Kuidas minna lahku? (0)

Lahkuminekuid on erisuguseid. On kokkuleppelisi, on lahkukasvamisi, on põgenemisi; lahkuda saab head soovides, lahkuda saab vaikides, lahkuda saab karjudes. On lahkumisi, mis unustusehõlma vajuvad, aga ka selliseid, mis päeva päevalt, tund tunnilt end ka pikema aja tagant ikka meelde tuletavad.

Küllap on noile viimastele omane lootus, et lahkuminek on ajutine, aimamatute koordinaatidega ajajoon: nädal, kuu, aasta, mitu aastat? Ajutisus, mis nonde lahkuminekute mõttelise sisu täidab, lubab olnule rõõmsamalt tagasi vaadata, annab elujõudu tänasele ja lootust homsele.

Aga ajutisusel on veel üks konkreetne ülesanne – see peab pakkuma leevendust vastastikustele pisaratele, mis isikliku elu pinnalt vaevalt nüüd kellelegi päris võõras kogemus on, ja kui ongi, siis võib arvata, et sel juhul on taolistest pisaratest saanud osa mõne raamatu, filmi või teatritüki vahendatuna. Ja kuna meie oleme oma tähelepanu suunanud jalgpallile, siis tuleb tollesse loetellu lisada ka jalgpallikatel.

Arusaadavalt ei karju taolise ajutisuse järele mitte iga lahkuläinud suhe, vaid selline, mida ei saa kirjelda kokkuleppelise, lahkukasvamise ega põgenemisena. Pigem on selline suhe laiali tiritud jõudude poolt, mille suhtes asjaosalised suuresti võimetud ning siinjuures, hoides silmas jalgpallielu, pole üldse oluline, kas selline lahkuminek tabab asjaosalisi ootamatult või on juba pikalt ette teada.

Ette teadmine pole samaväärne kokkuleppega ning mõeldes suhetele jalgpallielus võikski pigem väita, et eriti valusad on just ette teada lahkuminekud. Ja siis, tol kõige valusamal hetkel haarataksegi ajutisuse kui lahenduse järele, lootuse järele, et horisondil virvendab päev, mil lahtirebitud suhe peenepisteliselt kokku nõelutakse, nii, et arm vaevumärgatav jääb ja ilus eilne jätkuda saaks.

Jalgpallis minnakse lahku kevade lõpus, suve alguses. Just täna on see aeg, mil lõpevad paljud lepingud ning aastate jooksul oleme profijalgpallis näinud kõiki eelnevalt kirjeldatuid lahkumisviise. Toon lähiajaloost näite, kus tegemist polnud küll otseselt lepingu lõppemisega, kuid mis lähemal uurimisel kolme eelpool nimetatud lahkumineku mooduseid sisaldab. Kas pole mitte nii, et kokkulepet, lahkukasvamist ja põgenemist võib tuvastada Cristiano Ronaldo üleminekus Real Madridist Torino Juventusesse? Igal juhul puudusid tolles lahkuminekus vastastikused pisarad.

Ent on ka sellised lahkuminekuid, mille lõppu keegi näha ei taha, mille lõppu isegi edasi lükatud ning mida küllap veelgi lükataks, kui vaid loodusjõud sedavõrd tugevalt vastu ei suruks. Saksamaal väljenduvad nood loodusjõud Robbery lepingu lõpulejõudmises.

Juba nimekuju ise – Robbery – väljendab hoopis enamat, kui pelgalt lingvistilist liitmistehet hollandlase Arjen Robbeni ja prantslase Franck Ribery nimedest. Loomulikult võimaldab sellist tehet nimede paronüümia, kuid pigem on too leksikaalne suhe siin abistavas, kui kandvas rollis.
Nimelt väljendub selles nimekujus ei rohkem ega vähem kui Saksamaa kõigi aegade kõige edukama klubi kõige aegade edukaim periood. Ribery oli Bayernis veetnud kaks aastat, kui Robben 2009. aastal klubiga ühines, misjärel kümnel aastal võideti üheskoos kaheksa kodust tiitlit, noist seitse järjepanu, viis kodust karikat ning viis kodust superkarikat.

