Nullist startiv Welco ja Santose projekt vajab küpsemiseks aega (2)

Markus Herman Tiik on üks neist, kes võiks Yusuf Erdogani arvates asuda liidrirolli. Foto: Hendrik Osula

Kui eelmisel aastal raputas Eesti jalgpalli FCI ja Levadia ühinemine, siis sel talvel sõlmisid koostöölepingu Tartu klubid Welco ja Santos. Esiliiga hooajale minnakse vastu Welco nime all, aga uuenenud meeskonnaga.

Kui aasta eest pidi Welco peatreener Yusuf Erdogan valmistuma uues keskkonnas oma esimeseks hooajaks, siis sarnane seis on tal ka tänasel päeval. Kuigi Tartu pole tema jaoks enam kaugeltki tundmatu paik, siis kogu töö algas taas algusest.

"Kui ma koostöölepingust kuulsin, siis olin väga õnnelik. Nüüd on mul suurem valik motiveeritud mängijaid. Põhimõtteliselt alustan ma uuesti nullist, sest see on täiesti uus meeskond," vaatles ta enda selle aasta materjali. Üldistades on tema käsutuses 15 meest ühest ja 15 teisest meeskonnast. Arvestades, et eelmisel sügisel ei näinud Erdogan trennis alati isegi kümmet nägu, siis on see korralik samm edasi.

Eelmisest hooajast rääkides on Erdogan rahul sellega, et lõpuks püsima jäädi. Oli suuri tõuse ja languseid, aga eesmärk täideti. "Hooaja alguses oli meil mängijate kvaliteediga probleeme, aga suvel läks asi paremaks. Ütleksin isegi, et mõndades matšides mängisime tõesti väga head jalgpalli. Langus oli kindlasti hooaja lõpus, kui meil oli trennis alla kümne mängija. Selline on Eesti amatöörklubi elu. See on üks põhjustest, miks Welco ja Santos koostööd hakkasid tegema. Loodame, et suudame seda edaspidi vältida," oli Erdogan optimistlik.

REKLAAM

Kahe meeskonna koostöö on seni laias plaanis kulgenud hästi. Kuigi kaks ja pool kuud on ühise eesmärgi nimel tööd tehtud, siis täielikku üksteisemõistmist veel saavutatud ei ole. Endiselt ollakse tutvumisfaasis, kinnitab lisaks Erdoganile ka klubi tegevjuht ja meeskonna väravavaht Edgar Leht. Peatreeneri sõnul pole vähem kui nädal enne hooaja algust selge ka see, mis taktikaga mängima hakatakse, sest kontrollmängudes on katsetatud erinevaid lähenemisi.

Foto: Elis Anett Urbmets

Siin tuleb mängu Welco hetkeseisu läbiv joon - aeg. Tulemused ei tule üleöö ning koostööd nähakse pikaajalisena. Aega on vaja, et üksteisega klikkima hakata nii platsil kui ka selle kõrval. "Kuivõrd hooaeg juba algab, siis aega meil kahjuks ei ole ja mängust arusaamine jookseb ka hooaega sisse," selgitas Leht. "Võib küll öelda, et me ei ole veel hooaja alguseks valmis sats. Võistkond on nii palju uuenenud, et sellel on täitsa uus nägu. Kõik mehed peavad mingil määral ümber õppima."

Niisiis said kokku kaks eriilmelist meeskonda ning kokku pannes tekib sootuks kolmas nägu. "Taktikas ei ole küsimus, me tahame mängida palliga ja teha seda kõigi võistkondade vastu - Welco stiil või Santose stiil, nelja- või viiemeheline kaitseliin -, sellel pole vahet. Mängijad peavad kõigega harjuma ja hakkama saama," lubas Leht.

Mängulise poole kõrval vajab aega ka sisekliima areng. Kui eelmistel aastatel olid riietusruumis kõigil suunurgad kõrvadeni, siis praegu on ses vallas seis hapum. Treenerid otsustasid esmalt, et lasevad poistel ise üksteisega ära harjuda, aga nüüd arvas Erdogan, et tuleb sellele rohkem tähelepanu pöörata.

"Ma ei taha öelda, et see on meie miinus, see on liiga negatiivne, aga mängijad pole omavahel veel kuigi lähedased. Riietusruumis on küll okei atmosfäär, aga nad on liiga häbelikud. Nad said alles kokku ja ei tunne veel üksteist – ma arvan, et see on ka üks põhjustest, miks kontrollmängud selliste tulemustega lõppesid.

Riietusruumis pole sellist rõõmu ja naeru, mis võiks olla. Nad on üksteisest natuke kaugel. Otsustasime treeneritega, et ei hakka seda kõrvalt muutma ja suruma, aga praegu tundub, et peame sellega tegelema. Asi pole selles, et Santose mehed on ühes nurgas ja Welco omad teises – nad on lihtsalt häbelikud ja ei tunne veel üksteist," pani treener diagnoosi.

Leht lisab omalt poolt, et tõenäoliselt on põhjus selles, et esile pole kerkinud konkreetset liidrit. "Ma ei ütle, et midagi otseselt halvasti oleks. Pigem on praegu nii riietusruumis kui väljaku peal puudu tugevatest liidritest, kes võistkonda juhiks. Ma arvan, et need kujunevad välja aja jooksul. See on see, mis võistkonna poole pealt aega võtab. On vaja mängijaid, kellele teised järgnevad ja keda usaldatakse."

Mikk Valtna kaptenina Welcot platsile vedamas, taustal Santos. Foto: Imre Pühvel

Kui juba liidritele jutt läks, siis on üheks selliseks nimeks kindlasti eelmisel hooajal 12 väravat löönud Welco elav legend Mikk Valtna. "Mikk on kogenud liider, aga ta pole selline tüüp, kes suudaks üksi mänge otsustada," analüüsis Erdogan. "Ta vajab enda kõrvale teisi liidreid – need võivad olla näiteks Andree Porila, Karl Joosep Mark, Markus Herman Tiik või Markus Jõgi. Meil on need mängijad olemas, aga see peab toimuma loogiliselt. Mikk vajab seda toetust. Meil pole Carles Puyoli - seda vanemat venda, kes alati meeskonna kokku klopsib. Samuti pole meil oma Mark van Bommelit – agressiivset liidrit. Aga meil on enda jaoks võimalikud lahendused olemas," uskus ta.

Eesmärkidest rääkides jääb Welco kahe jalaga maa peale ja enamgi veel. "Meie täpne eesmärk selgub nädalavahetusel, kui meeskonnaga koguneme ja mängijad ise selle paika panevad. Minu individuaalne eesmärk on selge: ka järgmisel aastal Esiliigas mängida.

See ei kõla küll põnevalt, aga meie situatsioon pole Levadia – Infoneti oma sarnane. Meie teeme koostööd seepärast, et pikemalt kõrgel tasemel mängida. Kui vaadata Santose ja Welco ajalugu, siis oleme tihti liigas püsimajäämise nimel heidelnud. See pole lõbus ja keegi ei taha seda. Kui rääkida kõikide varasemate treeneritega, siis tundub, et nad on sellest väsinud. Mina võin ka millalgi ära väsida, sestap proovime koostööd," selgitas Erdogan ausalt. 

Leht usub, et kokku on saadud korraliku tasemega meeskond. "Paljud on noored, talendikad ja arenemisvõimelised. Nüüd on meie ülesandeks need mängijad üheks võistkonnaks vormida ja ühise eesmärgi nimel mängima panna ning kui see meil õnnestub, siis olen kindel, et oleme kõikide vastaste jaoks ohtlikud. Selle meeskonna ja kogu koostöö edu sõltub paljuski sellest, et kui palju me ise sellesse usume ning mul on hea meel, et see usk on mõlemal poolel olemas."

Liiga favoriite vaadeldes usub tegevjuht, et kuigi Tallinna Legion oli mullu Esiliiga B-s ülivõimas ja nüüd on neil koosseisus näiteks Maksim Lipin ja Andrei Sidorenkov, siis suudab Esiliiga pisut nende tiibu kärpida. "Legion tuleb tugevalt, aga ma arvan, et nad ei lenda Esiliigast niimoodi läbi nagu nad lendasid Esiliiga B-st. Kindlasti nad seal ees on, selles pole kahtlustki, aga see vahe teiste võistkondadega pole enam kaugeltki kolossaalne. Usun, et Legioni kõrval on Flora duubel ja Pärnu kõige tugevamad võistkonnad."

Tartu JK Welco
Peatreener: Yusuf Erdogan
Abitreener: Janar Sagim
Väravavahtide treener: Roman Gnibida
Kapten: eelmisel hooajal oli Mikk Valtna, selle aasta oma veel valitakse
EJL-i stipendiaadid: Karl Joosep Mark, Raigo Kuusik, Rain Näkk, Markus Herman Tiik, Kevin Märtmaa, Kristofer Reinberg; kaks stipendiaati veel lisamisel.
Eelarve: esindusmeeskonnal 60 000 eurot
Koduväljak: Annelinna kunstmurustaadion, Tamme staadion
Meeskonna värvid: must ja valge
Duubelvõistkond: Tartu JK Welco II (II liiga põhja/ida piirkond)
Kodulehtjkwelco.ee/et
Esimene mäng: 7. märtsil kell 19.00 vs. FC Elva (Annelinna kunstmurustaadionil)
Esimene Soccernet.ee telemäng: 7. märtsil kell 19.00 vs. FC Elva (Annelinna kunstmurustaadionil)

Welco koosseis:

Väravavahid: Edgar Leht, Kaur Kivila, Rudolf Stenar Saluoks.
Kaitsjad: Andres Verst, Artur Laks, Dmitri Kutsarev, Frederik Pelska, Georgi Ivanov, Karl Joosep Mark, Kevin Ingermann, Kevin Märtmaa, Kristjan Laur, Mallor Pihu, Markus Herman Tiik, Mirko Nõmmsalu.
Poolkaitsjad: Andree Porila, Eero Pärn, Giacomo Uggeri, Joonas Luts, Karl Markus Kõivastik, Markus Jõgi, Priit Peedo, Rain Näkk, Sander Tõnissoo.
Ründajad: Kristofer Reinberg, Mikk Valtna, Oskar Pedosk, Raigo Kuusik.

Eeldatav algkoosseis:

Tartu Welco - Football tactics and formations

Talvised koosseisumuudatused:

Sisse:

Andree Porila (poolkaitsja, Tallinna JK Kalevist)
Andres Verst (kaitsja, Merkuur-Juuniorist)
Artur Laks (kaitsja, Merkuur-Juuniorist)
Dmitri Kutsarev (kaitsja, Tartu FC Santosest)
Eero Pärn (poolkaitsja, Tartu FC Santosest)
Giacomo Uggeri (poolkaitsja, Tartu FC Heliosest)
Joonas Luts (poolkaitsja, Tartu FC Santosest)
Karl Markus Kõivastik (poolkaitsja, Tartu FC Santosest)
Kaur Kivila (väravavaht, Tartu FC Santosest)
Kristofer Reinberg (poolkaitsja, Tartu FC Santosest)
Mallor Pihu (kaitsja, Tartu FC Santosest)
Mirko Nõmmsalu (kaitsja, Tartu JK Tammekast)
Sander Tõnissoo (ründaja, Põltsamaa JK Sportist)
Kevin Märtmaa (kaitsja, Tartu FC Santosest) 
Frederik Pelska
(kaitsja, Tartu FC Santosest)

Välja:

Andres Joosep (poolkaitsja, Viimsi JK-sse)
Gerrerth Kaur (kaitsja)
Marten Kihho (poolkaitsja)
Johannes Theodor Kollist (ründaja, Viimsi JK-sse)
Janar Kopli (poolkaitsja, Tallinna JK Kalevisse)
Karlo Korss (kaitsja)
Allan Pilvet (kaitsja)
Jakob Päll (kaitsja)
Jaagup Savisaar (poolkaitsja)
Lauri Särak (väravavaht)
Oliver Vare (poolkaitsja)
Hendrik Vellama (poolkaitsja)

Hooajaeelsed mängud:

27.01. Rakvere JK Tarvas (EL) - Tartu JK Welco 3:0
03.02. Tallinna JK Legion (EL) - Tartu JK Welco 4:0
10.02. Tartu JK Welco - JK Tallinna Kalev U21 (EL) 1:1 (Mark)
16.02. Tallinna FC Flora U21 (EL) - Tartu JK Welco 8:2 (Mark, Valtna)
23.02. Tartu JK Welco - Tallinna FCI Levadia U21 (EL) 0:2

Võitviikkaotus.
EL - Esiliiga.

Kommentaarid

elekter   •  
(84.50.52.***)
Mis ajast Welco nimi JK Tallinna Kalev U21 on?
Vambola   •  
(146.255.180.***)
Näkk ei saagi enam põhikoosseisus olla?

Sisene
OTSUSTAV PÄEV INGLISMAAL
LOE JÄRELE: Manchester City tuli sügavast ahastuseorust välja ja pööras kaheväravalise kaotusseisu viie minutiga meistritiitliks!
VÄLISMAA LIIGAD
EESTLASED VÕÕRSIL
PAIDE LEGENDI RÕÕM
Paide jalgpallilegend Viktor Mets tähistab karikavõitu eksootilise istiku ja ilusate mälestustega
PAIDE ESIMENE KARIKAVÕIT
Luup peale | Paide pani märgi maha ja Voolaid tõestas, et oskab võtta suuri võite. Kalju jäeti jälle Euroopast kõrvale
KES, KAS JA KUS EKSIS?
Videokohtunik | Levadia penalti osutus pehmeks, Narvas ja Pärnus jäid punased märkamata
SINJAVSKI MÕTTED
Välismaal karjääri esimese täishooaja lõpetanud Sinjavski: arvan, et selles klubis ma ei jätka, kuigi on võimalus lepingut aasta võrra pikendada
RISTNURK
REKLAAM
REKLAAM
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FC Flora
13
12
1
0
36:7
37
2.
Tallinna FCI Levadia
14
12
1
1
33:4
37
3.
Nõmme Kalju FC
13
9
2
2
26:11
29
4.
Paide Linnameeskond
14
8
1
5
37:16
25
5.
FC Kuressaare
14
6
1
7
15:21
19
6.
Tartu JK Tammeka
14
4
2
8
15:26
14
7.
JK Narva Trans
13
4
0
9
15:23
12
8.
Pärnu JK Vaprus
14
2
1
11
15:39
7
9.
JK Tallinna Kalev
14
2
1
11
11:43
7
10.
Tallinna JK Legion
13
2
4
7
11:24
6
SILM PEALE!

Vaata siit "Silm peale!" värsket lugu!

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • E 19.00 Tulevik - Harju (Esiliiga)
  • T 18.00 Legion - Levadia (Premium liiga)
  • T 20.00 Paide - Tammeka (Premium liiga)
  • K 17.30 Kalev - Vaprus (Premium liiga)
  • L 19.30 Kalev - Legion (Premium liiga)
  • P 12.00 Lootos - Tammeka (naiste Meistriliiga)
  • P 14.30 Kalju - Paide (Premium liiga)
  • P 19.30 Kuressaare - Tammeka (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FC Flora
37
Tallinna FCI Levadia
37
Nõmme Kalju FC
29
Paide Linnameeskond
25
FC Kuressaare
19
Tartu JK Tammeka
14
JK Narva Trans
12
Pärnu JK Vaprus
7
JK Tallinna Kalev
7
Tallinna JK Legion
6