Meistriliiga hooaeg luubi all: parimad kaitsjad 2009 (16)

Levadia raudkindel keskkaitsepaar. Foto: Märt VassiljevMeistriliiga hooaja lõpuni on jäänud vaid kümme päeva, mille jooksul jõutakse mängida koguni kolm mängudevooru. Ühtlasi on käes aeg Soccernet.ee traditsioonilisteks hooaja kokkuvõteteks.

Järgneva kümne päeva jooksul võtame luubi alla Meistriliiga hooaja parimad ja halvimad kõikvõimalikes erinevates kategooriates.

Ning juba viiendat aastat järjest kulmineerub see suure hääletusega, kus just Sina koos teiste Soccernet.ee kasutajatega lõpliku valiku langetad.

Kahel eelneval hooajal Meistriliiga parimaks mängijaks valitud Juha Hakola liikus selleks aastaks parematele jahimaadele ning jättis trooni vabaks. Kes on sel aastal parimatest parim?

Parimad kaitsjad 2009

REKLAAM

Kokkuvõtteid alustame hooaja parimate kaitsemängijate tutvustamisega. Tervelt pooled valituist tulevad Tallinna Levadiast, kelle tänavune üleolek teeb nende pallurid favoriitideks pea kõigis positiivsetes kategooriates.

Viimasel kolmel aastal järjest parimaks kaitsjaks valitud Marek Lemsalu riputas butsad varna, kuid 2005. aastal kroonitud leedulane Tomas Rimas on tagasi konkurentsis. Hoolimata Narva Transi kaptenipaelast ei mahtunud ta aga meie karmis valikus isegi mitte kümne parima sekka.

Ent lõplikul hääletusel ei oma meie valik enam mingit tähtsust ning need kokkuvõtted on Sinule pigem abiks ja meeldetuletuseks. Lõppeva hooaja kümme parimat kaitsemängijat Soccernet.ee toimetuse hinnangul:

Foto: Märt VassiljevDiego Balbinot
Klubi: Nõmme Kalju
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg: 21 mängu (20 põhikoosseisus), 2 väravat ja 6 kollast kaarti

Nõmme Kaljul on saanud tavaks igal hooajal ühe brasiillasega kümnesse tabada. Tänavu hangitud piiritagustest täiendustest on just Diego ainsana tõeliseks liidriks tõusnud.

Hispaania madalamatest liigadest tulnud Itaalia passiga brasiillase algus kujunes raskeks, sest kohe hooaja avamängus sai ta vigastada ning pidi koguni kümme mängu vahele jätma.

Tema naasmisega paranes Kalju kaitsetöö märgatavalt. Tihtipeale poolkaitsjatega polsterdatud Kalju kaitseliinis on ta tugevaimaks lüliks, aga paraku ei luba keeleprobleemid tal ehk kaaslasi piisavalt juhendada.

Individuaalselt on Balbinot igatahes võimas - õhus kuningas, positsioonivalikul suurepärane ning standardolukordades tegija nii kaitses kui rünnakul.

Foto: Rein MurakasAndrei Kalimullin
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 32
Senine hooaeg: 30 mängu (30 põhikoosseisus), 1 värav, 7 kollast ja 1 punane kaart

Kalimullin on kuulunud aastaid Meistriliiga tippkaitsjate sekka, kuid tänavune hooaeg tähendas tema jaoks mõnes mõttes uut väljakutset.

Nimelt on ta alati olnud tagasihoidlik töörügaja mõne prominentse kuju kõrval, olgu selleks siis Marek Lemsalu või Sergei Hohlov-Simson. Tänavu tuli tal aga ise liidriroll üle võtta ning noorukese Igor Morozoviga koos kaitset kontrolli all hoida.

Missioon täidetud, Levadia kivikõva kaitse on selle tunnistuseks. Kaitseliini kogenuima lülina on Kalimullini tegutsemine stabiilne ja efektiine - ta lahendab olukorrad kõige lihtsama ja loogilisema käiguga ega otsi ekstravagantseid lahendusi.

Üks plekk rikub siiski üldpilti - Tallinna Flora vastu kümnendal minutil teenitud punane kaart võinuks meeskonnale nende rekordseeria maksma minna. Kaaslased päästsid siiski päeva ja hoidsid Flora sellegipoolest nulli peal.

Foto: Mihkel MartinsonAleksandr Kulik
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Keskkaitsja/ründaja
Vanus: 28
Senine hooaeg: 31 mängu (25 põhikoosseisus), 9 väravat, 3 kollast ja 1 punane kaart

Tihti ka kesktormajana kasutatud Kulik on Eesti tasemel kõva tegija hoolimata klubist või positsioonist, kus ta parasjagu mängib.

Mitte üks mees Eesti Meistriliigas ei saa temalt rahulikult palli kätte. Tal on võimas keha ning ta kasutab oma suurust ka oskuslikult ära.

Hooaja käigus suunati Kulik keskkaitsesse, kus ta valitseb teist korrust pea täielikult. Aleksei Naumovi kõrval on ta olnud üks Sillamäe võtmemängijaid ning klubi peab olema õnnelik, kui ta ka järgmisel aastal kodumaal jätkab.

Foto: Hendrik OsulaKristian Marmor
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Universaal
Vanus: 22
Senine hooaeg: 30 mängu (29 põhikoosseisus), 2 väravat ja 2 kollast kaarti

Paljud kratsisid kukalt, kui Marmor hooaja alguses Tihhon Šišovi lahkudes paremkaitsjaks paigutati. Ent tõelise universaalina sai ta seal kohanemisraskusteta hakkama.

Kui põlema hakkas teine äär (loe: Taijo Teniste sai vigastada) vahetas Marmor lihtsalt väljakupoolt. Ning kui kaartide tõttu kannatas keskkaitse, leidis ta ennast keskelt. Tõeline masin, seadista mis positsioonile tahes.

Kunagise ründajana on ta väga hea kiiruse ja kohavalikuga, tugev nii õhus kui ka maas ning tehniline. Saatuse tahtel murdis ta end lõpuks Levadias põhitegijaks hoopis kaitsjana.

Vähe sellest, head esitused lubasid tal sel aastal ka koondises debüteerida.

Foto: Märt Vassiljev

Igor Morozov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 30 mängu (30 põhikoosseisus), 4 kollast kaarti

20-aastasena Levadia põhikeskkaitsja olla on kõva sõna. Et tegu on Eesti ühe suurima tulevikulootusega, kinnitavad ka esitused noortekoondistes ning episoodiliselt põhikoondiseski.

Morozov täitis Lemsalu suured sussid ära, kuigi hooaja eel uskusid vähesed, et Levadia kaitseliin suudab sama kindlalt jätkata. Ometi on nad lasknud omale sel aastal lüüa veel vähem väravaid kui mullu.

Loomulikult ei ole ta veel selline liider nagu Lemsalu oli, aga tulevik paistab helge. Oma pikkuse kohta on ta piisavalt kiire ja kui natuke lihast ka luudele tekib, siis ei saa ükski ründaja temaga lihtsalt hakkama.

Noore kohta on Morozovil väga hea kohavalik ja seega ka peamäng. Samuti on ta oma vanuse juures märkimisväärselt stabiilne.

Foto: Catherine KõrtsmikAleksei Naumov
Klubi: Sillamäe Kalev
Positsioon: Paremkaitsja/keskkaitsja
Vanus: 37
Senine hooaeg: 31 mängu (31 põhikoosseisus), 13 väravat (neist 3 penaltist), 4 kollast ja 1 punane kaart

Sillamäe Kalevi hing ning üllatushooaja peaarhitekt palliplatsil. Kaitsjana löödud 13 väravat räägivad iseenda eest - tegemist on väga kõrge klassiga mängijaga, ühe kandidaadiga kogu liiga parima mängija tiitlile.

Vanust on tal küll juba 37 aastat, kuid Peterburi Zeniidi kunagise põhimängijana jagub taset ja kogemusi, et Eestis hiilgavalt hakkama saada. Endiselt piisavalt kiire, et äärel mängida, ning mis jääbki kiirusest puudu, selle kompenseerib ta enam kui küllaga kogemuste ja mängulugemisega.

Erinevalt tavapärastest äärekaitsjatest on Naumov ka õhus väga hea. Piisavalt pikk ja jõuline, et saada hakkama ka keskkaitses.

Lisaks muidugi nõelterav jalg, mis karistab vastaseid nii mängust kui standardolukordadest. Tema otsustavatel hetkedel löödud väravateta ei pruugiks Kalevi tabeliseis praegu sugugi nii roosiline paista.

Foto: Märt VassiljevTaijo Teniste
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja/vasakäär
Vanus: 21
Senine hooaeg: 22 mängu (22 põhikoosseisus), 2 väravat ja 1 kollane kaart

Vaatamata noorusele on Teniste jõudnud Levadias juba kõiksugu positsioonidel mängida. Vasakkaitsja koht näib nüüd lõpuks kinnistuvat.

Teist aastat järjest püsis ta kogu hooaja esindusmeeskonna põhikoosseisus. Kogemuste lisandudes on ta situatsioonide hindamisel märgatavalt kindlamaks muutunud, püsides samal ajal mängijaomadustelt väle ja särtsakas.

Eesti U-21 koondises on Teniste tähtis lüli ning samuti sai ta tänavu üle mõne aja taas nuusutada ka A-koondise hõngu. Paraku on vigastused tema hooaja teise poole suuresti ära rikkunud.

Foto: Märt VassiljevTihhon Šisov
Klubi: Tallinna Levadia
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 26
Senine hooaeg: 26 mängu (19 põhikoosseisus), 1 värav ja 4 kollast kaarti

Pärast õnnetut seiklust madjaritemaal saabus Šišov hooaja alguseks Levadiasse tagasi, olles vahepeal jäänud ilma nii mängupraktikast kui ka kohast Levadia põhikoosseisus.

Sisuliselt terve esimene ring tuli tal pingil istuda, kuid peagi võttis ta siiski oma koha paremkaitses Marmorilt tagasi. Tõsi, mänguaega jagus mõlemale. Suvistel euromängudel jättis Šišov noorema meeskonnakaaslase juba selgemalt varju ning tõestas, et oma loomulikul positsioonil on ta siiski tugevam.

Tema võimeid usaldab ka koondise peatreener Tarmo Rüütli, kes kutsus ta vähesest praktikast hoolimata koondisse ega ole pidanud seda kahetsema.

Kaitses on Šišov niivõrd kindel, et pea olematu roll ründefaasis ei ole tema positsiooni siiani kõigutanud. Tänavusest aastast jääb aga midagi säravat meelde ka rünnakult - nimelt tema imevärav Nõmme Kalju vastu, mis oli talle viimase seitsme aasta jooksul alles teiseks tabamuseks.

Foto: Märt VassiljevTõnis Vanna
Klubi: Tallinna Flora
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg: 21 mängu (20 põhikoosseisus), 2 kollast kaarti

Praeguseks hetkeks 460 931, kuid selle vaatamisest ei saa vist kunagi küll. Kommentaarid on liigsed. Aga okei, see ei sündinud Meistriliigas ja õigupoolest pole ta koduliigas sel hooajal veel ühtegi väravat löönud.

Parimate kaitsjate valikusse mahub Vanna kui Flora ohtralt kritiseeritud kaitseliini tugevaim tugi. 364 päeva aastas ei ole ta väljakul särav ja silmapaistev, kuid alati on ta kindel kui laudsein ning mängib oma koha välja.

Varem on teda palju ka poolikus ja isegi ründes kasutatud, aga just keskkaitsjana on ta oma koha leidnud, kuigi mõni sähvatus sünnib ka teises väljakuotsas.

Foto: Märt VassiljevAleksandr Volodin
Klubi: Narva Trans
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 9 mängu (7 põhikoosseisus), 1 värav ja 3 kollast kaarti

Meie valikusse pääses Volodin eelkõige seetõttu, et äärekaitsjate seas on konkurents tunduvalt kesisem kui keskkaitsjate osas.

Lasnamäe Ajaxi kasvandiku jätkuv areng väärib siiski äramärkimist, kuigi väga palju teda siinmail mängimas näha ei ole saanud. Hooaja eel Vilniuse Vetrasse siirdunud, kuid sealt napi mänguajaga Eestisse naasnud Volodin on end aasta lõpuks kindlalt Transi põhikoosseisu murdnud.

Välismaa kogemus on teda enesekindlamaks muutnud ja ta toetab väga hea meelega rünnakuid. Narva klubi vormikõver tõusis pärast suviseid koosseisumuudatusi järsult üles ning ka Volodin on selles oma osa mänginud.

