Kuressaare viikingid ei jäta jonni (4)

Sander Viira saab sel aastal viikingivarustusega lähemalt tuttavaks. Foto: Hendrik OsulaMeistriliigas neljandat järjestikust hooaega alustav FC Kuressaare on sellega endalt jo-jo-klubi maine maha pesnud ning rühib edasi eesmärgiga tõusta esialgu Eesti parimaks amatöörklubiks.

Varem pidevalt Meistri- ja Esiliiga vahel pendeldanud Kuressaare on kõrgseltskonnas kanna maha saanud, kuigi viimasel kahel aastal kindlustati püsimajäämine alles üleminekumängudel. Tänavuseks esmaseks eesmärgiks ongi närvilise lõpplahenduse vältimine.

Kahe hooaja vahelised koosseisumuudatused ei ole Kuressaare aktsiaid just kõrgustesse tõstnud, aga vähetuntud täiendused on nende ridades varemgi särama löönud. Peatreener Sergei Zamogilnõi juhendamisel tehakse tublisti trenni ning usutakse, et võideldakse kuni kuuenda tabelikoha eest.

Sügisel ametisse asunud tegevjuhi Alver Kivi sõnul jagub uut energiat ka klubi taustatöösse. Muuhulgas on kavas tugevdada saarlaste traditsioonilist seotust viikingitega. Selle tarbeks on tellitud sepalt spetsiaalne viikingikiiver, millega hakkab meeskonna kapten (Sander Viira) iga kodumängu alguses väikese rituaali saatel väljakule sammuma.

Kolm vooru järjest mänguvaba

Esimest viikingietendust tuleb aga oodata vähemalt 7. aprillini, kuna nõuetele vastava kunstmuruväljaku puudumisel on Kuressaare varasemad kodumängud edasi lükatud. Hooaja alguse mängugraafik saab olema tavatu, sest kui 10. märtsil avatakse hooaeg Paides "Eesti El Clasicoga" kohaliku Linnameeskonna vastu, siis seejärel ollakse koguni kolm vooru järjest mänguvabad.

Varasematel aastatel on Kuressaare meeskond just hooaja alguses kunstmurul mitmeid üllatusi valmistanud, aga kalendrimuudatused võetakse vastu siiski pigem positiivselt. "Väga hea on see, et saame kodumängud ära mängida ikkagi Saaremaal. Iga aasta on Tallinna mängud meie publikunumbreid tugevalt langetanud," kommenteeris Pelle Pohlak, kes on klubis tegev nii mängijana kui ka köögipoolel.

"Teine hea asi on see, et suurem osa mänge on lükatud sügiseks ja tihtipeale ongi meie teine tõus olnud just septembrikuus," lisas Pohlak. Spordidirektor Jan Važinski nimetas ära veel ühe plussi: "Kuna meil on võistkond paljude uute mängijatega ja mängijad käivad ka tööl või õpivad, siis annab see meile võimaluse natuke kauem valmistuda."

Samal ajal usub Pohlak, et meeskond on niigi valmistunud hooajaks paremini kui kunagi varem. "Treeningutega alustasime juba natuke varem kui detsembri keskpaigas. Väga korralikult oleme saanud teha, kordagi pole olnud meestest puudu," kiitis ta amatöörvõistkonna suhtumist.

Regulaarselt on peetud ka sõprusmänge, mille tulemused on aga kõikunud seinast seina. Näiteks alistuti kord FC Viljandile 0:3, paar nädalat hiljem purustati sama vastane kõigest ühe poolajaga 4:0. "Stabiilselt ei suuda me oma head mängu veel hoida, aga kui oleme mängu käima saanud, siis oleme ka võitnud," nentis Pohlak.

Kes võtab üle liidrirolli?

Saarlased kaotasid teist aastat järjest olulise ja kogenud ründejõu. Kui mullu hoidis Dmitri Skiperski lahkumise järel lippu kõrgel Martti Pukk, siis nüüd lahkus tema FC Florasse ning uut vaimset liidrit varnast võtta ei ole. "Praegu on selle rolli enda kanda võtnud Rene Aljas, kes on natuke vanem ja on saanud treeneri ja mängijate vaheliseks lüliks," avaldas Pohlak.

