Memo | Tammeka terav kirves leidis Kuressaarest kõva kivi (galerii!) (2)

Ahmed Adebayo Basher püüdis kõvasti, aga väravani ei jõudnudki. Foto: Allan Mehik

Palju võitlust, vähe võimalusi, väravaid üldse mitte – selliseks kujunes Kuressaare ja Tartu Tammeka omavaheline mõõduvõtt. 0:0 viigi eest saadud punktiga võisid siiski rohkem rahul olla saarlased, sest teisel poolajal oli Tammeka neist rünnakul selgelt üle.

Kaur Kivila ja Richard Alandi jaoks oli avapoolaeg eriti rahulik, sest tartlaste löögid takerdusid Kuressaare kaitsjatesse või lendasid mööda, võõrustajate parima võimaluse suunas Mattias Männilaan aga peaga üle värava. Pausi järel tuli siiski ka rünnakutesse elu juurde. 55. minutil tuuseldati esmalt Kivila värava all ja tuldi siis kiirelt teise otsa, kus Aland pidi lõpuks tõrjuma Männilaane terava pealelöögi. Tammeka proovis kohe uuesti, Herman Pedmansoni löök veeres postist õige napilt mööda. Minut hiljem sai pikaaegne Kuressaare mees Mairo Miil palli ka Kivila võrku, aga enne seda oli fikseeritud suluseis.

66. minutil avanes pidevalt pildis olnud Ahmed Adebayo Basherile šanss, mida võib etteruttavalt nimetada mängu parimaks. Kõrge pall põrkas karistusalas ühe kaitsja pealt teisele, kuniks jõudis Basherini. Mõnele meetrile vabaks jäänud ründaja otsustas aga jõulise lähenemise kasuks ja lajatas palli üle lati.

Kuressaare oli küll pideva surve all, aga leidis veel jõudu nõelamiseks, sest kümme minutit enne mänguaja täistiksumist teeniti nurgalöök ja Männilaane kaval üritus kolksatas väravaposti. Raame jõudis kolistada ka Basher, kelle pealelöök põrkas latist väravajoonele, kuid enne oli kerkinud ka suluseisulipp. Lõppseisuks jäi nõnda ikkagi 0:0 nagu ka Kuressaare ja Tammeka eelmises omavahelises duellis.

Võitlus iga sentimeetri pärast väljakul iseloomustas mängu käiku hästi. Foto: Allan Mehik

Pöördehetk | Sentimeetrite mäng. 89. minutil näis hetkeks, et äkki on Ahmed Adebayo Basher lõpuks sihile jõudnud, aga VAR-ile piisas värava mittelugemise jaoks juba esimesest argumendist, kuigi sama kaalukas olnuks teinegi. Nimelt oli Tammeka ründaja esmalt napis suluseisus ja tagatipuks maandus tema löök latist tagasi väravajoonele, ent telepildi põhjal otsustades ei käinud pall tervenisti üle selle.

Mõttekoht | Ise jõuga kõveraks väänatud sihik. Nagu ka peatreener Marti Pähn mängu järel ETV2 eetris tõdes, peab Tammeka veel harjutama realiseerimist. Peamised patustajad olid seekord Ezekiel Tanimowo ja Basher, kes läksid mitmes olukorras välja jõu peale, aga pallid lendasid seetõttu reedeõhtusesse suvetaevasse, mitte värava poole. Basheril peaks eriti kripeldama jääma 66. minuti võimalus, kus vaja oli pall alla võtta ja võrku kõksata, ent ta proovis seda kõigest jõust lati alla saata.

Kukub sisse või ei? Väravat Tammeka lõpuks siit ega mujalt kirja ei saanud. Foto: Allan Mehik

Ootamatu hetk | Alandi seiklused. Tammeka väravavaht Richard Aland püüdis 56. minutil lihtsa palli, ent mõne sekundi jooksul järgnes sellele ülimalt omapärane sündmustejada. Aland üritas kiirelt rünnakut algatada, kuid väljavise tabas Kuressaare ründaja Gleb Pevtsovi pead. Sealt õhku põrganud palli klaaris Aland seejärel ise väljaspool karistusala pealöögiga kaugemale, aga jättis ühtlasi seljataguse tühjaks. Keskväljal palli jalale saanud Artjom Jermatšenko ei hakanud ise kaugelt õnne proovima, vaid leidis sööduga Mattias Männilaane, kuid tema löögi hetkeks oli Aland juba postide vahele tagasi jõudnud ja tegi meisterliku tõrje.

Staar | Karl Orren. Eelmises voorus ei saanud Nõmme Unitedi kaitsjad Basheriga kuidagi hakkama, lastes tal teenida penalti ja lüüa kaks väravat. Nüüd elas Orren Tammeka ründajal edukalt seljas ja ehkki mõni võimalus nigeerlasel tekkis, oli ta suurema osa mänguajast Kuressaare keskkaitsja kontrolli all. Mainida tasub siinkohal sedagi, et 19-aastase Orreni jaoks on tegu esimese Premium liiga hooajaga ja liiga ühe parema ründaja kontrollimine on seda hinnatavam.

Karl Orren või Ahmed Adebayo Basher? Kuna Tammeka mehel jäi skoor avamata, võis lõpuvilega koos tõdeda: Orren! Foto: Katariina Peetson / jalgpall.ee

Tsitaat | "See on lihtsalt mu töö!" võttis Basherit edukalt talitsenud Orren ETV2 ülekandes päeva tagasihoidlikult kokku.