Legendaarne ründaja, keda ei peatanud ka inimrööv (1)

Foto: jotdown.es

Kolmapäeval suri südamerabanduse tagajärjel Hispaania regiooni Astuuria kõigi aegade kuulsaim mängija Enrique "Quini" Castro Gonzalez. Viiel korral La Liga suurima väravaküti trofee koju viinud ründaja vaim elab edasi kolmes tema jälgedes käinud astuurlases.

Sporting Gijoni fännid olid hooaja viimast mängu sunnitud vaatama Benito Villamarini staadioni ülemiselt tribüünilt. Sevilla kõrvetav juunipäike pani silmi kissitama, aga võib-olla oli põhjuseks hoopis väljak, mis tundus nii mõnelegi kilomeetrite kaugusel asuvana. See ei olnud koht nurisemiseks. Kõrvalseisvate vendade ja õdede käitumisest saab ju nagunii aru, mis mängus toimub.

Kui juhtumas on midagi suurt, midagi tähtsat, tulevad astuurlased alati koju ning tol päeval võis selleks nimetada ka Benito Villamarini, vaatamata sellele, et Gijoni ja Sevillat lahutab pea 700 kilomeetrit.

Vähe oli neid, kes oleks 2014. aasta suvel Gijonile ennustanud nõnda edukat algavat esiliigahooaega. Klubi 30 miljoni euro suurune võlg ja mitmed maksmata jäänud palgad tähendasid, et esindusmeeskond võis uusi mängijaid sisse tuua ainult enda reservide ja noorte hulgast. Nii olidki 18 tol hooajal Gijoni esindanud pallurit sündinud Astuuria suurimas linnas või seda ümbritsevates külades ning jalgpallihariduse omandanud Gijoni kaitsvatele mägedele maalilisi vaateid pakkuvas Mareo canteras. Sealt sirgus ka Gijoni peatreener Abelardo.

REKLAAM

Abelardo rääkis oma meeskonnale, kelle keskmine vanus oli napilt 23, Astuuria uhkusest ja ajaloost; legendidest, kes noorte meestena Sporting Gijonis nime olid teinud - Quinist, Luis Enriquest ja David Villast. Ta rääkis, kuidas kohaliku rivaali Oviedo poolt ära põlatud Villa leidis end Sportingus ning kuidas just Mareo lihvis temast hilisema maailma- ja Euroopa meistri; Abelardo rääkis, kuidas ta kasvas koos Luis Enriquega üles samal tänaval ning kuidas on nende sõprus vastu pidanud pikki aastakümneid; ta rääkis, kuidas Gijoni legend Quini lõi klubi eest 275 väravat, kuid veelgi enam luges inimestele tema heatahtlik süda ning armastus linna vastu, mille tõttu on ta kõigile astuurlastele venna, isa või poja eest. Abelardo rääkis, kuidas nii tema, Luis Enrique kui ka David Villa järgisid Quini eeskuju kõigepealt Gijonis, seejärel ka Barcelonas ning Hispaania koondises.

Kui Abelardo rääkis, Sporting kuulas.

Hooajal 2014/15 üllatas noor meeskond kogu riiki, kaotades 22 meeskonnaga liigas ainult kaks mängu ning läks viimasele päevale vastu kolmandal kohal, teades, et vähemalt kaheväravaline triumf juba esiliiga võidu kindlustanud Betisi üle ning Girona viik või kaotus Lugole tagaks neile pääsu La Ligasse.

Nad lõid kolm ja siis kõlas lõpuvile. Girona oli üleminutitel Lugo vastu eduseisus, aga Lugo viigistas ning Gijoni mängijad rebisid särgid seljast, sajad telefonid näitasid, et ka Gironas oli mäng lõppenud ja pidu võis alata - aga võidujoovastus tuhmus, sest kellegi sõnul käskis kohtunik seal viimase minuti uuesti mängida. "Miks?" Keegi ei tea. Meeskond kogunes väljaku serva, et need kohutavalt pikad sekundid ühes oma fännidega vastu pidada. Kui enne võiski tunduda vahemaa mängijate ja Gijoni poolehoidjate vahel kilomeetri pikkune, oli see järsku olematuks kahanenud. Koos ootamine ühendab.

***

Nad röövisid Quini 1. märtsil 37 aastat tagasi.