Üldiselt küllaltki ühtlases võistkonnas on veel esiletõusjaid, kellelt võib väljakul juhtrolli loota. "Ideaalis oleks neid mängijaid mitu. Reaalsed variandid võiks olla Märt Kluge, Sander Viira ja Elari Valmas," arvas Važinski.

Lisaks Pukile jäi meeskond talvel ilma veel kahest põhiraskust kandnud mängumehest. Esiväravavaht Priit Pikker on läbinud hooaja ettevalmistuse FC Levadias, kaitsetugi Kaarel Saar naasis Esiliigasse tõusnud Rakvere Tarvase ridadesse. Täiendusi on hangitud enamjaolt madalamatest liigadest, aga suveni liitus võistkonnaga ka endine noortekoondise väravavaht Mihhail Lavrentjev, kel on taskus eelleping ühe Poola klubiga.

"Tavapäraselt otsime me uusi mängijaid madalamatest liigadest. Siiamaani on see edukalt läinud ja ka praegu oleme rahul. Konkurents tõuseb nendega kindlasti," usub Važinski. Esmamulje on korralik ka Pohlakul, aga: "Näis, kuidas teise-kolmanda liiga mehed Meistriliigaga kohanevad. Alguses on nad tahtmise poolest väga head, aga pika hooaja peale võib probleeme tekkida."

Meeskonna tugevusteks võib pidada ühtlast koosseisu ja ka head kokkumängu, sest mullune tuumik on enamjaolt siiski säilinud.

Foto: Catherine KõrtsmikJuubeliaasta suured plaanid

Peaeesmärgiks sel aastal on vältida üleminekumängudele sattumist – seda kinnitasid kui ühest suust nii Pelle Pohlak, Jan Važinski kui ka Alver Kivi. Tegevjuht Kivi lisas, et Kuressaare tahab olla parim amatöörklubi ning enamgi veel – klubi üldise arengukava järgi tuleks aastaks 2015 muuta võistkond poolprofessionaalseks.

"Loodetavasti see önnestub, aga see eeldab muidugi, et kohalikud ärimehed hakkavad raha alla panema. Kohalikud huvilised on olemas, nüüd oleks vaja nad ühe mütsi alla saada," lausus ta.

Kivi rääkis õhinal nii pikemaajalistest kui ka konkreetselt tänavuse juubeliaastaga seotud plaanidest. Nimelt möödub 14. märtsil täpselt 15 aastat FC Kuressaare moodustamisest ning selle puhul antakse välja spetsiaalne ajaleht.

Jätkuvad ka raadiosaated Kadi raadio eetris ning rakendub eelpool kirjeldatud viikingite projekt. Töö käib Saaremaal klubi regionaalse töö laiendamise nimel, arendada tahetakse nii noorte- ja rahvajalgpalli kui ka infrastruktuuri. Samuti loodetakse fänluse elavdumisele, mille üheks eelduseks on just kõigi kodumängude toimumine saarel.

Alumine viisik võrdsem kui mullu

Klubi tegevuste kõrval peab aga juubeliaasta õnnestumise eest hoolitsema eelkõige esindusmeeskond. Püsimajäämisheitlus saab olema mullusest ilmselt raskem, sest Lasnamäe Ajaxi taolist punktimasinat silmapiiril ei ole ning ka konkurendid seavad hooajaks kõrgeid sihte.

Kivi arvates on Meistriliiga eeldatav alumine viisik – Paide Linnameeskond, Tartu Tammeka, FC Viljandi, Kuressaare ja Tallinna Kalev – sel aastal ühtlane ning kui omavahel punktid ära jagatakse, võivad otsustavaks saada esiviisikult napsatud punktid. Važinski näeb vaid Paidet teistest veidi parema mängijatevalikuga. Pohlak arvab omakorda, et tagumisest viisikust võib seekord eralduda hoopis Viljandi.

"Isiklikult arvan, et Paide ei suuda see aasta nii head minekut näidata, olles näinud natuke kõrvalt nende treeningprotsessi ja meeste vähesust. See aasta on tagumine viisik tihedalt koos ja ilmselt käib tihe rebimine lõpuni välja," ennustas Pohlak ning käis välja oma nägemuse ka teistest konkurentidest:

"Kalevil on ülipikk pink. Eks paistab, kas nad leiavad stabiilse koosseisu. Viljandi on jokker, kes võib teha natuke parema tulemuse – kui keegi võib eest minna, siis on see Viljandi. Noored poisid, kel on EM tulekul ja suur tahtmine end tõestada. Ma arvan, et Tammeka istub koos meie ja teistega taga. Pärast Florasse lahkumisi on neil eesliinis pisikesed probleemid ja keskel [Reio] Laabuse lahkumise tõttu kaks käiku vähem. Teda hindasin ma kõrgelt, just Laabus oli see, kes toimetas palle ette [Albert] Prosale."

Kes tuleb aga Eesti meistriks? Važinski usub Florasse: "Kindlasti Flora. Nõmme on ambitsioonikas, aga ma arvan, et eelis on siiski Floral." Pohlak pakkus Kaljut: "Ma arvan, et kui Nõmme Kalju see aasta tiitlit ei võida, siis ei võida nad seda kunagi. Kahtlustan, et kui nad ei võida see aasta, siis hakkavad neil probleemid tekkima."

Meeskonna staar - Andre Ilves

21-aastane Ilves on hea näide Kuressaares särama löönud endisest madalama liiga mängijast. Teisest liigast saabunud keskpoolik tõusis mullu kiiresti Kure üheks võtmemängijaks ning kutsuti juba oma esimese hooaja järel Flora ettevalmistusele. Eesti meisterklubisse ta veel pidama ei jäänud, aga Kuressaarele on tema loovus ja väravavaist keskväljal vägagi olulised.

Kellel silma peal hoida? Vladimir Gerasimov

Gerasimov kandis juba 16-aastasena Ajaxi eest Meistriliigas põhiraskust. Kuigi ta nägi selle klubiga paremaid, halvemaid ja ka väga halbu aegu, on punapäine äärepoolik üks nendest, kelle võimetes ja pühendumuses pole põhjust kahelda. "Ajaxist Vladimir Gerasimov on ilmselge tugevdus ja Pärnust Greger Könninge samuti," tõi ka Pohlak teda uutest täiendustest esile.

Suurim küsimärk - meeskonna liidrid

Martti Pukk on meeskonnavaimu ülalhoidjana peaaegu asendamatu ning see oli ka üheks põhjuseks, miks Flora talle sellises vanuses profilepingut pakkus. Ent Kuressaare ei jää puudust tundma mitte ainult kogenud kaptenist, vaid ka ründeliini liidrist, kes otsustaval hetkel palli põrku toimetaks. Just edurivi valik tekitab meeskonna koosseisu vaadates enim kahtluseid.

FC Kuressaare
Peatreener: Sergei Zamogilnõi
Kapten: Sander Viira
Duubelvõistkond: Sörve JK (II liiga lõuna/lääs)
Eelarve: 65 000 eurot (kogu klubi peale)
Värvid: kollane ja sinine
Kodustaadion: Kuressaare linnastaadion
Koduleht: www.fckuressaare.ee
Esimene mäng: 10. märtsil kell 14 Paide Linnameeskonnaga võõrsil (Paide kunstmurul)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Mihhail Lavrentjev, Riido Reiman.
Kaitsjad: Taavi Azarov, Algis Kelder, Märt Kluge, Tauno Laja, Kaarel Mai, Märten Pajunurm, Pelle Pohlak, Rauno Reiman, Sander Viira.
Poolkaitsjad: Rene Aljas, Vladimir Gerasimov, Andre Ilves, Endrik Jäger, Thorwald-Eirik Kaljo, Egon Kasuk, Greger Könninge, Amor Luup, Kristen Mere, Mario Pruul, Laurits Randmann, Sander Seeman, Taavi Trasberg.
Ründajad: Margus Rajaver, Raido Reinsalu, Elari Valmas.

