Must hobune Kalev säilitab salapära (9)

Kalev püstitas mullu Esiliigas klubi punktirekordi ja oli hooaja viimaste sekunditeni kinni liigavõidus. Foto: Jana Pipar / EJL

Viimati neli hooaega tagasi kõrgseltskonnas mänginud Tallinna Kalevist on alles vaid keha. Uus ja parem sisu lubab arvata, et Kalev on parem kui kunagi varem.

Kui Kalev 2014. aastal Premium liigas tosina punktiga viimaseks jäi, saadeti nad pärast aastaid finantsraskusi ära tühjade kivimüüride vahel. Tulevik ei tundunud helge, kuid alates maist 2016, kui klubi presidendiks sai Ragnar Klavan, on pantrihüpetega edasi liigutud. Kõrgseltskondagi naasmist ei seatud veel eesmärgiks, kuid Kalev tuli sisuliselt esimesel võimalusel tagasi.

Kahe hooaja vahel toimunu tõestab, et väljakutset võetakse tõsiselt. Kohe talve alguses teatati mõneti ootamatultki, et peatreener Marko Pärnpuuga koostööd ei jätkata ja esindusmeeskonna dirigeerimise võtab üle Argo Arbeiter. Üleminekuturul kulgesid asjad aga risti vastupidi, suuremaks ralliks läks alles jaanuari teises pooles ja veebruaris.

"Komplekteerimisega on mure olnud ja on tegelikult lõpuni välja," tõdes Arbeiter. "Otsime ühele positsioonile veel. Pean ikkagi tundma õppima seltsimehi, aga igasuguste ootuste puhul on küsimus, kui kiiresti nad realiseeruvad. Iseasi on see, mida tahaks saada."

REKLAAM

Arbeiterist võib aru saada - kui hooaja alguseni jääb alla kahe nädala, on Kalevi radaril käputäis mängijaid, kelle tuleviku osas ei ole ametlikult otsust tehtud. Kõlavamatest nimedest mängivad uuel hooajal kindlasti valges särgis Roman Sobtšenko ja jaapanlane Hidetoshi Wakui.

"Mul on väga hea meel tagasi olla," tõdes Nõmme Kalju legend, Eesti kõrgliigas 167 mängu pidanud Wakui. "Meie meeskond on väga noor, aga potentsiaali on palju. Austan Kaljut väga ja mõtlesin, mida teha, enne kui allkirja andsin, aga mitmed Kalju töötajad, mängijad ja fännid toetasid mu otsust ja tervitasid mind liigasse tagasi."

Kes aga veel? Eelmisel nädalavahetusel esindasid Kalevit teiste seas Andreas Raudsepp, Kevin Rääbis ja Ioan Jakovlev, kohti oleks ka välismängijatele. Peatreener Arbeiter eestlaste kolmikuga arvestab, kuid spordidirektor Joel Lindpere ei soovinud täiendusi kinnitada.  

"Varsti avalikustame kogu meeskonna tulevaks hooajaks Premium liigas. Veel on natuke vara spekuleerida, kui kõik pole veel paigas," selgitas Lindpere, kes Eestis klubi igapäevajuhtimisega tegeleb. "Need mängijad, kes meiega on liitunud, on meie arenguks väga tähtsas rollis. Meeskond jääb nooreks ning keskmine vanus on ikkagi väga madal."

Kaarte tuleb pidevalt ümber mängida

Arbeiter sai päranduseks suure osa koosseisust, mille Pärnpuu mullu Esiliigas hõbemedalitele tüüris, kuid mitmed olulised lülid on ka Premium liigast loobunud. Hooaja ettevalmistus kulus uuel peatreeneril meeskonda jäänud mängijatega tutvumisele ja neile oma ideede viimisele.

Argo Arbeiter alustab oma esimest täishooaega Premium liiga peatreenerina. Foto: Imre Pühvel

"Kui mõtled, et eelmise hooaja lõpetasid ülemise kolmikuna Artur Makarov, Randy Padar ja Andre Järva, siis neist ei ole keegi sisuliselt mänginud praegu. Makarov ei tahtnud [Premium liigas jätkata], Padar lõpetas jalgpalliga ära ja Järva on vigastustega kimpus olnud. Ando Hausenberg (keskkaitsja ja kapten - I. L.) läks allapoole ja ütles, et ei jõua muude tegemiste kõrvalt Premium liigas mängida. Sõdurid on sõjaväes (Alex Sander Sepp, Patrick Peinar, Juhan Jograf Siim ja Karl Andre Vallner on kaitseväeteenistuses - I. L.), ei saa alati tulla, jälle on vaja uued inimesed sisse panna."

Varem Premium liigas Tallinna Florat juhendanud Arbeiteri sõnul ei anna Kalevi tänast olukorda täisproffidega võrrelda. "Muidugi on need kaks eri maailma. Kalevis pead ikkagi selliste asjadega arvestama, tahes-tahtmata segavad tööd ja koolid neid asju, see on üks paras nipitamine," tõdes Arbeiter.

Kogu nipitamisest ja klapitamisest hoolimata on Kalevi tulemused liikunud paremuse poole. Kui talve alustati kaotustega mullustele Esiliiga-rivaalidele Maardu Linnameeskonnale ja FC Kuressaarele, siis viimases Taliturniiri mängus alistati Viljandi Tulevik. Viik teeniti ka eelmisel nädalavahetusel Lätis. 

"Mäng on kogu aeg läinud tõusvas joones, oleme iga mänguga leidnud neid asju, millega oleme treeningutel tegelenud," kiitis Arbeiter, kuid muigas, et teatud asju õpitakse kogemusest. "Kooliraha tuleb maksta hooaja ettevalmistusmängudes ja tuleb kindlasti maksta ka hooaja sees neid koolirahasid, väikeste eksimuste pealt. Me oleme arvestanud sellega."

Tihti on tabeli tagumise otsa meeskondade probleemiks lühike pink, kuid Arbeiteri sõnul on tal igale positsioonile panna kaks või rohkem mängijat, kui kõik vaid terved püsiksid. Muret ei tunne ta ka KTM-reegli pärast.

Peatreeneril on sõna otseses mõttes pikk rivi, kust mängijaid valida, kui vaid kõik terved ja kohal on. Foto: Jana Pipar / EJL

Jalad hoitakse maa peal

Premium liiga jõujooned on kahe hooaja vahel märkimisväärselt muutunud. Kui esikolmiku osas on vaat et kõik ühisel meelel ja küsimus on vaid järjestuses, siis kohti neljandast kümnendani ei ole aastaid nii keeruline ennustada olnud. Just Kalevi osas lahknevad arvamused enim.

"Kalevi konkurendid on täna kõik, aga keskendume ikkagi esimesel aastal sellele, kust meil on vaja võtta need kohustuslikud punktid, et püsima jääda," selgitas spordidirektor Lindpere. Üle oma varju ei sihi ka peatreener Arbeiter.

"Kolm on eest ära, see on selge, seal ei ole juttugi. Tõenäoliselt Narva ja Paide on järgmine punt, kes võitlevad [neljanda] koha pärast, aga ülejäänud võivad kõik kuuendast kuni viimaseni olla täpselt võrdsed. Sinnakanti sihime ja loodame."

Neljas koht ei ole aga aastaid nii käega katsutav olnud. Miks Narva Trans ja Paide Linnameeskond, mitte Tallinna Kalev? "Me ei ole nendega omavahel veel mänginud, aga neil on selgelt kogemust rohkem liigas mängimiseks," tõdes Arbeiter.

"Meil on Wakui miljon mängu mänginud ja paar venda veel [Premium liigas] põhiraskust kandnud, aga ülejäänud on ikkagi noored kutid, kes ei ole veel sellist koormat kandnud ja nii pikka hooaega teinud Premium liigas. Unistada ja loota ju võime, aga natuke peame ka realistid olema. Mingisugune alus peab olema, mille pealt unistada."

Meeskonna staar - Hidetoshi Wakui

Kalevi noorusele ja uljusele peaks tasakaalu pakkuma 35-aastane Hidetoshi Wakui, Eesti liiga vaieldamatu legend. Kalju eest 67 väravat ja 28 väravasöötu kogunud poolkaitsja on kontrollmängudes näidanud, et tase ei ole kuskile kadunud.

"Kui sul on Toshi Wakui meeskonnas ja kui vaatame teisi, kes on kõik verisulis noored kutid kõik, siis ei ole kahtlustki, kes kapten on. Ei ole teistmoodi variantigi," kinnitas peatreener Arbeiter. "Ootame temalt liidrirolli võtmist."

Alati professionaalne ja viisakas Wakui ei tahtnud enda rolli üle tähtsustada, vaid õhutas ka teisi vastutust kandma. "Kui oled või tahad saada profimängijaks, peaksid alati mängima kui üks meeskonna liidritest. Arvan, et ma ei pea ise nii tundma," rääkis jaapanlane.

Kellel silma peal hoida - Abdoul Karim Conte

Kalevi nimekirjas on mitu mängijat, kes Premium liigas episoodiliselt säranud, kuid päris suurt läbimurret veel ootavad ja nii loodab Arbeiter palju ka eestlastelt. Eraldi tõi ta aga esile Kalevi värskeima täienduse, 18-aastase Guinea poolkaitsja Karim Conte, kellega sõlmiti kaheaastane leping.

"Üks huvitav poiss on Karim keskväljal. Tema on selline ... Kuidas ma ütlen - sellist kvaliteeti sellises vanuses näeb tavaliselt telekast (naerab - I. L.). Päris huvitav kutt, temast võibolla on kõige rohkem põhjust asju oodata."

Peatreeneri hinnanguga nõustus ka Karimi positsioonikaaslane Wakui. "Ta on väga talendikas. Ootan tõesti, et temast oleks meeskonnale abi," märkis vanem kolleeg.

Suurim küsimärk - kuidas pusletükid paika sobituvad?

Kalevi hiline komplekteerimine on jätnud üksteise tundma õppimiseks napilt aega ja võib oletada, et hooaja alguses võib nii mõnigi punkt veel selle nahka minna. Samas oleme Eesti kõrgliigas varemgi näinud, kuidas vähese kokkumängu pealt kohe häid tulemusi tehakse.

Päris lõpetanud ei ole Kalev veel tänagi. Arbeiteri sõnul tahetakse meeskonda täiendada ühe keskkaitsjaga, kelle nime peatreener avaldama ei soostunud, võimalusel aga tuua lisa veel ühele positsioonile. Lindperegi tõdes, et üht-teist võib veel juhtuda.

"Meeskond on praktiliselt koos ning treenerite tiim otsustab, kuhu veel paar nädalat enne hooaja algust panustada," jäi ta salapäraseks.

JK Tallinna Kalev
Peatreener: Argo Arbeiter
Abitreenerid: Daniel Meijel ja Liivo Leetma
Väravavahtide treener: Mattias Traublum
Füüsilise ettevalmistuse treener: Kristjan Vomm
Kapten: Hidetoshi Wakui
EJL-i stipendiaadid: Karl Andre Vallner, Kaspar Tilga, Daniil Koroljov ja Freddie Heinmaa
Eelarve: ei soovinud avaldada
Koduväljak: Kalevi Keskstaadioni kunstmuruväljak
Meeskonna värvid: valge, must ja sinine
Duubelvõistkond: JK Tallinna Kalev U21 (Esiliiga)
Kodulehtjkkalev.ee
Esimene mäng: 27. veebruaril kell 19 vs. Tallinna FCI Levadia (Kalevi Keskstaadioni kunstmuruväljakul)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 17. märtsil kell 13 vs. FC Kuressaare (Kalevi Keskstaadioni kunstmuruväljakul)

Mitteametlik koosseis:

Väravavahid: Daniil Koroljov, Karl Andre Vallner, Stiven Raider.
Kaitsjad: Hans-Kristjan Hansberg, Daniil Ševjakov, Kaspar Laur, Hans Joosep Tammerik, Gregor Wahl, Ranon Kriisa.
Poolkaitsjad: Hidetoshi Wakui, Andreas Raudsepp, Abdoul Karim Conte, Takuya Matsunaga, Ioan Jakovlev, Alger Džumadil, Roman Šobtsenko, Innar Paal, Alex Sander Sepp, Freddie Heinmaa, Mikk Kruusalu, Reinhard Reimaa, Carl-Erik Sellenberg, Samuel Vard.
Ründajad: Kevin Rääbis, Andre Järva, Juhan Jograf Siim. 

Nimekiri võib veel muutuda. Kalev ei ole mängijaid meeskondade vahel ära jaganud.

Eeldatav algkoosseis:

Tallinna Kalevi eeldatav algkoosseis - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Abdoul Karim Conte (Guinea keskpoolkaitsja) liitus klubiga.
Ioan Jakovlev (poolkaitsja, Transist) liitus klubiga.
Kaspar Laur
 (keskkaitsja, Paidest) liitus klubiga laenulepingu alusel.
Andreas Raudsepp (poolkaitsja, Levadiast) on klubiga liitumas, ent see pole veel ametlik.
Kevin Rääbis (ääremängija, Tammekast) liitus klubiga.
Roman Sobtšenko (poolkaitsja, Florast) liitus klubiga laenulepingu alusel.
Daniil Ševjakov 
(Venemaa äärekaitsja, Levadia U21-st) liitus klubiga.
Hidetoshi Wakui (Jaapani poolkaitsja, Gnistanist) liitus klubiga.

Lahtine:

Koutaro Amemiya (Jaapani ääremängija) mängis halliturniiril.
Hedi Khayat (Soome ründaja) osales kontrollmängul Lätis.

Välja:

Ando Hausenberg (kaitsja) ei soovinud esindusmeeskonna tasemel jätkata.
Artur Makarov (ründaja) lahkus klubist.
Randy Padar (ründaja) lõpetas jalgpalliga.
Daniil Savitski
 (väravavaht) lahkus klubist.
Henrik Sepp (keskkaitsja) lõpetas jalgpalliga.

Lahtine:

Karl Anton Sõerde (ründaja) mängis halliturniiril Pärnu Vapruse eest, läbirääkimised käivad.

Hooajaeelsed mängud:

05.01. JK Tallinna Kalev - Maardu Linnameeskond (EL) 2:3 (Kauber, Sõerde)
12.01. FC Kuressaare (PL) - JK Tallinna Kalev 1:0
19.01. JK Tallinna Kalev - Pärnu JK Vaprus (PL) 1:1 (Koskor)
26.01. Tallinna FC Flora U21 (EL) - JK Tallinna Kalev 2:2 (Matsunaga, Ameniya)
03.02. JK Tallinna Kalev - Viljandi JK Tulevik (PL) 1:0 (Wakui)
10.02. FS Metta (LAT) - JK Tallinna Kalev 2:2 (Wakui, Džumadil)
17.02. Seinäjoki JK (FIN) - JK Tallinna Kalev

Võitviikkaotus.

PL - Premium liiga; EL - Esiliiga; ELB - Esiliiga B; LAT - Läti kõrgliiga; FIN - Soome kõrgliiga.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (9)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

Ajalehe Bild pretensioonid profijalgpallile
SOCCERNET.EE GIBRALTARIL
TASKUHÄÄLING
Pikk ette (ja ise järele) | Kas Eesti koondis vajab kardinaalseid muudatusi?
RONALDO SAI VIGASTADA
SOCCERNET.EE GIBRALTARIL
PÕNEVAT
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
HÄÄLETUS
Kuidas läheb Eestil Gibraltaril?
56%
12%
32%
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimusid kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides.

HOOAJA EELVAATED

Eesti liigahooaeg on lähedal! Loe klubide hooaja eelvaateid:

Premium liiga:

Esiliiga:

SOCCERNET.EE - NÜÜD KA IPHONE'ILE!

Kui omad iOS-il põhinevat nutitelefoni, on sul nüüd võimalik kasutada Soccernet.ee pakutavat kogu ulatuses - tiri omale siit alla verivärske mobiiliäpp!

Androidi äpp ei ole samuti kuskile kadunud - kui Sinu telefonis veel ei ole, saad selle tirida Play Store'ist.

Jalgpall luubi all ja sinu taskus!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
6
Tallinna FC Flora
6
Tartu JK Tammeka
4
JK Narva Trans
4
Paide Linnameeskond
3
Nõmme Kalju FC
3
FC Kuressaare
1
Maardu Linnameeskond
1
Viljandi JK Tulevik
0
JK Tallinna Kalev
0
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK