Luup peale | Latid kolisevad, aga U21 koondise väravaneedus ei lõppe (0)

Eesti U21 koondis tegi Norra vastu võõrsil oluliselt parema esituse kui eelmisel kuul Pärnus, aga järjekordsest kuivast kaotusest ei olnud ikkagi pääsu. Sinisärklased on kaotanud tänavu kõik mängud, löömata ainsatki väravat, ning paistab üha reaalsem, et aastal 2021 ei pruugitagi kordagi sihile jõuda.

Ometi pakkus Eesti tänane esitus nii mõndagi positiivset. Kõik algas küll kohutavalt, kui värava ette vabaks unustatud Tobias Christensen suunas juba 4. minutil esimese palli Kristen Lapa seljataha - 1:0. Üldiselt suutsid eestlased aga väljakuperemehi üsna hästi ohjes hoida ning vaatamata suurele vahele pallivaldamises ei olnud Eesti värav sugugi turmtule all.

Norrakad jõudsid veel paar korda ohtlikust kohast mööda lüüa ning korra pidi ka Lapa otsustavalt sekkuma, enne kui Eesti tõsiselt hambaid näitama hakkas. 25. minutil keerutas Georgi Tunjov vasturünnakul palli kasti tagant napilt tagumisest ristnurgast mööda.

Kaks minutit hiljem oli Norra jälle ohtlik, kui Osame Sahraoul lõi pika rünnaku lõpetuseks healt positsioonilt mööda. Ning 31. minutil eksis Lapa, pillates tsenderduse ründaja jalale, aga Kristjan Pelt suutis seejärel end kaks korda järjest Noah Jean Holmi löökidele ette sättida.

Poolaja lõpp kuulus aga võimaluste poolest Eestile. 33. minutil saatis Michael Schönning-Larsen sarnase löögi sarnasel moel ristnurgast mööda, nagu Tunjov kaheksa minutit varem. 40. minutil värises Norra väravalatt, kui Alex Matthias Tamm suunas Tunjovi karistuslöögi peaga edasi, aga pall põrkas latist maha ja sealt väljakule tagasi. Ning juba 41. minutil värises sama latt veelkord, kui nüüd pani Tunjov selle proovile otse karistuslöögist.

Teine poolaeg püsis mõnevõrra kindlamalt Norra haardes, kuigi ka nüüd ei toonud pallivaldamine neile mänguliselt väga palju väravavõimalusi. Ühtteist suudeti ikka luua, kuid siis kas eksiti löögitäpsusega või vastas Lapa omapoolsete tõrjetega. Läbimurdeni jõudsid norrakad aga hoopis standardolukordadega.

52. minutil lõi Jörgen Strand Larsen nurgalöögist tulnud palli peaga väravasse - 2:0. Eesti ei jäänud kaugele kaotusseisu minimaalseks muutmisest, kuid 53. minutil lendas Tunjovi kauglöök üle ning 55. minutil saatis Markus Soomets 15 meetrilt palli napilt esipostist mööda.

Viimane värav sündis 73. minutil nurgalöögijärgsest olukorrast, kui Martin Palumbo suunas tsenderdusest tulnud palli kaarega üle Lapa - 3:0. Vahetult enne seda kaks hiilgavat tõrjet teinud Lapa pidi end lööduks tunnistama.

77. minutil maandus Mattias Männilaane pealöök Norra väravavahi süles. See jäi ühtlasi tähistama Eesti ainsat lööki raamide vahele. Pealelöögid olid Norra kasuks 23:10, löögid raamide vahele 8:1 ja nurgalöögid 10:2. Postid/latid aga 2:0 Eestile. Soccernet.ee tähelepanekud:

U21 koondise treeneritel on kõvasti mõtteainet. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee (arhiiv)

1. Paratamatu tasemevahe

Võrreldes eelmise nädala kodumänguga Austria vastu oli Eesti peatreener Roman Kožuhhovski teinud algkoosseisus ainult ühe vahetuse, asendades Artur Šarnini keskkaitses Ats Toomsaluga. Alustas ka ründaja Alex Matthias Tamm, kes eelmise mängu juba veidi rohkem kui poole tunni järel pooleli oli sunnitud jätma.

Norra tegi võrreldes eelmisel nädalal Horvaatias kasutatud algkoosseisuga koguni viis vahetust. Sellegipoolest mahtusid Norra algkoosseisu lisaks kohaliku kõrgliiga meestele mängijad Leedsist, Bröndby'st, Juventusest ja Groningenist. Võrdluseks teenib Eesti koondise algkoosseisust välismaal leiba vaid Georgi Tunjov, kes pallib Itaalia kolmandal liigatasemel Carrareses. Ülejäänud kümme alustajat pallivad igapäevaselt Eesti Premium liigas või Esiliigas.

2. Väravapuud kolisevad, aga võrgud ei sahise

Kodumängus Austria vastu tabas Mattias Männilaan terava nurga alt väravaposti, Soome vastu põrutas Rocco Robert Shein kauglöögi latti. Täna tabasid avapoolaja lõpus lühikese aja jooksul latti nii Alex Matthias Tamm kui ka Georgi Tunjov. Mida aga jätkuvalt pole, on värav. Tegelikult käis lõpu eel pall korra ka Norra väravas, kuid selles olukorras oli Kristoffer Grauberg Lepik suluseisus.

Igal juhul on Eesti koondise esitused liikunud pigem tõusvas joones ja kui samas vaimus jätkatakse, siis on kindlasti lootust, et aasta lõpuks vähemalt väravaarvegi avatakse.

3. Kättemaksuhimuline Norra

Valikturniiri alguses Austria 3:1 alistanud ja Eestist 5:0 üle sõitnud Norra sai eelmisel nädalal oma esimese tagasilöögi, jäädes võõrsil 2:3 alla alagrupi soosikule Horvaatiale. Peatreener Leif Gunnar Smerud kuulutas seejärel Norra jalgpalliliidule antud intervjuus, et meeskond on "pehmelt öeldes kättemaksuhimuline", sest Horvaatias jäädi enda süül tulemuseta.

"Mäletame, millega Eestis hakkama saime, aga me peame seda saavutust kordama, kui tahame tippu jõuda. Eestil on viis meest palli taga ja viis hea füüsisega meest töötamas selle ees. Peame leidma õiged nupud, et suruda ja olla valmis algusest peale. Eelmine kord alustasime väga hästi, aga alati ei lähe see sellistes mängudes nii. Peame olema valmis kulutama aega, et neid väsitada," rääkis 44-aastane Smerud.

Norra peatreeneri prognoositu sai igakülgselt tõeks. Esiteks mängisid norrakad tõesti väga isukalt ning isegi kui eduseis oli juba kindel, siis utsitati neid väljaku kõrvalt tempot kõrgel hoidma ja veel väravaid jahtima. Ning teiseks suutis Eesti neile tõesti südikalt vastu seista, aga teisel poolajal siiski mingil määral väsiti, kuniks Norra läks oma teed.

Kui Pärnus lükkus mängu algus mäletatavasti kolmveerand tundi edasi, sest Norra peatreeneri nõudmisel tuli väljakut täiendavalt kasta, siis norrakad ise võõrustavad enda kodumänge kunstmurul. Drammeni Marienlysti kunstmurustaadionil liikus pall kiirelt ja mõistagi ka sujuvalt, mis lubas norrakatel oma individuaalse meisterlikkuse maksvusele panna.

Ometi said sinisärklased nende survega kokkuvõttes oluliselt paremini hakkama kui septembris Pärnus, ja selle eest vääritakse tulemusest hoolimata kiitust.

4. Terve aasta täis nulle?

U21 koondist ootab sel aastal veel kaks EM-valikmängu, külastades novembris Horvaatiat ja Soomet. Kuna Horvaatiast on väga keeruline punkte loota, siis võib Soomes avaneda viimane võimalus nutusele aastale vähegi rõõmsam punkt panna.

Esimeses kuues mängus Roman Kožuhhovski käe all on Eesti U21 lahkunud väljakult kuivade kaotustega (sõprusmängus 0:2 Leedule, valikmängudes 0:2 ja 0:4 Austriale, 0:3 Soomele, 0:5 ja nüüd 0:3 Norrale). Alates 2008. aastast, kuhumaani ulatub Eesti jalgpalliliidu digitaliseeritud mängude arhiiv, ei ole U21 koondis kordagi varem jäänud kalendriaasta jooksul positiivsete tulemuste ja väravateta.

Uuel aastal jääb pidada veel vaid kolm valikmängu, millest kaks on Aserbaidžaaniga ja üks Horvaatiaga. Just aserite näol peaks olema tegemist alagrupi kõige jõukohasema vastasega. Nemadki on teiste grupikaaslaste jaoks olnud tavaliselt punktimasina staatuses, kuid erinevalt Eestist said nad eelmisel nädalal silma kirja, tehes kodus Soomega 1:1 viigi.

Schjönning-Larsen all vasakul. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee (arhiiv)

5. Eesti parim - Michael Schjönning-Larsen

FC Kuressaare vasakkaitsja pääses küll alles teist korda valikmängus U21 koondise põhikoosseisu, kuid avaldas muljet nii täna kui ka eelmisel nädalal Austria vastu. Ta tegi vasakul äärel lennuka esituse, jõudes pidevalt rünnakut toetama, aga paistes positiivsest küljest silma ka kaitses.