Edukaim noist aastatest oli 2013, mil koduste karikate kõrval võideti ka UEFA Meistrite liiga (kusjuures finaalis andis otsustava värava löönud Robbenile söödu Ribery) ja UEFA Superkarikas. Tolsamal aastal valiti Ribery ka Euroopa parimaks jalgpalluriks.

Soovimata vähendada Ribery isiklikku panust, tuleb aga tollesse parimaks valimisse suhtuda arvestatava kohustus-koefitsendiga, sest Bayerni kolmikvõidu hooajal lihtsalt pidi keegi Bayernist Lionel Messit ja Ronaldot edestama. Kuna kümne parema hulgas olid Bayernist ka Thomas Müller, Bastian Schweinsteiger ja kõige napimalt esikolmikust välja jäänud Robben, siis väljendus Ribery valikus pigem tunnustus tervele klubile, kui üksikule mängijale.

Siinkohal võiks ju klubi praegusele presidendile Uli Hoenessile viidates taolisele väitele vastu vaielda, kuna Hoeness on nimetanud Riberyd Bayerni ajaloo parimaks mängijaks; aga tasub meeles pidada, et tegemist on klubiga, kus on mänginud Franz Beckenbauer, Gerd Müller, Lothar Matthäus, Michael Ballack.

Ent tükeldades Robbery taas algosadeks, tuleb möönda, et just Riberyga näikse Hoenessil olevat täiesti erilaadne suhe, mille kohta saime viimati kinnituse Bundesliga viimases voorus, kui Ribery vahetusest sekkununa värava lõi. Arusaadavalt tähistas Ribery toda väravat ülevoolava vaimustusega, kuid mitte vähem ülevoolavam polnud ka Hoenessi reaktsioon. Seistes tribüünil ning ühes fännidega Riberyle plaksutades, voolasid suure mehe silmist pisarad.

Nii oligi, Hoeness seisis, plaksutas ja nuttis. Paarkümmend minutit hiljem nuttis hüvastijätukõnes ka Ribery. Midagi polnud parata. Kuigi Ribery oli terve hooaja lootnud, et Bayern, see tähendab Hoeness temaga lepingut pikendab – Uli, anna mulle veel üks aasta, küsis Ribery veel isegi klubi hooaja lõpupeol Hoenessilt –, said sportlikud kaalutlused lõpuks siiski võidu.

Muidugi pole eriti arukas pidada Hoenessi pisaraid Bayerni omadeks. Nood pisarad olid isiklikud, ent kuna Hoenessit ja Bayernit lahutada on võimatu, Hoenessi mõju klubile on sedavõrd oluline, siis võime nonde pisarate põhjal uskuda, et kuna Hoeness on korduvalt võtnud jutuks Ribery edasise kaasamise klubi tegemistesse, tuleb sellesse suhtuda täie tõsidusega.

Ma ei plaani siin hakata esitlema konkreetseid näiteid, kuidas klubid oma endisi mängijaid pärast nonde karjääri lõppu klubi tegemistega sidunud, kuivõrd rõhutada just eelnenud lubadustele taolist praktikat rakendada. Usun tõesti, et noid lubadusi antakse osalt ka selleks, et leevendada pisaraid. Kui teravamad emotsioonid jahtunud, eks siis ole juba näha, kas lahkuminek endast ikka märku annab.

Ent lisaks mängijatele, klubijuhtidele ja klubile kui institutsioonile on veel üks asjaosaliste grupp, kes noisse pisaratesse, ühisesse nuturingi kaasatud. Nendeks on fännid, keda eelnevatest kategooriatest eristab asjaolu, et nende võimupädevus mängija kinnihoidmiseks või tuleviku kujundamiseks on veelgi hapram, mistõttu taoline lahkuminek fännidele küllap veelgi keerulisemaks isiklikuks läbielamiseks on.

Ka võib arvata, et toda raskust suurendab iga fänni arusaam, et taoline lahkuminek on anonüümne. Seda seepärast, et lahkuv mängija tunneb fänne massina, ja kuigi ta teab, et tolle massi moodustavad konkreetsed inimesed, jääb noist igaüks eraldivõetuna talle isiklikult kaugeks. Ja seda teab ka iga fänn ise.

