Luup peale | Paide roteeris julgelt, aga võitis jälle (galerii!) (2)

Värske Evald Tipneri karikavõitja Paide Linnameeskond noppis Premium liigas teise järjestikuse võidu, kui oli 222 pealtvaataja silme ees 3:0 parem Tartu Tammekast, kelle mõõn kipub tasahilju kriisiks muutuma.

Aplaus vallandus Paide linnastaadionil esimest korda 4. minutil, kui valjuhääldist anti teada, et liigatabelis kodumeeskonda ühe pügala võrra edestav Nõmme Kalju kaotas võõrsil FC Kuressaarele 1:1 viigiga punkte.

Eks Paide publik tegi peas kiire arvutuse, et niimoodi on õhtu lõpuks võimalik ju laupäeval karikafinaalis üle mängitud Kaljust kõigest kahe punkti kaugusele nihkuda. Ning kuna pühapäeval ootab ees omavaheline Premium liiga kohtumine, võib Paide koondisepausile suisa kolmanda koha hoidjana siirduda.

Lennukas stsenaarium nõudis Paidelt esmalt võitu Tammeka üle. Tartlaste vorm on küll kehv (kuuest eelmisest matšist viis kaotust), aga Paide peatreener Karel Voolaid oli laupäevase 120-minutilise kurnava karikafinaali tõttu teinud koosseisus rohkesti muudatusi, mis andsid kohtumise eel staadionil kodumeeskonna toetajate seas ringelnud jutud ja mõtted veidi ettevaatlikuks.

Nädala eest Narva Transi vastu oli Paide koosseisumuudatustele vaatamata võidupunktid kätte saanud, aga see oli siis ja täna on täna. Kui välja jätta Tammeka 2. minuti penalti-apellatsioon, kui Sander Puri trahvikasis kukkus/kukutati, sai Paide mängu üpris kiiresti enda kontrolli alla. Kaks korda lõi päris ohtlikult peale Deabeas ning teeniti ka nurgalööke.

Läbimurre saavutati 16. minutil, kui Robi Saarma konksutas paremal äärel ära Ats Toomsalu, murdis otsajoone poolt karistusalasse ja mängis söödu allapoole Ebrima Singhatehile, kes lõi madalalt, täpselt ja tugevalt esimese posti kõrvale. Carl Kaiser Kiidjärv reageerida ei jõudnud ning Paidel oli eduseis käes, mida tähistati, nagu Järvamaa jalgpallitava ette näeb, Kuulsa Väravalainega.

Tammeka esimene hea võimalus tekkis 20. minutil, kui löögile pääses Dominic Laaneots, aga Ebrima Jarju tegi hea tõrje. Paide väravasuul Mihkel Aksalut asendanud 24-aastane gambialane pidi järgmise tõrje tegema 42. minutil, kui Laaneots proovis kaugemalt. Jarju püüdis. Vahepeal oli Paide väravavaht paistnud silma kindla tegutsemisega Tammeka tsenderduste ja Taijo Teniste pikkade audivisete puhul.

Mõlemad peatreenerid tegid vaheajal kaks vahetust, suurema mõju suutis neist välja võjuda Tammeka, kel tekkisid teise poolaja alguses head võimalused. 54. minutil murdis paremalt läbi Sander Kapper, kelle terav sööt värava ees adressaate siiski ei leidnud. Minut hiljem sai teises väljaku otsas löögile Singhateh, aga saatis palli napilt väravast mööda.

57. minutil oli aga Tammeka väravale väga lähedal, kui Paide ei saanud karistuslööki klaaritud ning pall sattus ette Sander Purile, kelle löök tabas posti. Paide oli küll eduseisus, aga erinevalt esimesest poolajast ei olnud kohtumine enam nende kontrolli all. Voolaid reageeris kahe edasise vahetusega, tuues platsile Andre Frolovi ja Kaimar Saagi, kelle värskus ja kogemused täitsid eesmärgi – Paide esitus muutus võistkondlikumaks.

61. minutil sai peaga löögile Karl Mööl ja 10 minutit hiljem Dominique Simon, aga mõlemad udjasid veidi üle. Kohe seejärel, 72. minutil, avanes Tammekal väga hea šanss viigistada, kui Laaneotsa hea sööt vabastas kaitseliini taha Kapperi. Üks-üks olukorras jäi aga peale Jarju, kes õigeaegse ja julge väljatulekuga Kapperi löögi blokeeris. Kaks minutit hiljem tõrjus Paide puurivaht kindlalt Henri Välja jõulise karistuslöögi.

81. minutil vabanes Paide kartusest, et võit võib käest libiseda, kui Saag lõpetas täpse löögiga alumisse nurka kauni kombinatsiooni, mille ehitasid üles Deabeas, Simon ja Frolov. Paide teise värava järel Tammeka lagunes. Kui Deabease 85. minuti pealelöögi suutis Kiidjärv tõrjuda, siis järgnenud nurgalöögi puhul leidis Frolov üles valveta Kevor Palumetsa, kes lõi peaga 3:0.

89. minutil oli Möölil väga hea võimalus lüüa Paide neljas värav, aga pealöök läks veidi mööda. Aus on märkida, et vahetult enne 3:0 väravat jäi Tammeka arvulisse vähemusse, kui Gerdo Juhkam sai vigastada, aga kõik vahetused olid juba kasutatud. Paide 3:0 ülekaal oli suurem kui esitus väärinuks, aga võit oli igati teenitud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kevor Palumetsa preemia

Laupäevases karikafinaalis tõusis Paide sangariks ja tähelepanu keskmesse võiduvärava löönud Siim Luts. Suure luubi all oli ka endise Eesti koondise kapteni Ragnar Klavani karikavõitjaks tulemine ning peatreeneri Karel Voolaidi läbimurre, kui hooaja alguses järjest mitu kibedat kaotust vastu võtnud juhendaja klubi tema ajaloo esimese triumfini juhtis.

Muidugi oli Paide võit vägagi võistkondliku pingutuse tulemus, aga jalgpallis on paratamatult nii, et ühed tõusevad rohkem esile kui teised. Üks mees, kelle väga hea esitus laupäevase karikafinaali järel üpriski radari alt läbi libises, oli põhikoosseisu kuulunud ja keskvälja valitsenud 19-aastane poolkaitsja Kevor Palumets.

Kalju initsiatiivist ilmajätmisel oli enesekindlate, täpsete ja efektiivsete esimeste puudetega silma paistnud keskväljamehe roll väga oluline. Kuna mitmed Paide kogenumad mehed said (osad olude sunnil) täna kas osalise või täieliku puhkepäeva, tõusis Palumets täna veelgi tähtsamasse rolli, sest oli üks mängu alustanud tavapärastest põhimeestest.

Palumets nautis vastutust ja tegutses taas kindlalt ja tõhusalt. Ning sai kirja ka värava, mida saab ja on asjakohane nimetada tinglikuks preemiaks tähtsa panuse eest karikafinaalis.

2. Graafik Tammekale ei halasta, aga ikkagi...

Tartu Tammeka alustas hooaega kenasti, isegi üle ootuste hästi, sest kaheksa esimese mänguga teeniti tabelisse 11 punkti (kolm võitu, kaks viiki ja kolm kaotust). Eesti koondise peatreener Thomas Häberli märkis, et hindab portugallastest peatreenerite Eddie Cardoso (Kalju) ja Miguel Santose (Tammeka) tööd, sest kõrgliigas nähtava kaitsemängu tase on paranenud.

Just kaitsemängu ebapiisav kvaliteet oli asjaolu, millele Häberli oma 2021. aasta alguses alanud ametiaja esimestel kuudel tähelepanu pööras. Koondise peatreeneri mure põhjuseks oli igati loogiline seos, et mida paremini Premium liigas kaitstakse, seda paremini valmistab see koondislasi ette rahvusvahelisteks matšideks.

Seega Santose algus Tammekas oli julgustav. Aga nüüd on viimasest seitsmest mängust kirjas kuus kaotust ja 3:1 võit Pärnu Vapruse üle, mis ei liigitu saavutuseks, vaid kohustuslikuks. Kaotuste sekka mahuvad aga kaks allajäämist Tallinna Kalevile, kelle jaoks need on hooaja ainsad võidud. Ülejäänud allajäämised on tulnud mängudes esineliku tiimidega ehk graafik pole halastanud. Aga ikkagi.

Santos ise võttis tänast allajäämist suurema draamata ning kinnitas, et ka võistkonna moraali ja emotsionaalse nivooga pole midagi lahti, kuigi kaotused muidugi pettumust tekitavad. Tammeka neli järgmist vastast on FC Kuressaare, Tallinna Legion, Narva Trans ja Pärnu Vaprus. Selle seeria käigus on vaja hakata võitma ja lõpetada kaotamine. Muidu võivad lootused viiendast kohast asenduda hoopis nukramate toonidega.

3. Mängu parim – Ebrima Jarju

Paide varuväravavahi jaoks oli tegu hooaja kolmanda Premium liiga mänguga. Ta seisis väravas ka kohtumistes Tallinna Kalevi (7:0) ja Narva Transiga (4:2). Tänane matš oli kahe eelmisega võrreldes selgelt pingelisem, sest saatus püsis lahtine kuni 81. minuti Kaimar Saagi 2:0 väravani. Selle pingelisusega sai Jarju igati hästi hakkama.

Ta tegi avapoolajal Dominic Laaneotsa vastu väga hea reaktsioonitõrje ning peatas 74. minutil Sander Kapperi läbimurde. Tammeka kauglöögid ta kas tõrjus või püüdis kindlalt. Eriti muljetavaldav oli Jarju kõrgete pallidega tegelemisel. Taijo Teniste pikad audivisked on Tammeka mänguplaanis oluline relv.

Aga Jarju usaldas enda võimeid, leidis kitsastes oludes vajalikud liikumiskoridorid ning noppis need audivisked kindlalt enda käte vahele. Meisterlikul tegeles ta ka Tammeka tsenderdustega. Oli näha ja tunda, kuidas Jarju kontroll õhuruumi üle Paide mängijaid julgustas ja Tammeka mehi morjendas.

Samuti oli muljetavaldav vaadata, kuidas Paide mängijad Jarjut igasuguse krambita usaldasid. Päris sageli näeb, kuidas varuväravavahtidel ei ole väljakumängijatega vajalikku klappi. Jarjul oli see olemas, mis on väga hea märk. Ning head väravavahti iseloomustab ka see, et õnne peab ka olema. Sander Puri 57. minuti posti läinud löögi puhul Jarjul seda oli, et pall temast väravasse ei põrganud.