Memo | Tulekahju kustutanud Pähn sai kümnendal katsel Kuressaarest jagu (0)

Ahmed Basher lõi Tammeka võiduvärava. Foto: Liisi Troska / jalgpall.ee (arhiiv)

Tartu Tammeka lõpetas FC Kuressaare vastu kümnemängulise võidupõua (millest viimasel üheksal mängul oli juhendajaks Marti Pähn), võites kodus kaotusseisust välja tulles 2:1 ja kerkides liigatabelis viiendale kohale.

Kuressaare alustas paremini ja vallandas peagi turmtule. 11. minutil lendas Mattias Männilaane pealöök ristnurka, aga Tammeka veel pääses, sest määrati suluseisus. Karl Rudolf Õigus tekitas vasakul äärel järjest teravusi ning Tammeka väravat ohustati pidevalt ka standardolukordades.

Poolaja keskel õnnestus tartlastel mängupilt võrdsustada. Neilgi tekkisid mõned võimalused, aga Tanel Tammiku pealöök ei tabanud märki ning Tristan Koskori kaks löögiüritust ebaõnnestusid. Näis, et Tammeka saab mängu üha paremini enda kätte, aga 40. minutil sahistasid ikkagi külalised: Märten Pajunurme karistuslöök lendas tagaposti, kust Sander Alex Liit palli värava ette tagasi tõi, enne kui Aleksander Iljin selle viielt meetrilt võrku suunas - 0:1!

Tammeka jõudis viigistamisele lähedale poolaja lisaminutil, aga Herman Pedmansoni pealöök lendas nurgalöögi järel napilt postist mööda. Tartlaste otsingud jätkusid teisel poolajal ning 50. minutil viis Koskor Ahmed Basheri läbijooksule, aga nigeerlane jäi natuke kehva nurga alla ning Magnus Karofeldil õnnestus tema löök blokeerida.

Tammeka sai oma tahtmise lõpuks 73. minutil, kui Mairo Miili tsenderdus klaariti kaitsjate poolt kastijoonele, kust Tanel Lang ühe puutega peale lõi ning pall Rasmus Saare kaudu võrku jõudis - 1:1!

Viigivärava järel aktiviseerus ka Kuressaare ning mäng muutus lahtiseks. 77. minutil põrkas pall kastis ette Gleb Pevtsovile, kes saatis aga suurepärase võimaluse küljevõrku. 85. minutil läks Basher teises väljakuotsas kastijoonelt ohtlikult löögile, aga Karofeld vastas supertõrjega. Kaks minutit hiljem jõudis Basher siiski lõpuks sihile, koksates seitsmelt meetrilt võrku Herman Pedmansoni tsenderdusest tulnud palli - 2:1Soccernet.ee tähelepanekud mängust:

Pöördehetk | Pähna kiire reaktsioonAvapoolaja esimeses pooles põles Tammeka parem äär lahtise leegiga. Tartust pärit Karl Rudolf Õigus tundis end kunagises kodulinnas väga hästi ning tekitas ühe ohtliku olukorra teise järel, küll murdes keskele ja lajatades ise peale, küll mängides löögile kaaslaseid. Tammeka peatreener Marti Pähn reageeris kiiresti, tuues juba 30. minutil Marius Visteri Laurits Õunpuu asemele, misjärel Vister läks vasakkaitsesse ja Mairo Miil suundus sealt paremkaitsesse, kus seni tegutses Õunpuu. Mill sai oma endise meeskonnakaaslase ohjeldamisega hakkama ning mängupilt läks tasapisi Tammeka kontrolli alla. Lõpuks sai Pähn kümnendal katsel kirja oma esimese võidu Kuressaare üle.

Üllatus | Roostevaba mees postide vahel. Kahe meeskonna peale kokku oli algkoosseisudes ainult üks üllatus, aga see-eest pirakas: Kuressaare raudne esinumber Kaur Kivila ei pääsenud kaitseväest tulema, nii et väravat kaitses Magnus Karofeld. 28-aastasel Karofeldil on küll aastatepikkune kõrgliigakogemus, aga sel hooajal oli tema arvel täpselt kaks võistlusmängu - märtsikuised 0:6 saunad Kaljult ja Levadialt. Kogenud puurilukk ei lasknud ennast seitsmekuulisest mängupausist häirida ning tema taha Tartus midagi ei jäänud - pigem tuleb teda kiita väärt tõrjete eest kahele Ahmed Basheri võimalusele.

Käimatõmbav hetk | Tühistatud värav. Eelmised kaks Tammeka ja Kuressaare kohtumist olid lõppenud väravateta viigiga ning selle mängu esimesed kümme minutit ennustasid samasugust saatust. 11. mänguminuti alguses andis Karl Rudolf Õigus aga pehme tsenderduse ning Mattias Männilaan kõksas peaga palli ristnurka. Värav läks küll eelneva suluseisu tõttu tühistamisele, kuid see andis saarlastele maitse suhu ning järsku vallandus turmtuli. Esmalt pommitas Kuressaare, seejärel rollid vahetusid, vahepeal kiskus mäng võrdselt lahtiseks, aga värvikuivamist meenutanud algusminutid olid jäädavalt unustatud.

Staar | Ahmed Adebayo Basher. Suhteliselt vaikse avapoolaja järel õnnestus Tammeka esiväravakütil ikkagi kolm head väravavõimalust koguda. Esimese neist pidanuks ta paremini lahendama, teises olukorras oli löök ideaalilähedane, aga väravavahi tõrje veelgi parem, kolmas pani võrgu sahisema ja tribüünid rõkkama.

Tsitaat | "Meeskonna abiga on see endiselt võimalik ja ma jään selle eesmärgi juurde," ütles Basher, et sihib jätkuvalt 20 väravat, olgugi et kolm vooru enne hooaja lõppu on tal sellest puudu veel kuus tabamust. Värisege, Paide, Trans ja United!