Luup peale | U21 koondise must aasta: null võitu, null viiki, null väravat (3)

Eesti U21 koondise nukker aasta jätkus Kotkas, kus kaotati Soome eakaaslastele küll kõigest 0:1, kuid see tähendab, et aasta lõppebki meie noorte jaoks ilma ainsagi punkti ja väravata.

Soome domineeris enamuse mänguajast, kuid Eesti noored ei kinkinud oma trahvikastis sentimeetritki ning Kristen Lapa tegi väravasuul suurepärase esituse. Esimest korda jõudsid võõrustajad tõsiselt lähedale 26. minutil, mil Naatan Skyttä karistuslöök raksatas latti. Viis minutit hiljem jõudsid nad ka sihile, kui Skyttä nurgalöök võttis Markkus Seppiku peanupust lutsu, aga Eetu Mömmö oli tagapostis jaol ja suunas palli ristnurka - 1:0!

Eesti avapoolaja parim rünnak leidis aset 44. minutil, kui Kristo Hussari pallivõidust alguse saanud rünnakul blokeeriti nii Otto-Robert Lipu kui ka Georgi Tunjovi üritused, enne kui Rocco Robert Shein lõpuks 15 meetrilt palli väravast mööda lõi.

Teine poolaeg algas veelgi võimsama kodumeeskonna survega ning eestlased pidasid vaid suure võitluse ja paraja õnnega nende piiramisele vastu. Olukord muutus veelgi hullemaks 59. minutil, kui meie kapten Alex Matthias Tamm vehkis liiga uljalt käega, tabas vastast näopiirkonda ning teenis oma teise kollase kaardi - 11v10!

Soome jätkas mõistagi pea täielikku palliga mängu domineerimist, kuid kummalisel kombel kuivasid nende väravavõimalused eemaldamise järel hoopis kokku. 4-4-1 asetusele üle läinud eestlased rabasid hingestatult kaitses ning püsisid mängus, leides lõpu eel jõudu ka viigivärava jahtimiseks. Jällegi langes Eesti parim võimalus poolaja eelviimasel minutil Sheinile, kes ei suutnud aga Hussari söötu 12 meetrilt postide vahele suunata. Nii lõpetasid sinisärgid mängu, ilma et nad oleks soomlaste väravavahti ainsalegi tõrjele sundinud. Soccernet.ee tähelepanekud:

1. U21 mängib nagu Kuressaare

Eesti koondise treenerid jäid truuks viimasel ajal kasutatud 5-4-1 taktikale, kus ääred tõusevad jõuliselt tipuründajat toetama, kuid põhikoosseisus tehti kaks olulist muudatust. Markkus Seppik võttis koha sisse keskkaitse südamikus, asendades Kristjan Pelti, ning Otto-Robert Lipp alustas tipus, samal ajal kui senine esiründaja Mattias Männilaan puudus sootuks koosseisust.

Sinisärkide mäng oli selgelt rajatud vasturünnakute peale, kuhu tõusti isukalt ja suurte jõududega, sarnaselt nagu Roman Kožuhhovski klubi FC Kuressaare. Ka kõrget ja agressiivset pressingut tehakse palju, mis esitab meeskonnale kõrged füüsilised nõudmised. Selles kõiges pole midagi uut, U21 ongi hiljuti niimoodi mänginud, aga valiksarja alguses prooviti vahepeal ka rohkem palli kontrollida, millest aasta viimasteks mängudeks on üsna selgelt loobutud.

Tamme eemaldamise järel liikus Hussar paremkaitsest üles ning Artur Šarnin kattis paremkaitset, nii et mindi üle 4-4-1 asetusele. Seejuures sündisid sedasorti jooksvad muudatused erinevate osapoolte suhtluses, sest Kožuhhovski ise jälgis mängu koroonaisolatsioonis Horvaatiast ning peatreeneri kohuseid täitis tavapärane Sander Post.

Eesti pingi peal mõtteainet jagub. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee (arhiiv)

2. Kõik jäi väljakule, aga miks sellest ei piisa?

Kuna ka soomlaste tulemused ei ole kõige paremad olnud ning Pärnus ei jäänud eestlased nende hammustamisest sugugi kaugele, siis võis tänase mängu eel siit positiivset tulemust loota. Väljaku peal sai aga kiiresti selgeks, et tegelikult on kahe meeskonna vahel ikkagi väga suur tasemevahe ning et positiivse tulemuse saamiseks on vaja anda endast sada protsenti ja loota ka pisut õnnele või vähemalt sellele, et vastasel ei oleks sugugi parim päev.

Eestlaste võitluslikkuse taha mitte midagi ei jäänud. Soomlased piirasid pea lakkamatult meie karistusala, kuid tohutu hulk lahtiseid palle sai puhastatud, tsenderdusi klaaritud ja löögiüritusi blokeeritud. Joonel hiilgas korduvalt Kristen Lapa, kogu kaitseliin võitles ühtse löögirusikana ning poolkaitsjad langesid kohusetundlikult appi. Ääred ja ääreründajad sõelusid pidevalt edasi-tagasi ning võimalusel tehti suurte jõududega ka kõrget survet.

Ometi võttis Soome teenitult oma ja statistika kujunes lõpuks päris inetuks (UEFA kodulehe andmetel olid pealelöögid Soome kasuks 20:4, löögid raamidesse 6:0 ja nurgalöögid 11:1). Seejuures sai lõviosa nendest numbritest sepistatud esimese tunniga ning lõpu eel arvulises vähemuses mängimine ei toonud kaasa sugugi suuremat turmtuld kui seni. Sinisärklased pigistasid endast tõepoolest kõik välja ning ei jäänud lõpuks isegi viigiväravast kaugele.

Kõik eelnev on ühelt poolt kompliment väljakul käinud meestele, kuid teiselt poolt viitab see põletavatele küsimärkidele selle kohta, miks meie parim järelkasv on ka endast maksimumi välja pigistades Soome kõrval ikkagi sedavõrd suur autsaider.

3. Ajalooliselt kuiv seeria

U21 koondis on sel aastal peatreeneriks asunud Roman Kožuhhovski käe all pidanud ühe sõprusmängu ja seitse valikmängu, mis on kõik kuivalt kaotatud. Kaheksa mängu väravate vaheks on 0:22, mis tõenäoliselt jääbki tänavuse aasta nukraks lõppstatistikaks, kui aasta lõpus just ootamatut sõprusmängu esile ei kerki.

Väravata jäi Eesti U21 aga ka enne Kožuhhovski tulekut kolmes mängus järjest, nii et viimati jõudis Eesti U21 koondis sihile alles 8. septembril 2020, mil Sten Reinkort tegi skoori 1:1 viigimängus Lätiga. Ühtekokku on Eesti koondis kaotanud 9 mängu järjest ning jäänud väravata 11 mängus järjest.

Eesti U21 koondise 1994. aastal alanud ajalugu tunneb veel pikemaid kaotusteseeriaid, kui päris alguses kaotati oma esimesed 16 kohtumist järjest ning perioodil 1998-2001 kaotati järjest koguni 19 mängu. Sedavõrd pikk väravata mängude rida on aga esmakordne – kunagi varem polnud Eesti U21 koondis jäänud kuivale rohkem kui 7 mängu järjest.

4. Eesti parim - Kristen Lapa

Eesti väravavaht tegi avapoolajal ridamisi paraadtõrjeid ja otsustavaid sekkumisi, mis hoidsid meid vee peal ja säilitasid lootuskiire kuni lõpuni välja.