Luup peale | Õnnetu start – uljust ja sisu jagus, ründeteravust aga mitte (galerii!) (0)

Eesti rünnakud käisid tihti läbi vasaku ääre. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee

Eesti naiste koondis läks EM-valiksarja avamängule vastu ambitsioonikalt, kuid naaseb Albaaniast 0:2 kaotusega.

Eesti alustas tugevalt ning 6. minutil võinuks sündida ka iluvärav, kui Mari Liis Lillemäe otsis ülikauge löögiga tagumist ristnurka, aga Albaania väravavahi õnneks maandus pall värava katusel.

Ajapikku kandus initsiatiiv kodunaiskonna kätte ja otsustavad sündmused rullusid lahti pooltunni täitumise paiku. Esmalt jõudis pall eestlannade väravasse 28. minutil, kuid olukorda aktiivselt sekkunud Ezmiralda Franjale määrati õhkõrn suluseis. Järgmisel minutil avanes omakorda Eesti avapoolaja parim võimalus, kui Lillemäe tsenderduse järel lendas Emma Treibergi pealöök viielt meetrilt napilt üle värava.

31. minutil asus kodunaiskond siiski juhtima. Kelly Roseni klaarimisüritus langes Fortesa Berisha saagiks ning Albaania ründaja saatis trahvikasti kaare tagant terava löögi posti kõrvale, kuhu Karina Kork ei ulatunud - 1:0.

Seis võinuks olla hullemgi, aga 39. minutil tegi Rosen otsustava sekkumise, et tagaposti suunatud tsenderdus ründaja pea eest ära lükata. Samal minutil mängis Berisha end karistusalas hästi löögile, aga lõi väravast mööda.

Teises väljakuotsas tekitas poolaja lõpus elevust Vlada Kubassova. Tema 42. minuti kauglöök nõudis vastaste väravavahilt esimese tõrje ning 44. minutil tegi ta hea reidi keskväljalt üles, kuid Emma Treiberg ei lugenud seejärel tema söötu piisavalt kiiresti ja väravavaht jõudis pallini esimesena.

Teise poolaja käigus muutus Eesti initsiatiiv viigivärava otsinguil üha tuntavamaks, samas kui Albaania vasturünnakud olid samuti ohtlikud. 49. minutil sooritas Lisette Tammik kasti tagant korraliku löögi ja 55. minutil pääses omakorda Megi Doci karistusala vasakust nurgast löögile, kuid mõlemad väravavahid püüdsid pallid kindlalt.

Kõige lähemalt jõudsid eestlannad väravale 69. minutil pärast seda, kui Lillemäe teenis trahvikasti vasaku külje pealt karistuslöögi. Lahtimängust kohe teravust ei sündinud, aga seejärel andis Kirkeliis Lillemets suurepärase tsenderduse värava ette, kus Vlada Kubassova pealöök neljalt meetrilt põrkas napilt väravanurgast mööda.

Lõpu eel hakkas Eesti võtma suuremaid riske, kuid erilisi väravavõimalusi nendega ei kaasnenud, samas kui Albaania nõelas teravalt vastu. 77. minutil pääsesid albaanlannad mitmekesi läbijooksule, aga Rahel Repkin jõudis Berishale piisavalt kiiresti survet avaldama, et tolle löök ebaõnnestus.

Kolmandal lisaminutil jooksis Berisha aga kiirrünnakul Eesti kaitsjad üle ning saatis söödu värava ette, kus Kristina Maksuti edestas Repkinit ja kõksas palli tühja võrku - 2:0Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Pole vahet, kust me tuleme

Kui Eesti meeste koondisele on ette heidetud liigset aupaklikkust vastaste suhtes, mida jääb sümboliseerima Thomas Häberli sügisene fraas "Peame aru saama, kust tuleme", siis naiste koondisele seda etteheidet kindlasti teha ei saa. Meenutagem kasvõi detsembrikuist Rahvuste liiga mängu Iisraeliga, kus mindi paberil selgelt tugevama vastase vastu lennukalt ründama ja leiti end kiiresti suurest kaotusseisust.

