Ilma temata vireleks Celta Vigo Hispaania kõrgliiga põhjas. Ilma temata poleks Celta Vigo Celta Vigo. Iago Aspas pole ainult ühemehebänd; ta teeb instrumendid ise valmis, korraldab kontserdi ja annab pärast plaadigi välja.

Nii mõneski mõttes sarnaneb Hispaania läänepoolseim nurgake Galicia pigem Iirimaale kui ülejäänud kuningriigile. Atlandi ookean leiab läbi udu ja vihma maismaa roheluse seal sedavõrd järsult, et iidsete druiidide poolt kaljunukkidele püstitatud monumendid mõjuvad koheselt loomulikena. Nagu need kuuluksidki sinna, müstiliste ja kaugetena maailma piiril. Nimetasid ju galeegid oma Vigos asuva praeguse esiklubigi ju keltide järgi.

Kui kroon jättis inimesed vaesusesse, surid galeegid, nagu iirlasedki, nälga. Paremat elu otsides rändasid galeegid, nagu iirlasedki, teisele poole Atlandi. Iga üheksas Galicia valija elab välismaal. Mõnes linnakeses, nagu Val do Dubras ja Avionis, otsustavad hääletustulemuse inimesed, kes on terve oma elu veetnud Argentinas, Kuubal või Mehhikos ning pole iial oma jalga Galiciasse tõstnud. Galeegid nimetavad igatsust oma meretaguse isamaa järele morrina'ks.

Kui galeegid Kesk-Ameerikast rikaste meestena tagasi Vanasse Maailma pöördusid, ei kolinud nad Madridi ega Barcelonasse, vaid ikka oma perekonna kodukanti. Nende kõrgenenud staatust tähistas aeda istutatud palmipuu ja uus, naabrist just õige pisut ruumikam maja. Üks selline asub Moanas, linnakeses, kuhu pärast kahte ebaõnnestunud hooaega kodust kaugel pöördus tagasi Celta de Vigo elav legend Iago Aspas.

***

Kolmapäeval tegi ta seda jälle ja jalgpalliajakirjanikud üle kogu maailma ei suutnud oma õnne uskuda. Celta oli Espanyoli vastu viigiväravat jahtinud 40 minutit, kuni Maxi Gomez äärel Iago Aspase avas. Need 15 000, kes olid tulnud Cornella-El Prati staadionile õhtupäikest nautima, pidid ometi teadma, mis nüüd juhtub. Sest nii oli juhtunud kõigi õnnetutega, kes viimase kuu jooksul Iago Aspase teele ette jäid. Pikk sprint. Üks pete. Kaitsja paremale, Aspas vasakule. Sööt. Maxi Gomez 1:1.

Mitte ükski mängija ei ole Euroopa suurte seas oma meeskonnale niivõrd tähtis kui seda on Iago Aspas Celta Vigole. Nõnda kipub arvama ka rahvusvaheline spordiuuringute keskus CIES, kes nimetas Aspase viie Euroopa tippliiga möödunud kuu parimaks palluriks. Keeruline statistikaanalüüs andis galeegile võimalikust sajast punktist 99.

22. detsembril, enne seda, kui Aspas mängus Barcelona vastu vigastada sai, oli Celta Vigo Hispaania kõrgliigas üheksandal kohal, seitsme punkti kaugusel väljalangemistsoonist. Ilma temata sõitis Celta aga Biskaia lahe kurikuulsatele karidele, justkui tormis eksinud laevuke. Järgmisest 12 mängust korjas Celta neli punkti. Aspas naasis 30. märtsil Villarreali vastu; selleks ajaks oli Celta langenud juba 18. kohale ning päästvast 17. positsioonist lahutas neid neli silma.

Galicia iidseid traditsioone au sees hoides oli keegi enne mängu Vigo Balaidosi staadionile toonud Iago Aspase elusuuruses pappkuju ning muutnud selle omamoodi altariks. Celta fännid asetasid selle jalge ette küünlaid, palvehelmeid, küüslauku, isegi õllepudeli - kõike, mis võiks õhtuses mängus nende kangelast vähegi kannustada.

Villarreal läks esimese veerandtunniga 2:0 juhtima. Aspas, äsja paranenud ja mängupraktikata, keerutas teise poolaja alguses sisse karistuslöögi ning realiseeris 86. minutil penalti, mis tõi neile Maxi Gomeze viigivärava järel ülitähtsad kolm punkti.

Kohalik jumalus oli jälle Galicia palvetele vastanud.

See ei jäänud viimaseks korraks, kui Aspas Celta päästis. Neli päeva hiljem viis Brais Mendez keldid tema söödust Huesca vastu juhtima ning Aspas suurendas ise hiljem eduseisu kaheväravaliseks. Huesca vastas kümne minuti jooksul löödud kolme valusa väravaga. 81. minutil sai Aspas äärel palli ja leidis sööduga Ryad Boudebouzi, kes tõi Celtale viigipunkti.

Veel neli päeva hiljem jäi Celta Galiciale omases paduvihmas Real Sociedadi vastu kaotusseisu, enne kui Aspas realiseeris teise poolaja alguses penalti ja tõi 70. minutil pealöögiga taas kolm silma. Värava tähistamiseks rebis Aspas seljast särgi ja pidi kollase kaardi tõttu järgmise mängu Atletico vastu vahele jätma. Celta kaotas selle 0:2.

Järgmises mängus, veidi vähem kui nädala eest, viis Aspas Celta Girona vastu juhtima ja pärast seda, kui katalaanidest külalised viigistasid, andis ta resultatiivse söödu võiduvärava löönud Sofiane Boufalile. Kümme minutit pärast lõpuvilet seisis Celta keskkaitsja Gustavo Cabral Balaidose pressitsoonis ja üritas selgitada, mida Iago Aspas Vigo inimestele tähendab. "Ma ei oska seda sõnadesse panna," tõdes ta ajakirjaniku küsimusele nõutult. Lühikese pausi järel oli tal vastus olemas.

"Iagot nähes tundub, nagu oleks Celta särk tema jaoks midagi enamat; justkui osa tema kehast. Ta paneb meidki end niimoodi tundma."

***

Väikese Moana sadamast on 300 000 elanikuga Vigo punased katused hästi näha. Et selles oma silmaga veenduda, peab ületama O Morrazo poolsaart Galicia keskusest eraldava suursuguse Rande silla. See on justkui teise maailma astumine. Ühtäkki on suurlinna kära vahetunud kõrgete ja alatasa tuleohus olevate metsade vaikuse vastu. Vaevalt kümme minutit pärast Vigost startimist oled jõudnud nii kaugele, et ülejäänud Hispaania, väike hirmuvälgatus silmis, nimetab seda terminiga "La Espana profunda". Sügav Hispaania. Galicia maapiirkonnad jõuavad peavoolumeediasse tavaliselt ainult siis, kui teemaks on iidsed maaõigused, tagurlikud traditsioonid või pumppüssidega arveid klaarinud farmerid.

Kunagine kaluriküla Moana jääb kahe Hispaania vahele. "Lastena elasime Moanas ühes väga tagasihoidlikus majas," rääkis Aspase vanem vend Jonathan, samuti profijalgpallur, ajalehele El Mundo kolmapäeval. "Iago on alati seal tahtnud elada. Isegi siis, kui ta Celtaga esimese profilepingu sõlmis, käis ta Vigos ainult magamas. Tal on siin grupp sõpru; jalgpallifännid, kellega ta pärast trenni kaarte mängib."

Mõni palm siin-seal välja arvata, ei armasta galeegid oma varaga uhkeldamist. Rõivabrändide Zara, Bershka, Stradivariuse ja Massimo Dutti looja Amancio Ortega, kes kuulub nüüd maailma kümne rikkaima inimese sekka, pole kunagi Galiciast soovinud ära kolida. Ta vihkab ülikondi ja lipse ning einestas veel mõned aastad tagasi tihti koos töölistega kohaliku tehase sööklas.

Iago Aspas on täiesti tavaline galeeg, ta lihtsalt juhtub olema kuradi hea jalgpallur. Kui tema elukaaslane Jennifer sünnitas oktoobris teise lapse, veetis Aspas öö haiglas ja lõi järgmisel päeval Eibarile kübaratriki. Vankrit lükatakse Moana mänguväljakutel, mis siis, et teised lapsed Aspase nägemisest tihtipeale keeletuks jäävad. Tema lemmiktoiduks on kohalikud krevetid. Lamborghini ja Porsche kõrval leiab Aspase garaažist tema esimese auto, valge Volkswagen Golfi, millega ta tähelepanust pääsemiseks trenni eelistab sõita.

"Messi on Lamborghini ja mina olen Golf," iseloomustas ta ennast ükskord Hispaania meediale. Sealsed ajakirjanikudki kutsuvad teda heatujuliselt tihtipeale "keskklassi Messiks".

See on koht, kust Iago Aspas ei tahtnud tegelikult kunagi lahkuda. Otsuse 2013. aastal Liverpooli siirduda aitas kergemaks teha Celta raske majanduslik seis. Ei seal ega aasta hiljem Sevillas tundnud Aspas ennast koduselt. Kuidas ta olekski saanud? See on mees, kes liitus Celta akadeemiaga kaheksa-aastaselt, oli suurtel Liga mängudel pallipoisiks ning ütles toona TV Galiciale antud naerusuises intervjuus, et tema suurimaks unistuseks on "Celta eest üks ilus värav lüüa".

Sellel talvel lükkas Aspas tagasi Hiinast tulnud pakkumise, mis oleks tema palka vaat et kümnekordistanud. Mõned päevad tagasi, pärast klubiga uue lepingu sõlmimist, andis Aspas intervjuu Sports Cuatrole, kus avas Galiciasse jäämise tagamaid. "Minu hiljutise vormi pealt oleks mul väga lihtne uuesti klubi vahetada," sõnas Aspas. "Ma olen välismaal käinud, olen teeninud oluliselt rohkem raha kui praegu. Aga see on normaalne. Mul on piisavalt. Selle eest, mida ma tegema pean, makstakse mulle väga heldelt ja ma armastan oma külas elamist."

"Aspas on parim mängija, kes iial Celta särki kandnud ja ta ei lahku iial. Tulevikus räägivad siinsed inimesed temast oma lastelastele," võttis Vigo elanike arvamuse kokku kohalik ajaleht El Faro de Vigo.

Neli vooru enne hooaja lõppu on Celta august välja roninud ja asub liigatabelis 15. kohal. Viimase kuue mängu vormitabelis edestavad Vigo meeskonda vaid Atletico, Barcelona, Valencia ja Athletic. Ja Aspas on 16 tabamusega väravaküttide edetabelis viiendal kohal, kuigi ta on konkurentidest saanud mängida kümme kohtumist vähem.

Oma kodumeeskonna õlgadele võtmine ei ole Aspase jaoks midagi uut. 2009. aasta 6. juunil tuli Aspas esiliigas Celta eest vahetusmehena väljakule oma profikarjääri teises kohtumises ning lõi 2:1 võidumängus mõlemad väravad, mis päästsid klubi kolmandasse divisjoni langemisest. Et Celta võlad ulatusid sel hetkel 90 miljoni euroni, ehk isegi laialisaatmisestki. 2012/13 kõrgliigahooaja viimases mängus andis tema söödu, millele järgnenud värav jättis Celta kõrgliigasse püsima.

Neli mängu on veel jäänud ja et Celtat lahutab punasest tsoonist vaid kaks silma, tähendab, et kõik 360 minutit on Galicia klubi mängijate jaoks märgilise tähtsusega. Aga see kõik saab olema nii-nii palju kergem, kui sa näed, et sinu kõrval tuleb väljakule Iago Aspas.