Martin Vunk: motivatsioon oli kogu Flora probleem (7)

Vunk liitus Syrianskaga ilma meeskonna treeningutel osalemata. Foto: syrianskafc.comMeistriliiga eelmise aasta parim mängija Martin Vunk andis novembris allkirja oma esimesele välislepingule ning ootab uut aastat, mil saab end Rootsi esiliigas Södertälje Syrianska meeskonnas proovile panna.

Pikka aega Flora-süsteemis mänginud Vunk soovinuks varem piiri taha pääseda, kuid nimetab levinud väiteid teda kodumaal vaevanud motivatsioonipuuduse kohta ülepaisutatuks.

25-aastane poolkaitsja räägib Soccernet.ee-le antud pikas intervjuus oma uuest klubist innuga ning näeb Rootsis head võimalust suurematele meeskondadele silma jääda.

Samal ajal lahkab ta Tallinna Flora probleeme, mistõttu tänavu koduliigas medaliteta jäädi. Klubisisesed probleemid jätsid tema hinnangul jälje kogu meeskonna motiveeritusele.

Kõigepealt palju õnne, kauaoodatud välisleping on nüüd taskus. Kui palju oled Sa uue klubiga tutvuda jõudnud, kui rahul Sa selle üleminekuga oled ja kas kas oli ka teisi variante?
Oli küll veel variante, aga ühtegi sellist sajaprotsendilist ei olnud. Klubiga tutvuda jõudsin niipalju, et kui käisin seal kohapeal lepingut tegemas, siis mulle näidati ümbrust ja seletati, aga neil endal oli puhkus sel ajal.

REKLAAM

Treeningtingimusi ma nägin, aga mängijaid ei näinud, trenni teha ei saanud nendega. Rahul võib selles mõttes olla, et Eestist sain välja ja Floras on nüüd ka järgmisel hooajal keerulised ajad. Ma arvan, et  see oli ikkagi hea samm edasi, sest seal rohkem neid silmapaare, kes vaatamas käivad, ja sealt edasi on juba lihtsam saada.

Floras rasked ajad?
No tuleb palju uusi mängijaid jälle ja uus treener...

Tegelikult pole see Sinu esimene kogemus välismaal. Oled mänginud lühiajaliselt ka Soomes ja Inglismaal. Need polnud päris see tera, aga räägi nendest natuke lähemalt.
Soomes olin esimesest kolmanda klassini, seal ma alles alustasin jalgpalliga. Inglismaal käisin kolledžijalgpalli mängimas. Käisin ka katsetel mõnes kohas, aga seal jäid lepingud naljakate asjade taha.

Cheltenhamist öeldi, kui ma esimest korda Inglismaal käisin, et tule siia ja kirjutame lepingu alla, aga läksin sinna ja siis peatreener just vahetus ja seetõttu see ebaõnnestus. Siis ma käisin Forest Greenis, tugevuselt viienda liiga klubis. Tegin nendega kaks-kolm nädalat trenni, kõik sobis ja öeldi, et treeningmängus antakse võimalus, aga seal pandi mind paremkaitsesse mängima - täitsa müstiline! Treeningmängule ilmus kümmekond uut tüüpi ja sisuliselt ei antudki mulle üldse võimalust.

Välismaa kogemus vähemalt olemas?
Selles ma küll mingit takistust ei näe, et ma ei suudaks kohaneda. Rootsiski on seltskond üsna sõbralik ja keeleprobleeme mul ka usutavasti ei tule, sest kõik räägivad inglise keelt.

Kas Syrianskasse siirdumise osas oli mingi roll ka sellel, et Vladimir Voskoboinikov mängis seal sel aastal?
Voskoboinikovi kaudu saadi minuga kontakt ja nad jälgisid võib-olla selle poolest koondisemänge rohkem. Ma ei oskagi öelda, kui tähtis see oli.

Rääkisid ka Voskoga sellest klubist?
Natuke tutvustas jah. Ta rääkis, et seal on väga kuumaverelised lahingud neil omavahel Assyriska ja Syrianska meeskondadel. Treenivad samal väljakul ja on sama linna meeskonnad ning nende mängudele pidi ilmuma ligi 15 000 pealtvaatajat. Selline huvitav duell. Taseme poolest pidi olema kohati isegi kõrgem kui Soome meistriliiga.

Eestiga ei anna võrreldagi?
Kindlasti mitte. Eestist on see samm edasi kindlasti.

Syrianska koduleht kirjutas, et nad on Sul pikka aega silma peal hoidnud. Olid Sa nende huvist teadlik ka sel hooajal klubi eest mängides?
Nad nägid mind esimest korda vist Türgi-mängus võõrsil. Siis nad märkasid mind koondisetasemel, aga enne seda olime käinud Floraga veebruaris sõprusmängul nendega ja seal olevat ma neile silma jäänud. Huvi algas sealt, aga tõsisemalt jälgiti alates Türgi-mängust.

Mis positsioonil Sa Syrianskas mängima hakkad ning kui tugev konkurents sellele kohale on?
Kirjutatakse nii, et peaksin mängima kaitsva poolkaitsja rolli, aga niipalju, kui ma peatreeneriga rääkisin, siis saan ikka rünnakule ka liituda. Enam-vähem sama roll, nagu ma Floras mängisin. Floras mängisin kohati ka ründaja all, aga päris sellist rolli seal ei ole vaja mängida. See ei ole ka päris minu loomulik positsioon enam. Pigem kaitsev, hoidev poolkaitsja.

Kui palju Sinult oodatakse. Nagu välismängijate puhul ikka, et klassilt üle oma mängijate?
Kindlasti ootavad nad minult lisakäiku. Pean hambad ristis pingutama, et üldse platsile pääseda, sest konkurents on päris kõva. Praegu on neil näiteks 8 mängijat katsetel, nii et konkurents on kõva iga koha peale.

Klubi sihid on seega päris kõrged?
No see aasta tahavad nad kõrgliigasse tõusta ja sellepärast investeeritakse ka uutesse mängijatesse päris palju.

Leping Syrianskaga kestab kaks aastat. Võtad Sa seda kui võimalust end jalgpallurina realiseerida või pigem hüppelauana?
Mõlemat. Eesmärk on ennast uuesti tippvormi saada ja sealt võib-olla aasta pärast juba kuskile edasi hüpata. Seal on kõrgliiga meeskondi päris palju jälgimas igal mängul. Neil on kõige rohkem telekamänge ka näiteks omavahelise duelli pärast juba. Mulle öeldi nii, et iga mäng käib keegi vaatamas. Päris selliseid Flora-Paide mänge seal vist ei tule, kõik on hea tasemega mängud.

Kui kaugele pead endale reaalseks jalgpallis jõuda? Päris esimeses nooruses Sa enam ei ole...
Ma arvan, et Rootsi kõrgliigasse miks mitte. See on esimene siht, jõuda kuskile meistriliiga tasemele välismaale. Ja sealt saab juba edasi vaadata. Utoopilisi eesmärke ei saa omale seada, vanus on ka juba selline, et pole enam esimeses nooruses.

Unistuste liigad/klubid?
Mulle on Inglismaa liiga meeldinud algusest peale. Seal on jõulisem ja kiire jalgpall, mida mulle meeldib vaadata. Mida ma oma kogemustest öelda oskan - madalamates liigades on muidugi midagi muud, ainult rapsimine -, siis seal on ikka väga füüsiline liiga. Ma arvan, et minu stiiliga see sobib ja sinna võiks kunagi jõuda.

On Sul lemmikklubisid või -mängijaid?
Manchester Unitedit olen jälginud väiksest peale, see on nagu lemmik. Lemmikmängijaid ei oskagi välja tuua. Tehnilised mängijad nagu Messi ja Ronaldo meeldivad kõigile, nende mängu on ilus vaadata.

Vunk kandis uuenenud Floras kaptenirolli. Foto: Märt VassiljevRäägime natuke lõppenud hooajast. Hooaja eel peeti Florat veel tiitlisoosikuks, aga lõpuks jäite isegi medalitelt välja. Miks nii läks?
Palju asju, mille taha see jäi. Esmalt see, et eelmine hooaeg lahkusid paljud põhitegijad ja see meeskond, kes uueks aastaks komplekteeriti, oli üsna noor. Mis põhjuseid veel võiks tuua... kindlasti oli klubisiseseid probleeme igasuguseid. Nagu nüüd ajakirjandusest välja tuli, oli palgaprobleem suur ja eks seal oli igast asju, mille taha see jäi. Oma mäng ja tase ei vedanud välja, puudujääke oli palju.

Palgavõlgnevustest räägitakse palju ja selle kohta küsisid palju ka meie külastajad. Kui palju see tegelikult tunda annab?
Tegelikult annab päris palju tunda. See võlg kasvas niivõrd suureks, et sellest räägiti põhimõtteliselt iga päev ja see segas juba trenni tegemist. Raske on elada ilma rahata ja igapäevaprobleemid on kõigil kaelas, eks ta mingi hetk ikka kandub edasi ka niiöelda töötegemisse.

Kuidas Sinul on, võlad jäid üles?
Eks kõigil on võlad üleval, aga loodetavasti leitakse lahendus sellele tulevikus. Alati on leitud.

Rootsi esiliigas on rahaline seis tunduvalt parem? Kordades?
Eestiga ei anna võrreldagi. Kordades jah.

Flora tulemuste osas tuli hooaja lõpus suur edasiminek pärast seda, kui Janno Kivisild asus Flora abitreeneriks. Oli see kokkusattumus või andis see tõesti nii palju juurde?
Janno trennid andsid kindlasti juurde. Tal on oma nägemus treeneritööst ja ta tõi nagu lisa Tarmo [Rüütli] trennidele. Tõmbas meeskonda vähe rohkem käima ja võib-olla lõpus leiti natuke rohkem motivatsiooni ka. Kuna esikolmikusse ei pääsetud, siis sellega läheb ka UEFA koht kaduma. Seepärast oli suur motivatsioon karikamängu võitmisel ja ka Balti liigas. Seal anti sada protsenti endast ja tulemused tulid ka. Ma arvan, et Janno roll oli kindlasti märgatav just läbi trennide.

Eelmisel hooajal valiti Sind Meistriliiga parimaks mängijaks ja tegid suure läbimurde koondisse. See aasta jäi järgmine samm astumata. Kas oma jälje võis jätta see, et Pasi Rautiainen lahkus - tema käe all tegid Sa just suure hüppe edasi.
Nojah, Pasi trennid olid väga võimsad. Sain tippvormi kätte ja mängud tulid lihtsamalt juba selle füüsilise baasi pealt, mis ta meile hooaja alguses ladus. Aga ma arvan, et juba eelmise hooaja lõpus oleks ma pidanud kuskile välja saama. Ma ei oska öelda, mille taha see jäi - võib-olla tegeleti sellega liiga vähe... huvi ka ei olnud ja ei suudetud pakkuda. See samm, mis sel aastal tegin, jäi astumata, kuigi vorm oli siis tunduvalt parem.

Vaatad Sa sellele kui raiskuläinud hooajale?
Kindasti pole ta päris raisku läinud. Selle hooaja pealt suutsin ma ikkagi teha sammu välja ja ei saa öelda, et see raisku oleks läinud. Aga ta ei olnud võib-olla nii särav hooaeg kui oodati. Ootused olid suured, vaadates eelmist aastat, aga eks see sõltus sellest ka, et meeskond muutus nii palju ja mäng muutus ning nooremad mehed olid ümber. Tuumik ei olnud väga noor, aga need kogemused, mis meil eelmisel aastal olid, kadusid ära. Pandi rohkem lootusi minu ja osade teiste peale, aga ei vedanud välja.

Aivar Pohlak on öelnud, et ta on pidanud Sind mitu korda veenma karjääri jätkama. Kui tõsised need motivatsiooniprobleemid ikkagi olid?
See kõik on ülepaisutatud, mida Aivar on meedias rääkinud. Temal on muidugi oma nägemus igast inimesest. Meil on igasuguseid vestlusi olnud, aga see on natuke ülepakutud, sest motivatsiooniprobleemid pole nii suured olnud, nagu tema seda ajakirjanduses väidab.

Pigem tulid need motivatsiooni leidmise raskused nende probleemide pealt, mis olid klubitöös valesti. Ma võin julgelt väita, et see ei olnud ainult mina, kel vahel motivatsiooniprobleemid välja lõid. See oli kogu võistkonna probleem. Ma ei hakka siin suure tähe all rääkima, aga neid probleeme oli sel hooajal klubi sees palju.

Oleks Sul mingisugune alternatiiv olemas olnud, kui oleksid jalgpallurikarjääriga lõpparve teinud?
Tegevuseta poleks ma kindlasti jäänud, midagi oleks ikka teinud.

Lõpetasid vist kevadel kooli või vähemalt pidid lõpetama (Vunk õppis EBS-is rahvusvahelist ärijuhtimist -toim.)?
Pidin lõpetama ja kirjutan lõputööd, aga käisin katsetel Šotimaal ja igal pool. Pidin täpselt samal ajal lõpetama ja see lükkus selle tõttu edasi. Ei ole midagi teha. Lõputöö oli valmis kirjutatud küll, aga seal oli nii palju igasuguseid tingimusi, mida tuli muuta, ja ma ei jõudnud sellega tegeleda.

Saad Sa Rootsis kooli lõpetada?
Asi on nii kaugel, et lõputöö on praktiliselt valmis kirjutatud, pean seda lihtsalt lihvima hetkel. Saan seda teha e-maili teel, kuigi kaitsmiseks pean muidugi tulema Eestisse.

Ja mis amet Sul siis oleks?
Õpin sellist üldist eriala nagu ettevõtte juhtimine, ärijuhtimine. Raske on öelda, et ärijuht, aga ma arvan, et midagi ettevõtluse valdkonnast küll. Ema ja isa on mul ka mõlemad ettevõtjad ja nende abistava käega saaks ehk kuskilt alustada.

Mõned küsimused veel meie külastajatelt. Mis muusikat Sa kuulad? Millised on Sinu lemmikansamblid?
Kuulan otsast otsani, nii 90ndaid, 80ndaid, hiphoppi, kaasaegset... põhimõtteliselt kõike. Michael Jackson meeldib, tema on üks lemmikutest. Aga neid lemmikuid on palju.

Kuidas suhtud Flora fännidesse ja mida neist arvad?
Omapärane seltskond, aga väga meeldiv, et nad käivad igal pool kaasa elamas. Igal klubil Eestis ei ole selliseid fänne. Võib uhke olla ja sellistest fännidest tuleb kinni hoida. Suur tänu toetuse eest.

Keda ja mida jääd kõige rohkem Flora meeskonnast taga igatsema?
Florasse jäi palju sõpru, kellega on pool elu koos mängitud ja lähedaseks saadud. See seltskond on peamine. See oli hästi tore, kõik olid väga sõbralikud ja said hästi läbi omavahel. Tiimitunnetus oli hea.

Mis Sa arvad, kuidas läheb Floral järgmine aasta? Kas senise poliitika jätkudes on reaalne lähiajal meistriks tulla?
Poliitika peaks järgmisel aastal muutuma. On tehtud kõvasti koosolekuid ja järeldusi, eks vaatab, mis tuleb. Uue treeneri toomine klubisse on kindlasti huvitav samm ja annab mängijatele juurde. Raske on ennustada, kuidas läheb, sest ei tea, kuidas teistel meeskondadel on... mõned muutuvad tugevamaks, mõned nõrgemaks. Kohta on raske ennustada, aga saab huvitav olema, sest järgmine hooaeg on Floras jälle uus tuumik ja vanemaid mängijaid jääb jälle vähemaks.

Sul on olnud palju treenereid nii noorte seas, erinevates Flora-süsteemi klubides kui ka koondises. Kelle rolli Sa neist kõige kõrgemalt hindad?
Paneb mõtlema. Kõrgelt võiks hinnata neid, kes on mulle jalgpallurina aluse pannud. Mart Paumäe oli mees, kes mind Eestis leidis. Tiit Raudnagel kindlasti ja Viktor Mets, kes olid minu treenerid noorte seas. Nemad andsid suure tõuke minu jalgpalluriks saamisele.

Edasi... Flora-süsteemis sai mõnda aega trenni tehtud Arno Pijpersi käe all, tema oli väga huvitav treener. Aga kõige kõrgemalt julgen ma siiani hinnata Pasi Rautiaineni rolli. Temaga veedetud kahe ja poole aasta jooksul olid trennid väga võimsad ja seda aega võib kõrgelt hinnata. Tema aitas mul teha ka sammu koondisse.

Huvitav, et kui Pasi Rautiainen lahkus Florast, siis Aivar Pohlak ütles, et üheks tema puuduseks oli mängijate arendamine.
Kindlasti ei olnud. Ma arvan, et läbi tema trennide ja entusiasmi andis ta kõigile juurde. Olen täiesti kindel, et kõik tegid mingi sammu edasi, kes väiksema, kes suurema. Näiteks vaata Juha Hakolat, täiesti nullist - tuli õppima Eestisse - tegi sellise sammu edasi ja on nüüd Hollandi kõrgliigas.

Ei saa öelda, et ta ei arendanud mängijaid. Ta on superhea treener, aga vahepeal katus sõidab - mängijatega suhtlemine oli tema nõrgem pool. Trennid, füüsiline ettevalmistus ja kõik olid ikka viimase peal.

Soccernet.ee-d loed?
Jah, pidevalt.

Seda ka, mida Sinu kohta kirjutatakse?
Artikleid loen, kommentaare eriti ei viitsi lugeda. Need arvamused ei lähe eriti korda, eks igal inimesel on oma nägemus.

Tahtsingi just küsida, et kui palju fännide kommentaarid südamesse lähevad?
Südamesse ei lähe üldse. Igal inimesel on oma arvamus ja kriitika teeb head, aga võtan kriitikast vastu seda, mida ma enda juures paremaks saan teha. Kommenteerijaid on aga igas vanuses ja neid kommentaare ma üldiselt ei loe. Artikleid loen, need on huvitavad.

Martin Vunk

Klubi: Syrianska FC (SWE)
Asetus: Poolkaitsja
Sünniaeg: 21. august 1984
Pikkus: 182 cm
Kaal: 70 kg

Varasem karjäär:

2009 - Tallinna FC Flora 28/8
2008 - Tallinna FC Flora 34/6
2007 - Tallinna FC Flora 8/3; Flora II 1/-
2006 - Hartpury College (ENG); FC Flora Tallinn 26/5; Flora II 1/-
2005 - FC Flora Tallinn 17/3; JK Tervis Pärnu 5/-; Hartpury College (ENG)
2004 - FC Valga 22/4
2003 - FC Valga 26/1
2002 - FC Valga; FC Flora 1/-
2001 - JK Tervis Pärnu 21/1; FC Kuressaare 4/-
2000 - FC Kuressaare
FC Lelle, Kehtna JK, Pärnu JK, PP-70 (FIN)


Soccernet.ee tänab küsimusi saatnud külastajaid
:

Kristjan, joonas, Jaanus, Siimo., Mati., Freddie, Kevin Arike, Jarl Ein, joosep, Sten-Erik Rättel, Maikel, Toomas, vosko, Fänn, Jompsik., Marko, Taavi, Tooma Jõgi, CR, emergencyexit, Allan, Alo, Maka, Kalev, velts, Matis Vungi sõber, Raimo Rand, Janno, siim, David, ETS, billy t, Birgit, Sten-Kristjan Nurk, metssiga, Raigo, Marko Roots, A.M., Rauno S., Marek Pelešev, fcfloraforever.

Kommentaarid

Henley   •  
(213.150.139.***)
Inglise viienda liiga klubi nimi on Forest Green Rovers
ROOTSI KUNN   •  
(80.235.44.***)
Mis seal ikka Martin, õnn kaasa ja loodame ,et seal minu kuningriigis:) läheb sul paremini ,kui Eestis.
Vähemalt julgesid asjadest avameelselt rääkida .
maamesilane   •  
(90.190.251.***)
maikel jäcksoni kuulamise eest tulevad ikka tugevad miinused!
to maamesilane   •  
(194.204.22.***)
vastupidi
Kabeer   •  
(188.143.232.***)
Superb intfimaoron here, ol'e chap; keep burning the midnight oil.
Ana   •  
(46.5.75.***)
Most help articles on the web are inaccurate or intrehoenc. Not this!
Kaycee   •  
(95.229.53.***)
All of my questions se-heldtttanks!

Sisene
EUROSARJAD
MÄNGUD EESTI VÄLJAKUTEL
Luup peale | Floral Paide vastu 3-st 3 ja tippude vastu 7-st 7 võitu. See on klassivahe!
TASKUHÄÄLINGU UUS OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Koolirahast hoolimata konkurendid kotti - Paide uus tase
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
24
22
1
1
63:16
67
2.
Paide Linnameeskond
25
18
0
7
60:26
54
3.
Nõmme Kalju FC
25
14
5
6
47:18
47
4.
Tallinna FCI Levadia
24
14
5
5
57:30
47
5.
Tartu JK Tammeka
25
8
7
10
28:37
31
6.
Viljandi JK Tulevik
25
9
2
14
27:42
29
7.
Tallinna JK Legion
25
6
6
13
20:40
24
8.
JK Narva Trans
25
5
6
14
23:37
21
9.
FC Kuressaare
25
4
7
14
23:52
19
10.
JK Tallinna Kalev
25
3
3
19
13:63
12
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
67
Paide Linnameeskond
54
Nõmme Kalju FC
47
Tallinna FCI Levadia
47
Tartu JK Tammeka
31
Viljandi JK Tulevik
29
Tallinna JK Legion
24
JK Narva Trans
21
FC Kuressaare
19
JK Tallinna Kalev
12
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK