Meistriliiga segaduste aeg - kelle käes on trumbid? (7)

Kes siis lõppude-lõpuks keda? Foto: Märt VassiljevVärskelt ekvaatori ületanud Meistriliiga hooajal valitseb segaduste aeg - palju kohtumisi on kas ette peetud või edasi lükatud, tähelepanu röövisid MM ja euromängud ning tagatipuks kestab suvine üleminekuperiood.

Tallinna Levadia hoiab tabeli tipus kuuepunktilist edumaad, potentsiaalselt võiks aga juhtida hoopis kolm mängu vähem pidanud Tallinna Flora. Levadiat ja Sillamäed segavad veel eurosarjad, teised saavad täielikult koduliigale keskenduda.

Üleminekuturul on pea kõik meeskonnad juba mõned liigutused teinud, aga nii mõnigi jokker võib veel kaardipakist välja tõmbamata olla. Kelle käes on trumbid tiitli-, medali- ja püsimajäämisheitluses?

Välku lööb, aga harvem

Teine mängudering tõi proffide ja amatööride vahe paremini esile - luuavarred paugutavad harvemini ning skoorid muutuvad üha suuremaks. Aegajalt lööb siiski ka välku - näiteks Flora kaotas punkte Tulevikule ning Levadia taas Tammekale.

REKLAAM

Kuigi Levadia ja Flora kipuvad teistelt eest ära rebima, on endiselt põhjust rääkida ühest tasavägiseimast hooajast. Levadial kulus 47 punktini jõudmiseks kolm mängu rohkem kui eelmisel aastal ning kui mullu suutis vaid Sillamäe Kalev nendega suveks enampeetud kohtumiste toel sammu pidada, siis nüüd ei ole vahed nii suureks kärisenud.

Kui mullu üritas Viljandi Tulevik esiviisikuga sammu pidada, siis tänavu näib tabeli keskele üksikule saarele jäävat Tartu Tammeka. Taas on välja kujunenud ka selge tagumine nelik, kellest vaid Paide linnameeskond veidi maha on jäänud. Aga nagu igas muus osas, nii võivad ka võitluses püsimajäämise eest palju otsustada just juuli viimased nädalad.

Foto: Märt VassiljevLevadia & Flora: Klassikaline tiitliheitlus

Tiitlivõidujooks tõotab kujuneda Eesti kahe edukaima klubi duelliks ning iga nende omavaheline kohtumine on potentsiaalselt tõeline klassika. Kui aprillis tuli Levadia kaotusseisust välja ja võttis võidu, siis mai lõpus vastas Flora omakorda Lillekülas viimaste minutite võiduväravaga.

Kolmas vaatus ootab ees juba 25. juulil Levadia traditsioonilise heategevusürituse "Lastele Tervis - EI Narkootikumidele!" raames. Tegu on tavapäratult pühapäevaga, kuna Levadia mängib kõigest neli päeva varem Ungaris otsustavat euromängu. Kuivõrd väsitav võistlusreis neid koduseks suurmänguks kurnab ning mis saab veel siis, kui nad peaksid edasi pääsema?

Florat vaevavad samal ajal klubisisesed probleemid ja kuulujutud räägivad mängijate streigist, mille asjaosalised ise on küll ümber lükanud. Sisepingetele lisandub kolme senise põhitegija - Sergei Mošnikovi, Nikolai Mašitševi ja Stanislav Pedõki duublisse saatmine distsipliinirikkumiste tõttu. Kui palju need asjaolud meeskonna sportlikku esitust mõjutavad, saab mingil määral näha sel laupäeval FC Kuressaare vastu, kuid suurem küsimärk seisneb selles, kas järelmõjud ulatuvad ka Tallinna derbini.

Foto: Märt VassiljevKes tulevad, kes lähevad?

Üks mäng ja hetkeseis ei otsusta siiski veel tiitli saatust. Siinkohal on ehk isegi olulisem küsida - mis saab toimuma üleminekuturul? Hooaeg on näidanud, et Levadia koosseis jääb mitmes kohas liiga õhukeseks, samas kui Floral on tõsine puudus korralikust väravamasinast.

Felipe Nunese näol on Levadial juures mees, kes võib ründefaasis mängude saatuseid otsustada. Florasse saabusid laenult tagasi koguni kolm ründajat - Sander Post, Henri Anier ja Joonas Tamm -, kuid vaid aeg peab näitama, kes neist siia ka pidama jäävad. Korraliku ründemängu leidmine võibki saada tiitliheitluse kaalukeeleks.

Ent vähemalt sama tähtis on see, kes Maarjamaalt lahkumas on, sest eelnevalt nimetatud mängijate kõrval ei ole praeguses majanduslikus olukorras suuri tugevdusi ilmselt niikuinii oodata. Kuulduseid välismaal testimas käinud mängijatest aegajalt ikka liigub ning vaevalt keelduks mõni Eesti klubi praegu korraliku pakkumise korral mängijate müümisest. Mõnest põhimehest ilma jäämine võib aga jätta sügava jälje ning seda eriti Levadia puhul.

Foto: Catherine KõrtsmikTrans & Kalju: Vähem mehi, rohkem punkte

Jälitajate punt ei ole veel oma võimalusi Tallinna hiidudele järele jõudmiseks minetanud, kuid Narva Transi, Nõmme Kalju või Sillamäe Kalevi tiitlišansid kuuluvad siiski pigem ulmevaldkonda. Trans näitas pärast kevadist kihlveoskandaali küll suurepärast keskendumist ning noppis napile koosseisule vaatamata ühe võidu teise järel, aga pika peale on ka nende jõud raugemas.

Narvalaste tänavused leegionärid on end kõrgel tasemel tõestanud - Marius Bezykornovas on keskväljal üks Meistriliiga parimaid mehi, ukrainlane Sergii Mitin on stabiilselt hästi esinenud ning brasiillane Felipe Lemos on samuti end leidmas, olgugi tema panus kaitsetegevusse nullilähedane. Koos varasematest aastatest tuttava tuumiku ja hea treeneriga moodustub meeskond, kes vähemalt kodukamaral alati konkurentsis püsib.

Kummalisel kombel on ka Kalju vormikõver tõusnud just pärast koosseisuprobleemide saabumist. Karel Voolaid suutis välismaalaste lahkumise järel Eesti poisid ühtseks meeskonnaks vormida ning suurepärase ründepaari Jüri Jevdokimov - Ingemar Teever toel saavutatakse mõneti üllatuslikult resultaate, mis hooaja alguses suurtele ootustele vaatamata tulemata jäid.

Koosseis on niivõrd õhuke, et keskväljalt on läbi käinud pea kõik mängijad ning ka kaitseliin on võtnud väga omapäraseid kujundeid, ent erinevalt eelmistest hooaegadest on meeskond ikkagi leidnud stabiilsuse.

Foto: Märt VassiljevKalev: Hoop hoobi järel. Kaua veel?

Kalevi mängule on omakorda selge pitseri jätnud vigastustelaine, mis praeguseks küll veidi taandumas. Tagaliin on aga selgelt probleemides, sest kuigi resultatiivsuse osas konkureerivad nad Levadiaga, on samas lastud ka endale lüüa rohkem väravaid kui kellelegi teisele esiviisikust.

Hooaja eel meistritiitli sihikule võtnud klubi tabab üks hoop teise järel - üheksast mängust otseste konkurentidega on nad teeninud vaid kolm punkti, varakult langeti välja karikavõistlustelt ning nüüd alustati ka euromänge hävitava kaotusega. Nimekale Vladimir Kazatšjonokile on andestatud palju rohkemat kui eelmistele peatreeneritele - kui kauaks jagub klubijuhtidel veel kannatust?

Ning sillamäelaste probleemide loetelu ei piirdu vaid kaotustega väljakul. Pooleteise kuu eest tabas neid loetud päevade jooksul järjest kaks skandaali, kui esmalt jäädi rumalalt valemängija kasutamise tõttu ilma 6:0 võidust FC Kuressaare üle ja seejärel tuvastati, et nende kaotus Levadiale oli eelnevalt fikseeritud.

Üleminekuakna avanedes eeldati, et Trans ja Kalev hakkavad hoolsasti oma ridu puhastama, aga seni ei ole vähemalt ametlikes nimekirjades erilist verevahetust toimunud. Mis puutub täiendustesse, siis aktiivseimalt on seni tegutsenud Sillamäe klubi, kes toonud oma ridadesse mitu noort talenti Venemaalt. Narvalaste sekka on lisandunud noor ründaja Viktor Plotnikov, kes tuli üle Kohtla-Järve Lootusest, ning Kalju hoiab oma kaarte seni varrukas.

Foto: Rein MurakasTammeka & Tulevik: Saarele tuleb seltsi?

Avaringi järel küsisime "Kui ahneks muutub Tammeka?" Vastus on paratamatult: "Rahaline seis ei võimalda kuigi ahneks minna." Esiviisikule antakse küll tuliseid lahinguid ning püütakse neist küünte ja hammastega kinni hoida, aga üha selgemalt on nad taandumas tabeli keskmesse üksikule saarekesele.

Terve Tartu meeskond on täis lubavaid tulevikumehi, kelle tähetund võiks saabuda järgmisel aastal koos veel mõningate korralike täiendustega. Reaalselt on aga küsimus kahjuks pigem selles, kui suur osa neist noortest ka uuel hooajal ülikoolilinnas pallib.

Tagumisest nelikust on parimad võimalused tartlaste püüdmiseks ilmselt Viljandi Tulevikul, kelle noor koosseis on hooaja jooksul sammu edasi astunud ning võib paremal juhul ka Flora-süsteemi esiklubist täiendusi saada. Mitmed Tulevikust Florasse liikunud mängumehed peavad praegu leppima mänguajaga Esiliigas, samas kui võiksid ka Meistriliigas põhiraskust kanda.

Seni on ainsateks täiendusteks hoopis hooaja lõpuni Levadiast laenule tulnud noortekoondislane Andreas Raudsepp ning mõneks kuuks Eestisse saabunud endine noortekoondislane Henri Erti.

Foto: Rein MurakasLootus, Kure & Paide: Rooba veab august välja?

Kohtla-Järve Lootuse seis näib samuti helgem olevat. Hooaja käigus jäädi ilma senisest mängivast peatreenerist Aleksei Žukovist ja veel mõnest olulisest mehest ning see jättis esialgu valusa jälje, kuid suur sõber Sillamäe Kalev aitas neid kogenud treeneri Vadim Dobiža ja mitmete oluliste mängijatega nagu Irfan Ametov ja Aleksandr Mutik. Tulevikku vaadates võib muret valmistada vaid liigne sõltuvus Sillamäest.

FC Kuressaare koosseis muutub hooaja keskel traditsiooniliselt õige vähe, aga tänavu on neil olemas korralik tagala Rakvere Flora näol. Üha tihedamaks muutunud suured kaotused on küll selge ohumärk, kuid hea esinemine tagumise otsa tiimide (välja arvatud Lootus) vastu ning Sillamäelt saadud kingitus hoiavad neid hetkel veel võrdlemisi heas seisus.

Kõige raskemast olukorrast leiab end Paide linnameeskond, mis on järjekordne näide sellest, kuidas Meistriliigasse tõustes võib teine aasta kujuneda palju keerulisemaks kui debüüthooaeg. Üha tõsisemaks muutunud koosseisuprobleemid viisid selleni, et võistkonnal oli mängudele kaasa võtta vaid mõni üksik varumees ning tagatipuks lahkus ka senine peatreener Erki Kesküla.

Treeneripingil debüteerival Meelis Roobal seisab ees raske ülesanne Eesti südalinna esindusmeeskond taas ühtselt ja tulemuslikult mängima panna. Meeskond on saanud ka mõned väärt täiendused, kuigi Kaido Koppel ja Ats Sillaste jätsid hooaja esimese poole vahele. Kolmandaks liitujaks on seni Valga Warrioris pallinud Eerik Reinsoo.

Kuumad ja külmad

  • Kuum on juulikuu. Sel aastal juulis peetud Meistriliiga kohtumiste ajal on valitsenud keskmiselt 26-kraadine kuumus.
  • Kuum on Kalju ründepaar Jevdokimov-Teever, kes on viimase 2 mänguga löönud kokku 5 väravat. Ühtekokku on neil kirjas 21 tabamust, mis moodustab Kalju väravate koguhulgast 58%.
  • Külmad on samal ajal Flora ründajad, sest mitte ükski florakas pole suutnud sel hooajal üle 4 värava lüüa.
  • Kuum on Levadia kaitse, mis pole lasknud vastastel skoorida juba 4 kohtumises järjest. 20 kohtumisega on tiitlikaitsjale löödud vaid 8 väravat.
  • Kuumad on Flora esiväravavahiks tõusnud Marko Meeritsa väljalöögid, mis lendavad täpselt ja vajadusel vastaste trahvikastini välja.
  • Kuumast külmaks läks Flora poolkaitsjal Sergei Mošnikovil, kes sai Balti turniiril kirja esimesed mängud A-koondises, kuid saadeti mõned nädalad hiljem koos Stanislav Pedõki ja Nikolai Mašitševiga distsipliini rikkumise tõttu Esiliigasse.
  • Külm on publikuhuvi ja seda veel eriti Viljandis, kus on kohtumisi vaadanud keskmiselt vaid 72 inimest mängu kohta.
  • Külmaks osutusid Kalju poolt hooaja eel hangitud leegionärid. Vähe sellest, et nendega ei saavutatud tulemusi, tuli paljukiidetud välismaalastel ka kiiresti kodutee jalge alla võtta.
  • Külmad on taaskord Eesti klubid eurosarjades, kui kuum lipulaev Levadia välja arvata.

