Luup peale | Tammeka jäi nüriks ja Flora võttis Tartust pingevaba võidu (2)

Tartu Tammeka keskkaitsja Frankline Okoye ja FC Flora ründaja Erik Sorga. Foto: Liisi Troska

Premium liiga 12. voorus sõitis meistrivõistluste liider FC Flora külla Tartu Tammekale. 617 pealtvaataja ees peetud selle aasta esimene mäng Tamme staadionil lõppes Flora 2:0 võiduga.

Esimene poolaeg oli pikalt unustamisväärne. Esimese 40 minuti ainuke märkimisväärne juhtum oli Andre Paju poolt 26. minutil teenitud karistuslöök 18 meetrilt, mille ta aga ise kõrgelt üle Flora värava läkitas. Poolaja viimasel viiel minutil tärkas kohtumine aga elule.

Esmalt pääsesid Flora ridadest löögile Herol Riiberg ja Gert Kams, kes kumbki aga raamidele pihta ei saanud. Poolaja viimasel minutil leidis Konstantin Vassiljev keskväljalt perfektse diagonaalpalliga üles Erik Sorga. Premium liiga parim väravakütt keeras pettega teda katnud Akim Sairineni jalad sõlme, tekitas endale löögisektori ja tulistas täpselt posti kõrvale, viies Flora juhtima. Tegemist oli Sorga 12. väravaga sel hooajal.

Pingete täielikuks mahavõtmiseks vajaliku teise värava lõi Flora küll alles 90+4. minutil, kui Frank Liivak kõmmutas sihile kauglöögi. Aga tõsist ärevust Premium liiga liidrite leeris enne seda samuti ei tekkinud, sest Tammeka rünnak oli nende salvamiseks liialt nüri. Soccernet.ee tähelepanekud kohtumisest:

1. Vassiljev muudab Flora kontra maruohtlikuks

Ilmselt pole Premium liigas peatreenerit, kes poleks kiitnud FC Flora kontrarünnakute kõrget kvaliteeti. Põhjendatult, sest tänasegi kohtumise saatuse otsustas ära rohevalgete kiire, täpne, konkreetne ja salvav vasturünnak. Kuigi kahtlemata tuleb kiita ka Sorgat, oli selle võtmeosiseks Vassiljevi hiilgav diagonaalpall.

Samasugust briljantset sooritust nägi maestro Vassiljevilt ka 65. minutil, kui ta vaatamata ebamugavalt põrkavale pallile andis vasaku jalaga ideaalse üleväljasöödu Herol Riibergile, kelle puute järel pääses karistusalast löögile Sorga. Sedapuhku oli löök kehvem kui 45+1. minutil ja Pechter tõrjus.

Floral on teisigi kiireks vasturünnakuks sobilikke mängijaid, sest Riiberg ja Sinjavski on mõlemad väledad ja osavad mehed, ent kvaliteeditempli vajutab sellele ikkagi Vassiljev oma visiooni ja tehnilise meisterlikkusega. Ning kui hooaja eel kohtas siin-seal arvamusi, et Vassiljev ei pruugi koormustele vastu pidada, siis senise Premium liiga hooaja põhjal peab kenasti.

2. Kuidas kohaneb Tammeka uue reaalsusega?

Tartu esiklubi jaoks oli 10. vooru kohtumine FCI Levadia vastu laastav. Mitte 0:7 kaotuse tõttu, vaid põhjusel, et mängus said hooaja lõpetanud põlvevigastuse nii esiründaja Albert Prosa kui ka mitmekülgne Martin Jõgi. Nädalavahetusel anti vaatamata nende puudumisele võõrsil Paide Linnameeskonnale igati südikas lahing, kus 1:2 kaotus tuli vastu võtta alles 85. minuti väravast.

Tänane kohtumine Floraga tõestas samuti, et uue reaalsusega kohanemine pole Tammekale šokki tekitanud. Levadia vastu meeskonda tabanud lagunemine pole erand ning järgnenud duellid tabeli esimese poole satsidega on olnud viisakad nii vaatepildi kui ka skoori poolest. Tõsi, aus on märkida, et vaatamata Flora kasinale võidumarginaalile ei muutunud Tammeka neile terve matši jooksul kordagi ohtlikuks.

Samas on Tammeka jaoks tippude vastu peetavate kohtumise täpsetest skooridest tähtsam see, kuidas hakatakse ilma Prosata hakkama duellides Viljandi Tuleviku, FC Kuressaare, Maardu Linnameeskonna ja Tallinna Kaleviga. Esimeses ringis nopiti neist mängudest kaheksa punkti. Teises on vaja rahuldava teenimiseks vähemalt sama palju, soovitavalt rohkem.

3. Kams ja Vassiljev jagavad karistuslööke vastavalt nende iseloomule

2018. aastal oli FC Flora karistuslöögid, kust oli otse peale löömine põhjendatud, reeglina Gert Kamsi toimetada. Vaatamata standardolukordade lahendamisel ka üle-euroopalisel tasemel silma paistnud Konstantin Vassiljevi meeskonda lisandumisele pole Kams oma privileege täielikult minetanud, vaid karistuslöögid on Vassiljeviga ära jagatud sõltuvalt tüübist.

Eriti ilmekalt oli seda näha 49. ja 51. minutil, kui Flora teenis karistuslöögid vastavalt 27 meetrilt ja üpris keskelt ning karistusala joone lähedalt, aga keskteljest selgelt vasaku ääre suunas. Esimene karistuslöök nõudis jõulisema trajektooriga sooritust ning see kuulus Vassiljevile. Teine oli aga selgelt koht palli üle müüri esimesse ristnurka vinditamiseks, mis anti Kamsi hooleks.

Vassiljev lõi väravavahi jaoks ebamugavalt maapõrke kaudu, aga Karl Johan Pechter püüdis. Kams, kes eelmisel hooajal lõi sarnaselt positsioonilt karistuslöögist värava nii FCI Levadiale kui ka Tammekale, tabas posti.

4. Lubamatu otsus Erik Sorga kahjuks

52. minutil pääses Sorga plehku Tammeka keskkaitsja Frankline Okoye eest, kes teda karistusalas käega selga nügis, mille järel Flora ründaja kukkus.  Situatsioon oli seda tüüpi, et pigem penalti, aga samas ka mitte raudkindel penalti. Küll aga oli täiesti põhjendamatu Andrei Karhu otsus karistada Sorgat teesklemise eest kollase kaardiga. Kui jalgpallurit tõugatakse selga, tohib ta kukkuda ja kohtunikul on keelatud teda selle eest sanktsioneerida. Punkt!

5. Mängu parim – Konstantin Vassiljev

Vaata punkt 1.

22. mail kell 19.30 Tartu Tamme staadionil

Tartu JK Tammeka - Tallinna FC Flora 0:2 (0:1)
45+1. Erik Sorga, 90+4. Frank Liivak

Väravasöödud: 45+1. Konstantin Vassiljev, 90+4. x
Hoiatused: 48. Frankline Okoye - 52. Erik Sorga
Mänguolud: +22, päikesepaisteline, kohati vahelduva pilvisusega ilm; muruväljak rahuldavas seisukorras.