/Glimti vastu.

Vaatab Kruglovile otsa ja saab vastuseks heakskiitva noogutuse. Meistriliiga oli viimast hooaega kaheksa meeskonna ja 28 mänguga. Kruglov ja Vassiljev osalesid 23 mängus, Dmitrijevi saldosse jäi 17 kohtumist. Euroopas alistati Iirimaa klubi Bohemians kahe mängu kokkuvõttes 3:1, Bodö/Glimtile jäädi alla penaltiseerias.

2005. aasta suvel ostis Kruglovi mängijaõigused Venemaa suurklubi Moskva Lokomotiv. Dmitrijev ja Vassiljev jäid Levadiaga 2008. aastani, tulles aastatel 2006 ja 2007 uuesti meistriks.

A. D.: Meil oli tugev meeskond, väga head mängijad, konkurents oli väga suur. Treeningul oli meil, noortel, väga raske tõestada ennast. Väga tugev meeskond oli.

Te olite seal kõik põhimehed, sellesmõttes oli see ikkagi ka teie tiitel.

D. K.: Kui vaadata 2004 koosseisu, siis põhimõtteliselt kõik noored, kes mängisid tol ajal Levadia esindusmeeskonna eest, kõik pääsesid koondisesse ja läksid välismaale. Meie jaoks oli väga kasulik, et Levadias oli sümbioos kogenud ja noortest mängijatest, kellelt võisid õppida. Oli [Sergei] Hohlov-Simson, oli Andrei Kalimullin, Kostja Nahk ...

A. D.: [Maksim] Rõtškov ...

D. K.: Oli [Argo] Arbeiter, oli [Mati] Pari, oli Rõtškov. Nagu ma ütlesin, sümbioos. Võitsime kõik koos, mitte ainult noortega. See oleks valesti öeldud. Meie arenemiseks ja meie jaoks oli vanemate panus väga oluline.

2004. aastal esindasid Levadiat tulevastest koondislastest ka Artur Kotenko (21), Tihhon Šišov (20), Vladimir Voskoboinikov (20) ja Ats Purje (17). Välismaale jõudsid karjääris Eduard Ratnikov (19) ja Miroslav Rõskevitš (17).

2004 tegite teie mõlemad koondisedebüüdi, aga Kostjal oli tüli Arno Pijpersiga.

Vassiljev sai esimese koondisekutse 2004. aasta mais, kui lisati maavõistlusteks Šotimaa ja Taaniga tagantjärgi koosseisu. Arno Pijpers tõmbas ta nimekirjast uuesti maha, kui Vassiljev viitas SL Õhtulehega rääkides, et koondisesse ei kutsuta alati parimaid ja ta kutsuti lihtsalt kutsumise pärast.  

D. K.: Tüli kohta ma arvan, et Kostja räägib ise, see oli selline kummaline lugu. Sanka tegi natuke varem, mina vist oktoobris. Jah, oktoobris. Sanka vist aasta alguses.

A. D.: Jah, Moldovas.

Oli tol ajal koondises imelik ka, et teie olete ja tema mitte – tasemelt oleks Kostja võinud seal ju mängida?

Dmitrijev tegi koondisedebüüdi 2004. aasta veebruaris ja Kruglov oktoobris. Põhimeheks sai Kruglov 2005. aasta märtsis, Dmitrijev sama aasta sügisel. Vassiljevi debüüt tuli mais 2006, see oli Kruglovi 18. ja Dmitrijevi 10. mäng.

Vassiljevi (16) koondisedebüüt tuli lõpuks 31. mail 2006 Uus-Meremaa vastu. Foto: Soccernet.ee (arhiiv)

D. K.: Ei olnud imelik tegelikult. Kõik saime aru, millist jalgpalli koondis tol ajal mängis ja ... Ütleme nii, et need mehed, kes olid rohkem kaitsele suunatud, nendel oli suurem šanss pääseda koondisesse. Kostja on rohkem loomingulist tüüpi mängija. Hollandlased ...

A. D.: Filosoofia lähtus kaitsest.

D. K.: Hollandlased loomingulist mängu eriti ei kasutanud. Kõik oli paika pandud, kaitsev jalgpall, kaitsest lähtudes, kõik töötavad, 11 meest kaitsevad oma väravat ja põhimõtteliselt oli üks lootus - äkki Oper lööb sisse.

