Luup peale | Paide ohustas ja võitles, aga Flora otsustas ja võitis (galerii!) (4)

Premium liiga 2. vooru oodatuimas kohtumises sai FC Flora Paide kunstmurustaadionile kogunenud 387 pealtvaataja ees 1:0 jagu kohalikust Linnameeskonnast. Flora on kahe vooru järel FCI Levadia kõrval ainuke täisedu omav meeskond.

Esimesel poolajal kummalgi meeskonnal ainsatki selget väravavõimalust ei tekkinud. Paide poolt pääses 9. minutil löögile Kevin Kauber, aga rohkem Flora väravavaht Richard Aland tõrjetööd tegema ei pidanud.

Flora teenis neli nurgalööki ning 28. minutil suutis Markkus Seppik vabaneda Mikel Gurrutxaga tähelepanust, aga pealöök läks väravast mööda. Veidi enne seda oli Konstantin Vassiljevi elegantne välisküljesööt leidnud Paide kaitseliini taha spurtinud Frank Liivaku, aga kodumeeskonna päästis väravavaht Mait Toomi õigeaegne väljatulek.

Võimalustega koonerdasid meeskonnad ka pärast vaheaega, kusjuures neid ei hakanud oluliselt rohkem tekkima ka pärast 52. minutit, kui Flora Martin Milleri väravast mängu juhtima asus. 89. minutil tabas Kauberi kauglöök latti, aga Flora sai siiski Paidest võiduga tulema. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Paidele löödi jälle standardolukorrast.

Kui oli üks element, mis Paidel 2018. aasta hooajal lootusetult aia taha läks, siis oli see standardolukordade kaitsmine, sest neist lubati endale lüüa koguni 26 väravat ehk 0,72 mängu kohta. Peatreener Vjatšeslav Zahovaiko märkis enne hooaega, et sellele on treeningutel eraldi tähelepanu pööratud, aga 52. minutil ilmnes, et mitte piisavalt.

Sander Sinilaiu tehtud vea järel teenis Flora karistuslöögi keskringist mõne meetri kauguselt. Vassiljev riputas hea trajektooriga tsenderduse tagumisse posti, kus vasakkaitsja Muhammed Sannah oli jäänud üksi Seppiku ja Martin Milleri vastu. Neist viimane pääses täiesti vabalt löögile ja suunas palli jalaga mõnelt meetrilt võrku.

2. Paide vastakad tunded.

Paidel ei jäänud viigist palju puudu. Viimasel viiel minutil pandi Flora mitmel puhul muretsema. Esmalt andis 86. minutil kaugelt tuld Kevin Kauber, aga Richard Aland tõrjus rusikatega. 89. minutil pääses esmalt paugutama Alassana Jatta, aga keskkaitsja Märten Kuusk tegi vapra bloki.

Tagasipõrkunud pall sattus Kauberile, kes tulistas taas ja tabas latti, kust pall väravast eemale põrkas. 90+3. minutil sai umbes 20-lt meetrilt äsama Mikel Gurrutxaga, aga Aland püüdis madala löögi.

Kindlasti on Paidel hetkel hinges nukrus, sest Flora värav oli välditav ja viik mõnekümne sentimeetri kaugusel. Aga suures plaanis on Zahovaikol põhjust hooaja stardiga rahul olla, sest kui Paidele pakutuks 6. märtsil varianti, et neil on kahe mänguga tabelis kolm punkti, võtnuks tark panustaja selle pakkumise vastu.

3. Frank Liivak ja võimalused.

74. minutil eksis Vassiljevi surve alla jäänud Paide väravavaht Mait Toom ja söötis palli täpselt Liivaku jalale, kes sai seeläbi 30-lt meetrilt üks-üks olukorra. Liivaku õnnetuseks eksis ta palli töötlemisel, kaotas tasakaalu ja kahe puute järel veeres pall Toomi tänulike käte vahele. Liivak tagus nördimusest rusikaid vastu kunstmuru.

Sääraste võimaluste realiseerimine määrab ründaja kvaliteedi ning Liivak peab hakkama neid Flora ja enda huvisid silmas pidades väravateks lööma. Tema õnneks ei juhtunud see kõik olukorras, kus tablool viik või kaotusseis, ent kindlasti jääb olukord Liivakut närima. Selle, kas Liivak suudab ent 2019. aastal tipuründajana tõestada, määrab see, kuidas ta neist närimistest võitu saab.

4. Mängu parim – Flora keskkaitsja Märten Kuusk.

Eile sai ametliku kinnituse Madis Vihmanni siirdumine Norra kõrgliigaklubisse Stabaek. Flora teatel treeningud kaasa teinud Henrik Pürg ei kuulunud jätkuvalt koosseisu. Just nemad kaks moodustasid eelmise hooaja teises pooles Flora keskkaitsepaari. See tähendab, et rohevalgete kaitseliini vedamise kohustus langeb Märten Kuusele. Kui hooaja avamängus Viljandi Tuleviku vastu oli Kuuse tööpäevale keeruline hinnangut anda, sest vastase ründetegevus oli pea olematu, siis Paide edurivi Alassana Jatta – Kevin Kauber pakutud väljakutse oli hoopis teine tera. Eriti arvestades, et selgelt rohkem palli vallanud Flora äärekaitsjad Gert Kams ja Henri Järvelaid paiknesid üpris kõrgel.

Kuusk tegi hea partii. Duellides oli ta samaaegselt nii täpne, konkreetne kui ka tark. Kui oli vaja vastast füüsiliselt mõjutada, tegi seda, aga keskendus oma trumpide, eelkõige täpsuse rakendamisele. Avavoorus Nõmme Kalju keskkaitsjatele rohkelt peavalu valmistanud ja Mikk Reintami saatuslikult eksima sundinud Alassana Jatta jäi pea nähtamatuks. Ei suutnud ta kordagi ohtlikult löögile pääseda ega pääsenud kaitsjate eest plehku. Suurimad teened Jatta vaigistamises lasuvad Kuusel.

Viimaseks kümneks minutiks saatis Paide väljakule võimsa ja kogenud Tarmo Neemelo, aga temagi ei suutnud Kuuse head partiid väärata.

Märten Kuusk hoidis avavooru komeeti Alassana Jattat kenasti kontrolli all. Foto: Liisi Troska