Osad tagasilöögid ei ole Eesti naiste uljust ja eneseusku kustutanud, vaid ikka ja jälle alustatakse mänge ambitsioonikalt, hea energia ja emotsiooniga. Albaania on FIFA edetabelis Eestist 26 kohta kõrgemal ning neil on ette näidata koondislasi nimekatest klubidest ja liigadest, kuhu eestlannad hetkel ei küündi. Sellest hoolimata seadsid Eesti treenerid eesmärgiks valikgrupi võidu ning kinnitasid Albaanias julge mänguplaaniga, et seda ei öeldud vaid suusoojaks.

Kuigi kodune ettevalmistus ja liigahooaja algus on kulgenud kunstmurul, suruti Tirana pehmel muruväljakul gaasipedaal otsekohe kartmatult põhja. Albaanlannadele võis see üllatusena tulla, igatahes ei kavatsenudki nad initsiatiivi külalistele loovutada ja nii puhkes väljakul väga kõrgetempoline ja agressiivne võitlus mänguohjade nimel.

Kumbki naiskond ei jätnud vastasele hingamisruumi, tehes kõrget pressi ja püüdes mängu teise väljakupoolele suruda. Rahulikku pallikõigutamist peaaegu et ei näinudki. See kõik tingis vigaderohke kohtumise, kus esines palju füüsilisi kokkupõrkeid, aga ka sunnitud eksimusi pallivaldamisel.

Esimesel kümnekonnal minutil oli Eesti selles võitluses edukam, siis mäng tasakaalustus ja kaldus poolaja keskpaigaks albaanlannade kasuks. Vahepeal paistis juba, et Eesti koondisel läheb väga raskeks, kui võõrustajate rünnakud järjest teravamaks muutusid ja ka väravavõrk kahel korral sahises - neist esimest ei loetud õnneks piiripealse suluseisuotsuse tõttu.

Kaotusseisu jäädes eestlannad aga ei murdunud, haarates hoopis tasapisi mänguohjad uuesti enda kätte ning olles teisel poolajal selgelt üritavam pool. Mingil määral tingis selle muutuse ka skoor tablool, kuid teadlikult Albaania initsiatiivi ei loovutanud, vaid igal võimalusel harrastasid nad kohtumise lõpuni kõrget pressi. Muutus vaid see, kuidas naiskonnad palliga toimetades käitusid - kui Eesti naised otsisid võimalusi positsioonirünnakuil, siis albaanlannad valdavalt kiirrünnakutega.

2. Katki pole veel midagi

Kogu selle uljuse, töökuse ja sisu juures tuleb nentida, et eesmärk jäi ikkagi saavutamata ning kuiv kaotus on tõsiasi. Mängupildi poolest pole aga midagi häbeneda ning valdavalt oli tegu võrdsete heitlusega, olgugi et albaanlannade ründeteravus oli parem. Kohtumise lõpuks olid pealelöögid Albaania kasuks 9:7, neist raamide vahele 5:2.

Kuigi pettumus on hetkel suur, ei ole valiksarja eel seatud eesmärgi täitmine sugugi võimatu, sest kodumäng Albaaniaga seisab ju veel ees, samuti mõlemad kohtumised Luksemburgiga. FIFA tabeli järgi peaks Luksemburg olema nõrgim võistkond selles grupis, kuid avamängus said nad kodus Albaaniast 2:1 jagu.

EM-valiksarja grupid on moodustatud Rahvuste liiga põhjal, nii et kokku on saanud suures plaanis võrdsed naiskonnad. Kui kõik võivad kõiki võita, siis ei ole kaheväravaline kaotus võõral väljakul veel midagi hullu. 31. mail saavad eestlannad A. Le Coq Arenal võimaluse revanšiks, enne kui valikmängud lõpetatakse juulikuus järjestikuste kohtumistega Luksemburgi vastu.

Eesti osalusega C-liiga alagruppidest pääsevad edasi sõelmängudele võitja ning viie alagrupi peale kolm paremat teise koha saavutanud koondist.

3.  Eesti parim - Vlada Kubassova

Ungaris mängides kõvasti väravaid löönud Kubassova tegutses Jaanika Volkovi seisukorra tõttu koondises hoopis keskväljal, kus ta sai ristsed alles üheksa kuud tagasi. Ei paistnud sugugi välja, et tegu oli harjumatu positsiooniga - ta tundis end kaitseduellides ja pressingus hästi, lisas keskväljale füüsilisust ja jaksas suure raadiusega tööd teha. Samuti õnnestus tal ka keskväljalt palliga teravusi luua. Ehk kulunuks aga üks Kubassova siiski ka ründesse ära?