A. D.: Ta lõi!

Mõlemad pahvatavad naerma. Näiteks 2005. aasta valikmängudes lõi Oper enam kui pooled koondise väravatest, kaheksast viis, kogu toonase valiktsükli peale 16-st seitse.

D. K.: Jah, ta tegi seda väga hästi, aga ütleme, et tänapäevase filosoofiaga võrreldes oli hoopis teistsugune jalgpall.

Ei toetanud loomingulisemaid mängijaid?

D. K.: Kahjuks mitte.

Kostja tegi debüüdi lõpuks 2006, aga päris tema aeg tuli alles aastaid hiljem.

D. K.: Ma ütleks nii, et Kostja jaoks oli väga tähtis, et treener teda usaldaks ja ei hakkaks kohe pingile panema, kui ta ühe vea teeb, vale söödu annab või ei jookse mingil põhjusel tagasi. See on tema jaoks väga tähtis, ma arvan. Täistoetus tuli just Täri ajal.

Kanda kinnitas Vassiljev alles 2008. aastal, kui koondise peatreeneriks sai Tarmo Rüütli ehk Täri. Tolle aasta lõpuks oli Vassiljevil kirjas 12, Kruglovil 38 ja Dmitrijevil 40 koondisemängu.

Siis oli koondises kodusem tunne, sest Rüütli oli pikalt Levadia treener olnud?

Rüütli juhendas Levadia aastatel 2004-2008 kolme meistritiitli ja kahe karikavõiduni.

D. K.: Jah, kindlasti.

A. D.: Ta teadis Kostja võimetest rohkem kui keegi teine. Et ta annab mitu käiku veel juurde.

Kas Rüütli seda ise ka kuidagi rõhutas, et koondis on Kostja ümber ehitatud?

D. K.: Ei olnud vaja seda teha. Niikuinii need inimesed, kes jalgpallist hästi aru saavad, nende jaoks oli see ilmselge.

Kruglov ja Vassiljev väravat tähistamas. Foto: Brit Maria Tael

Kuidas jalgpall Kostjat mõjutab? Milline on Kostja pärast häid mänge, milline pärast halvemaid mänge?

Vahepeal on liftiga tulnud ja läinud mitmeid koondislasi. Küsimuse esitamise ajal sõidab alla Vassiljev, heidab kiire pilgu, jääb siis kolm lauda edasi seisma ja uurib telefoni.

D. K.: Pärast häid mänge ta on selline nagu ta on, avatud ja rõõmsameelne. Pärast halbu mänge pigem enesekriitiline ja just esimene, kes saab aru, kas ta mängis halvasti või hästi ja milliseid vigu ta tegi, millele rohkem tähelepanu peab pöörama. Ütleme nii, et oluline on idee jalgpallist ... Suurt pidu ei ole, ükskõik, kas ta lõi värava või ei löönud, andis söödu või ei andnud. Ma arvan, et ta pühendub rohkem mängu sisule.

On ta liiga kriitiline?

D. K.: Ma arvan, et piisavalt kriitiline, et mitte ennast terve nädal süüdistada. Ta saab aru, et mäng oli halb, aga kahe või kolme päeva pärast on järgmine mäng. Teeb analüüsi endas ja kõik. Jalgpallielu läheb edasi.

Mis teile Kostja puhul koondisest esimesena meenub? Millal ta on eriti õnnelik olnud?

D. K.: Kohe tulevad meelde need kaks väravat Hollandile, just sel perioodil sündis ta teine laps, teine tütar. See oli just selline hea eelise moment.

Vassiljevil on kaks tütart: Valeria (sünd 2010) ja Viktoria (2013). Paar päeva pärast teise tütre sündi lõi Vassiljev Lillekülas Hollandi vastu kaks väravat ja Eesti viigistas 2:2.

Õige hetk väravate löömiseks.

D. K.: Tal oli väga hea tunne. Tegi kõike, mida ta oskab väljakul teha, lisaks tulid head emotsioonid just lapse sündimisest. Ma arvan, et need mõjusid väga positiivselt meile.

Vassiljevi väravad videos alates 1:01.

Pere on Kostjale üldse väga tähtis.

A. D.: Muidugi. Iga inimese jaoks on väga tähtis. Lapsed on kõige tähtsamad inimesed sinu elus. Muidugi, kui peres on kõik hästi, siis teeb ta väljakul rohkem. On palju õnnelikum inimesena.

Vassiljev õppis oma abikaasaga koos juba esimeses klassis, kuid siis läksid kooliteed ajutiselt lahku. Uuesti olid nad samas klassis gümnaasiumis ja gümnaasiumi lõpust on nad paar.

Ehk kui kodus läheb hästi, läheb väljakul hästi?

A. D.: Jah.

Vassiljevi abikaasa Jana võttis kord kohvikusse õe Anna kaasa, kui Dmitrijeviga kohtuti. Hiljem sai Annast Dmitrijevi abikaasa, neil on kaks last. Ka Kruglov on abielus ja kahe lapse isa.

Enne siia tulekut Kostja ütles lennujaamas, et kui 100 mängu täis saab, siis saab teiega lõpuks võrdselt rääkida.

D. K.: No vaata, ta praegu seisab seal, mitte siin.

Kruglov viipab Vassiljevi poole, kes endiselt meist eemal seisab. Vassiljev seda ei märka. Kruglov ja Dmitrijev naeravad.

Kui oluline see 100. mäng Kostja jaoks oli?

D. K.: Ikka oluline, nagu igale mängijale. Mitte ülioluline, aga tähtis. Tal oli soov selleni jõuda ja nagu ikka, neid, kes koondise eest on 100 mängu teinud, ei ole nii palju. Nende hulka pääsemine on hea saavutus.

Vassiljev ja Dmitrijev - kälimehed. Foto: Oliver Tsupsman

Mis te arvate, kes teist kolmest lõpuks kõige rohkem mänge kirja saab?

A. D.: Meil võistlust ei ole.

Dmitrijev naerab. Tol hetkel on Kruglovil kirjas 110, Dmitrijevil 105 ja Vassiljevil 100 kohtumist.

D. K.: Me omavahel ei ole rääkinud ka, aga ma arvan, et Kostja. Arvan, et Kostja.

A. D.: Kostja ... ja Dimka.

D. K.: Dimka mitte eriti. Ma arvan, et Kostja pigem.

Miks te nii arvate?

D. K.: Teda asendada on väga raske. Ma ei usu, et lähiajal koondise tasemel ja Eesti jalgpalluritest keegi suudaks seda teha sellel positsioonil. Tema jalgpalliintellekt, tema mängust arusaamine on natuke teisel tasemel kui teistel Eesti jalgpalluritel.

Sellise tehnikaga ei ole ...

D. K.: Selline tehnika ja vahepeal ka Täri rääkis, et kuule, ära mängi nii keeruliselt, mõned ei saa aru. Ei saa aru, mis sa tahad nendest. Ta kuulas ja proovis mängida natuke lihtsamalt.

Dmitrijev naerab.

D. K.: No see on tõsi.

Praegu on küsimuseks, kuidas Kostjat kõige paremini ära kasutada, Martin Reim mängib jällegi teistmoodi kui Tarmo Rüütli. Mis teie arvate, kuidas Kostjat kõige efektiivsemalt ära kasutada? 

D. K.: See on minu arvamus, aga Täri ajal ja ka praegu on tema jaoks kaks positsiooni. Keskpoolik ja number kümme. Ma ei usu, et treenerid hakkavad teda kasutama kuskil äärtes või ... 

Viimasel ajal on ta ka ründajana mänginud.

D. K.: See sõltub ka peatreenerist. Tema küsimus, kuidas ta tahab teda kasutada, aga ma arvan, et Kostja positsioonid on kaheksa ja kümme.

Mis te arvate, kas te kolmekesi koos jooksete veel koondise eest väljakule?

Kruglov ja Dmitrijev vaatavad korraks nõutult teineteisele otsa, aga koguvad ennast kiiresti.

Viimati kuulusid kõik kolm algkoosseisu aasta tagasi, 25. märtsil 2017 Küprosel. Foto: Jana Pipar / EJL

D. K.: Kindlasti. Kolm korda vähemalt, kindlasti.

A. D.: Kolm korda ...

Dmitrijev naerab.

A. D.: Millal? Tead ka?

Homme?

D. K.: Ei tea, kas homme või mitte, aga kolm korda. Kolm lahkumismängu on meil garanteeritud, need mängud kolmekesi ikka mängime.

Mõlemad naeravad.

Räägite siis läbi, et sõbrad ka mängiksid?

D. K.: Jah, jah.

Kell on 13.28. 13.30 hakkab koondisel koosolek. Tänan mehi ja luban nad koosolekule, kuigi  küsimusi jääb paberile ja juttu jätkuks kauemaks. Ehk järgmine kord.

Järgmisel päeval Gruusia vastu ei kuulu kolmikust algkoosseisu keegi. Mängitud on tund, kui Kruglov esimesena väljakule jookseb. Kümme minutit hiljem sekkub Dmitrijev ja veel viie pärast Vassiljev. Mängud järjekorranumbriga 111, 106 ja 101. Kolm musketäri taas koos väljakul.

Kommentaarid

super   •  
(193.40.13.***)
Tänud! Väga meeldiv/huvitav intervjuu! :)
-21-   •  
(85.253.75.***)
D. K.: Selline tehnika ja vahepeal ka Täri rääkis, et kuule, ära mängi nii keeruliselt, mõned ei saa aru. Ei saa aru, mis sa tahad nendest. Ta kuulas ja proovis mängida natuke lihtsamalt.

:D
Samad sõnad   •  
(2001:7d0:82ff:6f80:fc9.***)
Väga hea artikkel!
das   •  
(82.147.164.***)
selle keeruliselt mängimise juures jäin ka mõttesse. kahju, et ta ei suutnud 22, 23 aastaselt saada kuhugi tasemel klubisse, kus veits osavamatega saanuks kombineerida.
AndyS   •  
(90.190.229.***)
Suurepärane intervjuu soojade ja siiraste inimestega, suur aitäh, soccernet !! :)
pohlaku koolkond   •  
(213.219.77.***)
miks meil ei tule selliseid mängijaid nagu kostja koondisesse peale? põhjus väga lihtne, meie "treenerid" ei lase mängijatel olla kreatiivsed vaid käsivad neil olla vähe rohkem "realistlikumad" ja lihtsamad otsused vastu võtta, aga sellega suruvad nad mängijad kindlasse raamidesse ja sellega võtavad ära kreatiivsuse, aga palju on meil selliseid mängijaid kes võtaavd lihtsaid otsuseid vastu kuna nad kardaavd eksida ja neid on nii õpetatud mängima juba lapsest saati. Iga mängija on omamoodi, ärge pange neid kõiki samadesse raamidesse!!!

Sisene
Narva kolinud Aland: muidugi on kahju, et mul Tallinna klubides nii läks, aga pole hullu
VÄLISMAA
UUED DIILID
PÕNEVAT
PREMIUM LIIGAS
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Kreida üleminek on Premium liiga kvaliteedikontroll
Soccernet.ee taskuhäälingu "Pikk ette (ja ise järele)" 98. saade keskendub Premium liigast välismaale murdmisele. Miks see on nii raske?
PIKK ETTE JA ISE JÄRELE
PREMIUM LIIGAS
SOCCERNET TV
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
29
26
2
1
76:17
80
2.
Paide Linnameeskond
30
21
1
8
80:43
64
3.
Tallinna FCI Levadia
29
17
6
6
66:37
57
4.
Nõmme Kalju FC
30
14
7
9
52:31
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
30
8
7
15
26:44
31
8.
JK Narva Trans
30
6
7
17
31:49
25
9.
FC Kuressaare
30
5
9
16
28:63
24
10.
JK Tallinna Kalev
30
5
5
20
20:68
20
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
80
Paide Linnameeskond
64
Tallinna FCI Levadia
57
Nõmme Kalju FC
49
Tartu JK Tammeka
32
Viljandi JK Tulevik
31
Tallinna JK Legion
31
JK Narva Trans
25
FC Kuressaare
24
JK Tallinna Kalev
20
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK