Memo | Suures duellis möllasid vahetusründajad. Viik sobis hetkel mõlemale (0)

Niclas Füllkrug. Foto: Scanpix / Christian Charisius / dpa/picture-alliance

2010. aasta maailmameister Hispaania ja 2014. aasta maailmameister Saksamaa sattusid alagrupimängus vastamisi ja seda olukorras, kus sakslastel oli avamängust all šokk-kaotus. Alvaro Morata värav ähvardas Saksamaa nulli peale jätta, kuid Niclas Füllkrug päästis neile lõpuks 1:1 viigi, mis pigem rahuldas mõlemat meeskonda.

Hispaania alustas domineerivalt ning pärast mitmeminutilist uinutavat pallivaldamist tulistas Dani Olmo 7. minutil sellise kuuli väravale, et Manuel Neuer suutis selle hädavaevu vastu väravapuid tõrjuda.

Saksamaa kosus aga peagi ning mäng võrdsusus. Mõlema meeskonna avapoolaja edasised parimad väravavõimalused osutusid aga ebaolulisteks, sest neile eelnesid napid suluseisud. 39. minutil tühistas VAR samal põhjusel Antonio Rüdigeri peavärava, sest ta oli Joshua Kimmichi karistuslöögi hetkel poole keha jagu suluseisus.

Võrdsete duell jätkus ka teisel poolajal. 56. minutil lükkas Unai Simon oma kastis valesöödu, aga võttis seejärel ise Kimmichi löögi posti äärest ära. Kuus minutit hiljem nõelas otsustavalt Hispaania, kui Jordi Alba saatis vasakult põrkava palli värava ette ja vahetusmees Morata kõksas selle viiekastinurgast ühe puutega ette risti - 1:0!

Hansi Flick reageeris omalt poolt kolmikvahetusega ja see tõigi mängu murrangu. Saksamaal hakkas võimalusi tekkima ja just vahetusmees Füllkrug oli see, kes 83. minutil palli jõuga tagumisse risti lajatas - 1:1!

Viimases voorus piisab Saksamaale nüüd edasipääsuks võidust Costa Rica üle, kui Hispaania alistab samal ajal Jaapani. Kui Hispaania mängib Jaapaniga viiki, siis võib Saksamaale heal juhul samuti piisata igast võidust, aga päris kindel oleks siis edasipääs kaheväravalise võidu korral. Hapuks võib sakslaste seis minna aga juhul, kui Hispaania kaotab ja Jaapan tõuseb ise alagrupi võitjaks. Sel juhul peab Saksamaa võitma Costa Ricat lammutava skooriga, et teha tagasi võimsalt Hispaania kasuks rääkiv väravatevahe. Tähelepanekuid mängust:

Pöördehetk | Costa Rica võit Jaapani üle. Saksamaa koondis ärkas täna hommikul üles teadmises, et nad vajavad Hispaania üle tingimata võitu. Hispaania teadis omakorda, et nemadki vajavad võitu, et säilitada liidrikoht. Seda kõike aga eeldusel, et Jaapan alistab teises mängus Costa Rica, kes avavoorus hävis Hispaaniale seitsme vastuseta väravaga.

Päeva esimene mäng lõppes aga ootamatult hoopis Costa Rica võiduga ja see mõjutas oluliselt ka õhtust suurt duelli. Nüüd teadis Saksamaa, et viik jätab neile samuti viisakad edasipääsulootused ning kaotuski ei löö neid kohe auti. Ning Hispaania teadis, et viik jätab nemad grupivõidu lävele.

Üllatus | Varajane sõelmäng. Hispaania ja Saksamaa duell on alati suur sündmus, aga Saksamaa avamängu kollaps tõstis pinged haripunkti. Ning nagu juba kirjeldatud, siis Costa Rica võit Jaapani üle tekitas olukorra, kus mõlema meeskonna jaoks oli kaotuse vältimine olulisem kui võidu võtmine. Nii olidki olemas kõik koostisosad, mis vaja üheks sõelmängude maiuspalaks, kui välja arvata lisaaeg ja penaltiseeria.

Mäng oli küll äärmiselt intensiivne ja mõlemad tegid kõrget pressi, kuid samas hoiti end ikkagi pisut tagasi ega võetud liigseid riske. Kuni viiginumbrid püsisid tablool, käis pinev malemäng, mis katkes vaid 20 minutiks, mil Saksamaa oli sunnitud gaasi põhja lükkama. 1:1 seisul rahunesid mõlemad jällegi.

Staar | Alvaro Morata. Hispaania koondise palju kriitikat teeninud ründaja on sel MM-il hoolsalt kriitikute suid sulgenud. Costa Rica vastu sekkus ta 57. minutil ja pani seitsmenda tabamusega Hispaania väravapeole punkti. Nüüd olid panused juba oluliselt kõrgemad ning pärast 54. minutil sekkumist kulus tal vaid kaheksa minutit, et pall meisterliku puutega ristnurka toimetada.

Ilus hetk | Rekordimees Manuel Neueri tõrje. Saksamaa koondise legendaarne väravavaht kerkis 18 MM-kohtumisega Claudio Taffareli ja Sepp Maieri kõrvale. Kõigi eelduste kohaselt võtab ta Costa Rica vastu rekordi enda nimele, sest tema tänane tõrje Dani Olmo löögi vastu tõestas jätkuvat maailmaklassi.

Tsitaat | "On veel arenguruumi, aga meil on kindlasti võimalus edasi pääseda. Saame nüüd minna viimasele mängule hea tundega ja loota, et kõik laabub hästi." Nii rääkis Saksamaa kangelane Niclas Füllkrug mängujärgses intervjuus.