Luup peale | Kalju koperdas Mätase taha (galerii!) (0)

Tartu Tammeka ründaja Kevin Mätas. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Nõmme Kalju on esimene Premium liiga tippneliku liige, kes 2022. aasta hooajal punkte sealt väljapoole loovutanud. Võõrsil Tartu Tammeka vastu oldi veel 89. minutil 1:0 eduseisus, aga siis lõi Kevin Mätas värava, millega Tammeka napsas väga magusa viigipunkti.

Kalju kapten Igor Subbotin iseloomustas kohe pärast lõpuvilet antud intervjuus kohtumist sõnadega "väga kena võistlus", mis oli, oleme ausad, liiga suur kompliment. Mänguilu pakkus kohtumine pigem vähe. Võitluslikkust oli samas rohkesti ning kahjuks jäi mitmel mehel matš vigastuse tõttu pooleli. Aga eks jalgpall ongi mitmepalgeline.

Kohtumise esimese kümne minuti jooksul teenisid mõlemad meeskonnad standardolukordasid, kust midagi ohtlikku ei sündinud. Esimene tõeliselt ärev hetk leidis aset 18. minutil, kui Tanel Tammik enda karistusala juures palli Kaspar Paurile kaotas, aga kaljukas siiski plehku ei pääsenud, sest Tammeka kaitsja suutis eksimuse korrigeerida.

Skoor avati 29. minutil, kui Igor Subbotin realiseeris penalti, mille Kalju teenis, kui sel hooajal esimest korda põhikoosseisu kuulunud Taijo Teniste mängis käega läbimurdel olnud Maksim Gussevi söötu. Kohe pärast väravat tegi Kalju sunnitud vahetuse, kui vigastada saanud Yohan Mannone asemel tuli platsile Giannis Tsivelekidis.

37. minutil pidanuks Kalju eduseisu duubeldama, aga Alex Matthias Tamm ei suutnud realiseerida üks-üks olukorda. Teisel poolajal nägi ülearu heade võimalusteta võitluslikku jalgpalli, kus Tammeka sai üha kauem püsinud üheväravalisest kaotusseisust julgust, et neil on võimalik Kaljult punkt näpsata.

66. minutil saidki võõrustajad palli võrku, aga Tammikule fikseeriti suluseis. Samal põhjusel kriipsutati 77. minutil maha ka Aleksandr Volkovi tabamus, kui ta lõi võrku Carl Kaiser Kiidjärve tõrjest põrkunud palli. Saanuks Tammeka väravavahiga silmitsi olnud Kaspar Paur ise palli sihile toimetatud, sõidaks Kalju praegu kodu poole kuuenda võiduga…

Tammeka pidanuks Kalju ära karistama kõigest paarkümmend sekundit pärast Volkovi suluseisuväravat, sest pall viidi kiiresti platsi teise otsa, kus Artur Uljanov lõi kaugelt peale. Marko Meerits tõrjus enda ette ja Martin Jõgil oli hiilgav šanss, aga vahetusmees suutis põrkava palli viie meetri pealt üle värava lüüa.

Igor Subbotin viis Nõmme Kalju 29. minutil penaltist juhtima. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Tammeka ähvardas edasi. 82. minutil andis Sander Kapper vasakult äärelt tsenderduse ja väravavahialast pääses löögile Kevin Mätas, kes ei suutnud aga palli korralikult suunata. Vigade paranduse tegi sama mees 90. minutil, kui suunas peaga väravasse Carl Robert Mägimetsa tsenderdatud karistuslöögi. Väärt viik Tammekale, valus punktikaotus Kaljule. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Tartu Tammeka kaheksa väravalööjat

Tartu Tammeka on Premium liigas löönud sel hooajal peetud kaheksa mänguga kaheksa väravat, millel kõigil on erinevad autorid: Sander Puri, Martin Jõgi, Aleksandr Kuhharev, Sander Kapper, Tanel Tammik, Artur Uljanov, Gerdo Juhkam ja täna siis Kevin Mätas.

Nagu näha, jaotuvad Tammeka väravad ka positsioonide vahel ära, mis on peatreeneri Miguel Santose jaoks kahtlemata julgustav märk, sest 1) meeskonnas jagub mehi, kes suudavad palli võrku panna, 2) meeskond suudab väravaid leida läbi mitmekesiste lahenduste ehk ei ole ülearu etteaimatav või lihtsasti pidurdatav, vaid terviklik.

Eks mitu aastat esiründaja rolli täitnud Tristan Koskori lahkumise ja ilmse asendaja mittepalkamise järel on säärane olukord mõneti paratamatu. Samas kas ka jätkusuutlik? Selge väravakütita toimetavaid jalgpallivõistkondi näeb harva. Reeglina kujunevad ikkagi välja mängijad, kes väravate löömise eest hoolitsevad.

Tegemist on iseennast toitva protsessiga, sest mida sagedamini jalgpallur väravaid lööb, seda suurem on tema enesekindlus ja seda enam kaaslased teda usaldavad. Küllap kerkib ka Tammekas keegi peagi praegusest ühtlusest esile.

2. Alex Matthias Tamm ja realiseerimine

Kalju ründaja Alex Matthias Tamm on kaheksa vooruga löönud viis väravat, millega jagab Premium liiga väravaküttide edetabeli esikohta. 20-aastane ründaja on tõusnud Kalju üheks mänguliseks liidriks ja Premium liiga kaitsjate jaoks on ta muutunud eritähelepanu vajavaks jalgpalluriks. Noore mängija kohta on need asjad kõva sõna.

Aga samas on ka parandamisruumi. Pärast 5. vooru kohtumist Tallinna Legioniga, mille Kalju 4:2 võitis ja kus Tamm kaks väravat lõi, sõnas ründaja intervjuus Soccernet.ee-le: "Olen Kaido Koppeliga palju tööd teinud, et olla õigel ajal õiges kohas ja vaadates minu viimast viit väravat, siis need ongi pigem vormistamise küsimused."

Järgnenud kohtumistes Tallinna Kalevi, FCI Levadia ja täna Tammekaga pole väravaid lisandunud, kuigi šansse on olnud. Duellis Kaleviga ei saanud ta teisel poolajal mõnelt meetrilt palli peaga sisse löödud. Levadia vastu oli tal 16. minutil väga soodne šanss meeskond juhtima viia, aga väravavaht jäi ette.

Täna Tammeka vastu mängiti Tamm 37. minutil üks-üks olukorda, kus ta sai keskringist üksinda edeneda nii, et Tammeka kaitsjad olid kaugel maas. Väravat ei sündinud, sest kuigi Carl Kaiser Kiidjärvest sai Tamm mööda, läks nurk teravaks ja pealelöögi suutis Carl Robert Mägimets väravajoonel neutrealiseerida.

37. minuti olukord, kus Alex Matthias Tamm mängis mööda Carl Kaiser Kiidjärvest, aga ei suutnud terava nurga alt väravat lüüa. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Kolm sajaprotsendilist šanssi, mis kõik olnuks meeskonna jaoks ülimalt vajalikud väravad. 3:1 edu Kalevi vastu maandanuks pinged, kiire edu Levadia vastu olnuks tohutult teretulnud ja 2:0 edu Tammeka vastu esimese poolaja lõpus oleks mängus päris tõenäoliselt ära otsustanud. Kõik need väravad jäid Tammel aga löömata.

Ühekaupa võttes on säärased eksimused igati arusaadavad, sest ükski ründaja ei löö kõiki šansse väravateks. Aga Premium liiga tippvõistkonna tippründaja kohta on see loetelu juba natuke liiga pikk. Mängiks Tamm FC Floras või FCI Levadias, istuks ta järgmises voorus pingil, sest seal on vahetusest võtta väärilisi asendajaid. Kaljul seda luksust pole, Tamm on praegu üpriski asendamatu.

See ei pruugi aga igavesti nii jääda ja praegu talle antud aega karastuse saamiseks peab noor ründaja ära kasutama, et konkurentide saabumiseks valmis olla. Tamm on lootust andev ründaja, kelle olukordadesse jõudmine on mullusega võrreldes selgelt paranenud, aga realiseerimine vajab kõrgemale tasemele viimist.

3. Mängu parim – Sander Kapper

Tartu Tammeka ääreründaja oli see jõud, kes hoidis tulukest kogu aeg põlemas. Vahepeal oli Tammekal päris keeruline rünnakule jõuda või midagi tekitada, aga kui pall toimetati Kapperile, suutis ta individuaalse meisterlikkusega Kaljule peavalu valmistada, andes niimoodi meeskonnakaaslastele nii lootust kui ka hingetõmbeaega. Just tema teenis karistuslöögi, millest antud tsenderdusest lõi Kevin Mätas viigivärava.