Luup peale | Kas Tkatšuk osutas, miks Rogici Levadia ei toiminud? (galerii!) (0)

FCI Levadia tähistab 1:0 väravat. Foto: Brit Maria Tael

Premium liiga 30. voorus alistas FCI Levadia A. Le Coq Arenale kogunenud 249 pealtvaataja ees vaatamata uimasevõitu partiile 1:0 Narva Transi, kes polnud aga kaugel viigipunkti napsamisest sugugi kaugel.

Levadia asus juhtima 20. minutil, kui Markus Jürgenson realiseeris käega mängu eest määratud penalti. Trans oli viigiväravale kõige lähemal 51. minutil, kui Leedu duo Markas Beneta – Julius Kasparavicius kombinatsiooni lõpetuseks tabas viimasena mainitu pealelöök posti.

Juhtvärava järel teravuse minetanud Levadia ei suutnud saavutada turvatunde tagamiseks vajalikku kaheväravalist eduseisu ning lõpuvile lähenedes muutus viiki haistnud Trans üha ambitsioonikamaks. Viktor Plotnikov ja Kasparavicius, aga ka vahetusest sekkunud Eduard Golovljov olid mängijad, kes panid Levadia muretsema.

Kuigi Levadia näidatud jalgpall oli viimased 20 minutit täiesti pilla-palla, jäi eduseis püsima. Eelkõige ilmselt põhjusel, et Transi kaks kõige loovamat ja teravamat mängijat ehk Joseph Saliste ja Eric McWoods kandsid täna võistluskeeldu. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Kas Ossipovi mängukeeld osutas ära lahenduse Levadia muredele?

Kuna Maksim Podholjuzin on vigastatud, Igor Dudarev sai kolmapäevases mängus FC Floraga pisitrauma ning oli täna valmis ainult vahetusmehe rolliks ning Jevgeni Ossipov kandis võistluskeeldu, oli Levadia ainsaks algkoosseisukõlbulikuks keskkaitsjaks Marko Lipp. Talle oli vaja partnerit.

Kõige loogilisemad variandid olid kaitsvama suunitlusega keskväljamehed Marek Kaljumäe ja Juri Tkatšuk. Levadia peatreeneri kohusetäitja Vladimir Vassiljev eelistas ukrainlast. Tkatšuk suhtus positsioonivalikusse… loominguliselt ja liberaalselt. Ehk et vigu oli, mis polnud teab mis ootamatu. Duellides oli Tkatšuk samas julge ja hakkaja. Täpselt nagu keskväljal. Ent seegi polnud ootamatu.

Tkatšuki esitus eristus Levadias sel hooajal esikeskkaitsja rollis olnud Ossipovist selgelt ühe elemendi osas. Söödukvaliteet. Ossipovi puhul oleme hooaja jooksul harjunud nägema (eriti mängudes, kus vastane Levadiat kõrgelt surub), kuidas ta palliga hätta jääb ja selle siis umbropsu minema (sageli auti) uhab. Palliga mäng pole jõulise keskkaitsja trump.

Tema tüpaaž sobib pigem võistkonnale, kes on enamasti ise kaitsvas rollis. Aleksandar Rogici juhendatud Levadia aga soovis igal võimalusel initsiatiivi ja palli hallata. Et sel moel võitudeni jõuda, tuleb vastast järjekindlalt survestada, liigutades palli kiirelt ühelt äärelt teisele. Kaitsjate roll antud tegevuses on oluline. Standardolukordades väljaku mõlemas otsas võimsust pakkuv Ossipov jääb sellega hätta.

Tkatšuk ei ole keskkaitsja ega ka lahendus Levadia muredele. Aga ta demonstreeris täna sel positsioonidel mängides Ossipovist oluliselt täpsemat, sundimatumat, pehmemat ja tempokamat söödumängu. Kui Levadial oleks kasutada samu omadusi eviv keskkaitsja (muidugi peab ta omama ka positsioonispetsiifilisi oskusi), siis võinuks Rogici eesmärgiks olnud jalgpall olla tulemuslikum. Eriti mängudes Eesti tippvõistkondadega, mis osutusid ju peamiseks kirstunaelaks.

2. Sunnitöö maik

Vladimir Vassiljev tuli kolmapäeval pärast FC Floralt saadud 1:2 kaotust riietusruumist välja ainuvõimaliku retoorikaga: šansid kahanesid väga väikeseks, aga meeskond peab jätkama võitlust, sest hõbemedalipositsioon pole tagatud, vaid vajab samuti kaitsmist. Muidugi pidi Vassiljev proovima tohutu tagasilöögi üle elanud meeskonda elule ergutada.

Aga samas on ka loogiline, et Levadia ei suuda praegu jalgpallist vaimustuda, vaid esitustel on juures sunnitöö maik. Kohe, kui Jürgenson Levadia 20. minutil penaltist juhtima viis ehk tabloole ilmus meeskonda rahuldav seis, kadus võõrustajate esitusest nälg ja asendus uimasusega.

Kui enne 1:0 väravat oli puhkepäeva saanud Marko Meeritsa asemel Transi väravat kaitsnud Aleksei Matrossov pidanud meeskonna päästmiseks tegema kaks robinsonaadi, siis edasise kohtumise jooksul säärasteks vägitegudeks vajadus puudus. Sunnitöölised teevad ju ainult nii palju kui vaja.

3. Mängu parim – Juri Tkatšuk

Levadia ridadest on keeruline kedagi esile tõsta, sest meeskond mängis pigem kehvasti. Aga kui taga oli null, siis väärib postamendile asetamist kaitseliini imporditud ja seal liidrirolli enda täita võtnud Tkatšuk.