Meistriliiga parimad väravavahid 2007 (14)

Olles juba tutvustanud lõppeva Meistriliiga hooaja parimaid kaitsjaid, poolkaitsjaid ja ründajaid, võtame viimasena ette kümme parimat väravavahti.

Mõistetavalt on puurivahtide valik hõredam ning mängijad suures osas samad, kes eelmiselgi aastal, kuid mitmete kogenud kindameeste naasmine liigasse on konkurentsi ühtlustanud.

Mängijate valimisel kasutasime me ka "Amadeusi" koefitsenti, mis näitab seda, kui palju on väravavaht lasknud endale keskmiselt mängu kohta väravaid lüüa, kuid arvestab ka tema klubi üldist taset - mida kehvem meeskond, seda rohkem on sama koefitsendi saamiseks lubatud väravavahil sisse lasta. Mida väiksem koefitsent, seda parem.

Lähemalt saab selle arvutamise kohta lugeda artikli lõpust.

Kümme parimat väravavahti:

Foto: Siim SemiskarMartin Kaalma
Klubi: FC Levadia
Vanus: 30
Pikkus: 184 cm
Senine hooaeg: 23 mängu (21 algkoosseisus), 14 sisselastud väravat ja 1 kollane kaart
"Amadeusi" koefitsent: 1,48

REKLAAM

Eelmisel hooajal Narva Transi eest kõik mängud algusest lõpuni kaasa teinud Kaalma ei suutnud end Levadias esiväravavahiks võidelda, kuid "tänu" Artur Kotenko vigastustele kaitses enamikes mängudes meeskonna puuri ikkagi tema.

Suurte kogemustega endine Eesti koondislane on mänginud stabiilselt oma tavalisel tasemel ja suuremaid prohmakaid vältinud. Ometi pole ta teinud niivõrd säravaid esitusi, et teda väravavahtide vigastuspausi ajal koondisse tagasi oleks kutsutud.

Kaalma kaitses väravat ka Levadiale raskemaks kujunenud hooaja teises pooles, kuid meistermeeskonna postide vahel oli tal ikkagi üsna vähe tööd. Meelde on jäänud tema eksimus kohtumises Narva Transiga, mis meeskonnale 1:2 kaotuse kaasa tõi.

Foto: Märt VassiljevArtur Kotenko
Klubi: FC Levadia
Vanus: 26
Pikkus: 184 cm
Senine hooaeg: 13 mängu (13 algkoosseisus), 5 sisselastud väravat ja 0 kaarti
"Amadeusi" koefitsent: 0,9

Kotenko on valitud liiga parimaks väravavahiks nii eelmisel kui üle-eelmisel hooajal, kuid tänavu on vigastused ja erimeelsused klubiga talle vaid 13 mängu jätnud.

Koos karikavõistluste, Balti Liiga ning Meistrite Liigaga jõudis ta kokku siiski 21 kohtumises osaleda ning vaid ühe korra lasi ta enda selja taha kaks palli lüüa (1:2 kaotusmängus Vilniuse Žalgirise vastu).

Üsna kesise tööpõlluga koduliiga mängude kõrval sai Kotenko oma oskused tõsiselt proovile panna euromängudes. Meistrite Liiga eelringide kohtumistes tegi ta väga head tööd ja päästis meeskonna mitmel korral, kuid lasi võõrsil Crvena Zvezda vastu ka ühe eksimuse läbi, mis võis saada lõpuks otsustavaks.

Foto: Catherine KõrtsmikMihkel Aksalu
Klubi: FC Flora
Vanus: 22 (homme saab 23)
Pikkus: 192 cm
Senine hooaeg: 29 mängu (29 algkoosseisus), 24 sisselastud väravat ja 0 kaarti
"Amadeusi" koefitsent: 1,78

Pavel Londaku lahkumise järel põhiväravavahi koha täielikult enda kätte saanud Aksalu muutus sel aastal palju kindlamaks ning sõprusmängus Montenegroga sai temast ka esimene saarlane Eesti koondises.

Joonel on Aksalu alati tugev olnud, kuid just tänavu on selgelt paranenud ka tema väljatulekud ja kõrgete pallide hindamine. Samuti on ta hakanud julgemalt kaitseliini juhendama.

Maikuus elas Aksalu läbi oma jubedaimaid unenägusid, kui mängus FC TVMK-ga löödi tema puuri kuus palli, millest mitu tükki võinuks ta kindlasti ära hoida. Sealt edasi on tema esitused aga ainult ülesmäge liikunud.

Foto: Märt VassiljevVitali Teleš
Klubi: FC TVMK
Vanus: 24
Pikkus: 183 cm
Senine hooaeg: 32 mängu (31 algkoosseisus), 30 sisselastud väravat ja 1 kollane kaart
"Amadeusi" koefitsent: 1,89

TVMK kaitse on terve hooaja vältel probleemide käes vaevelnud ja see muutis ka Teleši elu tunduvalt raskemaks.

TVMK-s kolmandat täispikka hooaega tegev puurilukk pole varasematel aastatel nii palju väravaid sisse lasknud. Samas oli meeskonna prioriteediks juba hooaja algusest peale rünnak ja kaitseliini on pidevalt vigastused laastanud.

Teleši esitustes tõuseb esile ebastabiilsus. Ta võib näidata suurepärast mängu, kuid siis äkki ühe prohmakaga kõik ilusa ära rikkuda. Kui ta suudaks järjekindlalt hästi mängida, kuuluks ta liiga teravaimasse tippu.

Foto: www.fctrans.eeSergei Ussoltsev
Klubi: Narva Trans
Vanus: 32
Pikkus: 184 cm
Senine hooaeg: 33 mängu (33 algkoosseisus), 27 sisselastud väravat ja 2 kollast kaarti
"Amadeusi" koefitsent: 1,68

Ussoltsev ei ole küll väliselt just elu parimas vormis, kuid suurte kogemustega teeb ta oma töö ära ja ka parimatel meeskondadel on tema vastu raskusi.

Eesti Meistriliiga nullimängude seeria rekordit valdava Ussoltsevi tugevaimaks küljeks võib pidada kohavalikut, kuid ka reaktsioon pole paarist lisakilost hoolimata halb.

Ta tegutseb ohuolukorras niivõrd rahulikult, et võib jääda mulje, nagu ei tahakski ta palli kätte saada. Ometi jääb ta üldjuhul löögi teele ette, mis ei ole tegelikult sugugi juhus.

Foto: Timo KikasKert Kütt
Klubi: Tartu Maag Tammeka
Vanus: 27
Pikkus: 199 cm
Senine hooaeg: 30 mängu (30 algkoosseisus), 30 sisselastud väravat ja 1 kollane kaart
"Amadeusi" koefitsent: 1,76

Kütt jätkab endiselt arenemist ja kui hooaja eel arvati, et ta jagab mänguaega Aleksandr Djatšenkoga, siis tegelikkuses on ta meeskonnakaaslase kindlalt pingile jätnud.

Meistriliiga pikimale väravavahile ei leidu kõrgete pallide noppimisel ilmselt vastast ja tema pikad väljavisked lendavad ikka üle poole platsi. Võrreldes eelmise hooajaga on tunduvalt paranenud ka jalamäng.

Tähtsaim on aga see, et endise U21-koondislase esitused on muutunud tõeliselt stabiilseteks ning tartlaste esineliku koht ei jäänud kindlasti tema kehva töö taha. Kuuldavasti võib Kütt juba tuleval hooajal ka kõrgemal tasemel võimaluse saada.

Foto: Timo KikasToomas Tohver
Klubi: Viljandi Tulevik
Vanus: 34
Pikkus: 194 cm
Senine hooaeg: 30 mängu (30 algkoosseisus), 70 sisselastud väravat, 1 kollane ja 1 punane kaart
"Amadeusi" koefitsent: 3,13

Kuna Jürgen Veber hakkas trikke tegema ja Taavi Järvesoo suundus ookeani taha õnne otsima, on Tohver Tuleviku väravasuul täiesti asendamatu mees.

Tohver registreeriti viljandlaste koosseisu hooaja eel päris viimasel hetkel ning ilma temata oleks meeskonna seis praeguseks ilmselt palju raskem. Noored puurivahid Kaido Koppel ja Dmitri Lipetski ei ole tema puudumisel kaugeltki võrdväärselt esineda suutnud.

Eesti koondise ja Norra liiga kogemustega Tohver pole amatöörtasemel mängides küll oma parimate päevade tasemel, kuid oma tööga saab ta hakkama ning lisaks juhendab hästi ka kogu ülejäänud meeskonda.

Mängijana on tema tugevamateks külgedeks kõrged pallid ja reaktsioonitõrjed. Suurimateks kitsaskohtadeks on aga endiselt jalaga mäng ja sellest tulenevalt ka söödutäpsus.

Foto: Catherine KõrtsmikJanno Hermanson
Klubi: Tallinna Kalev
Vanus: 26
Pikkus: 183 cm
Senine hooaeg: 32 mängu (32 algkoosseisus), 66 sisselastud väravat ja 2 kollast kaarti
"Amadeusi" koefitsent: 2,95

Aastase vaheaja järel Meistriliigasse naasnud Hermanson on jätmas selja taha suurepärast hooaega.

Viimati Tartu Tammeka ridades kõrgliigas pallinud siirdus eelmise aasta eel Kalevisse, kuid pidi mängukeelu tõttu pea kogu Esiliiga-hooaja vahele jätma.

Nüüd on ta tagasi ning teenib suuri kiidusõnu, kuigi mõned ebaõnnestunud mängud on samuti sisse tulnud. Näiteks 0:8 kaotusmängus FC Levadia vastu oli tal must päev, aga üldjoontes on ta siiski palju stabiilsemaks muutunud.

Hermanson on üldiselt joonel parem kui väljatulekutel, eriti kõrgete pallide osas, aga üks-ühe vastu olukordades on ta samas üsna hea. Väravavahi kohta lühikest kasvu kompenseerivad kiirus ja hea kohavalik.

Foto: Catherine KõrtsmikVeiko Põldemaa
Klubi: Pärnu Vaprus
Vanus: 32
Pikkus: ?
Senine hooaeg: 22 mängu (21 algkoosseisus), 46 sisselastud väravat ja 3 kollast kaarti
"Amadeusi" koefitsent: 2,87

Värskelt Vapruse fännide selle hooaja lemmikuks valitud Põldemaa on meeskonnas autoriteet, kes juhendab ja ergutab pidevalt kaaslasi.

Enne Stanislav Pedõki lahkumist FC Florasse täitis ta peamiselt teise väravavahi rolli, kuid esinumbriks tõustes on ta korralikult hakkama saanud ja hooaja teine pool on Vaprusele ka veidi edukamaks osutunud.

Suurimaks probleemiks on Põldemaal teda vaevav põlvevigastus, mistõttu ta ei ole saanud füüsiliselt täie jõuga mängida. Plussideks on ennastsalgav mäng ning juhiomadused.

Foto: Catherine KõrtsmikRene Kaas
Klubi: FC Kuressaare
Vanus: 25
Pikkus: 187 cm
Senine hooaeg: 21 mängu (21 algkoosseisus), 56 sisselastud väravat ja 1 kollane kaart
"Amadeusi" koefitsent: 3,01

Hooaja eel Narva Transi siirdunud, kuid raske põlvevigastuse tõttu sisuliselt mitte kunagi piirilinna meeskonnaga liitunud Kaas tõusis oluliseks lüliks hoopis Kuressaares.

Saarlased said mai alguses erandkorras õiguse Kaas enda juurde laenule võtta ning suvel laenulepingu lõppedes otsustas Kaas nende juures ka jätkata.

Väravavahtide kriisis vaevelnud Kuressaare sai Kaasi tulekuga tublisti enesekindlust juurde ja ka kaitseliin hakkas kindlamalt tegutsema.

Kaas on väljatulekutel julge ja teinekord isegi liiga julge, kuid üldjuhul siiski kindel. Vastujooksudel on ta hea, aga joonel jätab tegutsemine kohati soovida.

Sisselastud väravad 90 mänguminuti kohta:

1. Artur Kotenko     0,41
2. Martin Kaalma     0,64
3. Sergei Ussoltsev  0,82
4. Mihkel Aksalu     0,83
5. Vitali Teleš      0,94

6. Kert Kütt         1
7. Janno Hermanson   2,06
8. Stanislav Pedõk   2,12
9. Veiko Põldemaa    2,26
10. Toomas Tohver    2,33
11. Rene Kaas        2,55
12. Ilja Kassjantšuk 3,68

"Amadeusi" koefitsent:

1. Artur Kotenko     0,9
2. Martin Kaalma     1,48
3. Sergei Ussoltsev  1,68
4. Kert Kütt         1,76
5. Mihkel Aksalu     1,78
6. Vitali Teleš      1,89
7. Veiko Põldemaa    2,87
8. Stanislav Pedõk   2,91 (Vapruses)
9. Janno Hermanson   2,95
10. Rene Kaas        3,01
11. Toomas Tohver    3,13
12. Ilja Kassjantšuk 3,85

NB! Statistika koostamisel on arvestatud ainult väravavahte, kes mänginud rohkem kui 10 kohtumist.

Valemina näeb "Amadeusi" koefitsendi arvutamine välja nii:

A=V/m*exp(MP/(M*3))

Kus V on väravate arv, m on mängude arv, M on meeskonna mängude arv ja MP on meeskonna punktide arv. Exp järgne osa näitab, kui palju MP erineb võimalikust punktide arvust - M*3.

Vaata ka:
Meistriliiga kokkuvõtted 2007

Kommentaarid

N.I.G.G.A   •  
(.***)
1.Kotenko.! 2.Aksalu
asdf   •  
(.***)
no aksalu ei ole kindlasti parim vravavaht ... ta ei ole isegi hea vravavaht. koondisesse sai ka ainult tnu sellele, et florast on. EJL juhatuses on ikka samad rumalad inimsed kis ka varem ...
Aadu   •  
(.***)
kasvi ajaxi phi vv vi "paks" tibu aga mitte aksalu
Hihiii   •  
(.***)
Poom on parim.
brandisco   •  
(.***)
to Aadu

kes sinu arust siis parim vv on?mingi ajaxi phi vv??vi hoopis paks tibu?
GR.   •  
(.***)
Aksalu on kindlasti ks Meistriliiga parimaid vravahate, Peale seda kui Londak ra lks on Aksalu aina paremaks muutnud :)
Aadu   •  
(.***)
aksalu mingu sinna kust tuli , monkey vend , eriti lbik
brandisco   •  
(.***)
vaieldamatult parim vravavaht Mihkel Aksalu
RoBoS17   •  
(.***)
r[ndajate lingile vajutades tulevad kaitsjad...
maamesilane   •  
(.***)
ikka amadeus mozarti jrgi-kuulus koduloouurija ja etnograaf,jalgpallisalli leiutaja!
.   •  
(.***)
Pisike viga on sees. Kui tahad hooaja parimaid rndajaid vaadata selles artiklis oleva lingi kaudu, siis viskab parimate kaitsjate artikli juurde. Teeksin vikese ettepaneku ka: et sellistest npuvigadest ei peaks kommentaarides kisendama, viks olla kohe artikli juures mingisugune vimalus anda autoritele vigade kohta teavet.
hattrick   •  
(.***)
miks just amadeusi koenfitsent?kelle jrgi see nimi tulnud on?
hmmm   •  
(.***)
Kaalma ei olnud kohe ldse nii hea see hooaeg!
billy t   •  
(.***)
Arturo on endiselt parim! lejnud vravavahte vib omavahel vrrelda, aga Kotenko on tase krgemal. Kuigi jah natuke nnetu hooaeg oli.

Sisene
Teisel poolajal täiskäigu sisse lükanud Everton ronis raskest seisust välja ja jätkab kõrgliigas ka järgmisel hooajal  (fännid jooksid väljakule)
ESILIIGA
EESTI KOONDIS
Esimene maavõistlus selge: meeste koondis mängib juunis Albaaniaga
LEVADIA VASTUOLULINE VÕIT
Luup peale | Piinlik, häbiväärne ja vastuvõetamatu. Kohtunikud kardavad ja tassivad Levadiat
EINTRACHT VÄRVIS SEVILLA VALGEKS
Premier League'i 4 suurt küsimust ehk kuidas saada Cristiano Ronaldo Tallinna?
PREMIUM LIIGA
VÄRSKED JALKAJUTUD
INTERVJUU
Šveitsi väravavahtide boss Foletti: panin koolitusel Eesti treenerite ajud tööle!
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
13
12
1
0
36:7
37
2.
Tallinna FCI Levadia
14
12
1
1
33:4
37
3.
Nõmme Kalju FC
13
9
2
2
26:11
29
4.
Paide Linnameeskond
14
8
1
5
37:16
25
5.
FC Kuressaare
14
6
1
7
15:21
19
6.
Tartu JK Tammeka
14
4
2
8
15:26
14
7.
JK Narva Trans
13
4
0
9
15:23
12
8.
Pärnu JK Vaprus
14
2
1
11
15:39
7
9.
JK Tallinna Kalev
14
2
1
11
11:43
7
10.
Tallinna JK Legion
13
2
4
7
11:24
6
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
37
Tallinna FCI Levadia
37
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
25
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
7
JK Tallinna Kalev
7
Tallinna JK Legion
6
EKSKLUSIIV

Loe Soccernet.ee värskemaid eksklusiivlugusid: