Luup peale | Puudujad - sõna, mida FCI Levadia ei tunne (1)

Tallinna FCI Levadia võttis Paide Linnameeskonna üle 1:0 võidu. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tallinna FCI Levadia näitas alles mehimurdva ning äärmiselt meelelahutusliku matši lõpusirgel, et on Paide Linnameeskonnast parem. Seda tänu keskkaitsja Bourama Fomba lõikavale pommlöögile, mis ei jätnud vastase võimsast seeriast kildugi alles.

Levadia ja Paide mäng oli gigantide heitlus, mis oli oma nime vääriline. Parimas võimalikus mõttes, sest kuigi võiks arvata, et hirm endale lasta muudab mängu kinniseks, siis seda ei olnud. Kohe üldse mitte.

Viiendal minutil sündis esimene julge pealelöök, kui Thomas Agyepong end paremalt äärelt keskele mängis ning õnne proovis. Seda üsna õnnetult, sest mänguvahend vihises meetrite-meetrite jagu üle värava. Neli minutit hiljem oli esimest korda ärevam ka teise värava all, kuid sööduga viivitanud Mollo Bessala nurjas päris lubava väravavõimaluse.

11. minutil hakkas veel palavam, kui Michael Schjönning-Larsen mööda vasakut äärt mängleva kergusega rünnakule tõusis ja Felipe Felicioga seina kõksutas. Pall jõudis vasakkaitsjale põrkavalt ette, kuid see 22-aastast mängumeest ei heidutanud – ta virutas viiekasti nurgast üle puusa, kuid tabas vaid küljevõrku.

Neli minutikest hiljem pusis taas Mollo, kuid ei jõudnud õigel ajal löögile ning koperdas Abdul Razak Yusifile sisse. Pall jäi see-eest lahtiseks ning veeres õnnelikult Felicio teele. Brasiilia ründaja proovis ühega, ent tagumine post jäi napilt leidmata.

21. minutil sähvatas taas Paide. Paremkaitses alustanud Karl Mööl lasi hilissuvise maasikdiagonaali Levadia karistusala nurka. Ründesse jäänud Yusif võttis palli rinnaga maha, ent sääraselt, et see veeres Siim Lutsule löögiulatusse. Vanameister lõi kiirelt vasaku jalaga, aga kokkuvõttes päris mööda.

Loetud minutid hiljem pidi esimese tõsise tõrjetööga maha saama Levadia kindamees Karl Andre Vallner. Olukorra algatas Sergei Mošnikovi pehme tõste parema posti kõrvale, mis leidis jooksu õigesti ajastanud Andre Frolovi. Paide kapten mõõtis lööki nõnda "täpselt", et lubas Vallneril üsna keskele vihisenud pealöögi tõrjuda.

Andre Frolovi katse oli terav, küll aga mitte piisavalt. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Pooltunni täitumise eel hirmutas Levadia taas, kui Felicio tabas Yusifi abiga posti. Järgnesid Yakovlevi särtsakad episoodid, mis tõid elevust, kuid mitte tabamust. Ja nõnda tuli ka vaheaeg peale.

Teine kolmveerandtund jätkus sarnased rütmis. Juba 47. minutil sai Mollo taas oma teravust näidata, kui pääses Gerdo Juhkami käest putku, kuid lubas seejärel lööginurga liiga teravaks ja esimese posti kinni pannud Jarju jäi olukorra peremeheks.

Mida aeg edasi, seda rohkem surus Levadia ikka enda mängu peale. Tõsi, Paide valdas faasiti väga korralikult palli ja pääses mõnel korral ka löögini, aga Vallneri teeneid vajati pigem vähe.

Edgar Tur ajamas taga Siim Lutsu, kokkuvõttes tegi ta seda õnnestunult. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

63. minutil rõkkas taas kogu staadion, kui Schjönning-Larsen Mihkel Ainsalu superpalli järel Siim Lutsu eest minema pääses nii, et paidekas pidi äärekaitsja peatamiseks kerget vikatit laskma. Kuigi Levadia leer koos VIP-sektoris istunud mängukeelu all viibinud peatreener Curro Torresega oli enam kui kindel, et järgnema oleks pidanud penalti, vile vaikis ning ka VAR ei pidanud oluliseks sekkuda. Nii jäi kodumeeskonnale sellest episoodist näppude vahele vaid vikati järel vaevu püsti jäänud Schjönning-Larseni tsenderdus, mille Joseph Saliste julgelt üle värava klaaris.

Järgnenud 15 minutit jäävad ilmestama Felicio optimistlik kannalöök, turmtule all olnud Paide entusiastlik kontrarünnak, mis nurjus kodumeeskonna kiire tagasitööga ning Nikita Vassiljevi ootamatult hea ristnurga otsing.

81. minutil pandi matšile, aga oodatud pitser. Joao Pedro lasi nurgalöögist palli kasti ning poste valvanud Yusif ja Ojamaa lisasid selle oma kõksu, mis polnud kaitsva meeskonna jaoks piisavad. Nii kukkus mänguvahend väravast kümnekonna meetri kaugusele, mida valvas Fomba – keskkaitsja virutas täiest südamest hooaja 7. väravaga 1:0!