Eeldatav põhikoosseis:

                            Mihhail Lavrentjev

Märten Pajunurm    Sami-Sander Kivi     Märt Kluge      Sander Viira
                              Taavi Trasberg
Greger Könninge     Andre Ilves         Amor Luup    Vladimir Gerasimov

                               Elari Valmas

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:
Mihhail Lavrentjev (väravavaht, FK Jurmalast)
Tauno Laja (kaitsja, Kärdla Linnameeskonnast)
Vladimir Gerasimov (poolkaitsja, Lasnamäe Ajaxist)
Egon Kasuk (poolkaitsja, Põlva Lootosest)
Greger Könninge (poolkaitsja, Pärnu Linnameeskonnast)
Raido Reinsalu (ründaja, Nõmme Unitedist)

Välja:
Priit Pikker (väravavaht, FC Levadiasse)
Kaarel Saar
(kaitsja, Rakvere Tarvasesse)
Kersten Lõppe (poolkaitsja, ?)
Martti Pukk (ründaja, FC Florasse)

Lahtine:
Rauno Reiman (kaitsja)

Hooajaeelsed kontrollmängud:

14.01. FC Kuressaare - Kiviõli Tamme Auto (EL) 9:3 (Aljas 2, Valmas 2, Kasuk 2, Reinsalu, Luup, Könninge)
21.01. FC Kuressaare - FC Infonet (EL) 3:1 (Trasberg, Valmas, Pohlak)
27.01. FC Kuressaare - FC Viljandi (ML) 0:3
11.02. FC Kuressaare - JK Sillamäe Kalev (ML) 1:3 (Könninge)
14.02. FC Kuressaare - FC Viljandi (ML) 4:0 (Valmas 3, Gerasimov) - mängiti 45 minutit
18.02. FC Kuressaare - FC Puuma (EL) 1:2 (Viira)
24.02. Tampere Ilves (FIN2) - FC Kuressaare 0:2 (Jäger, Lehtonen)
25.02. Tampere Ilves (FIN2) - FC Kuressaare 2:0
03.03. kell 14 Sportland Arenal FC Kuressaare - Kohtla-Järve Lootus (EL)

Võit; kaotus.
ML - Meistriliiga; EL - Esiliiga; FIN2 - Soome teine liiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

inter   •  
(82.131.84.***)
kellel viljandis em tuleb? klemmer lepik kõik

paide laheb nikni eest ara
mulk   •  
(87.119.168.***)
Mikk Metsal ka EM tulemas
??   •  
(87.98.2.***)
sander viira ja teele viira omavahel sugulased?
yo   •  
(46.131.20.***)
õde ja vend kui ma ei eksi

Sisene
Naiste koondise aasta numbrites 2022
EESTI NAISTE KOONDIS
VÄLJAMAALT!
TALITURNIIR
VAATA JÄRELE: uute ründajatega Kuressaare ja Kalju leppisid viiki  (lisatud galerii!)
KÕRGLIIGAD
UUED KODUKLUBID JA LEPINGUD
OLUKORRAD KLAARIKS
Videokohtunik | Hooajale joon alla! Rähklemine ja sülitamine ning suluseisud ja sisselendamised panid kukalt kratsima  (+ kogu aasta statistika)
EESTI NAISTE JALGPALL
Karjääri parima aasta järel kodumaale naasnud Eesti koondise esikinnas: Tabasaluga medal võiks täiesti reaalne eesmärk olla
KURE JUTUD
Kožuhhovski: kui meilt nii palju mehi parematesse klubidesse läks, räägib see tehtud heast tööst  (+ keskväljast, Dõmovist, elu vormis Lahest)
JUUBELISAADE
RISTNURK
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Nõmme Kalju FC
0
0
0
0
0:0
0
2.
Paide Linnameeskond
0
0
0
0
0:0
0
3.
Tartu JK Tammeka
0
0
0
0
0:0
0
4.
Tallinna FC Flora
0
0
0
0
0:0
0
5.
JK Tallinna Kalev
0
0
0
0
0:0
0
6.
FC Kuressaare
0
0
0
0
0:0
0
7.
Pärnu JK Vaprus
0
0
0
0
0:0
0
8.
JK Narva Trans
0
0
0
0
0:0
0
9.
Harju JK Laagri
0
0
0
0
0:0
0
10.
Tallinna FCI Levadia
0
0
0
0
0:0
0
PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
97
Tallinna FCI Levadia
79
Paide Linnameeskond
65
Nõmme Kalju FC
65
FC Kuressaare
50
Tartu JK Tammeka
39
JK Narva Trans
38
JK Tallinna Kalev
35
Tallinna JK Legion
22
Pärnu JK Vaprus
11
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!