Kui kaitse püsib, pole rohkem vajagi (hinda mängijaid!) (2)

Kostja silmis on sära tagasi. Foto: Jana PiparEesti rahvuskoondis sai Norrast väärt võidu, Konstantin Vassiljevi esimese poolaja väravast piisas.

Magnus Pehrsson otsustas seni enim kasutust leidnud 4-2-3-1 formatsiooni vahetada 4-4-2 vastu, et ründemängu julgustada ja vältida ründaja isoleerimist vältida. Viimastes mängudes ees üksi rabama pidanud Henri Anieri asendasid täna Henrik Ojamaa ja Sergei Zenjov.

Päris tavapärane see formatsioon avapoolajal siiski ei olnud, äärerolle täitsid Ilja Antonov ja Konstantin Vassiljev. Ründefaasis moodustus 4-2-2-2 ilma ääremängijatega, äärekaitsjad Ken Kallaste ja Taijo Teniste said tõusmiseks vabad käed.

Vana hea Kostja

Üpris vaikse esimese kümne minuti jooksul said võõrustajad esimesed poolmomendid, kuid Tarik Elyounoussi jäi kahevõitluses Artjom Artjuninile alla ja Havard Nielsen ei suutnud üksi jäädes palli korralikult tabada. Eesti oli ehk mänguliselt veidi paremgi ja võimalusi ei tulnud kaua oodata.

Tosina minuti möödudes pani Artjunin suurepärase 50-meetrise diagonaali kaitsjate taha jooksnud Zenjovi jalale, kuid tasakaalu kaotanud ründaja pealelöök tabas hästi vastu tulnud norralaste puuriluku Örjan Nylandi kätt. Loetud sekundid hiljem võitis Vassiljev keskväljal palli ja pani kukkumise pealt klassikalise kostjalöögi värava suunas, mis Nylandile kontrollimatult posti raksatas.

Orienteeruvalt kümneks minutiks rahunesid meeskonnad uuesti, kuni Nielsen kiirrünnaku lõpetuseks palli tagumisest postist mööda lõi. Järgmisel rünnakul pääses Kallaste vasaku ääre kaudu läbi ja leidis karistusala joonelt kavalalt sisse jooksnud Vassiljevi, kes mänguvahendi Nylandi puuri suunas saatis ja... löök ei olnud väga tugev, aga pall lipsas Nylandi alt võrku ja Eesti asus eduseisu - 1:0!

Esimese 45-minutilise perioodi teist poolt domineeris juba kodumeeskond, aga ohtlikke momente luua ei suudetud. Kõige lähemal oli Per Skjelbred, kuid Karol Metsa jalgevahelt läbi vihisenud löök oli suunatud värava keskele ja Aksalu suutis palli püüda.

Imelaps Eestit ei murra

Sõprusmängule omaselt tegid mõlemad teiseks poolajaks mitu vahetust, aga oodatuim - Norra 15-aastase imelapse Martin Ödegaardi sekkumine - veel teoks ei saanud. Norra jätkas sealt, kus avapoolajal pooleli jäi ja 50. minutil pidi Mihkel Aksalu tegema seni parima tõrje, kui Alexander Söderlund suunas Mats Daehli ilusa söödu ühe puutega eestlaste raami suunas. Õnneks läks viielt meetrilt sooritatud löök keskele ja olukord sai klaaritud.

57. minutil hakkas publik möirgama, põhjuseks just Ödegaardi seismine väljaku servas. Päeva suurima aplausi teeninud noorukil läks kohanemiseks veidi aega, kuid tosin minutit pärast sekkumist näitas üks liigutus, miks teda nii kõrgelt hinnatakse: paari kiirema sammu järel lõikas ta sööt nelja-viie sinisärgi vahelt läbi, kuid Igor Morozov suutis Skjelbredi piisavalt segada, et olukord maha rahustada.

Eestlaste teise poolaja parim võimalus langes poolajal sekkunud Igor Subbotinile, kes Ojamaa söödu järel lüüa sai. Kahjuks blokeeris kaitsja tagumise posti poole suuna võtnud ürituse. Kuigi Norra oli teisel poolajal üle, ei suudetud kuni lõpuvileni eestlasi murda ja Oslost võttis Eesti väärt võidu.