Luup peale | Pole Robertit, pole probleemi – Bayern broneeris 9. järjestikuse meistritiitli (0)

Müncheni Bayerni jalgpalluri Thomas Mülleri võidumöire. Foto: Scanpix / AFP / Alexander Hassenstein

Bundesliga 27. voorus alistas Müncheni Bayern võõrsil 1:0 oma lähima jälitaja RB Leipzigi ning edestab neid nüüd seitse vooru enne meistrivõistluste lõppu seitsme punktiga. Bayerni üheksas järjestikune meistritiitel peaks nüüd olema kõigest vormistamise küsimus.

Meeskondade selle hooaja esimene duell detsembris oli võimas väravatrall, kus esmalt juhtis Leipzig, siis Bayern, siis uuesti Leipzig ja lõpuks lepiti 3:3 viiki. Tolle kohtumisega võrreldes oli tänane matš selgelt kontrollitum. Kui detsembris oli 38. minutiks seis 2:2, siis täna tuli sama kaua oodata, et näha esimest raamide vahele suundunud pealelööki.

Tõsi, see oli kohe ka resultatiivne. Kogenud Thomas Müller võttis karistusalas kahe kauni puutega omaks pika söödu, mängis kolmandaga otsajoone juurest ideaalse passi trahvikasti keskele tühimikku sööstnud Leon Goretzkale, kes tulistas esimesse ristnurka ja Bayern juhtis.

43. minutil lõi kaugelt ohtlikult peale Leroy Sane ja järgnenud kornerit pääses puskima vigastatud Robert Lewandowski asemel ründaja positsioonil mänginud Eric Maxim Choupo-Moting, aga mõlemal puhul oli Leipzigi väravavaht Peter Gulasci ülesannete kõrgusel.

Vaheajal tegi Leipzigi peatreener Julian Nagelsmann vahetuse edurivis, kui asendas tuimaks jäänud Emil Forsbergi Justin Kluivertiga. See elavdas Leipzigit ja püsti pandi tulevärk – 48. minutil lõi napilt mööda Christopher Nkunku ja minut hiljem Marcel Sabitzer. 52. minutil kombineeriti hiilgavalt, aga Daniel Olmo ei saanud raamidele pihta. Aga ei antud alla.

56. minutil lõi Sabitzer kaugelt ja Manuel Neuer püüdis. Kolm minutit hiljem tulistas sama mees uuesti ja niivõrd ohtlikult, et Neuer tõrjus lati alt raskustega. Bayern oli raskustes, aga lisakäiku Leipzig enam ei leidnud. Platsile toodi kogenud ründaja Yussuf Poulsen, aga abi polnud sellestki. Bayern kaitses eduseisu lõpuni välja ja nende sõõrmeid paitab nüüd meistritiitli magus hõng! Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Bayerni kirg põleb endiselt eredalt

Thomas Müller on maailmameister. Ta on Bayerni ridades üheksa korda ja kaheksa aastat järjest Saksamaa meistriks tulnud, võitnud juurde paar peotäit Saksamaa karikaid ja superkarikaid. Lisaks kaks Meistrite liiga võitu, Euroopa superkarikat ja klubide MM-tiitlit. Pangaarve ajab ilmselt üle. See mees on võitnud kõik, mis võimalik ja teeninud mitu korda nii palju kui vaja.

Saksamaa meistriks tulek on tema jaoks rutiin. Aga ei ole. Kui kõlas lõpuvile, mis sisuliselt kustutas Leipzigi lootused Bayern tänavu kinni püüda ja Baierimaa esiklubi ülemvõim lõpetada, siis vallandus suurde plaani võetud Müllerist võimas, siiras ja kirest pakatav võidumöire, millega ühinesid kohe ka teised võistkonnakaaslased.

Jah, Bayerni relvad on konkurentidega võrreldes oluliselt võimsamad. Aga see, et nad suudavad ikka ja jälle, absoluutse lakkamatusega need ka maksma panna, näitab taset ja seda, et kirg põleb ega ole kuhugi kadunud. Säärane järjekindlus – nii Mülleri kui ka Bayerni, aga Müller on neist kahest igasuguse kahtluseta väga palju armastusväärsem üksus! – väärib siirast imetlust ja tunnustust!

2. Fenomen nimega Eric Maxim Choupo-Moting

Eric Maxim Choupo-Moting mängib kolmandat aastat järjest Euroopa absoluutses tippklubis. Nende kolme hooaja jooksul on ta meistrivõistlustel kuulunud algkoosseisu vähem kui 20 mängus, aga ometi on ta tõusnud oma nišis väga hinnatud ja väärtuslikuks tegijaks. Nišiks on superstaari pretensioonitu vahetusmees, kes ei halise ega kobise, vaid teeb töö ära.

Eric Maxim Choupo-Moting (eesplaanil) tegutsemas. Foto: Scanpix / Reuters / Alexander HassensteinKaks hooaega Pariis Saint-Germainis mänginud Kameruni koondislasele pakuti seal mullu suvel uut ja tulusat lepingut vaatamata asjaolule, et hooajal 2019-20 lõi ta Ligue 1-s 9 mänguga 3 väravat. Choupo-Moting lükkas selle tagasi, sest laual oli veel parem pakkumine – liituda Müncheni Bayerniga ehk naasta sünnimaale, sest kuigi Kameruni koondislane, on ründaja sünnilinn Hamburg.

Choupo-Moting teadis väga hästi ja täpselt, mis teda Bayernis ees ootab – väga palju pingil istumist. Bayern mängib ühe puhta ründajaga ja alati kui vähegi võimalik, on selleks maailma parim jalgpallur Robert Lewandowski. Choupo-Moting teab, et isegi kui ta tuleb palle taevasse peksva Lewandowski asemel vahetusest sisse ja lööb kaabutriki, siis järgmist mängu alustab ikkagi poolakas.

Hierarhia on paigas ja ei kuulu muutmisele. Aga samas peab Bayern end kindlustama olukorraks, kus nad leiavad end praegu – Lewandowski on vigastatud. Siis on vaja, et pingilt oleks võtta tasemel vahetusmees, kes peab aga olema muul ajal rahul statisti saatusega.

Selle tasakaalu leidmine on peenmehhaanika, mida pole võimalik lahendada ainult paksu rahakotiga, sest muidu jäävad kuskile pinna alla peitu potentsiaalsed lahvandused. Too vahetusmees peab siiralt uskuma, et ta tahab selles rollis olla. Muidu tuleb lõiv maksta võistkondliku harmooniaga, millega aga ükski tark treener riskida ei taha. Choupo-Moting sobitub sinna võrrandisse ja seepärast kolm hooaega tagasi Stoke City'ga Inglismaa kõrgliigast välja kukkunud mees Bayernis mängibki.

Järgmisel kahel nädalal ootavad Bayernit ees Meistrite liiga veerandfinaalmängud PSG-ga. Kas Choupo-Moting kuulub neis põhikoosseisu, on veel vara öelda. Hansi Flickil on olemas lahendused, kus tal nii puhast ründajat vaja ei olegi.

Aga Choupo-Motingist võib olla kasu ka ilma väravateta. Kui ta mängib piisavalt hästi, et seob endaga ära vastaste keskkaitsjad ja tekitab seeläbi mujale ruumi, on Bayerni ridades ju hulganisti mängijaid, kes suudavad selle ruumi väga edukalt ära kasutada. Igatahes oli Choupo-Motingi tänane esitus soliidne. Kui 83. minutil ekraanil tema statistikat kuvati, oli seal kirjas: 2 pealelööki, 54% edukus duellides, 94% söödutäpsus. Pole paha.

3. Mida peaks Leipzig paremini tegema?

Kaks aastat järjest Bundesliga kolmandana lõpetanud Leipzig lootis tänavu Bayernile paremini vastu saada ja ongi saanud, aga peab tõdema, et sellest ei piisa. Mida peavad nad edaspidi paremini tegema, et eelpool kiidetud Bayerni võimas masin maha murda?

Anname siinkohal sõna maailmameistrile Bastian Schweinsteigerile. Kuaaegne Bayerni poolkaitsja säutsus lõpuvile järel: "Palju õnne, Müncheni Bayern! Tähtsas võõral väljakul peetud kohtumises puhtana hoitud enda värav on tõelise meistri tunnusmärk. Leipzig esines samuti hästi ja on suuteline tõusma samale tasemele, kui nad parandavad oma esikust väljaku viimasel veerandil."

4. Mängu parim – Thomas Müller

Statistikaagentuuride teatel oli tänane resultatiivne sööt Thomas Mülleri jaoks eelmise ja praeguse Bundesliga hooaja kokkuvõttes juba 36., millele lisandub veel 18 väravat. Ründava poolkaitsja kohta, kes pole ju tegelikult ründav poolkaitsja, vaid jalgpallur, kellele ei sarnane ükski teine, on see hiilgav näitaja. Ning mänge, mida Müller oma oskusega otsustab, on väga palju. Tänane oli üks neist.

RB Leipzig - Müncheni Bayern 0:1 (0:1)