Luup peale | Imemees Haaland on jätkuvalt imeline, aga Dortmund mitte (1)

Erling Braut Haaland pingutas, aga sellest ei piisanud. Foto: Scanpix / Lars Baron / Pool

Borussia Mönchengladbach ja Dortmundi Borussia unustasid täna kaitsemängu ja keskendusid rünnakule. Nagu eeldada võib, on sellisel puhul tagajärjeks fantastiline vaatemäng.

Juba esimesel minutil tehti vaatajatele selgeks, et see pole mäng, mida poole silmaga muude tegemiste kõrvale vaadata passib. Vaevalt oli avavilest kulunud 40 sekundit, kui Jadon Sancho oma kasti juures palli kaotas ja sekundid hiljem oli see Roman Bürki selja taga. VAR tuvastas aga paari minuti järel, et Sancho pallikaotusele eelnes ka viga.

Kümme minutit hiljem sai Mönchengladbach siiski oma tahtmise, aga taas napimast napilt. Jonas Hofmanni tsenderduse ajal oli värava löönud keskkaitsja Nico Elvedi üks vähestest Mönchengladbachi meestest, kes polnud suluseisus.

Seepeale ärkas ka Dortmund ja eelkõige Erling Braut Haaland. Lühikese ajaga tuli norralaselt kaks täpset sooritust ja Dortmund oli ees. Seejuures oleks vahe võinud kiirelt kasvada ka kahe värava peale, kuid päästeti väravajoonelt, head tööd tegi Yann Sommer ning õige koha peale oli asetatud ka väravapost.

Poolaeg lõppes aga Elvedi teise värava järel siiski 2:2 seisul ning pärast vaheaega võttis kodumeeskond oma. Juba 49. minutil paigutas Ramy Bensebain terava nurga alt palli posti kõrvale ning 4:2 võidu tagas omadele vahetusest sekkunud Marcus Thuram.

1. Dortmund võib olla väga hea ja väga ... Schalke

Kui Dortmundi Borussia suudaks natukenegi stabiilne olla, mõistagi ei pea siin silmas stabiilselt kehv olemist, siis võiks nad mängida Bundesliga tiitlile. Kohati näitab Dortmund kvaliteeti, millega saaksid nad hakkama maailma parimate vastu. Jadon Sancho - Erling Braut Haaland liin töötas täna paiguti nagu parimate päevade Mesut Özil - Cristiano Ronaldo tandem, ent sellest ei piisanud.

Viis, kuidas Dortmund end mingitel hetkedel täiesti platsilt minema lubas mängida, ei tee neile just liialt au. See polnud meistrite vääriline, vaid meenutas pigem Schalket. Ja mitte seda Manuel Neueri, Rauli, Klaas-Jan Huntelaari & co Schalket, vaid selle hooaja Schalket. Ja selle tõttu ollakse nüüd esinelikust väljas.

2. Erling Braut Haalandi meeletu aasta

Neli päeva tagasi postitas Erling Braut Haaland Instagrami video, kus meenutas üht aasta tagust jalgpallikohtumist. Selles mängus kohtus Dortmundi Borussia Augsburgiga ning Haaland sekkus vahetusest 56. minutil. 23 minutit hiljem oli norralase arvel kübaratrikk. See oli tema Bundesliga debüütmäng. Kuus päeva hiljem lajatas ta Kölni vastu sama ajaga kaks juurde ning temast sai esimene jalgpallur, kes Bundesligas alustanud kahest mängust viie väravaga.

Aasta hiljem on Haaland endiselt fenomenaalne jalgpallur, aga see ei tohiks enam kellelegi üllatusena tulla. Jah, Sancho oli talle ka suurepärane partner ja nagu öeldakse, siis iga Jordan vajab oma Pippenit. Aga Jordan on siiski Jordan. Esimese värava puhul oleks mõnel tavalisel mehel olnud väga lihtne Yann Sommer üles leida, aga Haaland leidis hoopis väravavõrgu. Eurosport 2 ekraanigraafika hindas selles olukorras värava sündimise tõenäosust 17 protsendile. Ehk isegi liiga heldelt? Teise puhul hämmastab Haalandi kiirus - kuidas saab nii suur mees end nii osavalt ja välkkiirelt koha peal ümber pöörata?

Eelmisel hooajal jõudis Haaland Dortmundis lüüa 22 matšiga 28 väravat, tänavu on tal 19 kohtumisega kirjas 21. Ehk siis kokku Dortmundi särgis 41 mängu, 49 tabamust. 20-aastasel mehel.

Maailma ajaloo parim 45 miljoni eurone investeering. Kandidaate on palju, aga äkki tõesti? Aastaga on see hinnasilt kasvanud vähemalt kolm korda.

3. City peab kartma? Cityl pigem tasuks ettevaatlik olla

Kuu aja pärast ootab Mönchengladbachi ees Meistrite liiga kaheksandikfinaal Manchester Cityga. City on olnud tõesti superhoos, aga ka Mönchengladbach näitab, et pole enam lükata-tõmmata sats.

Marcus Thuram (keskel) tähistamas oma väravat koos Breel Embologa (nr 36). Foto: Scanpix / Wolfgang Rattay / Reuters

Reedel näidatud kaitsemänguga läheb muidugi Raheem Sterlingu & co vastu raskeks, aga kuivõrd Kevin de Bruyne võib sellest mängust kõrvale jääda, on kõik võimalused olemas. Jalgpall pole ühe mehe mäng, aga kui keegi on Citys asendamatu, siis just eelmainitud belglane.

Mönchengladbachi kõige suurem väärtus on meeskondlikkus, sest seal on platsil kümme meest, kes kõik võivad mängu ära otsustada. Väljaku teises otsas on muidugi veel ka väravavaht Yann Sommer, kes Dortmundi vastu paari paraadtõrjega meeskonda vee peal hoidis. Arvestades, et Pep Guardiolale meeldib otsustavates mängudes arusaamatult kavaldama hakata (khmm, Lyoni mängu mäletate?), siis võib sellest tulla üle ootuste hea paar.

Igatahes ollakse nüüd tänu Sommerile, keskkaitsjale Nico Elvedile, Ramy Bensebainile ja Marcus Thuramile ise Dortmundi asemel esinelikus.

Mönchengladbach - Dortmundi Borussia 4:2 (2:2)