Pluss - pinge püsib

Tahaks näha inimest, kes julgeb meistermeeskonna ennustamise peale mürki võtta. Või pronksmedali omaniku või liigast väljalangeja(te) ennustamise peale. Põnevust jagub endiselt igasse tabeliossa, olgugi gruppide vahemaad tasapisi kärisema hakanud.

Miinus - leige publikuhuvi

Sedavõrd tasavägine ja üllatusterohke hooaeg vääriks tunduvalt rohkem avalikkuse huvi. Pikale veninud talv ja MM-finaalturniir on numbrite languse osas küll objektiivsed põhjused, aga kui need näitajad on niigi imepisikesed, siis peaks hetkeoludest olenemata olema ainult üks eesmärk - üles!

Ainult Eestis - Sillamäe 6:0 kaotus

Eesti jalgpallis juhtub nii palju uskumatuid juhtumisi, et selline kategooria peab samuti kajastatud saama. Teise ringi parimaks näiteks oli Sillamäe Kalevi 6:0 kaotus FC Kuressaarele.

Kaotuse tingis 17 minutit enne lõppu sisse vahetatud mängija, kes oli liiga hilja duubli koosseisu registreeritud ega oleks tohtinud väljakule joosta. Erinevalt eelmise aasta -:- mängust Kalju vastu oli Kure seekord piisavalt viisakas, et kingitus vastu võtta ja ametliku tulemusega -:0 kolm punkti tabelisse kirjutada.

Numbrid

4 omaväravat ehk 44% kõigist sel hooajal sündinud omaväravatest on löönud Lootuse mängijad.

60 protsenti oma punktidest ja 53 protsenti väravatest on kogunud Lootus mängudest Kuressaare vastu.

100 väravani Meistriliigas jõudis Kalju ründaja Ingemar Teever, kelle karjääri jätkumine oli hooaja eel veel küsimärgi all.

115 inimest külastas MM-i ajal peetud Meistriliiga mänge keskmiselt. Kogu hooaja, sealhulgas ka varakevadised voorud, keskmine publikuarv on 152.

1800 minutit ehk kõik 20 kohtumist algusest lõpuni on sel hooajal kaasa teinud Levadia keskkaitsja Andre Kalimullin ja Tammeka keskkaitsja Siim Roops. Kalimullini seeria lõppeb, sest homme kannab ta mängukeeldu.

Küsimused kolmandale ringile

Kas tiitliheitlus jääb kahe hobuse võidujooksuks? Kuigi enamuse huulil on pigem küsimus "kumb?", jätaksime selle parem viimase ringi otsustada. Esialgu on võimalusepojad elus ka jälitajatel ning kuni üleminekuaken veel lahti püsib, ei saa milleski kindel olla.

Kes tulevad, kes lähevad ja kes sellest kasu lõikavad? Praeguse hetke kuumim küsimus. Mäletame veel hästi eelmise juuli viimast päeva, mil Levadia üllatas kõiki teatega Tarmo Neemelo naasmisest kodumaale. Milliseid üllatusi on järgmisel kahel nädalal varuks? Kas Flora ründekolmik leiab omale uued välisklubid või aitab meeskonda võitluses kauaoodatud tiitli nimel?

Kas selleks aastaks on kokkuleppemängud peetud? Mine tea, kaheksal klubil on veel viimane hoiatus kasutamata. Nali naljaks, loodetavasti on selle jamaga nüüd kõik.

Kas Paide suudab elujoonest kinni hoida? Raske tabeliseis, kokku kuivanud koosseis, kogenematu treener... Lood paistavad sandid, kuid samas on endised tippmängijad treeneritena varemgi kohe hästi hakkama saanud.

Kas publik leiab tee staadionile? Päike paistab, MM on läbi, põnevus püsib - enam ei tohiks ühtegi vabandust olla. 

Tabel ja statistika

#   Võistkond M Vi K - La P
1. Tallinna FC Levadia 20 14 5 1 49 - 8 47
2. Tallinna FC Flora 17 13 2 2 31 - 13 41
3. Narva JK Trans 20 12 5 3 36 - 16 41
4. Nõmme JK Kalju 19 10 5 4 36 - 19 35
5. JK Sillamäe Kalev 19 10 3 6 43 - 22 33
6. Tartu JK Tammeka 20 7 6 7 25 - 25 27
7. Kohtla-Järve FC Lootus 20 5 0 15 15 - 46 15
8. Viljandi JK Tulevik 20 4 2 14 13 - 31 14
9. FC Kuressaare 20 4 2 14 16 - 46 14
10. Paide linnameeskond 19 2 2 15 10 - 48 8

Võistkond Vi K La VV H E P
Tallinna FC Levadia 70.00 25.00 5.00 2.45 0.40 +41 1.05 0.00 124.60
Tallinna FC Flora 76.47 11.76 11.76 1.82 0.76 +18 1.18 0.00 195.25
Narva JK Trans 60.00 25.00 15.00 1.80 0.80 +20 1.80 0.05 141.00
Nõmme JK Kalju 52.63 26.32 21.05 1.89 1.00 +17 1.79 0.26 228.78
JK Sillamäe Kalev 52.63 15.79 31.58 2.26 1.16 +21 1.74 0.16 209.00
Tartu JK Tammeka 35.00 30.00 35.00 1.25 1.25 0 1.80 0.15 149.20
Kohtla-Järve FC Lootus 25.00 0.00 75.00 0.75 2.30 -31 1.65 0.25 160.50
Viljandi JK Tulevik 20.00 10.00 70.00 0.65 1.55 -18 1.50 0.00 72.00
FC Kuressaare 20.00 10.00 70.00 0.80 2.30 -30 1.80 0.10 128.80
Paide linnameeskond 10.53 10.53 78.95 0.53 2.53 -38 1.37 0.11 116.70

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

Patriot(BYL)   •  
(62.65.214.***)
Hmmm... Miks Tulevik on samas korvis Tammekaga? Mu meeles on Tulevik praegu isegi madalamal kohal kui FC Lootus. Nii et, intriig ikka püsib 4 meeskondade vahel.
kindral   •  
(91.152.37.***)
Sina ei pea mitte muret tundma, küll Tulevik veel tõuseb!!
mazz   •  
(82.131.33.***)
Need pole "korvid", vaid lihtsalt alapealkirjad pika teksti liigendamiseks. Ja klubinimed on juures selleks, et leiaks info paremini üles.
cxc   •  
(62.65.238.***)
Väga hea artikkel, hästi soccernet :)
football2u   •  
(217.159.245.***)
Hea lugemine tõesti!
juu   •  
(90.191.185.***)
FCF streigi teema annab trumbid muidugi Levadia kätte.
Patriot(BYL)   •  
(82.131.23.***)
Vaatame, kas tõuseb või mitte... praegu on küll suur autsaider...

Sisene
MEISTRITE LIIGA
KALEV LANGES ESILIIGASSE
EESTLASED VÕÕRSIL
PÕHJALIKUD JUTUAJAMISED
TASKUHÄÄLINGU VÄRSKE OSA
Pikk ette (ja ise järele) | Kalju ja Flora mängisidki nagu meeskonnad, kel tabelis nüüd 25 punkti vahet
SILM PEALE!
Vladislav Kreida: üks hea hooaeg ei näita midagi. 10 head hooaega järjest - vot see on tase!
SOCCERNET TV
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
27
24
2
1
67:16
74
2.
Paide Linnameeskond
28
20
1
7
72:32
61
3.
Tallinna FCI Levadia
27
16
6
5
64:35
54
4.
Nõmme Kalju FC
28
14
7
7
48:22
49
5.
Tartu JK Tammeka
28
8
8
12
33:44
32
6.
Viljandi JK Tulevik
28
9
4
15
30:46
31
7.
Tallinna JK Legion
29
7
7
15
23:43
28
8.
JK Narva Trans
29
6
7
16
30:46
25
9.
FC Kuressaare
29
5
8
16
27:62
23
10.
JK Tallinna Kalev
29
5
4
20
19:67
19
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
74
Paide Linnameeskond
61
Tallinna FCI Levadia
54
Nõmme Kalju FC
49
Tartu JK Tammeka
32
Viljandi JK Tulevik
31
Tallinna JK Legion
28
JK Narva Trans
25
FC Kuressaare
23
JK Tallinna Kalev
19
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused on toimunud Eesti meistriliiga klubides!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK