Luup peale | Needus on murtud: Saksamaa võitis Rahvuste liigas! (0)

Siiamaani oli Saksamaa üks ainsatest koondistest, kes polnud Rahvuste liigas veel kordagi võidurõõmu tunda saanud, kuid täna pandi sellele seeriale punkt. Matthias Ginteri ja Leon Goretzka tabamustest alistati napilt hästi esinenud Ukraina meeskond.

Kui umbes kümme aastat tagasi oli Saksamaa tänane vastane - Ukraina - suhteliselt keskpärane meeskond, siis viimaste aastatega on legendaarne Andri Ševtšenko vorminud kollasärkidest Euroopa ühe tugevaima meeskonna: viimases valiksarjas edestati teiste seas 2016. aasta EM-il võidutsenud Portugali. Kuigi ka Die Mannschaft'i valiksari oli edukas, siis üldises plaanis pole koondis just kõige kindlam olnud. Rahvuste liigas pidid nad algselt langema B-divisjoni ning ka see hooaeg oli neil enne tänast ette näidata vaid 1:1 viigid Hispaania ja Šveitsiga.

Tänases mängus oli aga suurte puudustega Ukraina siiski tagaajaja rollis. Sakslased hoidsid peaaegu kolm neljandikku mängust palli oma valduses ning tekitasid kümneid võimalusi. Kuigi ukrainlaste kaitseliin püsis kogu mängu väga kompaktselt värava ees, siis korra suutsid külalised siiski tänu keskkaitsjate (!) kombinatsioonile ühe ära lüüa ning korra kasutati ära kiiper Georgi Bushchani äpardus.

Kui 69. minutil sekkus aga mängu Brasiilia juurtega Marlos Romero Bonfim, siis muutus jõudude vahekord teistpidiseks. Ukrainlased hakkasid üha rohkem ohustama Saksamaa väravat ning peale Niklas Süle viga trahvikastis löödi penaltist üks ka tagasi. Lõpuminutitel oli viigivärav korduvalt õhus, kuid lõppkokkuvõttes pidi Ukraina siiski leppima kaotusega ning Saksamaa teenis oma esimese võidu Rahvuste liigas. Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

1. Saksamaa tegi needustega üks null

Nagu eelnevalt sai mainitud, siis kuulus enne tänast Saksamaa väga ootamatusse gruppi. Koos Islandi, Iirimaa, Põhja-Iirimaa, Läti, Malta, Andorra ja San Marinoga polnud nad mitte ühestki Rahvuste liiga matšist võiduga lahkunud. Punkte on kaotatud nii Prantsusmaale, Hollandile, Hispaaniale kui ka Šveitsile.

Täna aga leidis see seeria omale lõpu ning viiekordne maailmameister teenis oma esimesed kolm punkti UEFA kõige uuemas võistlussarjas. Sellega kerkiti oma alagruppis Luis Enrique hoolealuste selja taha ning pole üldsegi välistatud, et õnnestumise korral jõuab just Die Mannschaft finaalturniirile, kus madistatakse kolme teise grupivõitjaga.

Peale selle tehti veel ühes kategoorias ajalugu. Nimelt on Saksamaa varasemalt kolmel korral madistanud võõrsil Ukrainaga (1997., 2001. ja 2011. aastal), kuid iga kord on 90. minuti lõppedes jäänud mäng viiki. Täna peeti kohtumine Kiievi Olümpiastaadionil ehk Saksamaa suutis esmakordselt võõral väljakul Ukrainast parem olla.

2. Miks kaitsta, kui saab ka rünnata?

Saksamaa kaitseliini viimased aastad on teatavasti olnud suhteliselt erilised: peale kohutavat Venemaa MM turniiri otsustas koondise pikaaegne loots Joachim Löw teha verevahetuse ning saata kaks põhikaitsjat (Jerome Boateng ning Mats Hummels) "pensionile".  Otsusele järgnes suhteliselt edukas valiksari, kus ainult Holland oma kuue väravaga Die Mannschaft'i tagumist liini kollitas. Teisalt sel aastal pole Manuel Neueri seljatagune veel kordagi tühjana püsinud.

