Luup peale | Kalašnikovsi nutikas muudatus pööras nullimeeste lahingu Vapruse kasuks (1)

Premium liigas kahe nullimeeskonna lahingus surus Pärnu Vaprus 371 Rehepapi kunstmuruväljakule kogunenud pealtvaataja rõõmuks teisel poolajal Tallinna Kalevi jõuga siruli ning avas 3:1 võiduga punktiarve.

Nagu paljudel koduvabariigi jalgpalliareenidel, on ka Rehepapi tribüüni kõige ülemise pingirea keskpaik koht, kuhu kogunevad jalgpallikohtumiste ajal vuti-, spordi- ja muid tähtsaid asju arutama kõige kogenumad jalgpallisõbrad. Üks neist sättis end 65 minuti möödudes koduteele, tuues ettekäändeks sündmustevaese kohtumise.

Jalgpallisõbra hinnang oli aus, aga karistus karm, sest matši viimase 25 minuti jooksul pani Vaprus püsti korraliku tulevärgi, mis tõi meeskonnale esimese koduvõidu pärast eelmise aasta 30. juulit. Ligi kaheksa-kuulise võidupõua lõpp tõi kõigi asjaosaliste näole suured naeratused ja pani meeskonna koos publikuga lõpuvile järel toniseerivat tulemust võimsate hõisetega tähistama.

Kui kohtumise esimesed 65 minutit kahe sõnaga kokku võtta, siis "napp kvaliteet" on päris paslik sõnapaar. Kohtumine polnud kinnine või kramplik, vaid mõlemad osapooled ründasid päris mitmekesiselt – nii Vaprus kui ka Kalev teenisid esimese poolajaga viis nurgalööki –, aga vastase karistusalani jõudes jooksid rünnakud ummikusse.

Parim šanss avanes 29. minutil Taaniel Ustale, kes lõi aga Anton Krutogolovilt paremalt äärelt tulnud tsenderduse värava eest kõrges kaares üle. Mõlemad proovisid lüüa ka kaugelt, aga nappis kas täpsust või tugevust.

Vaheaja naasid võistkonnad mõnevõrra suurenenud sihipärasusega ja 52. minutil toimetas vahetusmees Virgo Vallik palli sihile, aga suluseisust. Kaks minutit hiljem oli väga hea šanss Kalevil, kui Ioan Jakovlev murdis vasakult karistusalasse ja tsenderdas. Ats Purje lõi peaga ja paar Vapruse fänni jõudsid juba sajatades "Värav, kurat!" teatada, aga Martin kase arvas teisiti, klaarides ekskoondislase pealöögi väravajoonelt.

62. minutil oli Purje taas väravale lähedal, kui tema veidi üle jala läinud tsenderdus ähvardas lati alla kukkuda, aga Hendrik Vainu lükkas selle siiski minema. Kaks minutit hiljem klaaris Kalevi kapten Marek Kaljumäe palli klaarides selle vastu Ustat, kes pääses Maico Rimmeliga silmitsi. Usta eelistas palli asetamisele prõmmimist ning tulistas eespostist mööda.

Järgmist šanssi Vaprus aga enam kasutamata ei jätnud. Teiseks poolajaks oli peatreener Dmitrijs Kalašnikovs teinud muudatuse, nihutades Kevin Kauberi edurivist äärele ja Usta vastupidises suunas, mis osutus tõhusaks lükkeks, sest uutes rollides suudeti pakkuda mängu muutvaid sooritusi.

Otsa tegi 68. minutil lahti Kauber, kes purjetas vasakust ääres palliga keskele ja siis paremale äärele, kus söötis Vallikule, sai palli kohe tagasi ning murdis karistusalasse, kus pääses pärast ühte tema jaoks õnnelikku pallipõrget löögile ja kõmmutas täpselt alla nurka, andmata Rimmelile šanssi. Kui löögile pääsemisel vajas Kauber natuke õnne, siis suures plaanis oli see värav töö võit.

Kalevi kehakeel kaotusseisu jäämise eel just suurt usku ei süstinud – ei jäänud muljet, et külalised oleksid omanud selget sisemist veendumust, et nad suudavad kaotusseisust välja tulla. Ei tulnudki, vaid 80. minutil duubeldas Vaprus oma edu, kui terve kohtumise vältel oma osavusega Vapruse rünnakutele vunki andnud Amar Yunis Abdallahi lõi kaugelt, Rimmel tõrjus enda ette ja Usta suskas lahtise palli sihile.

Viis minutit hiljem lõi Vaprus ka kolmanda värava, kui Vallik vabastas paremal äärel Sander Sinilaiu, kelle täpselt mõõdetud tsenderdus jõudis Ustale, kes võttis palli esmalt rinnaga omaks ja rammis siis otse õhust alumisse nurka. 3:0 oli küll 90 minutit objektiivselt vaadates Vapruse jaoks liiga meelitav seis, aga võit oli esituse põhjal igati teenitud. 90+1. minutil lõi Vadim Mihhailov Kalevi auvärava, aga hooaja neljandast selgest kaotusest see Kalevit ei päästnud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tabeli lõpus peetakse ainult kuue punkti lahinguid

Kuulates jalgpalliinimeste muljeid ja arvamusi, on hooaja alguses jäänud kõlama mõte, et tänavune Premium liiga on kahe eelmise hooajaga võrreldes selles mõttes ebaühtlasem, et tabeli viimastel on tippudelt punktide teenimine keerulisem. Kui see nii ka läheb ja senise põhjal otsustades võib minna küll, muutub omavaheliste kohtumiste tähtsus veelgi suuremaks.

Sest mida väiksem on tabeli viimaste suutlikkus teenida punkte ülevalt poolt, seda enam määravad need omavahelised duellid ära selle, kes jääb püsima ja kes langeb välja. Tallinna Kalevi ja Pärnu Vapruse eesmärk hooajaks 2022 on täpselt ühesugune – jääda Premium liigasse püsima. Millegi kõrgema sihiks seadmine pole kummagi jaoks praegu põhjendatud.

Seega toimuvad tabeli lõpus ainult kuue punkti lahingud, kus üks meeskond saab lisaks kolmele võidetud punktile võtta kaasa teadmise, et vastane jäi ilma ühest parimast võimalusest enda saldot sama tugevalt täiendada.

2. Ainult oma poistega tulemust ei tee

Pärnu Vaprus on kolmel eelmisel Premium liigas mängitud hooajal (2017, 2018, 2021) jäänud alati viimaseks (2017 pääseti Esiliigasse kukkumisest Sillamäe Kalevi lagunemise ja mullu Viljandi Tuleviku taandumise tõttu) ja suutnud nende aastate peale kokku koguda vaid üheksa võitu.

"Kahju, et tänavu nii palju oma poisse ei mängi," kuulis siinkirjutaja tribüünil kahe pärnaka omavahelist vestlust kohtumise esimesel poolajal. Tõesti, Vapruse põhikoosseisu kolm meest (Kevin Kauber, Sander Sinilaid, Martin Kase) mängisid mullu Paide Linnameeskonnas, lisaks Kristjan Kask Viljandi Tulevikus, Amar Yunis Abdallah FCI Levadia U21-s ja Taaniel Usta FC Flora U21-s.

Premium liiga reaalne jõudude vahekord on praegu selline, et ainult omade poistega Vaprusel tulemust võimalik teha ei ole. Lisajõudu kasutati ka mullu (näiteks Kalevi tänane kapten Marek Kaljumäe esindas mullu pärnakaid), aga tänavu on selle osakaal suurem, mille läbi on suurem ka šanss 10. kohast pääseda.

3. KKKK ehk Kalevi keskkaitsjate kollased kaardid

Esimese poolaja keskel said mõne minuti jooksul kollase kaardi mõlemad Kalevi keskkaitsjad. Esmalt Marek Kaljumäe ja siis Valeri Stepanenko. Arvestades tolle hetkeni nähtud vähekvaliteetset ründemängu, tundus see olevat asjaolu, mis võib kohtumise saatust olulisel määral muuta.

Kas siis emma-kumma Kalevi keskkaitsja teise hoiatuse ja kaasneva arvulise vähemuse või vähemalt selle kartuse läbi, mis pidanuks sundima Kaljumäed ja Stepanenkot ettevaatlikumale tegutsemisele. Tegelikult ei juhtunud kumbagi.

Kumbki mees ei pidanud oma tegutsemismaneeri silmnähtavalt ettevaatlikumaks muutma, sest Vaprus ei surunud Kalevit keskkaitsjate, vaid hoopis äärte kaudu. Nii esimene kui ka kolmas värav sündisid Kalevi vasaku äärel vastaste poolt kokku pandud kombinatsiooni tulemusel.

4. Mängu parim – Kevin Kauber

Dmitrijs Kalašnikovsi otsus vahetada teiseks poolajaks ära Taaniel Usta ja Kevin Kauberi positsioonid sobis mõlemale mehele. Kauber paistis nautivat äärel tema päralt olnud tegutsemisvabadust ning pakkus mitmekesiseid lahendusi, murdes läbi nii küljejoone poolt kui ka liikudes keskele, mille heaks näiteks oli 1:0 värav. Ustalegi sobis rünnakute lõpetamine rohkem kui nende algatamises osalemine. Vapruse võidu otsustavaim lüli oli aga avavärava löönud Kauber.

20. märtsil kell 14.30 Pärnu Rehepapi kunstmuruväljakul

Pärnu JK Vaprus - JK Tallinna Kalev  3:1 (0:0)
68. Kevin Kauber, 80., 85. Taaniel Usta - 90+1. Vadim Mihhailov

Väravasöödud: 68. x, 80. Aamir Abdallah Yunis, 85. Sander Sinilaid - 90+1. Hannes Anier
Hoiatused: 3. Kevin Kauber - 28. Marek Kaljumäe, 31. Valeri Stepanenko
Mänguolud: +7, päikesepaisteline ilm, kunstmuru väga heas seisukorras