Milline siis võiks ühe fänni läbielamine välja näha? Kuna mul pole parasjagu ligipääsu ühegi Robbery fänni sisemaailma, siis olgu see asendatud piilumisega Messi fänni omasse, kuna taolist võimalust nii lahkelt ja ilmekalt üks Hispaania autor pakub.

Viitan siin eelmisel aastal ilmunud ning sel kevadel inglise keelde vahendatud Barcelonas elava autori Jordi Punti raamatule "Messi". Olgu siinkohal antud ka hoitus, et too eriskummaline biograafia ei kõnele mitte niivõrd Messist, kuivõrd raamatu autorist, kes, tõsi, Messile mõeldes, iseenda tundeid vaeb.

Üks olulisemaid järeldusi, milleni autor jõuab, seisneb tõdemuses, et võrreldes mõnekümne aasta tagusega on tippjalgpallurid oma fännidest olulisel määral kaugenenud. Muu hulgas räägib Punti esmapilgul lausa uskumatuna tunduva loo, kuidas ta 1980ndate alguses koolipoisina pärast üht Barcelona mängu klubisse olla helistanud ning Diego Maradona kodunumbrit palunud. Ja talle antigi see. Punti räägib edasi, kuidas ta antud numbril helistas, kuid Maradonat siiski toru otsa ei saanud. Diego polevat veel kodus, öeldi talle, ning ta usub, et tolleks ütlejaks oli Maradona tollane elukaaslane Claudia.

Kõne jäi lühikeseks. Punti palus Maradonat tervitada ning edastada parimad soovid. Me võime ju arvata, et sellisena jäi tolle kõne kestvus jäi minuti piiresse, aga nagu näha, on tolle minuti mõju ühe inimese elus tohutu, kui too inimene ligemale neli kümnendit hiljem leiab vajalikuks seda oma lugejatega jagada. Täna, mul on alust arvata, ei kvalifitseeru Barcelona klubisse helistamine ja Messi telefoninumbri küsimine isegi mitte rumalaks naljaks.

Jalgpallistaarid on oma fännidest eemaldunud, jätnud nood üksi, ning see kõik kumab läbi ka Punti teosest, mille üks eesmärke, nagu välja saab lugeda, ongi just üksinduses iseenda ettevalmistamine ajaks, mil lõpeb Messi leping – 30. juuni 2021.

Too päev ei kõla Punti sõnastuses küll otseselt maailmalõpu väljakuulutamisena, kuid ilmselgelt tajub lugeja, et silmapiiril on terendamas jubedus, millega autor kokkuleppeid sõlmida ei soovi. Samas puuduvad tal vähimadki vahendid otsustusprotsessi sekkumiseks ning ainsaks lahenduseks näibki olevat iseenda vaimne ettevalmistamine tolleks jubedusele järgnevaks päevaks, esimeseks juuliks. Ainsaks lootuseks, et ehk annab klubi Messile veel ühe aasta.

Kommentaarid

Kommentaare ei ole.

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
VARSSAVI OOTAB!
Slovakkia-sammuga hinnalisi minuteid kogunud Jürgens: vajasin neid, et koondises jälle viie minutiga krampi ei saaks
VÄRSKED VUTIJUTUD
KOONDISEMÄNGU EEL
LIIGA OTSIB MEISTRIT
Kaheksa paremat, kes on kukutanud parimaid: Ajaxi ja Benfica esiareenidel lüüakse tuled eriliselt põlema
KOONDISE KESKVÄLJAMEHED
VARSSAVI EEL
Eesti koondist tabas suure mängu eel tagasilöök: üks mees jääb esialgu lennukilt maha
VARSSAVI EEL
Sõelmäng | Väravakuningas Henri Anier: pole olemas võimsamat emotsiooni, kui Eesti eest löödud värav
Eesti koosseis Poola vastu: Klavan, Mets ja Vassiljev olemas, kutse sai ka Laur
OTSUSED
Videokohtunik | Kes kelle kukutas ja kelle jalale ikkagi astuti?
PIKEMAT LUGEMIST
VARSSAVI OOTAB
Eesti, pane valmis! Poola koondise koosseis kubiseb suurtest nimedest
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Kas HPV-ga nakatumine võib tekitada vähki ka meestel?
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0