Luup peale | Kuressaare kaotas kaks meest, Tulevik aga pea (0)

Kuressaare pani ees putku ja Tulevik enam järele ei jõudnudki. Foto: Allan Mehik

Kuressaare ja Viljandi Tulevik mängisid Saaremaal Premium liiga 32. vooru kohtumises ette kahevaatuselise tragikomöödia, mille käigus võis näha kõike – ilusaid väravaid, rumalaid punaseid kaarte, draamat ja lõppkokkuvõttes õhku jäänud pinget, mis sunnib järgmisi etendusi elevusega ootama.

Kodumeeskond sai külma duši krae vahele juba viiendal minutil, kui Illimar Loigo ilusa kombinatsiooni tulemusena Viljandi juhtima viis. See mõjus aga äratuskellana hoopis Kuressaarele, sest poolaja keskel löödi kümnekonna minuti sees koguni kolm väravat vastu. Esmalt oli penaltipunktilt täpne Märten Pajunurm, siis realiseeris Sander Lahe eeltöö kaks korda väravaks Otto-Robert Lipp. Poolaja viimasel minutil lisas Pajunurm veel ühe värava ja pausile mindi Kuressaare veenval 4:1 eduseisul.

Teisel poolajal näis aga, et saarlased üritavad võitu kogu hingest maha mängida. 55. minutil jäädi kümnekesi ja kõigest kuus minutit hiljem juba üheksakesi, kui punased kaardid said järjest nii Sander Seeman kui ka Nikita Komissarov.

Ehkki Tulevik sai pool tundi mängida kahemehelises ülekaalus, tehti seda väga rabedalt ja oodatud tagasitulek jäigi sündimata. Pigem oli vasturünnakutel ohtlikum Kuressaare, ent väravaid teisel poolajal ei nähtudki. Võit tõstis saarlased Tulevikust tabelis ühe punktiga mööda, ent samas on Kuressaare vastased viimases neljas voorus Tuleviku omadest vähemalt paberil märksa tugevamad. Soccernet.ee tegi mängust järgmised tähelepanekud:

1. Üks lõi trumbi lauda, teine pillas kaardipaki maha

Nii Kuressaarel kui ka Tulevikul on vastavalt Sander Lahe ja Kaimar Saagi näol oma trumpäss olemas. Ent kui Laht kerkis mängu parimate sekka, siis Saag jäi pea nähtamatuks. Süüdi polnud selles ta ise, vaid meeskonnakaaslased, kes ei suutnud oma parimale ründajale lihtsalt piisavalt hästi palli toimetada.

Korra see õnnestus ja seepeale sahises kohe ka võrk, kui Saagi abiga harutati mängu algul Kuressaare kaitseliin osavalt lahti. Ent kogu ülejäänud mängu peale suudeti Saagile ohtlikusse tsooni pall anda veel vaid täpselt ühe korra.

2. Tulevik kukkus rabistama

Kolmeväravaline kaotusseis on suur, ent kui lõpuni on pool tundi ja vastane üheksakesi, on võimalik neid murda. Tulevik valis selleks taktika, millega lõpuks täielikult läbi kukuti. Kas ei usaldatud iseennast ja üksteist või võttis maad liigne tahtmine, kuid söödumängu vastaste karistusala ümber käima panna ei suudetudki. Tsenderduste ja kauglöökidega Kuressaare kaitset aga ei murtud, seda peaasjalikult põhjusel, et mõlemate kvaliteet jättis tugevalt soovida.

Nii juhtuski, et terve teise poolaja peale ei tekkinud külalistel ainsamatki selget väravavõimalust. Hoopis Kuressaare vasturünnakud oli ohtlikud, sest seal teeniti mitut puhku karistuslööke, mida Laht julgelt väravaraamide suunas kõmmutas.

3. Lollused võinuks kalliks maksma minna

Kahe punase kaardiga kaevas Kuressaare endale ise augu, kuid suutis sinna kukkumist vältida. Seemani teine kollane kaart tuli tema enda lohakusest, kui ta eksis palli lennu hindamisega, lasi Mark Eduril putku pääseda ja vastase siis maha tõmbas. Komissarov võttis endale aga veel rumalamalt esimese hoiatuskaardi kahest, asudes pärast tema kasuks vilistatud olukorda kohtuniku suunal suud pruukima. Rumal ja ebavajalik käitumine, mis võinuks meeskonnale väga kalliks maksma minna.

4. Kuressaare seis püsib ikkagi keeruline

Ehkki võit viis Kuressaare tabelis punktiga Tulevikust mööda, on nende viimased neli takistust eeldatavasti märksa kõrgemad kui Viljandi meeskonnal. Kuressaare kohtub veel Flora, Levadia, Nõmme Kalju ja Narva Transiga ehk punkte tuleb võtta meeskondadelt, kellelt senise hooaja jooksul on saadud 12 mänguga vaid kolm viigipunkti – kaks Transilt, üks Kaljult. Tulevik mängib seevastu Tartu Tammeka, Trans, Maardu Linnameeskonna ja Tallinna Kalevi ehk ainult enda masti vastastega, sest kõiki nelja on tänavu vähemalt korra võidetud.

Lisaks hingab Kuressaarele kahe ja Tulevikule ühe punkti kauguselt kuklasse alati üllatusvõimeline Tallinna Kalev, kellel jäänud pidada mängud Paide Linnameeskonna, Tammeka, Transi ja Tulevikuga. Kõik see tähendab, et kui Kuressaare ise ei peaks enam punktilisa korjama, võib neid ikkagi ähvardada üheksandaks kukkumine. Matemaatiliselt on neil veel võimalus viimasekski jääda, kuid Kalevi ja Maardu tänane viik muutis siiski Maardu võimalused juba pigem teoreetilisteks.

5. Mängu parim – Sander Laht

Selle tiitliga võiks vabalt pärjata ka kaks väravat löönud ja kaitses asjad korras hoidnud Märten Pajunurme või aktiivselt tegutsenud ja samuti kaks tabamust kirja saanud Otto-Robert Lippu. Kuid just Laht on Kuressaarel mees, kes mitte ei mängi ainult ise hästi, vaid teeb heal päeval ka kõik teised enda ümber paremaks. Seekord oligi taas just selline päev.

5. oktoobril kell 13.00 Kuressaare linnastaadionil

FC Kuressaare - Viljandi JK Tulevik  4:1 (4:1)
20. pen., 45+1. Märten Pajunurm, 21., 29. Otto-Robert Lipp - 5. Illimar Loigo

Väravasöödud: 20. Elari Valmas, 21., 29. Sander Laht, 45+1. Nikita Komissarov - 5. Tanel Lang
Hoiatused: 38., 55. Sander Seeman, 42. Ranon Kriisa, 44., 64. Nikita Komissarov, 64. Elari Valmas - 17. Gerdo Juhkam, 18. Tanel Lang, 70. Indrek Ilves
Eemaldamised: 55. Sander Seeman, 64. Nikita Komissarov
Mänguolud: +7, päikesepaisteline, muruväljak väga heas seisukorras