Ta oli Sportingut esindanud 12 aastat ja selle aja jooksul tõusnud Hispaania teravaimaks ründajaks, millest andsid tunnistust ka kolm Pichichi-trofeed. Pikalt oli ta Barcelona meelitusi tõrjunud, kuid 1980. aasta suvel otsustas peatselt 31-aastaseks saav Quini viimaks hiidude seas kätt proovida. Astuuriast lahkumine oli raske ja Quini oli Kataloonias rohkem endassetõmbunud, sellele vaatamata jätkas ta skoorimist. Sellelgi päeval oli Quini Barcelona 6:0 võitu Herculese üle panustanud kahe tabamusega. Pärast mängu alustas ta sõitu lennujaama, et võtta peale Astuuriast tagasi Barcelonasse lennanud abikaasa Maria ja nende lapsed, kuid El Prati Quini ei jõudnudki.

Kurjategijad sundisid ühes Camp Nou lähistel asunud bensiinijaamas peatunud Quini relva ähvardusel oma kaubikusse, tõmbasid talle koti pähe ja sõitsid 250 kilomeetri kaugusele Zaragozasse. Ründestaar jäi röövituks 25 päevaks. See oli aeg, mis ühendas hirmus kogu Hispaania jalgpallielu - välja arvatud sündmuste keskmesse sattunud FC Barcelona. Mitmed Quini sõbrad nagu noor Saksamaa staar Bernd Schuster ja klubi kapten Alexanko keeldusid mängimast, enne kui Quini pole leitud. "Lisaks jalgadele on mul ka süda. Ma lihtsalt tahan, et ta tagasi tuleks," sõnas Schuster. Klubi juhatus üritas mängijaid rahustada, valetades, et nende meeskonnakaaslase leidmisele ollakse üsna lähedal, ning Schuster, Alexanko ja teised tulid Barcelona eest ka väljakule, aga võistkonna mäng oli selgelt liimist lahti. Quini röövimise eel tiitlikonkurentsi kuulunud Barcelona kaotas järgmisest neljast mängust kolm.

Quini naine, tema isa ja teised lähikondlased olid röövimisest ahastuses, Barcelona asepresident Nicolau Casaus pakkus röövijatele Quini vabaduse eest koguni omaenda elu. Kui kurjategijad tegid teatavaks oma nõudmise - 100 miljonit peesot, praeguses rahas umbes 600 000 eurot -, hakati Astuurias juba korjandusi tegema, kuid Barcelona oli nõus summa välja käima. Üks meestest võttis Šveitsis üles seatud kontolt miljon peesot välja ja nõnda jõudsid Hispaania ametivõimud röövlitele jälile. Kolm nädalat võileibadest toitunud Quini vabastati pisikesest põrandaalusest punkrist 25. märtsil, näidates seejärel kogu maailmale teda elu lõpuni saatma jäänud suurt hinge.

Pärast emotsionaalset taaskohtumist oma perekonna ja meeskonnakaaslastega kinnitas Quini, et tahab Barcelona neli päeva hiljem toimuma pidanud mängus kaasa teha, kuid arstid keelasid tal selle rangelt ära. Seejärel üllatas ta kõiki, öeldes, et ei taha röövijate vastu süüdistusi esitada. "Nad ei tahtnud mulle halba... nad on lihtsalt teelt eksinud," tõdes Quini, kes keeldus ka vastu võtmast kohtu poolt talle määratud viie miljoni peeso suurust valuraha. "Pealegi, see ei olnud väga ebamugav - kui leidsid õige asendi!"

Foto: fcbarcelona.com

Vaid mõned nädalad pärast katsumust oli Quini tagasi väljakutel, kus teda tervitati ovatsioonidega. Quini vastas väravatega, neist kaks Hispaania karikafinaalis armastatud Gijoni võrku. Kohutav märts võttis Barcelonalt võimaluse tiitli nimel võidelda, aga Quini lõpetas hooaja järjekordse parima väravaküti auhinnaga ning lisas järgmisel kevadel veel ühe, saades 32 mängus kirja 27 tabamust. Nõnda väike tagasilöök nagu inimrööv legendi ei peatanud.

***

Gijoni staadion El Molinon on olnud tunnistajaks mitmele ajaloolisele sündmusele. See on Sportingu koduks olnud juba nii kaua, et keegi ei teagi, kunas see täpselt avati. Jalgpalli on seal mängitud vähemalt 110 aastat ja see teeb Molinonist ka Hispaania vanima staadioni, 1970. aastal peeti seal Hispaania esimene telemäng, kui Gijon alistas 3:0 Osasuna. 12 aastat hiljem toimunud MM-il mängis Lääne-Saksamaa Molinonil kolm alagrupikohtumist, neist esimeses jäädi suurüllatusena alla Alžeeriale ning viimases võideti Austriat pärast 80 minutit kestnud palliveeretamist 1:0. Alžeeria teise ringi ukse taha jätnud mängu tuntakse siiani nime all "Gijoni häbi".

Kui juhtunud on midagi suurt, tulevad astuurlased koju.

Pisarais Luis Enrique oli kolmapäeval El Molinonil, nagu ka Alexanko, Emilio Butragueno ja 15 000 astuurlast, kes tahtsid oma kangelast viimsele teekonnale saata. Gijonis jalutades südamerabanduse saanud Quini kirstu kandsid väljakule tema endised meeskonnakaaslased ja kui väriseva häälega katoliku preester Quiniga hüvasti jättis, sõnas ta, et staadioni ametlikuks nimeks sai sel hetkel El Molinon-Enrique Castro "Quini".

Abelardo, nüüd Alavesi peatreener, ei saanud Molinonile tulla. "Quini on Gijonis nagu Maradona Argentinas," ohkas Abelardo Alavesi mängueelsel pressikonverentsil reporteritele. "Ta on seal kõige armastatum inimene. Ma olen õnnelik, et ta oli minu jaoks olemas, kui ma Sportingu ohjad haarasin. Väheste mängijate kohta saab öelda, et nende süda oli läbi ja lõhki lahkust täis."

Koju ei saanud tulla ka David Villa, kes valmistub New Yorgis paari päeva pärast algavaks MLS-i hooajaks. Kui Villa oli nelja-aastane, murdis ta jalgpalli mängides parema reieluu ning pidi kaks kuud haiglavoodis lebama. David ja tema isa Jose Manuel veetsid pikki õhtuid, vaadates väikselt teleriekraanilt Gijoni karjääri lõpetama tulnud Quinit. Aastad olid legendile oma jälje jätnud, kuid samamoodi jättis ta oma jälje kipsis David Villale, kes lubas isale, et temast saab profijalgpallur just nii nagu Quinistki.

Villa hüvastijätt oma isa lapsepõlveiidoliga toimus tuhandete kilomeetrite kauguselt ja ehk just seetõttu eriti lõikavalt. "Kui tegin esimesed sammud profijalgpallurina, olin õnnistatud, et mulle sai nõu anda Hispaania kõigi aegade parim ründaja," kirjutas Villa sotsiaalmeedias. "Ilma sinu abita poleks ma iial nii kaugele jõudnud ja ma jään sulle igaveseks tänulikuks, mu sõber. Sa küsisid, et saaksin ühel päeval paremaks ründajaks, kui sina olid, ning ma pean sinu ees vabandama, sest ma ei suutnud seda palvet täide viia. Ilmselt vajavad nad taevas väravaid, sest nad võtsid parima."

***

Kui lõpuvile kõlas ka Gironas, saavutusest vapustatud Abelardo haaras kahe käega peast kinni ning Gijoni noor meeskond tõusis ootamatult kõrgliigasse, oli Luis Enrique kahekorruselise bussi katusel, käes Euroopa tähtsaim trofee. Eelmisel õhtul oli Barcelona Meistrite liiga finaalis alistanud Torino Juventuse. Gijoni triumf oli Luis Enrique jaoks kirss hiilgava hooaja tordil. New York City treeningule sõitnud David Villa pidi auto teeservas peatama, sest emotsioonid said temast võitu.

Ja Quini - Quini oli Gijoni peaväljakul, ümbritsetuna tuhandetest inimestest, kes olid mängu vaadanud hiiglaslikult ekraanilt. Kõik astuurlased ei saa alati füüsiliselt koju tulla, see on tõsi, aga see ei oma tähtsust, kui Astuuria süda tuksub ühes rütmis. Quini kõndis naeratades rahva hulgas, ühena neist, uhkena, sest see võit oli ka tema võit ja tema võidud kõikide teiste võidud.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (1)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

VÄLISMAAL
MUSTA MÕTISKLUSED
Kuidas tõestada Dortmundi edu?
MUSTA MÕTISKLUSED
PREMIUM LIIGA
EILE VÄLJAS
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
REKLAAM
Aus mäng väljaku kõrval
VÄLISMAA
Aus mäng väljaku kõrval (0)
 
FÄNNITURNIIR 2018

Fänniturniir jõuab suure juubelini. Juba 22. detsembril Kalevi spordihallis!

SOCCERNET.EE - NÜÜD KA IPHONE'ILE!

Kui omad iOS-il põhinevat nutitelefoni, on sul nüüd võimalik kasutada Soccernet.ee pakutavat kogu ulatuses - tiri omale siit alla verivärske mobiiliäpp!

Androidi äpp ei ole samuti kuskile kadunud - kui Sinu telefonis veel ei ole, saad selle tirida Play Store'ist.

Jalgpall luubi all ja sinu taskus!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimuvad kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides.

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitas lõppenud hooajal otsepilti kokku üle 80 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK