Meistriliiga parimad kaitsjad 2006 (6)

Meistriliiga hooaeg on jõudnud lõpusirgele ning Soccernet.ee alustab kokkuvõtetega. Algust teeme parimate kaitsjate tutvustamisega.

Kahe nädala jooksul toome teieni iga päev ühe kokkuvõtte, mis kulmineerub novembris külastajate hääletusega, valimaks välja hooaja parimad ja halvimad.

Eelmise aasta hääletuse tulemusi saate lugeda siit!

Omalt poolt oleme välja valinud kümme kaitsjat, keda lähemalt tutvustada. Nende seas on nii vanu tegijaid, kes oma taseme poolest võiksid vabalt pallida välismaal, kui ka noori lootustandvaid kaitsjaid, kellest tulevikus palju oodatakse.

Marek Lemsalu

Klubi: FC Levadia
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 33
Senine hooaeg: 30 mängu (29 algkoosseisus), 5 väravat ja 2 kollast kaarti

Hooaja eel Norra esiliigast Eestisse naasnud Marek Lemsalu näitas selgelt, et taseme poolest võiks ta veel aastaid välismaal pallida.

Üks Meistriliiga silmapaistvamaid kaitseliini mängijaid ei ole mitte ainult peafavoriit parima kaitsja tiitlile, vaid tõsine kandidaat üleüldse parima mängija valimisel.

Stabiilselt kindel Levadia keskkaitse tugisammas on tõeline liider, juhendades nii tagaliini kui öeldes vajadusel julgustavaid sõnu kogu meeskonnale. 84 korda koondist esindanud Lemsalu on meeskonnas autoriteet ja üks selle hooaja Levadia edu pante.

33-aastane vetran on olnud ühtlaselt tugev nii maas kui ka õhus ning kuigi ta võib vahel väikeste ja väledate ründajate vastu veidi hätta jääda, kompenseerib ta selle täielikult kogemuste ja positsioonivalikuga.

Hea peamäng teeb temast lisaks kõigele muule standardolukordade ajal tõelise ohu vastaste karistusalas - tema arvel on viis väravat, mis on keskkaitsja kohta suurepärane näitaja.

Tihhon Šišov


Klubi: FC Levadia
Positsioon: Paremkaitsja
Vanus: 23
Senine hooaeg: 26 mängu (25 algkoosseisus), 4 kollast kaarti

Meistritiitli poole tüüriva Levadia rivistuses on pea igal positsioonil selliseid mängijaid, kes parimate valimisel sõna sekka võiksid öelda. Erand pole ka paremkaitsja Tihhon Šišov, kellelt paljud ootasid juba eelmise hooaja järel välismaale siirdumist.

Regulaarselt koondisekandidaatide hulka kuuluv äärekaitsja ei ole siiani end päris põhitegijate hulka murdnud, kuid on jätkuvalt üks parimaid paremkaitsjaid Meistriliigas. Eelmisel hooajal hääletati ta oma positsioonil Teet Allase järel teiseks.

Levadia mänguplaanile omaselt ei toeta Šišov äärekaitsjana kuigi palju rünnakut, kuid on kaitses takjana vastaste küljes kinni. Ei saa öelda, et ta eelmise aastaga võrreldes suure arenguhüppe oleks teinud, nagu temalt ehk oodati, kuid ta oskused on endiselt piisaval tasemel, et tagada talle koht Eesti hetke parima klubi põhikoosseisus.

Andrei Kalimullin


Klubi: FC Levadia
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg: 25 mängu (24 algkoosseisus), 2 väravat, 3 kollast kaarti
 
Eesti liigas suurte kogemustega Andrei Kalimullin on varasematel aastatel peamiselt keskkaitses mänginud, kuid tegutses sel hooajal väga edukalt hoopis vasakul.

2000. aastast alates FC Levadias palliv Kalimullin ei lülitu sarnaselt Šišovile kuigi palju rünnakule, kuid on kaitses see-eest väga kindel. Tehnilise ja kogenud mängumehena ei lase ta ka endast kiirematel vastastel end üle mängida.

