Nõmme Kalju edu valem - üha kõrgemad nõudmised iseendale (5)

Nõmme Kalju alustab hooaega valitseva Eesti meistrina. Foto: Liisi Troska
Jalgpallis kehtib reegel, et meistritiitli kaitsmine on alati keerulisem kui selle võitmine. Eestis on eelmise seitsme hooaja jooksul sellega hakkama saanud vaid FCI Levadia (2014), mis viitab, et sügisel võidetud oma ajaloo teise Eesti meistritiitli kaitsmine nõuaks Nõmme Kaljult eneseületust. Analüüsime, kas klubi on selleks valmis?

"Võin oma nahal kogetu pealt öelda, et tiitli kaitsmine on keeruline – saime 2013. aastal Premium liigas kõigest neljanda koha. Hooaja päästis Meistrite liigas Helsingi Jalgpalliklubi alistamine ja pääs kolmandasse eelringi. Nüüd oleme mõnevõrra targemad ja teadvustame, et meeskonda tuleb juhtida eelkõige väga range distsipliiniga ning kõige tähtsam on mullu saavutatu selja taha jätta," sõnab Kalju president Kuno Tehva paar päeva enne klubi 12. kõrgliigahooaja algust.

2008. aastal kõrgliigasse saabudes tõi Kalju sinna koheselt kamaluga koloriiti. Avavoorus tehti Sportland Arenal 1:1 viik FC Floraga ning fännirühma tekitatud möll ajendas Õhtulehte eraldama 10. märtsi numbri tagakaane tollele jalkamatšile, kusjuures artikli pealkiri oli (roosades tähtedes ja) lakooniline "Roosad Pantrid! Roosad Pantrid!".

Nõmme Kalju kapten Maximiliano Ugge (paremal). Foto: Liisi TroskaPaar nädalat hiljem intervjueeris siinkirjutaja Õhtulehe tarbeks Kalju maskotti Roosat Pantrit, kes teatas, et "hobid on mul seks, keks ja pillimäng". Tolle intervjuu ajakirjanduslik väärtus on madal, aga kirjeldab ilmekalt Kalju pakutud värskust. Eesti jalgpallis polnud midagi säärast varem nähtud. Sisuliselt anti kodusele liigajalgpallile juurde uus mõõde, sest seni ainult spordivõistlusena käsitletud Premium liiga (toonase nimega Meistriliiga) hakkas Kaljust tulenenud surve toel vähehaaval külge korjama ka kaubandusliku toote omadusi.

Praegu, 2019. aastal on Premium liiga koduste pallimänguliigade seas parima kvaliteediga toode, sest suudab koostööpartneritele pakkuda kõige atraktiivsemaid väljundeid, näiteks otseülekandeid ERR-i telekanalites. Samuti on pallimänguliigade võrdluses kõige enam palgalisi töökohti nii mängijatele kui ka tugipersonalile just Premium liigas. Ning turundus on planeeritud, mahukas ja mitmekesine. Kindlasti oleks Premium liiga jõudnud kirjeldatud olukorrani ka ilma Kalju sekkumiseta, aga mingeid protsesse Roosad Pantrid kindlasti kiirendasid.

Ent tulede ja vilede eest tiitleid ei jagata, vaid need tuleb välja teenida võistlusolukorras. Kalju on meistritiitlile pretendeerinud kaheksa hooaega, alates 2011. aastast, kui võideti oma esimene medal – hõbe. Nende kaheksa hooaja jooksul on lauahõbedat kogunenud kahe meistritiitli (2012 ja 2018) ning ühe Evald Tipneri karika (2015) jagu. Olgu võrdluseks välja toodud, et sama kaheksa-aastase perioodi jooksul on Floral ette näidata 3+3 ning FCI Levadial 2+3 saldo. Lihtne matemaatika viitab, et Kalju edu on võrreldes kahe kange rivaaliga olnud pistelisem. Kuidas trendi murda?

REKLAAM

Nõmme Kalju president Kuno Tehva. Foto: Gertrud AlatareKalju president Kuno Tehva sõnul otsitakse klubis praegu vastuseid küsimusele, kus peab Kalju olema 10 aasta pärast? "Oleme loonud uue lähenemise noorte arendamisel, mille keskmes on 10-aastase perspektiiviga mängijaprofiili kirjeldused. Hakkame seda ellu viima, aga ülesanne on maruraske. Suurim takistus on inimjõud, sest sobivaid spetsialiste on keeruline leida. Samuti on kitsaskohtadeks eelarve ja taristu. Need kõik küsimused vajavad kompleksset lahendust, et viia klubi edasi.