Nii Levadia kui Paide proovisid järelejäänud kümne minutiga võtta matšist maksimumi – kes kuidas. Pealinlased jahtisid kangesti võitu kindlustavat väravat, oma eeskujuliku katse tegi ka vahetusest tulnud Robert Kirss. Paide seevastu proovis igast viimsest olukorrast maksimumi välja pigistada, Levadia püsis aga kindlalt vastas ja võttis minimaalse võidu. Soccernet.ee tähelepanekud:

Karl Andre Vallner hoidis oma värava puhtana. Foto: Katariina Peetson / jalgpall

1. Kramplik kohtumise algus asendus voolava ründemänguga

Kuigi esialgu näis, nagu Levadia igatseb kangesti seljamurega võitlevat Rasmus Peetsonit ja keskväljatank Til Mavreticit, siis mida aeg edasi, seda paremini kohaneti hetkeolukorraga. Tagaliini südamikus toimetasid Bourama Fomba ja Brent Lepistu, nende ees Mihkel Ainsalu, Nikita Vassiljev ja Mollo Bessala.

Tegemist on kooslusega, mis pole kindlasti Levadia esimene valik, ent toimis lõpuks päris õlitatult. Ainsalu liikus hästi keskkaitsjate vahele, pakkudes nii sööduliine ja juhtides enesekindlalt mängu. Ka Felicio kukkus aeg-ajalt madalamale söötu küsima, tekitades sellega uusi taskuid ja valikuid. Levadia tõestas taas, et valik on lai ja puudujate asendamine olulist peavalu ei tekita. Ka siis, kui üheks puudujaks mängukeeldu kandev peatreener.

2. Brent Lepistu tagasi algkoosseisus, tagasi keskkaitses

Kuigi Lepistu on poolkaitsja, kellele kangesti meeldib vastase mängu lõhkuda, siis Paide vastu pidi ta olude sunnil keskkaitses mängima. Nagu eelmises punktis mainitud, siis sai kogenud mees selle rolliga hakkama. Polnud see ju ka esimene kord, kui tuleb kaitses rassida – meenuvad episoodid ka eelmisest hooajast.

Sealjuures oli tegemist tänavu alles teise korraga, mil välismaise tolmu jalgeilt pühkinud Lepistu Levadia põhikoosseisu kuulus. Esimene kord? 23. juunil Tartu JK Tammeka vastu. Üldse on ta juulist alates teinud kaasa viies matšis (kokku 247 minutit) ehk mõneti võis mehe kasutamine ühel tähtsaimal positsioonil olla risk. Paide ei suutnud seda siiski enda kasuks pöörata.

3. Karl Mööl ja Andre Frolovi rollid muutusid mänguga

Kuigi Mööl oli taas paremkaitses, mida on temalt Hindrek Ojamaa puudumisel nõutud, liikus ta teisel poolajal rohkem keskele. Seal toimetas agaralt ka Frolov, kes üsna tihedalt siiski paremkaitse kohale teatud olukordi lappima vajus. Teisalt polnud kumbki meestest sinna oluliselt naelutatud – Paide proovis rohkem toimetada kolmese tagaliiniga, hoides nii rohkem jõude ründes.

Kuna mängu ainus värav sündis standardolukorrast, siis oli peatreener Ivan Stojkovici taktika justkui põhjendatud. Samas, eespool jäi ikka millestki puudu. Suurte murdmiseks on vaja veel täpsemaid palle, kavalamaid otsuseid ning vastutusehärjal sarvist haaramist.

Ivan Stojkovic sai Paidega Premium liigas esimest korda lüüa. Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

4. Külm murrab mehi?

Juba mängu eel oli teada, et Levadiat ei saa aidata põhikeskkaitsja Heitor, kes oli liiga teinud reielihasele. Mingisugune sarnane mure tabas enne tunni täitumist ka Thomas Agyepongi, kelle tagareit soojageeli abil küll putitada prooviti, kuid üsna pea oli selge, et ääreründajast jätkajat pole. Hiljem oli vahetust vaja ka krampidega võidelnud Bubacarr Tambedoule.

Eks see on mingis mõttes ka äratuskellaks, et suvekuumusega tuleb hüvasti jätta ning tervitada hoopis jahedamaid õhtuid. Kui valida, kas teha natuke rohkem või vähem sooja, on väärt variant ikka esimene. Ikka selleks, et kõik pallurid ja nende lihased hooaja lõpuni vastu peaksid.

5. Paide kaotusteta seeria katkes

Paide Linnameeskonna käes oli üks muljetavaldavamaid jadasid, sest enne tänast kaotati viimati 28. mail. Tolle JK Narva Transiga peetud mängu ja seekordse Levadia vastasseisu vahele jäi viis võitu ja kuus viiki, ei ühtki kaotust. Nüüd tuleb taas nullist minema hakata.

6. Mängu parim - Michael Schjönning-Larsen

Levadia vasakkaitsja oli terve mängu vältel agar ja nõudlik ning seda nii kaitses kui ründes. On näha, et noor pallur on enesekindlam, nautides nii rolli, mis talle Levadias on usaldatud. On patt, et mitte ükski Schjönning-Larseni kavalatest söötudest mõne tiimikaaslase abiga väravasse ei jõudnud.

Protokoll:

16. septembril kell 19.30 A. Le Coq Arenal

Tallinna FCI Levadia - Paide Linnameeskond  1:0 (0:0)
81. Bourama Fomba

Väravasöödud: 81. x
Hoiatused: 3. Ioan Yakovlev, 73. Xavier Andres Ibarra (pingilt) - 8. Karl Mööl, 31. Ivan Stojkovic (pingilt), 74. Siim Luts
Mänguolud: +17, päikesepaisteline ilm, muruväljak rahuldavas seisukorras
Pealtvaatajaid: 1482
Peakohtunik: Kristo Tohver
Abikohtunikud: Silver Kõiv, Sten Klaasen
Neljas kohtunik: Karl Koppel
VAR: Kevin Kaivoja
AVAR: Jaan Roos

Levadia: Karl Andre Vallner, Edgar Tur, Bourama Fomba, Brent Lepistu, Michael Schjönning-Larsen, Mihkel Ainsalu, Mollo Bessala (88. Robert Kirss), Nikita Vassiljev, Mark Oliver Roosnupp, Ioan Yakovlev (61. Joao Pedro), Felipe Felicio (73. Ilja Markovskõi).
Varus: Oliver Ani, Rasmus Peetson, Murad Velijev, Robert Kirss, Artur Sakarias, Joao Pedro, Maksimilian Skvortsov, Patrik Kristal, Ilja Markovskõi.

Paide: Ebrima Jarju, Karl Mööl, Abdul Razak Yusif, Gerdo Juhkam, Joseph Saliste, Andre Frolov, Oskar Hõim (68. Alieu Gibba), Sergei Mošnikov (68. Herol Riiberg), Thomas Agyepong (59. Sten Jakob Viidas), Siim Luts (75. Hindrek Ojamaa), Bubacarr Tambedou (75. Kaimar Saag).
Varus: Mattias Sapp, Herol Riiberg, Kaimar Saag, Hindrek Ojamaa, Silver Alex Kelder, Sten Jakob Viidas, Siim Aer, Alieu Gibba, Daniel Luts.

Tabeliseis:

Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
27
16
9
2
48:15
57
2.
26
16
8
2
58:17
56
3.
27
9
9
9
29:33
36
4.
26
9
9
8
31:33
36
5.
27
8
12
7
30:23
36
6.
26
9
8
9
34:30
35
7.
26
9
5
12
30:45
32
8.
27
10
2
15
23:42
32
9.
27
4
12
11
25:42
24
10.
27
3
6
18
19:47
15

SEOTUD PILDIGALERII
Fotograaf: KATARIINA PEETSON
SEOTUD MÄNGUD
Kommentaarid

nonoh   •  
(82.131.54.***)
Lugesin esimese hooga: "Luup peale | Puujalad - sõna, mida FCI Levadia ei tunne"

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
PREMIUM LIIGA
EESTLASED VÕÕRSIL
Eesti koondise ründaja siirdub Sakust Rootsi
EESTLASED VÕÕRSIL
SUUR MÄNG ESILIIGAS
SOOSIKUD JA ÜLLATAJAD
PREMIUM LIIGA REEDE
VÄLISMAALE
KES ON MAAILMA PARIM?
Kas tõesti 17-aastane Yamal? Lõpuks ometi Rodri? Või tuleb Messi nurgast? Kellele läheb tänavune kuldpall?
EUROMÄNGUPÄEV
KUS KARJÄÄR JÄTKUB?
Itaalia meedia: Tunjovi vastu tuntakse huvi Serie B-st, aga ka Poola ja Belgia kõrgliigast
SUURED NIMED JA NUMBRID
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Jalgpall tuli õigesse koju!
SOCCERNET.EE
Soccernet.ee saab uue peatoimetaja
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
20
16
3
1
48:8
51
2.
Nõmme Kalju FC
20
11
7
2
42:21
40
3.
Tallinna FC Flora
21
10
6
5
34:24
36
4.
Paide Linnameeskond
20
10
2
8
30:22
32
5.
Tartu JK Tammeka
20
6
6
8
25:24
24
6.
JK Narva Trans
20
5
6
9
27:40
21
7.
JK Tallinna Kalev
20
5
5
10
23:38
20
8.
Pärnu JK Vaprus
20
5
5
10
20:32
20
9.
FC Kuressaare
19
4
7
8
22:35
19
10.
FC Nõmme United
20
2
5
13
12:39
11
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
51
Nõmme Kalju FC
40
Tallinna FC Flora
36
Paide Linnameeskond
32
Tartu JK Tammeka
24
JK Narva Trans
21
JK Tallinna Kalev
20
Pärnu JK Vaprus
20
FC Kuressaare
19
FC Nõmme United
11
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!