Viimastel hooaegadel on ta tihti veidi teenimatult teiste meeste varju jäänud, eriti kui Dmitri Kruglov veel Levadias mängis, kuid sel aastal on ta tagasi põhis ja kindel tegija.

Aleksandr Kulik

Klubi
: Narva Trans
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 25
Senine hooaeg: 18 mängu (18 algkoosseisus), 3 väravat, 2 kollast kaarti

Pool hooaega Kasahstani liigas mänginud Narva Transi keskkaitsja Aleksandr Kulik on potentsiaalilt üks Meistriliiga parimaid kaitsjaid.

Pikk, jõuline, oma suuruse kohta küllaltki kiire, korraliku tehnikaga, hea positsioonivalikuga, väga hea peamänguga - Kulikil on olemas kõik, mida üks tasemel keskkaitsja vajab.

Lisaks võib ta väga edukalt mängida ka ründes, mida tõestavad nii laenulepingu periood Kasahstanis, kus ta nii mõnegi värava lõi, kui ka kunagised FC Flora aastad, mil ta veel tipuründajana tegutses.

Siiski ei ole ta end kohalikus liigas nii hästi kehtestada suutnud, et korralikele välisklubidele või kasvõi Eesti meediale oma esitustega silma hakata.

Igatahes on Kulik Transis selge põhitegija ning klubi on leidnud oma õige hoo just pärast tema Kasahstanist naasmist. Kuliki osalusel on Trans võitnud sel hooajal 18 mängust 16 ning viigistanud ja kaotanud vaid ühe.

Teet Allas

Klubi: FC Flora
Positsioon: Peamiselt paremkaitsja
Vanus: 29
Senine hooaeg: 18 mängu (17 algkoosseisus), 3 väravat, 1 kollane kaart

FC Flora ja Eesti koondise paremkaitsjal Teet Allasel on viimasel kahel hooajal olnud tõsiseid probleeme vigastustega, kuid tervena on ta ikka ja alati oma koha täiuslikult välja mänginud.

Pasi Rautiainen on kasutanud Allast mitmetel erinevatel positsioonidel. Ta on mänginud nii parem- kui keskkaitsjana ning ka poolkaitses, mis teeb temast tõelise universaali.

Erinevalt näiteks Levadia äärekaitsjatest ronib Allas päris tihti äärest üles või liigub keskele, kus tema võimas pommlöök on vastastele tõsiseks ohuks.

Kahe pikema vigastuspausi tõttu sel hooajal vaid 18 mängu kaasa teinud Allas on tervena alati põhikoosseisus ning klubi noore kaitseliini kogenuim ja stabiilseim lüli.

Aastaid on Allast peetud üheks kindlaimaks soosikuks välisklubi leidmisel, kuid erinevatel põhjustel on ta alati Eestisse pidama jäänud. Nüüd 29-aastasena paistab, et see rong on tema jaoks läinud, kuid sellest hoolimata on ta nii FC Flora kui ka kogu liiga tasemel vägagi arvestatav tegija.

Alo Bärengrub

Klubi: FC Flora
Positsioon: Peamiselt keskkaitsja
Vanus: 22
Senine hooaeg: 29 mängu (28 algkoosseisus), 5 väravat, 1 kollane kaart

Flora keskkaitsja Alo Bärengrub on Pasi Rautiaineni käe all mänginud palju ka hoopis ründes, kuid põhikohaks väljakul on tal ikkagi kaitse.

Rünnakul on teda kasutanud ka Eesti koondise peatreener Jelle Goes ning seda eelkõige Bärengrubi väga tugeva peamängu tõttu, mis on 182 cm pikkuse mängija kohta tõesti muljetavaldav.

Kaitses laseb ta aegajalt ka prohmakaid läbi, kuid on küllaltki kiire ja kõva võitleja, mis lubab tal enamasti need olukorrad heaks teha.