Meie strateegia ei ole rajatud esindusmeeskonnale või edule Premium liigas või eurosarjas, sest Eesti kõrgliiga pole ka kunagi tulevikus konkurentsivõimeline Euroopa tugevamate liigadega. Me ei suuda pakkuda konkurentsi Põhjamaadele, Hollandile, Taanile ja Belgiale liiga taseme osas, aga saame seda pakkuda noormängijate kasvatamise osas. Meil on potentsiaali olla meisterlikud doonorid," kirjeldab Tehva visiooni, mille alusel ta Kaljut hetkel vormib.

"Aga heaks doonoriks saamise nimel peame üleval pidama esindusmeeskonda, mis on noortele esmane motivaator. Kuigi mõned peavad väga noorelt välismaale minema, aga pigem on olnud näha, et see pole alati õige tee. Arvan, et meie esindusmeeskonna nõudmised ei erine oluliselt näiteks Poola kõrgliigast, kus mängivad mitmed koondislased. Areng on olnud kõva ja Eesti noortel on võimalik ka läbi kohalike klubide teha samm edasi," sõnab Tehva.

"Kalju on koht vaimselt tugevale jalgpallurile."

Kaljust lahkusid mullustest põhitegijatest vasakkaitsja Trevor Elhi ja ründaja Rimo Hunt, samuti välismaalased Marko Brtan ja William Gustavo. Meeskonda täiendati kahe leegionäri - Hector Nunez, Eugen Zasavitchi - ja viie kodumaise jalgpalluriga (Aleksandr Ivanjušin, Aleksandr Kulinitš, Sander Puri, Mikk Reintam, Roman Sobtšenko).

"Mõistagi oli vaja teha meeskond tugevamaks, vajasime konkurentsi ja julgen öelda, et meie rivistus on viimaste aastate sügavaim. Keeruline on ennustada, kes väärib kohta põhikoosseisus ja kes pääseb protokolli kantava 18 mängija sekka," märgib Tehva.

Kalju president rõhutab, et peatreener Sergei Frantsev on väga nõudlik juhendaja, kes on mulluse meistritiitli juba ammu unustanud. "Nõudmised meeskonnale on mullusest kõrgemad ja kogu protsessi juhitakse Frantsevi poolt üpris raudse haardega. Vaimselt nõrgad mängijad seda valu vastu ei peaks. Kalju on koht vaimselt tugevale jalgpallurile ja neid oleme aastate jooksul Kaljusse ka kogunud," sõnab Tehva veendunult.

Frantsevi käekiri on Eesti jalgpallisõpradele üpris hästi tuttav. Kõige aluseks on distsipliin. Kui see on paigas ja kaitsvad ülesanded täidetud, saab mõelda vastase värava ohustamisele. Palli keskväljal ülearu ei kiigutata, vaid see viiakse pigem ruttu vastase trahvikasti lähistele. Säärane taktika nõuab äärtele mängijaid, kes suudavad ja tahavad vastaseid üks-ühele ette võtta ja neid säärastes duellides ka alistada. Ning edurivisse võimsaid ja kehalist võitlust nautivaid jalgpallureid.

Frantsev valiti kõrgemal asetseva lati tõttu

Frantsev alustab Kalju peatreenerina neljandat hooaega. 2016 ja 2017 oli saagiks pronksmedal, ent edasipääs eurosarjas, kusjuures 2016 saadi seal jagu koguni kahest vastasest (Trakai ja Haifa Maccabi). Mullu langeti eurosarjas avatõkkel, aga võideti meistritiitel ilma ainsatki kohtumist kaotamata. Frantsevi juhendatud Kalju on olnud kokkuvõttes edukas ning Tehva 2015. aasta lõpus langetatud otsusega ääretult rahul.

Nõmme Kalju peatreener Sergei Frantsev. Foto: Gertrud Alatare

"Frantsevi palkamise esimene põhjus oli, et mängisime küll kogu aeg meistritiitlile ja eurosarjas, aga minul klubijuhina tekkis igavus, sest ma ei näinud arengut. Valikus oli toona ka vähemalt viis Eesti treenerit ja võib-olla teen nüüd kellelegi liiga, aga kui mõni oli veidi karmim, teine kavalam ja kolmas psühholoog, siis neil kõigil oli üks läbiv joon – nad tegutsesid Eesti normatiivide järgi. Nad töötasid Eesti treenerina ja asetasid lati mängijatele Eesti taseme järgi.

Meie tahtsime nõudmisi poole kõrgemale tõsta ja tundus, et Frantsev on selle jaoks sobiv treener. Ning, parafraseerides õpetaja Lauri, siis isegi kui tollest poole kõrgemale tõstmisest õnnestub ära teha ainult pool, on see ikkagi korralik edasiminek. Nagu uut tehnoloogiat katsetatakse ekstreemsetes oludes, siis tuleb ka jalgpallureid panna proovile kõrgendatud nõudmistega.

Nõrgemad hakkavad sellises olukorras otsima põhjuseid, miks ei saa. Näiteks, et vene treener või midagi muud sellist. Aga mitte keegi ei saa öelda, et Frantsev oleks nõudnud asju, mida ei peaks nõudma. Ta lähtub ainult jalgpallist. Ja on mängijaid, kes suudavad neid nõudmisi täita ja neid, kes ei suuda. Kusjuures need viimased võivad ka A-koondisesse kuuluda.

Oleme oma teekonna jooksul mängijaid välja vahetanud, aga me pole oma valikutes vabad, sest Eesti jalgpallurite arv on piiratud ning ka finantsiliselt pole võimalik lihtsalt näpuga kellegi peale näidata ja ta kaljukaks teha. Küll aga oleme viimastel aastatel olnud väga edukad sobivate välismängijate leidmise osas," räägib Tehva.

Pühapäeval alistas Nõmme Kalju meeskond superkarikafinaalis 3:2 FCI Levadia üle. Foto: Liisi Troska

Ugge: selja taga on kaks kuud rasket tööd

Varasematel hooaegadel Kaljule pinnuks silmas olnud ja mitmed klubi esindajad jalgpalliliidu ja/või Aivar Pohlaku aadressil süüdistavaid repliike pilduma pannud KTM-reegel ei tohiks algaval hooajal nõmmekatele sama suuri raskusi valmistada, sest kahe hooaja vahel täitus klubis seitse aastat kogenud väravavahil Vitali Telešil, mis tegi temast automaatselt KTM-i.

Tõsi, eelmise hooaja teises pooles kaotas Teleš esiväravavahi positsiooni Pavel Londakule, aga ikkagi annab tema KTM-staatus Frantsevile varasemast suurema manööverdamisruumi. Eeldatavasse rotatsiooni mahuvad KTM-idest ka Robert Kirss, Reginald, Kaspar Paur ja pühapäevases superkarikafinaalis värava löönud 17-aastane ründaja Alex Mathias Tamm.

Meeskonna kapten Maximiliano Ugge rõõmustas juba jaanuari lõpus, et tänavu antakse viimane lihv sooja maa treeninglaagris. Kaks päeva enne 3:2 võiduga lõppenud superkarikafinaali Soccernet.ee-ga vesteldes kinnitas Ugge, et Marbellas veedetud 12 päeva ja peetud kolm treeningmängu täitsid eesmärgi oivaliselt ja Kalju meeskond on hooajaks valmis: "Ettevalmistus kestis seekord eelmistest aastatest kauem. Selja taga on rasket tööd täis olnud kaks kuud. Nüüd on aeg jalgpalli mängida, oleme hooajaks valmis!"

Liliu. Foto: Liisi TroskaMeeskonna staar – Liliu

Eelmisel hooajal jõudis brasiillasest ründaja Premium liiga parima väravakütina sihile 31 korda, mille seas mitu tähtsat väravat duellides FC Floraga. Tiitli kaitsmiseks vajab Kalju temalt vähemalt sama head hooaega ja vähemalt sama palju tähtsaid väravaid. Liliul lasub meeskonna liidrina vastutus tiim rasketel hetkedel mudast välja vinnata. Eelmisel hooaja võtmekohtumistes sündinud superväravad tõestasid, et brasiillane on selleks võimeline.

Kalju ridades on varem mänginud vaid üks leegionär, kes suutis meeskonda sama edukalt käivitada ja vedada – Felipe Nunes. Ent praegu tegutseb Kalju hoopis kõrgemal tasemel kui toona ja nõnda on ka Liliu näol tegemist hoopis kõvemast puust jalgpalluriga. Seetõttu pole ka üllatav, et tema vastu valitseb huvi välismaalt.

Tehva möönab, et kuigi talvel üleminekust asja ei saanud, pole välistatud, et Liliu mängijaõigused tänavu ikkagi omanikku vahetavad. "Liliu lahkumine võib olla päevakorras nii enne kui ka pärast eurosarjamänge. Aga tema suhtumine on professionaalne ja motiveeritus kõrge," sõnab Tehva.

Alex Mathias Tamm. Foto: Liisi TroskaKellel silma peal hoida? Alex Matthias Tamm

Nõmme Kalju ei ole olnud reeglina klubi, kus lootustandvad noormängijad suurt tähelepanu pälvivad, sest reeglina on vastutus usaldatud kogenumatele ja/või välismaalt pärit jalgpalluritele. Alex Matthias Tamm võib kujuneda erandiks ja heas mõttes Kalju postriks. Kui klubi presidendilt Tamme kohta küsime, järgneb kiitusest pakatav kirglik kõne.

"Kui Eesti jalgpallur jõuab Euroopasse, ei oota teda ees psühholoogid või kasvatajatreenerid, vaid juhendajad, kel on ainult üks eesmärk – teha tulemus. Meie mehed peavad valmis olema situatsiooniks, kus keegi neid ei ninnu-nännuta. Järelikult vajame Eestiski samasugust keskkonda. Peame olema õiglased, aga ranged. Kalju ongi teadlikult nõudmisi tõstnud, aga kui meie juures läbi lööd, on lootus heaks jalgpalluriks saamiseks korralik.

Tammele pole tehtud erandeid ega mööndusi, aga tema areng on olnud silmapaistev. Kui keegi ütleb, et Kaljus ei saa võimalusi, siis see on valejutt. Saab küll, aga need šansid tuleb ka ära kasutada. Usume, et areng toimub läbi ausa konkurentsi, kus parem saab väljakule ja nõrgem mitte. Mängi veteran üle ja koht on sinu.

Tippmängijaid, kelle mitte ainult jalgpallialased oskused, vaid ka iseloom ja suhtumine on nii head nagu Tammel, tuleb võib-olla ainult üks iga viie aasta tagant. Nad ongi erandid, see on normaalne. Tamm on vastutuseks valmis, eelkõige iseloomust tulenevalt, sest teda on kasvatatud spordimehelike väärtustega. Ta oskab kannatada ja tööd teha ning ta on õpetatav. Aga talle pole tehtud ainsatki mööndust. Küll aga on tõsi, et ta tuli Kalju trenni 5-aastasena ning elab Hiiu staadionilt 30 meetri kaugusel," räägib Tehva.

Suurim küsimärk – kahe eesmärgi teenindamine

Eesti meistritiitliga kaasneb privileeg mängida Meistrite liiga eelringis, mis omakorda tähendab, et eurohooaeg koosneb vähemalt neljast kohtumisest, sest alates mullusest kehtib eurosarjades süsteem, mille kohaselt iga Meistrite liigast pudenenud klubi saab Euroopa liigas teise võimaluse. Sellega suurendati meistritiitli väärtust.

Kalju pole seni meistritiitli võitmist ja eurosarjaedu suutnud ühte hooaega kokku panna. Nii 2012 kui ka 2018, kui tuldi Eesti meistriks, langeti Euroopast esimesel tõkkel. 2014-2017, kui alati eurosarjas vähemalt ühest vastasest jagu saadi, jäädi Premium liigas kahe parema seast välja. Kuidas suudetakse tänavu kahe eesmärgi teenindamine ühitada?

Nõmme FC Kalju
Peatreener: Sergei Frantsev
Abitreener: Sergei Terehhov
Arst: Juri Belogorotsev
Füsioterapeut: Regio Jörsi
Varustus-mänedžer: Allan Juhani
Kapten: Maximiliano Ugge
EJL-i stipendiaadid: Alex Matthias Tamm, Henri Perk, Jevgeni Demidov, Frank Kenneth Liblikmann, Kristjan Kurim, Peeter Klein
Eelarve: 1 200 000 eurot (sellest esindusmeeskond 700 000 eurot)
Koduväljak: Hiiu staadion
Duubelvõistkond: Nõmme FC Kalju U21 (Esiliiga B)
Koduleht: www.jkkalju.ee
Esimene mäng: 8. märtsil kell 19 vs. Paide Linnameeskond (Hiiu staadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 8. märtsil kell 19 vs. Paide Linnameeskond (Hiiu staadionil)

Koosseis:

Väravavahid: Vitali Teleš, Henri Perk, Pavel Londak.
Kaitsjad: Aleksandr Kulinitš, Mikk Reintam, Vladimir Avilov, Maximiliano Ugge, Aleksandr Ivanjušin, Andrei Markovitš, Kristjan Kurim.
Poolkaitsjad: Deniss Tjapkin, Reginald Mbu Alidor, Eugen Zasavitchi, Nikolai Mašitšev, Igor Subbotin, Roman Sobtšenko, Aleksandr Volkov, Frank Kenneth Liblikmann, Sander Puri, Kaspar Paur.
Ründajad: Liliu (Ellinton Antonio Costa Morais), Jevgeni Demidov, Robert Kirss, Peeter Klein, Alex Matthias Tamm, Hektor Nunez Segovia.

Eeldatav algkoosseis:

Nomme Kalju - Premium liiga - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Aleksandr Ivanjušin (äärekaitsja, Järvelt) sõlmis klubiga nelja-aastase lepingu.
Aleksandr Kulinitš (kaitsja, Krškost) sõlmis klubiga lepingu.
Hector Nunez (Paraguay/Tšiili ründaja) liitus klubiga ja sõlmis kolmeaastase lepingu.
Sander Puri (äärepoolkaitsja, Waterfordist) sõlmis kaheaastase lepingu.
Mikk Reintam (kaitsja, Trinecist) liitus klubiga.
Roman Sobtšenko
(poolkaitsja, Kalevist) sõlmis kolmeaastase lepingu.
Eugen Zasavitchi (Moldova poolkaitsja, Zimbrust) sõlmis kolmeaastase lepingu.

Välja:

Marko Brtan (Horvaatia keskpoolkaitsja) lahkus klubist.
William Gustavo (Brasiilia keskkaitsja) sai tõsise seljavigastuse ja lahkus.
Trevor Elhi
 (vasakkaitsja) leping lõppes, jätkab karjääri Bulgaarias.
Rimo Hunt (ründaja) lõpetas karjääri.
Martin Mägi
(paremkaitsja) lõpetas vigastuste tõttu karjääri.

Hooajaeelsed mängud:

12.01. Nõmme Kalju - Tartu Tammeka (PL) 2:1 (Sobtšenko, Subbotin)
16.01. Nõmme Kalju - Maardu Linnameeskond (PL) 2:0 (Ugge, Nunez)
26.01. Nõmme Kalju - FCI Levadia (PL) 1:2 (Mašitšev)
29.01. Nõmme Kalju - Narva Trans (PL) 2:0 (Nunez, Tamm)
02.02. Nõmme Kalju - FC Flora (PL) 3:1 (Klein, Tjapkin, Nunez)
15.02. Sandefjord (NOR) - Nõmme Kalju 1:0
19.02. Valerenga (NOR) - Nõmme Kalju 3:0
22.02. Molde (NOR) - Nõmme Kalju 3:1 (Ugge)
03.03. Nõmme Kalju - FCI Levadia (PL/SK) 3:2 (Ugge, Tamm, Markovitš)

Võit; kaotus.
PL - Premium liiga; NOR - Norra; SK - superkarikas.

SEOTUD LOOD
Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (5)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

PREMIUM LIIGAS
KODUNE JALGPALL
Pilk ajalukku: Trans vajab karikafinaalis Tallinna-võimu lõpetamiseks esimest väravat, Kaljul on aga põhjust enesekindluseks
Soccernet.ee jalgpallisaate "Silm peale!" 15. osas piilume nädala tippsündmuse ehk Evald Tipneri karikavõistluste ajalukku ja vaatame duelli omapärastele nüanssidele.
SILM PEALE!
VÄLISMAALT
Nemad, kes unustasid kaotamise
ESILIIGA TELEMÄNG
VÄLISMAALT
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
REKLAAM
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
12
11
1
0
37:5
34
2.
Tallinna FCI Levadia
12
9
1
2
37:9
28
3.
Paide Linnameeskond
11
7
2
2
15:6
23
4.
Nõmme Kalju FC
12
6
4
2
18:12
22
5.
JK Narva Trans
12
4
4
4
15:9
16
6.
FC Kuressaare
11
3
3
5
8:13
12
7.
Tartu JK Tammeka
12
2
2
8
15:27
8
8.
Viljandi JK Tulevik
11
2
2
7
11:24
8
9.
Maardu Linnameeskond
12
1
3
8
4:32
6
10.
JK Tallinna Kalev
11
1
2
8
5:28
5
REKLAAM
SILM PEALE!

Vaata siit saate "Silm peale!" viimast osa!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
34
Tallinna FCI Levadia
28
Paide Linnameeskond
23
Nõmme Kalju FC
22
JK Narva Trans
16
FC Kuressaare
12
Tartu JK Tammeka
8
Viljandi JK Tulevik
8
Maardu Linnameeskond
6
JK Tallinna Kalev
5
OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitab algaval hooajal otsepilti kokku üle 100 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK