Luup peale | Üllatusmehed juhtisid Kalju tagasi võidurajale (galerii!) (0)

Nõmme Kalju naasis kahe järjestikuse viigimängu järel võidulainele, lüües Narva Transile kolm vastuseta väravat. Kolm punkti ei tulnud siiski sugugi lihtsalt, sest kaks viimast väravat sündisid alles lõpu eel, mil Trans suuri riske võttis.

• Vaata Brit Maria Taela pildigaleriid SIIT või artikli lõpust

Kaljul kulus 110 sekundit, et skoor avada, ning olulist rolli mängisid seejuures mõlemad Kalju algkoosseisu üllatusnimed. Welves teenis paremal äärel karistuslöögi ning Vladimir Avilov koksas Henri Järvelaidi tsenderduse tagapostist võrku - 1:0

Kalju kontrollis avapoolaega väga kindlalt, lubamata Transile ainsatki realistlikku väravavõimalust. Nõmmekad ise ei loonud samuti midagi väga säravat, ent rohkete standardolukordade ja poolvõimaluste järel võisid nad vaheajale sammuda kindlas teadmises, et nende eduseis on igati teenitud.

Ka teise poolaja teisel minutil jõudis Kalju skoorimisele väga lähedale, kui Avilov suunas tsenderduse peaga värava ette, kust Igor Subbotin pääses lähilöögile, aga väravavaht Aleksei Matrossov jäi palli teekonnale ette.

Trans oli vaheaja järel üle läinud 4-4-2 asetusele ning kuigi mäng püsis algselt endistes rööbastes, hakkasid nad tasapisi initsiatiivi enda kätte haarama, kuniks poolaja keskel hakkas neil lõpuks ka võimalusi tekkima. Narvalased teenisid suurel hulgal nurga- ja karistuslööke, kust loodi poolohtlikke olukordi, kuid väga tõsiselt Marko Meeritsat siiski proovile panna ei suudetud.

Mida suuremaid riske külalised võtsid, seda rohkem avanes Kaljul võimalusi kontratel. 77. minutil oli Alex Matthias Tammel hea šanss, aga ta ei saanud Järvelaidi tsenderdust viielt meetrilt raamide vahele. Kuus minutit hiljem pääses Tamm vasturünnakule ning lükkas söödu kaitsja seljataha Maksim Gussevile, kes lahendas üsna keerulise üks-üks-olukorra, sest nurk oli terav ning Matrossov oli sekundikümnendik hiljem pallini jõudmas - 2:0!

Punkti pani kohtumisele kolmanda lisaminuti penalti, mis tekkis kaptenite vahelise madina tulemusel nurgalöögiolukorras. Deniss Dedetško kukutas Giannis Tsivelekidise ning järgnenud penalti saatis kindlalt väravasse Kaspar Paur - 3:0Soccernet.ee tähelepanekud:

1. Kalju üllatas kolmese kaitseliiniga

Kalju on mänginud sel hooajal valdavalt 4-3-3 asetuses, aga mõnikord on otsustatud ka kolmese tagaliini kasuks ja nii läks ka täna. Koosseisu vaadates ei olnud neil otsest vajadust kolmemehelise keskkaitse peale lülituda, kuid kindlasti pakkus see vastasmeeskonnale üllatusmomendi.

Kolmene tagaliin hoidis taga asjad probleemideta korras ning ääred said enamuse ajast rünnakute toetamisele keskenduda. Rünnakuid ehitatigi valdavalt läbi äärte, kus lisaks tõusvatele Henri Järvelaidile ja Andri Markovitšile tegutsesid ka liikuvad ja suure tööraadiusega Kaspar Paur ja Welves. Lõppteravusest tunti küll puudust, aga üldpildis püsis mäng väga kindlalt Kalju kontrolli all, eriti esimesel poolajal.

2. Üllatusnimed tulid ja tegid

Kalju ei üllatanud mitte ainult taktikalise asetusega, vaid ka mängijatega, kellega see mehitati. Keskkaitse südamesse usaldati Vladimir Avilov, kes on küll kogenud tegija, aga kelle nimel polnud sel hooajal veel ainsatki kõrgliigaminutit, samas kui pingile jäid nii Yohan Mannone kui ka Artur Šarnin. Paremal ääreründes pääses esmakordselt põhikoosseisu brasiillane Welves, kel oli enne tänast kolme mänguga kirjas vaid kaks mänguminutit.

21-aastane Welves tegi igati õnnestunud põhikoosseisudebüüdi, paistes silma terava sammu, elava liikuvuse ja pehme pallipuutega. Kehaliselt suruti ta küll mitmes olukorras ära, aga samas võttis ta ka ohtlikest kohtadest vigu välja, sealhulgas avavärava toonud karistuslöögi. Samuti teenis ta vastastele kaks kollast kaarti.

3. Kalju mängis tulega

Kalju otsustas küll just lõpu eel mängu saatuse ära, kuid vahetult enne seda oli Trans korraliku surve peale saanud ning suur hulk standardolukordi võinuks vabalt lõppeda ka viigiväravaga. See poleks olnud kaugeltki esimene kord sel hooajal, kui Kalju teisel poolajal kõrvetada saab. Tegelikult oli Kalju teiste poolaegade väravate vahe enne tänast lausa miinuses, mis on ühe tippklubi kohta väga ebatavaline. Kahe hilise värava järel saadi oma teiste poolaegade väravate vahe nüüd nulli peale.

Mida see näitab? Esiteks muidugi seda, et Kalju on tavaliselt mängud kiiresti ära otsustanud – kui kõik mängud lõppeks avapoolaja järel, olnuks Kalju kaheksa vooru järel lausa Premium liiga liider. Samas võib see aga olla ka märk sellest, et eduseisu haaramise järel ei mängita enam samamoodi edasi, vaid antakse initsiatiiv käest ja keskendutakse pigem vastumängule. Kalju fännid peavad lootma, et see ei räägi midagi meeskonna füüsilise vastupidavuse kohta.

4. Revanšivõimalused Narvas

Lähiajal kohtuvad samad meeskonnad veel kaks korda, aga need mängud peetakse Narvas. Juba 4. mail minnakse vastamisi üliolulises karikavõistluste poolfinaalis, kus selgub, kumb pääseb finaalis mängima hinnalise europääsme nimel. 15. mail ollakse aga taaskord vastamisi Premium liigas.

5. Mängu parim - Vladimir Avilov

Lõi värava, söötis peaaegu teise ja aitas kaitseliini ankruna enda värava puhtana hoida. Suurepärane saavutus oma hooaja debüütmängu kohta.

23. aprillil kell 19.30 Sportland Arenal

Nõmme Kalju FC - JK Narva Trans  3:0 (1:0)
2. Vladimir Avilov, 83. Maksim Gussev, 90+3. pen. Kaspar Paur

Väravasöödud: 2. Henri Järvelaid, 83. Alex Matthias Tamm, 90+3. Giannis Tsivelekidis
Hoiatused:  72. Henri Järvelaid - 28. Kevin Aloe, 46. Deniss Dedetško
Mänguolud: +7, päikesepaisteline tuuline ilm, kunstmuru väga heas seisukorras