A. LE COQ PREMIUM LIIGA
MEESTE KOONDIS
NAISTE KOONDIS
EESTLASED VÕÕRSIL
SOCCERNET
Värskelt algas kolmas jalgpallihooaeg, mis käib sammu maailmas leviva koroonaviirusega. Möödunud kahel aastal on Covid-19 laialdane levik sundinud Eesti Jalgpalli Liitu tegema mängugraafikutes oluliselt muudatusi. Eesti meistri FCI Levadia ridades loodetakse, et tänavu selliseid vangerdusi ei näe.
EJL on viimasel kahel aastal lükanud edasi mänge nii koroonakollete kui ka -isolatsioonide tõttu. Näiteks eelmist hooaega alustas FC Flora tervelt kuu aega hiljem kui mõned konkurendid. Samuti on mängude edasi lükkamine, nende kuhjumine ja lõpuks vabade mängupäevade nappus sundinud alaliitu viimasel kahel aastal lühendama tippliigasid ning mängima nad lõpuni algselt planeeritust erineval kujul.
Et tänaseks on viirus veidike muutunud, paranenud on teadlikkus sellega võitlemisel ning aastakese on olnud Eesti inimestele tasuta kättesaadavad ka vaktsiinid, mis vähendavad nakatumise tõenäosust või aitavad nakatumisel haiguse kergemini läbi põdeda, on muutunud ka ühiskonna hoiak koroonaviirusesse. Laialdane on mõtteviis, et tuleb õppida elama maailmas, mille üks osa on koroona ning mitte end lõpmatult erinevate piirangutega pärssida.
Jalgpallis on seis sama. "Ma olen nii harjunud selle koroonaga," ütleb Levadia kaaspeatreener Vladimir Vassiljev Soccernet.ee-le. "See on tänapäeval tavaline haigus. Ta on meiega ja me ei saa temast lahti."
Kas koroonaviiruse tõttu peaks koduses Premium liigas mänge edasi lükkama? "Usun, et see ei peaks segama mänge," vastab Vassiljev. "Võib-olla võiks olla mingi reegel, et kui sul on põhikoosseisust pooled mehed eemal, et siis võib mängu edasi lükata. Aga üldiselt kui sul on üks-kaks nakatunut – midagi ei saa teha selle vastu. Saame hakkama!"
Levadia keskpoolkaitsja ja kapten Brent Lepistu on resoluutsem. Tema sooviks mängudega edasi minna nii, nagu on alguses välja öeldud. "Minu enda isiklik arvamus on, et see [edasilükkamine] on absurd. Ma ei tea täpselt, kes neid otsuseid vastu võtab, kas jalgpalliliit või valitsus – kellel on esimene või viimane sõna –, aga mina omalt poolt sooviks küll, et jalgpalliliit teeks kõik selle nimel, et kalender oleks selline, nagu oleme kokku leppinud."
Lepistu lisab, et välisliigades käivad ju mängud edasi. Ka Euroopa vutiliidu UEFA tasemel on koroonapositiivne võrdsustatud vigastatud mängijaga. "Kui keegi on koroonapositiivne ja tahame seda jada jätkata, siis teeme nii, et tema mängule ei saa, aga las ülejäänud mängivad, kui test on negatiivne," arvab Lepistu. "Eriti kui me mängime väljas. Absurdne on asju edasi lükata ja samal ajal toimuvad siin Eesti Laulud ja superstaarid – Saku Suurhall on inimesi täis."
Jalgpalliliit soovib matše pidada, aga on valmis neid vajadusel edasi lükkama
Eesti Jalgpalli Liidu avalike- ja koostöösuhete osakonna juhataja Eva Nõmme ütleb, et vutiliidu peamine eesmärk on kohtumised ära pidada ning teha seda ausa mängu põhimõtetest lähtuvalt. "Jätkame sarnaselt varasemale ehk eesmärk on alati, kui on vähegi võimalik, mäng pidada ja selle juures arvestada ausa mängu põhimõtteid," sõnab ta.
"Eelmisel aastal tõi see edu – kõik mängud toimusid selliselt, et parim selgus väljakul ja keegi ei pidanud ilma suure hulga põhimeesteta mängu tulema. Enne hooaja algust rääkisime kõigi tippliigade klubidega, et kui on vähegi võimalik, siis mängime ja mõne üksiku haigestunu tõttu mänge ära ei jäta.
Samuti on oluline, et selgus saabuks võimalikult vara, ideaalis hiljemalt mängueelsel päeval. Välistada ei saa, et näiteks mängupäeva hommikuks avalduvad mitmel mängijal haiguse sümptomid, aga kokkulepe on, et kõik pingutavad, et neid asju ette näha," lisab Nõmme.
Tema sõnul ei saa EJL suhtuda koroonaviirusesse kui päris tavapärasesse haigusesse, sest Eesti riik ei pea täna veel Covid-19 võrdseks gripi või millegi taolisega. "Peame meeles pidama, et riiklikult on koroonaviirusel läbi karantiinikohustuse eristaatus, mistõttu ei kehti sellele samasugune loogika nagu teistele haigustele," selgitab vutiliidu pressišeff.
"Mõistagi on klubil alati võimalik küsida jalgpalliliidult mängu edasilükkamist paari nakatunuga. Näiteks kahe väravavavahi haigestumisel on klubi keerulises olukorras. Juhtumipõhise lahendamise eesmärk on see, et iga mängu tulemus saavutataks sportlike põhimõtete alusel. Avavoorule läks mitu klubi vastu paari-kolme haigestunud mängijaga ja mängud toimusid," toob Nõmme näiteks. Eriti keeruline oli seejuures olukord Tallinna Kalevis, kus veel mängupäeval oli vaja koroonatestidega tõestada pallurite mängukõlblikkust.
Premium liiga jätkub laupäeval, kui alustatakse teise vooru kohtumistega. Mänge saab vaadata Soccernet TV-st. Matšide jälgimise muudab põnevamaks Coolbet Fantasys kaasa löömine.
Loe Soccernet.ee kokkuvõtteid Premium liiga hooajast 2024!
Soccernet.ee taskuhääling "Pikk ette (ja ise järele)" nii helis kui ka pildis!
Soccernet.ee pikemad intervjuud, reportaažid, persoonilood, arvamused ...
Nelja-aastase pausi järel naaseb naiste saali Meistriliiga, kõikidel soovijatel ei lubata osaleda
Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:
Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid:
Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?