Bärengrub murdis end Eesti koondisesse ja FC Flora põhimeeskonda juba 20-aastaselt, kuid vahepealsetel aastatel loodetud arenguhüpet enam ei toimunud. Käesoleva hooaja käigus on Bärengrub selgelt kindlamaks ja stabiilsemaks muutunud, mis lubab talt lähiaastail ka murrangut välismaale oodata.

Heikki Talimaa


Klubi: FC Flora/Viljandi Tulevik
Positsioon: Peamiselt vasakkaitsja
Vanus: 21
Senine hooaeg: 28 mängu (27 algkoosseisus), 2 väravat, 1 omavärav, 3 kollast kaarti

Hooaega Viljandi Tulevikus alustanud Heikki Talimaa on üks kandidaate aasta enim arenenud mängija tiitlile.

Kui ta juulikuise üleminekuakna kaudu emaklubi Florasse toodi, uskusid vähesed, et Talimaa võiks seal kuigi palju mänguaega saada.

Ometi läks teisiti ning Talimaa kuulub põhisse isegi pärast Teet Allase vigastusest paranemist. Vähe sellest, ta on löönud Flora eest ka oma karjääri kaks esimest Meistriliiga väravat.

Väga palju rünnakule lülituva vasakkaitsjana on Talimaa kiire, hea tehnika ning korraliku väljakunägemisega. Kehamäng on tal samuti heal tasemel ning ka õhus on ta oma pikkuse kohta arvestatav jõud.

Arengu jätkudes võib praeguselt U21-koondislaselt oodata tulevikus ka A-koondise ukse lahti löömist.

Tomas Rimas

Klubi: FC TVMK
Positsioon: Keskkaitsja
Vanus: 28
Senine hooaeg: 25 mängu (25 algkoosseisus), 2 väravat, 3 kollast kaarti

Eelmisel aastal Soccernet.ee külastajate poolt Meistriliiga parimaks kaitsjaks valitud Tomas Rimase see hooaeg nii särav enam olnud ei ole, kuid TVMK kaitseliinist väärib enim esiletõstmist just tema.

Valitseva meistri pettumustvalmistav hooaeg on jäänud eelkõige just edurivi, mitte kaitsjate hingele. Sisselastud väravate poolest on TVMK peakonkurentidega võrreldes küllaltki võrdses seisus.

Tagaliini liidrina on 28-aastane leedulane kolme eri rahvuse esindajatest koosneva kaitse korralikult tööle saanud ja ise oma koha alati raudse kindlusega välja mänginud.

Hea kohavaliku ja peamängu ning korraliku tehnikaga korvab ta oma väikesed puudujäägid kiiruses ning ei saa öelda, et TVMK kaitse eelmise aastaga võrreldes kuigi palju järgi oleks andnud.

Väravaid on endale küll selgelt rohkem lüüa lastud, kuid see tuleneb peamiselt sellest, et TVMK keskväli ei suuda enam endisel määral domineerida ja meeskond on seetõttu palju rohkem ise surve all.

Andrei Tjunin

Klubi: Tartu Maag
Vanus: 27
Positsioon: Vasakkaitsja
Senine hooaeg: 32 mängu (31 algkoosseisus), 1 värav, 2 kollast kaarti

27-aastase mängumehe kohta ülikogenud Andrei Tjunin on sel aastal kaasa teinud absoluutselt kõigis Tartu Maagi kohtumistes ning esinenud äärmiselt stabiilselt.

1994. aastal 14 aasta ja 278 päeva vanusena Meistriliiga debüüdi teinud Tjunin hoiab selles arvestuses tänaseni rekordit. Tema karjääri sisse mahuvad perioodid nii mitmetes erinevates Eesti klubides, kui ka Soomes, Venemaal ning Rootsis.

Kaitsja kohta hea triblinguga Tjunin lülitub tihti ohtlikult rünnakule ja leiab end teinekord koguni vastaste karistusalast, kuid peale lüüa ta üldjuhul ise ei armasta. Tihti ette lülituvale äärekaitsjale lausa hädavajalikult on tal väga hea sööduoskus ja platsinägemine.

Tjunin on emotsionaalse Maagi meeskonna kohta ebaharilikult külma verega ning see on lubanud tal ka hoiatuskaartide teenimisest hoiduda, mis muidu Maagi mängijatel probleemiks kipub olema.

Varasematel aastatel tihti vigastustega kimpus olnud Tjunin on suutnud ka traumasid vältida ja see on lubanud tal kõigis senipeetud kohtumistes väljakul käia. Septembri alguses mängis ta seejuures ühe kohtumise ka poolhaigena, mis näitab selgelt mängija pühendumust.

Timo Teniste


Klubi: Tartu Tammeka
Positsioon: Vasakkaitsja
Vanus: 20
Senine hooaeg: 30 mängu (30 algkoosseisus), 5 väravat (4 penaltist), 5 kollast ja 1 punane kaart

Alles sel hooajal Sergei Ratnikovi poolt vasakkaitsesse nihutatud Timo Teniste on ilmselt lõpuks ometi oma õige koha leidnud.

Kui keskpoolikus mängides jäi ta teiste pallurite varju, siis äärekaitsesse sobivad tema suurepärane tehnika, täpsed söödud ja platsinägemine vägagi kenasti.

Teniste mängib mõlema jalaga võrdselt hästi ja sooritab Tammekas nii nurga-, karistus-, kui ka penaltilööke. 11 meetri punktist oli ta sel hooajal tabanud kõigil neljal korral, kuni viimatises mängus FC Flora vastu lõpuks eksis.

Just sel aastal on ta murdnud end ka U21 koondisesse ja jääb vaid üle loota, et 27. oktoobril 21-aastaseks saava tartlase areng niipea ei peatu.

Vaata ka:
Meistriliiga kokkuvõtted

REKLAAM
Kommentaarid

asdf   •  
(.***)
alo barengrub raudselt ei sobi siia, tema ei ole nii hea kaitsja, et olla parimete kaitsjate seltsis....
manpe   •  
(.***)
Vga hea et Kulikit thele on pandud. Minumeelest vga hea kaitsja. Aga isiklikult sellest nimekirjast valiksin ma kas Lemsalu vi iovi
mirko   •  
(.***)
Parim on kindlasti Tjunin pole kahtlust ja ka Starovoitov kah teniste on kah hea aga mitte nii hea kui Tjunin ja Starovoitov
vrnik   •  
(.***)
minul on kige pikem. teised on oma jalgpalliga 0.
kusti3   •  
(.***)
Tomas Sirevicius on parim!!!!
kozz   •  
(.***)
teniste on parim!!!

Sisene
PREMIUM LIIGA
TÄNA OTSEPILT: Tammeka tahab esimeses ringis saadud kaotuse eest Kalevilt revanši  (kell 18!)
VÄRSKED JALKAJUTUD
INTERVJUU
Šveitsi väravavahtide boss Foletti: panin koolitusel Eesti treenerite ajud tööle!
ESILIIGA
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
32:7
34
2.
Tallinna FCI Levadia
13
11
1
1
32:4
34
3.
Nõmme Kalju FC
12
9
2
1
26:10
29
4.
Paide Linnameeskond
13
7
1
5
33:14
22
5.
FC Kuressaare
13
6
1
6
15:17
19
6.
Tartu JK Tammeka
13
4
2
7
14:23
14
7.
JK Narva Trans
12
4
0
8
13:19
12
8.
Pärnu JK Vaprus
13
2
0
11
14:38
6
9.
Tallinna JK Legion
12
2
3
7
10:23
5
10.
JK Tallinna Kalev
13
1
1
11
8:42
4
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
34
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
22
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
6
Tallinna JK Legion
5
JK Tallinna Kalev
4
VÄLISMAA ERILOOD

Soccernet.ee pakub pikemat lugemist ka välismaa jalgpalli huvilistele. Loe järele!