Täna paistsid kolmese kaitseliini lülid jällegi silma omapärase käitumisega. Esimese kahekümne minuti jooksul suutsid nii Süle kui ka Ginter korra lohaka tagasisöödu anda ning seega ukrainlastele võimaluse tekida. Nendest esimene oli ka põhjustas Ukrainale penalti. Samas väljaku teises otsas olid just Gladbachi mees Ginter ja Antonio Rüdiger need, kes esimese värava ehitasid.

Kusjuures viimasel ajal on just 31-kordne koondislane Matthias Ginter korduvalt vastaste trahvikasti jõudnud. Kui täna jõudis pall läbi tema jala väravasse, siis eelmises matšis Šveitsiga andis just keskkaitsja Ilkay Gündoganile resultatiivse söödu. Ka täna andis mees paar teravat söötu vastaste kaitseliini taha, kuid ühtegi väravat sel korral ei sündinud.

3. Üks eksimus ei võrdu halva mänguga

Viimase paariteistkümne aastaga on Ukraina koondise kõige kindlamaks lüliks tõusnud nende väravavaht. Kui 1990ndate lõpus ning 2000ndate keskel oli kindel esinumber Oleksandr Shovkovski, siis tema rolli võttis 2007. aastal üle praegune kapten Andri Pjatov. Lisaks sellele on riigis sirgumas juba järjekordne talent, kui alles 21-aastane Andri Lunin treenib igapäevaselt kuninglikus Real Madridis.

Enne praegust koondiseakent tekkis aga Ukraina peatreener Ševtšenkol ootamatu probleem: nii Pjatov kui ka Lunin olid koroonaviiruse tõttu audis ning ei saanud mitte kuidagi Saksamaa vastu platsile minna. Seetõttu kutsutigi koondisesse kolm meest, kellel polnud CV-s enne oktoobrit mitte ühtegi (!) koondisemängu kirjas.

Õnnelikuks "väljavalituks" osutus 26-aastane Bushchan, kes teenib igapäevaselt leiba Kiievi Dinamos. Kui palluri debüüt just kõige toredamaks ei osutunud (Prantsusmaa lõi kolm päeva tagasi seitse väravat), siis Saksamaa tähti hoidis kiiper üpriski hästi kuival:

34. minutil tegi Bushchan vägeva pantrihüppe, kui ta vaid näpuotstega Serge Gnabry pealelöögi minema lükkas; 57. minutil blokeeris mees Lukas Klostermanni kauni puusalöögi ning 81. minutil hüppas ta jällegi Gnabry tabamusele õigeaegselt ette. Vapustava esituse rikkus aga ära üks (väike) äpardus: 49. minutil pudistas kiiper Klostermanni tsenderduse maha ning võimaluse kasutas koheselt ära Goretzka.

4. Kas Ukraina näol on tegemist EM-i musta hobusega?

Vaatamata kaotusele oli Ukraina mäng siiski hea. Kusjuures tuleb võtta arvesse ka fakti, et Ševtšenko ei saanud tänases kohtumises kasutada lausa ühtteist mängijat, kes pidid vigastuse või koroonaviiruse pärast mängust eemale jääma. Nende seas on sellised mehed nagu Taras Stepanenko, Jevhen Konopjanka, Oleksandr Zinchenko, Pjatov ning Mikola Matvijenko, kellel on kamba peale kokku 300 (!) koondisemängu.

Tulevase aasta Euroopa meistrivõistlusteks on tõenäoliselt riigi koosseis laiem ning kuna Ukraina on ühes alagrupis Hollandi, Austria ja Põhja-Makedoonia/Georgiaga, siis peab edasipääs olema miinimumeesmärk. 1/16ndikfinaalis tuleb neil tõenäoliselt mängida, kas Itaalia või Šveitsiga ning sealt edasi võib potentsiaalselt kõik võimalik olla...