A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Tallinna Kalev näitas Premium liiga viimases voorus suure meeskonna kvaliteeti. Narva Transi võrku taoti viis vastuseta palli, lõpuvilele järgnenud ootamispaus päädis siiraste ja südamlike ovatsioonidega. Kalev on Eesti kolmas meeskond!
Võõrustajad tulid mängule vastu teadmises, et võitu on vaja mistahes hinna eest. Kui seda ei oleks saavutatud, olnuks ka pronksiunistusel kriips peal – isegi kui Tallinna FCI Levadia suutnuks samal ajal Paide Linnameeskonda võita.
Kalevi peatreenerid Daniel Meijel ja Aivar Anniste sepistasid põhikoosseisu ka väikese üllatuse: tänavu uskumatu hooga meeskonna tugitalaks kerkinud Georg Pank alustas aasta jooksul esimest korda pingilt, keskkaitsepaari moodustasid Ragnar Klavan ja Kaspar Laur.
Lauri alustamine tähendab reeglina, et ründetegevus on märkimisväärsel määral suunatud standardolukordadele. Soosikuks olnud Kalev alustaski tahtejõulisemalt ning teenis kolmandal minutil nurgalöögi, mille ajal Transi kaitsjad unustasid pikakasvulise Lauri penaltipunkti lähistele ihuüksi. Kalevi keskkaitsja ei saanud aga pallile jalaga pihta.
Mängupilt oli avapoolaja esimeses pooles suhteliselt kinnine ja võimalustevaene. Aleksandr Šapovalov küll kollitas aeg-ajalt Transi kaitsjaid, aga seda vaid väikese sääsepoja kombel. Sääsed võivad aga olla päris ebamugavad – 21. minuti lõpetuseks keeras Kalevis laenul viibiv florakas Transile korralikult käru.
Kalevlased riputasid palli kaitseliini taha, kuhu sööstsid nii Šapovalov kui Transi kaitsja Alex Markovic. Kastijoone lähistel panid värava suunas jooksnud mehed aga õlad kokku ja langesid murule. Ungarlasel läks paraku nõnda õnnetult, et küünarnukk käis kukkudes liigesest välja – Trans pidi tegema vahetuse.
Juba Kalevi järgmisel rünnakul lõikas Šapovalov vasakult äärelt kasti ja kõmmutas palli ristnurka, aga suluseisu tõttu jäi värav lugemata. Mäng oli nüüd läinud aga pea täielikult Kalevi kontrolli alla.
Ning initsiatiiv tõigi tulemuse. Panga asemel algkoosseisu lülitatud Laur õigustas usaldust: Arseni Kovaltšuk tsenderdas palli karistuslöögist värava ette, Transi väravavaht Aleksandr Kraizmer tuli veidi ebalevalt välja ja Laur koksas palli puuriluku nina eest peaga võrku – Kalev 1:0 peal!
Väravapudeli korki tagasi peale enam ei keeratudki. Šapovalov pääses vaid minut hiljem taas värava suunas jooksu, ent Aleksandr Kulinitš suutis ohtliku olukorra vähemalt hetkeks katkestada. Pall kukkus Kulinitši puutest aga täpselt endise narvaka Kovaltšuki jalale, kelle kasti joonelt teele pandud löök võttis Kauanist rikošeti ning maandus võrgus – Kalev kahega ees!
Hoog, millega Kalev terve mängu vältel toimetas, oli imetlusväärne. Avapoolajal panid võõrustajad palli võrku koguni neljal korral (kahel korral suluseisust) – see näitaja peegeldab Kalevi mängulist ülekaalu ja Transi kaitsjate hakkamasaamatust vägagi adekvaatselt.
Teise poolaja alguses tundus, et Transile on puhkepaus marjaks ära kulunud. Liiga parim väravakütt Tristan Koskor pääses juba poolaja teisel minutil kastist hirmsa hooga lööma, aga sai täpselt Forsmanile pihta.
Seejärel jõudis aga ka Kalev riietusruumist välja ning hakkas taas Transile pahandust tekitama – piirilinlased enam kuigi ohtlikuks ei saanudki. Kovaltšuki hiilgav läbisööt jõudis Vadim Mihhailovile ja Transi kaitsja Aleksandr Nikolajevi lubamatu eksimus lubas Kalevi ääremängija väravavahiga silmitsi, aga Mihhailovi puude ebaõnnestus täielikult. Juba järgmisel rünnakul oli Kovaltšuk ise tühja värava ees ootel, aga ei saanud palli raamide vahele ning lõpuks fikseeriti olukorras ka suluseis.
Kovaltšuki ühekordne ebaõnnestumine ei jäänud aga tema mängu vähimalgi määral varjutama. 22-aastane ääreründaja nautis täiel rinnal, jagas mitmeid efektseid sööte ning aitas omad 53. minutil järjekordse väravani: spurt mööda äärt tipnes madala sööduga värava ette, kust Tristan Toomas Teeväli vormistas tekkinud võimaluse oma hooaja kümnendaks väravaks – seis 3:0!
Turmtuli jätkus. Viimaks ometi sai aga hetkeks särada ka Transi väravavaht Aleksandr Kraizmer, kes tõrjus üks-ühele olukorras Kovaltšuki löögi. Tagasipõrkunud pallil oli esimesena jaol Mihhailov, aga Nikolajevi ennastsalgav libistamine päästis Transi neljandast väravast.
Aga see, mis oli õhus, ei jäänud tulemata. Kalevlaste sirgjooneline lähenemine ja osavad läbisöödud tõid lõpuks tulemuse, kui Šapovalov pääses Kraizmeriga üks-ühele. Ehkki väravavaht jõudis pallini esimesena, klaaris ta selle täpselt vastu Šapovalovit ning väga hea mängu teinud ründaja kostitas Transi ka neljandat korda – Kalev 4, Trans 0.
Kerge kontakt väravaolukorras Šapovalovi vastu sai Kraizmerile aga saatuslikuks, sest temagi mäng jäi poolikuks. Mats hüppeliigesesse oli sedavõrd tugev, et Aleksei Matrossov pidi kindad kätte tõmbama ja vahetusest sekkuma.
Matrossovi sekkumine tõotas pöörduda õnnetuks: juba paar minutit pärast sekkumist panid oma kaitsjad ta sundolukorda, kui Šapovalov pääses üks-ühele. Matrossovil ei jäänud muud üle, kui ründaja maha võtta, ning kohtunik määras penalti. Ehkki olukord oli keeruline, ujus Matrossov välja ning tõrjus Teeväli löögi.
Penaltieksimus ei morjendanud Kalevit aga vähimalgi määral. Esimesel poolajal laotud vundamendile ehitati teisel poolajal korralik saunamaja, milles Transi nahk korralikult kuumaks köeti: kümmekond minutit enne normaalaja lõppu pääses üks-ühele ka Ramon Smirnov, kes lahendas olukorra külmavereliselt karjääri teiseks Premium liiga väravaks – Kalev viiega ette!
Transil oli küll järelejäänud aja jooksul veel paar võimalust, aga mängu üldplaanis ei omanud need tähtsust. Kalev võitis 5:0 ning jäi pingsalt ootama Paide Linnameeskonna ja Tallinna FCI Levadia vahelise kohtumise lõpptulemust.
Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:
1. Kogunemine Kadriorus keskendus mängule Paides
Kalevi suur eduseis Transi vastu tõi teise poolaja keskel kaasa olukorra, kus Kadrioru staadionile kogunenud pealtvaatajad ei keskendunud esmajoones mitte platsil toimuvale, vaid hoopis sellele, mis toimus samal ajal Paide ja Levadia vahelises mängus.
Teravsilmad võisid aeg-ajalt täheldada telefonide välkumist ka Kalevi pingil – pole tarvis olla selgeltnägija, et aimata, mida sealt vaadati. Kalevil oli vaja, et Paide ei võidaks Levadiat, aga vähemalt pärast esimest poolaega oli seis hapu: Paide juhtis koduväljakul 2:0.
82. minutil lõi Joao Pedro aga Levadia poolelt ühe värava tagasi ning õhk Kadriorus oli korralikult särisema pandud. Kui Joonas Jaanovits lõpuvile andis, oli Paides veel vähemalt viis minutit mänguaega järel: kalevlased kogunesid platsile ning elasid ärevalt telefoniekraanide vahendusel Paides toimuvale kaasa.
Kui Mihkel Ainsalu kuuendal üleminutil seisu 2:2-le viigistas, kõlasid Kadriorus võimsad ovatsioonid. Aga mitte liiga pikalt, sest umbes kaks minutit oli Paides veel mängida. Lõpuvile kõlades võis pidu aga alata: pealtvaatajadki jooksid platsile, spordidirektor Joel Lindpere tõi staadioniruumidest šampanjapudelid ja Kalevi pidu sai avapaugu.
Sellist Premium liiga lõpplahendust, kus ärevad mängijad kõigi pealtvaatajate silme all mõne teise mängu lõpuminuteid vaatavad ning sisimas tähistamist ootavad, pole enne nähtud. Paide – Levadia mängu lõpuvile paljastas Kadriorus kõige siiramad ja vahetumad võiduemotsioonid, mida Eesti liigajalgpallis ilmselt eales nähtud.
2. Kalevlaste mänglev kergus
Ehkki Kalev oli mängu eel sundolukorras – pronksmedaliteni küündimiseks oli vaja võitu ja ainult võitu –, ei peegeldunud seda mängupildist absoluutselt. Mängijad tegutsesid nagu kalad vees.
Eeldatav edu ja favoriidikoorem panevad neid kandvale võistkonnale tihtipeale õlule lisaraskuse, millega toimetulek eeldab väga head vaimset tugevust. Kalev pani aga nii pealtvaatajad, vastased kui lõpuks ilmselt ka iseendid uskuma, et mingit survet ei ole ega saagi olla.
Suures eduseisus näidatud sirgjoonelisus ja kihvtid välisküljesöödud olid vaid paar indikaatorit, millest kiirgas Kalevi kõigutamatut enesekindlust. Noored mängijad tegutsesid täpselt nagu terve senise hooaja vältel, kogenud mängijate kombel.
Kaaspeatreener Daniel Meijel rõhutas pärast mängu Soccernet.ee-ga vesteldes, et säärane enesekindlus on väga suuresti kogenud mängijate teene. Nimeliselt tõstis ta esile Ragnar Klavanit: kui tema on platsil, kandub enesekindlus ja rahulikkus ka teistele üle.
3. Motivatsioon mängis kõvasti rolli
Transi peatreener Aleksei Eremenko tunnistas mängu järel, et tema meeskond ei olnud piisavalt motiveeritud. Transi jaoks polnud mängus ju õieti midagi – hüpoteetiliselt küll seitsmes koht, aga klassikute sõnu veidi ümber tõlgendades võib seitsmenda kohaga Pirita rannas vaid lutsu visata.
Kalevi igast liigutusest õhkus võidunälga. Mitte midagi ei tahetud juhuse hooleks jätta – kas 5:0 võit saab üldse anda teistsuguse signaali? Hingestatus, positiivne emotsionaalsus ja tugi tribüünilt olid Transile kingitud sauna olulisteks alustaladeks.
4. Mängu parim – Arseni Kovaltšuk
Lõppenud hooaja eel Kaleviga liitunud Narva poiss kaifis igat platsil oldud sekundit. Lugematu arv ohtlikke läbisööte, värav, kaks väravasöötu – just tema oli täna Kalevi suure võidu arhitekt.
Protokoll:
11. novembril kell 14.00 Kadrioru staadionil
JK Tallinna Kalev - JK Narva Trans 5:0 (2:0)
40. Kaspar Laur, 42. Arseni Kovaltšuk, 52. Tristan Toomas Teeväli, 64. Aleksandr Šapovalov, 81. Ramon Smirnov
Väravasöödud: 40., 52. Arseni Kovaltšuk, 42., 81. Aleksandr Šapovalov, 64. x
Hoiatused: 15. Daniil Tarassenkov, 71. Aleksei Matrossov
Realiseerimata penalti: 72. Tristan Toomas Teeväli (Aleksei Matrossov tõrjus)
Mänguolud: +6, pilves ilm, muruväljak heas seisukorras
Pealtvaatajaid: 345
Peakohtunik: Joonas Jaanovits
Abikohtunikud: Aron Härsing, Egerd Pajustik
Neljas kohtunik: Elar Tarkus
VAR: Kevin Kaivoja
AVAR: Thor Vaas
Kalev: Oskari Forsman, Daniil Sõtšugov, Kaspar Laur, Ragnar Klavan (84. Georg Pank), Hugo Palutaja, Marek Kaljumäe (84. Tanel Tamberg), Tristan Toomas Teeväli, Sander Sinilaid (65. Ramon Smirnov), Arseni Kovaltšuk (84. Foday Trawally), Vadim Mihhailov (65. Taavi Jürisoo), Aleksandr Šapovalov.
Varus: Maico Rimmel, Georg Pank, Marten Luik, Foday Trawally, Taavi Jürisoo, Ramon Smirnov, Tanel Tamberg, Mikk Johannes Siitam, Daniil Ševjakov.
Trans: Aleksandr Kraizmer (69. Aleksei Matrossov), Aleksandr Nikolajev (65. Viktor Kudrjašov), Kauan, Alex Markovic (25. Aleksandr Kulinitš), Aleksandr Jegorov, Reginald, Mark Maksimkin, Deniss Poljakov (65. Aleksandr Volkov), Harlin Suarez (65. Gleb Pevtsov), Daniil Tarassenkov, Tristan Koskor.
Varus: Aleksei Matrossov, Valeri Šantenkov, Deniss Sibul, Gleb Pevtsov, Aleksandr Kulinitš, Jegor Žuravljov, Aleksandr Volkov, Viktor Kudrjašov.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?