Luup peale | Sairineni must päev andis Levadiale närvilise võidu (galerii!) (0)

Premium liiga 5. voorus alistas FCI Levadia võõral väljakul 2:1 Tartu Tammeka. Sepa staadionil 302 pealtvaataja ees peetud kohtumises omas Levadia küll esimese tunni jooksul suurt mängulist ülekaalu, ent suutis selle pealt lüüa vaid ph värava, mis muutis viimase pooltunni Tammeka toetajatele lootust andnuks.

Levadia läks juhtima 40. minutil Jevgeni Ossipovi tabamusest. Keskkaitsja lõi peaga väravasse Juri Tkatšuki meisterlikult toimetatud karistuslöögi. Tammeka viigistas 71. minutil, kui täielikult klaarimata jäänud nurgalöögile järgnenud saginas jõudis pall Albert Prosani, kes võimaluse kindlalt ära kulutas.

Punktilisa jäi Tammekal siiski teenimata, sest 76. minutil realiseeris Jevgeni Budnik penalti, mis määrati Akim Sairineni käega mängu eest. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Akim Sairineni must päev

Tammeka keskkaitsja Akim Sairineni tänane esitus ebaõnnestus. Kui otsida kaotuse peasüüdlast, tuleb osutada just temale, sest Levadia 1:0 värava puhul ei saanud ta hakkama Jevgeni Ossipovi valvamisega ning 2:1 värav sündis penaltist, mis määrati seoses soomlasele fikseeritud käega mänguga.

Kuigi esimese poolaja põhjal tundus, et Tammekale lähevad mängu maksma kaitseliini vastasega võrreldes tagasihoidlikud kiiruslikud omadused, siis tegelikult otsustasid kohtumise saatuse kaitseliini liidri kaks personaalset eksimust.

2. Kas Tammeka mängis liiga turvaliselt?

Mängupildi järgi otsustades oli väga üllatav, et Levadia väravavahi Sergei Lepmetsa arvele kogunes esimese poolajaga koguni kolm tõsist tõrjet (korra tulistas ohtlikult Prosa, korra Sander Kapper). Kuigi rünnakuid oli Tammekal vähe, jõuti pealelöögini päris hea protsendiga, mis tekitab paratamatult küsimuse, et kas tartlased pidanuks valima julgema mänguplaani?

Vastus on, et ilmselt mitte. Peatreener Kaido Koppel loovutas initsiatiivi teadlikult, sest hindas reaalselt oma meeskonna ja vastase kvaliteeti ning ilmselt oli nähud lähenemine kõige otstarbekam. Tõsi, tulemust see täna ei toonud, aga see ei muuda plaani automaatselt valeks või ebaõnnestunuks.

Muidugi oli Tammeka viimase pooltunni ründemängu oluliselt lõbusam ja ilusam vaadata, kui esimese tunni kannatamist, aga see kätkes endas ka suuremaid riske ning esitas mängijatele kõrgendatud nõudmisi, millele 90 minuti jooksul vastamine osutunuks eeldatavasti üle jõu käivaks.

3. Kohtuniku turvaline otsus säästis Tammekat penaltist, aga mitte kaotusseisust.

Levadia 1:0 juhtvärav sündis karistuslöögist, mis pidanuks olema penalti, sest Andre Paju käepuude leidis aset karistusalas. Kohtunik Kristo Külljastinen ei näinud olukorda täpselt ja viivitas otsusega pikalt, konsulteerides raadioside abil ka abikohtunikuga. Lõpuks langetas vilemees turvalise otsuse ehk fikseeris käe, aga penaltit ei andnud.

Tammekat see ei päästnud, sest Juri Tkatšuki karistuslöök oli kõrge kvaliteediga ning leidis tagumise posti juures üles Ossipovi, kelle valvamisega Sairinen hakkama ei saanud. Samas olukorda, kust Levadia mängu saatuse otsustanud penalti teenis, nägi Külljastinen täpselt.

4. Mängu parim – Dmitri Kruglov.

Levadia kasutas taas lahendust, kus ääreründaja tegutses ainult paremal äärel (Pavel Marin), kunas vasaku ääre katsid kahepeale ründaja Budnik ja äärekaitsja Dmitri Kruglov. Budnik liikus sageli vasakule äärele ja väga tulemuslikult. Esiteks põhjusel, et füüsiliselt võimsa mängijana suutis ta äärt domineerida. Ja teiseks põhjusel, et serveeris Kruglovile arvukalt võimalusi, kus viimane sai rakendada oma trumpi – kvaliteetseid sööte ja tsenderdusi trahvikasti.

Kruglovi vasakust jalast lähtunud pallide kvaliteet pani isegi Tammeka toetajad tunnustavalt pead vangutama. Levadia ründemäng oli suuresti just sellele kvaliteedile üles ehitatud ning kuigi väravasööte tema arvele seekord ei kantud, oli tema roll kandev. Levadia 2:1 võiduvärav sündis
penaltist, mille meeskond teenis Kruglovi tsenderdusele järgnenud Sairineni käega mängust.