Eelmiste aastate Meistriliiga parimad kaitsjad:

2008: 1. Marek Lemsalu, 2. Alan Arruda, 3. Teet Allas
2007: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Deniss Malov
2006: 1. Marek Lemsalu, 2. Alo Bärengrub, 3. Timo Teniste
2005: 1. Tomas Rimas, 2. Sergei Hohlov-Simson, 3. Dmitri Kruglov

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

tere   •  
(62.65.197.***)
pakun parimateks, kas morozovi või teniste
Mällar   •  
(90.190.231.***)
Naumov
Meintz   •  
(78.28.68.***)
morozov või naumov
koer   •  
(90.191.202.***)
Naumov!
#11   •  
(62.65.230.***)
Vanna?:O
Kui Vanna flora II eest esitlusi tegi ei näinud ma teda seal peaaegu ültse midagi tegemas,aga seal vist ta ei mänginud kaitset.
Igatahes jah Naumov või Teniste
krissu04   •  
(90.190.245.***)
volodin naumow või morozov
Sanku   •  
(90.190.169.***)
Kallimullini pilatsil olles on alati kindel tunne.
Moroz tegi häid mänge, aga kohati jäi nõrgaks või muutus laisaks kah. Las poiss kasvab veel.
Somebody Someone   •  
(90.191.149.***)
Diego :)
North   •  
(84.52.16.***)
Igor Morozov, Taijo Teniste, Andrei Kalimullin
annima   •  
(81.21.243.***)
karl palatu ja see tammeka kameruunlane ka ja tomas rimas oleksid võinud nimekirjas olla
RX   •  
(90.191.135.***)
Tammeka kamerunlane on tõesti päris hea, aga diego on kõigist peajagu üle! Tihti ka sõna otseses mõttes!
MiniM   •  
(81.21.243.***)
john terry ja rio ferdinand on tuleviku kaitseliinis väga kindlalt tegutsenud ja paide lm`is on see lucio hästi mänginud
krissu04   •  
(90.190.245.***)
ärge unustage et kuressaarel on hea kaitse tugitala puyol ning tammekal on carvalho
Arteta   •  
(88.196.36.***)
Ja Bosingwa Paide äärekaitses on olnud kohati maailmaklass, huvitav miks tema nimekirjas ei ole ?
Spain   •  
(85.253.60.***)
Enrique Iglesias on olnud superhoos.
Eile lõi Tuleviku vastu kolmanda jalaga 6 väravat.
Õnnesoovid talle !
Kindlasti selle hooaja komeet!
Game   •  
(88.196.89.***)
Marmor.

Sisene
TIITLIKAITSJA UUS KINNAS
Ametlik: Levadia laenas Nõmme Unitedilt Hispaanias mänginud väravavahi
KÕVA LAHING
Luup peale | Kuressaare ähvardas kõvasti, aga Kalju jaksas kannatada ja võitles end tähtsa võiduni  (galerii!)
AKTUAALNE
VAHEFINIŠ
Viimsi, Lasnamäe või hoopis Saaremaa – kes neist on enim kõrgseltskonna nägu?
EESTLASED VÕÕRSIL
SUUR MUUTUS
AMETLIK: Savic ja Vassiljev lahkuvad Levadia tüüri juurest!
KANNAPÖÖRE ELUS
Endine noortekoondislane läks USA-sse raamatuid müüma: tundsin, et Eestisse jäädes ei kasva ma inimesena nii palju
VUTIJUTUD
REKLAAM
RISTNURK
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
18
16
2
0
49:9
50
2.
Tallinna FCI Levadia
19
15
3
1
45:9
48
3.
Nõmme Kalju FC
18
12
3
3
34:15
39
4.
Paide Linnameeskond
19
10
3
6
44:20
33
5.
FC Kuressaare
19
7
4
8
22:27
25
6.
Tartu JK Tammeka
19
5
3
11
18:37
18
7.
JK Narva Trans
17
4
2
11
17:29
14
8.
JK Tallinna Kalev
19
3
3
13
16:52
12
9.
Tallinna JK Legion
18
3
5
10
19:33
10
10.
Pärnu JK Vaprus
18
2
2
14
18:51
8
PREMIUM LIIGA SUVISED ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
50
Tallinna FCI Levadia
48
Nõmme Kalju FC
39
Paide Linnameeskond
33
FC Kuressaare
25
Tartu JK Tammeka
18
JK Narva Trans
14
JK Tallinna Kalev
12
Tallinna JK Legion
10
Pärnu JK Vaprus
8
EKSKLUSIIV

Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid: