Korvpallilegend üritab paradiisisaarel jalgpalli taaselustada (0)

Veidi enam kui nädala eest korvpalli Kuulsuste halli valitud Steve Nashi võib tihti näha Mallorca saarel. Karjääri lõpetamise järel pole Kanada spordilegend aga otsustanud võrkkiiges lesides kokteile trimpama hakata. 

22. aprilliks oli Mallorca päike juba nii armutu ja mina nii rumal, et Son Moix'i staadioni treppidest ronisin ma üles lillaks põlenud jalgadega. Eks pool aastat näljas hoitud hiirgi satu esimese ahvatleva juustutüki nägemisest eufooriasse. Vähemalt avanes teiselt korruselt mägedele hea vaade. Ametlikult tähendas kümneeurone pilet tooli parkla kohal kõrgunud küljetribüüni nurgas, aga kioskileti taga seisnud poiss soovitas mul sellele vaatamata istuda otsatribüünile, 37 kahes kõrgemas seltskonnas veedetud aasta järel nüüd tugevuselt kolmandasse liigasse langenud RCD Mallorca tulihingelisemate toetajate kõrvale. "Neid ei huvita," viipas ta staadioniväravate najal laiselnud turvatöötajatele. "Ja meil pole nagunii mitte kunagi täismaja, seega pole vahet."

Tema sõnade taga ei peitunud kibestumus, vaid lihtsalt reaalsus. Üheksa aasta eest tuli 20 000 inimest mahutavale staadionile karikasarja poolfinaali jõudnud meeskonda Barcelona vastu toetama kümme tuhat, mõned aastad hiljem kõrgliigamängus Almeria vastu veel kaks korda vähem. Ei täitunud Son Moix ka siis, kui Mallorca võttis Meistrite liiga alagrupiturniiril Arsenali vastu ajaloolise võidu. See on paradiisisaar ja inimestel on vahepeal muudki teha. "Kui mäng algab kell viis, söövad Mallorca inimesed ikka veel oma paellat," sõnas klubi endine peatreener Gregorio Manzano 2011. aastal El Paisile. "Kui see algab kell kümme, on nende jaoks liiga külm ja nad vaatavad mängu pigem kodus. Ja kui kell on seitse, on liiga märg. Nad on jalgpalli suhtes lihtsalt negatiivselt meelestatud."

Tol pärastlõunal, mil Son Moix kõrbeb turistide jaoks nii, nagu oleks vanajumal ise otsustanud kausi lõkke kohale tõsta, istub minu kõrvale Mallorca punamusta riietatud paar. Rahvast ei ole väga palju. "Me oleme uuel staadionil käinud alates sellest ajast, mil see avati (1999. aastal)," tõdeb lippu õlgadel hoidev mees. "Mõnikord on rahvast rohkem, mõnikord vähem, see on tõsi. Aga viimastel aastatel oleme siin hakanud nägema palju noori nägusid, enam kui varem." "Steve Nash?" küsin sellele põhjendust otsides. "Tal vez," saan naeratava vastuse. "Võib-olla tõesti."

Steve Nash ei ole selline nimi, mis meelitaks igal teisel nädalavahetusel Mallorca staadioni puupüsti täis. Ta ise ei ole igal teisel nädalavahetusel Mallorcalgi, sest nagu selja taha jäänud pika korvpallurikarjääri jooksul, on Nash näiliselt ametis üle kogu väljaku. Viimasel kahel aastal on ta olnud NBA meistermeeskonna Golden State Warriorsi nõustaja; ta on tööl Kanada korvpallikoondise juures; lähedalt seotud MLS-i klubi Vancouver Whitecapsiga, kus mängis tema vend Martin; viimased kümme aastat korraldanud New Yorgis heategevuslikku jalgpalliturniiri ning alates sellest sügisest on ta UEFA Meistrite liiga mängude ajal külaliseks telekanali Turner Sports Los Angelese stuudios. Ning jah, ta on osa grupist, mis ostis 2016. aasta alguses Baleaari saarestiku suurima klubi. 

Jeesuse teiseks tulemiseks ei pea Steve Nashi vist keegi, eriti teades, et kanadalase esimese täispika hooaja järel klubi juhatuses kukkus Mallorca kolinaga kolmandasse liigasse. Aga on tõsi, et tema kaasamine on klubi aktsiaid sponsorite ja teiste investorite silmis tõstnud. Ja ehk on tõsi ka see, et sporti armastava saare noorem põlvkond on Nashi kuulsusrikast karjääri oma silmaga näinud ja tunneb huvi, kuidas sattus kahel järjestikusel aastal NBA kõige väärtuslikumaks mängijaks valitud mees nüüd hoopis jalgpalli juurde. Kui nad veidi vaeva näeksid, saaksid nad teada, et tegelikult polegi see eriliselt imekspandav.

Ülemöödunud nädala lõpul seisis kanadalane laval Springfieldis, Massachusettsis. Korvpalli sünnilinnas. 18 aastat kestnud profikarjääri järel Kuulsuste halli nimetatud Nash näitas karismaatilise kõnega, miks Turner teda teisele poole mikrofoni usaldab. Ühtlasi tuletas kaheksal korral NBA tähtede mängul osalenud mees saalis viibinud korüfeedele meelde, et palli haaras ta kätte alles 13-aastaselt. Nashi isa John mängis profijalgpalli Lõuna-Aafrikas, tema netpallurist ema Jean kinkis väikesele Steve'ile esimeseks sünnipäevaks minijalgpalli ja kaks aastat noorem vend Martin pidi perekonna kodus Victorias väravasuul seisma nii vuti- kui hokimängude ajal. Nash jõudis nii heale tasemele, et teenis isa kaudu välja võimaluse sõita Tottenham Hotspuri katsetele, kuid selleks hetkeks oli Michael Jordan jõudnud oma töö ära teha. Mustvalge pall oli vahetunud oranži vastu. 

Armastus Spursi vastu ei kadunud aga üleöö ja nii on Nash kolmel korral saanud klubi treeningutel kaasa lüüa ja Mauricio Pochettinoga ideidki vahetada. Naljahammastest sõprade - näiteks Saksamaa legendi Dirk Nowitzki, kes hakkas jalgpallist huvituma alles pärast Rootsi koondislase Martin Olssoni õega kihlumist kuus aastat tagasi - jaoks on side olnud heaks saagiks. "Kui Spurs kaotab, kirjutab ta mulle alati nagu kellavärk. Ta on liiga etteaimatav," sõnas Nash paari aasta eest Sports Illustratedile. Kanadalase enda abikaasa külastas lapsena Mallorcat igal aastal ning sai Nashilt sõrmuse ühes Põhja-Mallorca väikelinnas.

Parketil kuulsust kogunud mees on rohelise muru ees tänuvõlglane. "Jalgpalli mängides pead sa mõtlema, enne kui palli saad," rääkis Nash samas intervjuus. "Sa pead nägema, kuhu sellega liikuma hakkad või mis su valikud on. Paljud ainult korvpalli mängivad lapsed ei kasva nii üles, seega andis see mulle eelise olla kaitsjatest ühe sammu võrra ees. Ma ei oleks NBA-sse jõudnud, kui ma poleks jalgpallist saanud kaasa unikaalset perspektiivi." 

Mallorca fännid loodavad, et see perspektiiv toob otsest kasu ka neile, viiks nad tagasi neisse aegadesse, mil tribüünid ei olnud täis, aga jalgpall oli hea. Koguni suurepärane. Hooajal 1998/99 viis hiljem Valenciaga kahel korral Meistrite liiga finaali jõudnud Hector Cuper Mallorca kõrgliigas kolmandaks, ülejärgmisel hooajal kordas saavutust Luis Aragones. 2003. aasta kevadel sai Mallorcast esimene klubi väljaspool Hispaania maismaad, mis on võitnud riigi karikavõistlused. Need olid ajad, mil Palma rõdud olid kaetud punaste ja mustade lippudega. Viiendaks tuldi Ligas veel nii hiljuti kui hooajal 2009/10. Kõiki neid aastaid on jäänud iseloomustama Mallorca võimas ründeliin - esmalt Diego Tristan ja tänase päevani klubi ajaloo suurimaks väravakütiks olev Samuel Eto'o, seejärel Pierre Webo ja 2008. aastal 27 tabamusega Liga suurima väravaküti tiitli saanud Daniel Güiza. Hiljem alustas Mallorcas karjääri praegune Hispaania koondislane Marco Asensio.

"Me olime Palma, Mallorca ja kogu Baleaari saarestiku lipulaev," rääkis pärast klubist lahkumist hiljem näiteks Barcelona reservmeeskonnas Lionel Messi kapteniks olnud Arnau Riera The Nationalile. "Inimesed Menorcal, Ibizal ja Formenteral toetasid meid ja olid uhked, et meie kõigi klubi sai Liga parimatega rinda pista." Uue kümnendi alguses hakkasid Mallorcal puhuma vastutuuled. 2013. aasta veebruarist kuni Nashi ja tema kaaslaste saabumiseni 2016. aasta jaanuaris oli Mallorcal kümme peatreenerit, teiste seas näiteks klubisse naasnud Gregorio Manzano, keda 'tervitati' eelmainitud Mallorca elanikele suunatud kommentaari tõttu hiiglasliku paellaga. Väljaminekud olid suured, mõned neist vajalikud (Mallorca reisib mängudele oma lennukiga), mõned aga mitte (ühel hetkel said Manzanost Ligas rohkem palka vaid Barcelona ja Real Madridi treenerid).  

Allakäigutrepp osutus libedaks ja klubi ei suutnud halvimast päästa ka saare kuulsaima poja Rafael Nadali investeeringud. 2017. aasta varakevadel, mil Mallorca sammus vähikäigul kolmanda divisjoni poole, peeti erinevate finantskuritegude tõttu kinni 40 aastat saare ööelu valitsenud ja RCD Mallorcaga lähedalt seotud olnud ärimees Tolo Cursach. See oli klubi senise ajaloo madalaim punkt. "Meie, omanikud, näeme igapäevaselt vaeva, et klubi olukorda parandada. See on pikaaegne projekt, me vajame kannatust ja aega," rääkis Nash. "On normaalne, et fännid tahavad näha koheseid tulemusi. Reaalsus on aga see, et dünaamika muutmiseks on lihtsalt aega vaja."

Kuu pärast seda, kui ma istusin Son Moix'il jutuka paari kõrval, kindlustati Miranda de Ebros kolmanda divisjoni tiitel. Steve Nash ei ole imetegija - tema enda sõnul on ta ühenduslüliks tegevjuhi Maheta Molango ja teiste juhatusse kuuluvate inimeste vahel - ega pruugi igal Mallorca mängul kohal viibida, aga tähtsatel hetkedel on ta olemas. Nagu näiteks Anduva staadionil Mirandas, kus tuhatkond Põhja-Hispaaniasse reisinud Mallorca fänni skandeerisid klubi lippu lehvitanud Nashile "MVP! MVP!" Selle hooaja viiest esimesest mängust on Mallorca korjanud kümme punkti ja asub esiliigas praegu play-off'i viival neljandal kohal. Nash ja tema kaaslased on muutnud juhatuse struktuuri ning hakanud uurima võimalusi meeskonna kolimiseks põliselt tühjalt San Moix'ilt tagasi, Palma kesklinnale lähemale. Klubisse saabudes küsis Nash fännidelt nelja aastat - ja kuigi esimene neist oli katastroofiline, oli seda ehk vaja, et vajutada Mallorca punamusta taaskäivitusnuppu.  

22. aprilli pärastlõunal nägin ma, kuidas Mallorca alistas Oloti 3:1 ja suurendas edu lähimate jälitajate ees juba kaheksale punktile. Jutukas paar, nagu paljud teisedki, oli rahul, kuid mitte üleliia õnnelik. Õhkkond oli pingevaba, nagu paradiisisaarel ikka. "Kõik on hästi," ütlesid nad mulle. "Küll see juhtub. Kui on õige aeg." Neil oli õigus. Isegi lillast jalast sai peatselt pruun.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VÄRSKED VUTIJUTUD
Pikk ette (ja ise järele) | Pika põua lõpp: kas Paide ongi tiitlikursil või on Flora lihtsalt halb?
KOONDISEMÄNGU EEL
KÜLAS SIIM JUKS!
Udune Albion | Man City eri: kui keegi oleks 20 aastat tagasi öelnud, et tuleb Meistrite liiga võit, oleksin tema kainust kontrollinud
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0