Otsime Eesti läbi aegade parimat jalgpallurit: Klavan, Poom või keegi kolmas? (10)

Inglismaa kõrgliigasse ja Meistrite liiga finaali on jõudnud kaks Eesti jalgpallurit - 2018. aastal Ragnar Klavan (vasakul) Liverpooliga ning 2006. aastal Mart Poom (paremal) Arsenaliga. Fotod: Jana Pipar, Siim Semiskar

Kuivõrd maailma parim jalgpallur sai äsja Soccernet.ee veergudel selgeks tehtud, võtame nüüd luubi alla kohaliku vutiskeene. Et terad sõkaldest eraldada, palusime appi eksperdid, kes ka tõesti on oma tiitli väärilised.

  • Vali ka ise Eesti kõigi aegade parim jalgpallur, hääletada saab portaali paremas tulbas!

Eesti koondise 2012. aasta Euroopa meistrivõistluste play-off'i tüürinud Tarmo Rüütli tunnistas alustuseks, et tema ei oska klassikalises mõttes parimat välja valida. "Mina ei suuda ühte nime välja rebida ja öelda, et see on Eesti kõigi aegade parim. Selle jaoks peab olema Schwede, kellel on oma kartoteegid. Mina olen näinud mängijaid ja mänginud mängijatega, kes on tõesti head. Ma ühte välja ei tooks," teatas Rüütli.

Siiski käis Rüütli lauda mehe, keda nimetas osavaimaks jalgpalluriks, keda tema silmad kunagi näinud. "Ma premeerin oma vana meeskonnakaaslast, kellega olen päris pikalt koos mänginud. Ta oli ikka kuradima andekas ja fantastiliste oskustega mängija. Mina pole hiljem Eestis ühtegi nii hea tunnetuse, stardi ja löögiga jalgpallurit näinud."

Kes soovib selle mehe ära arvata? 60. ja 70. aastatel mängis ta näiteks Kohtla-Järve, Tallinna Dünamo ja Dvigateli eest, lühikest aega ka Riia Daugavas. 2016. aastal pälvis ta EJL-i hõbemärgi. Õige vastus: Rüütli arvates on kõige parem jalgpalliga ümber käija Ants Kommussaar.

Eesti Jalgpalli Liidu Hõbemärgi laureaat Ants Kommussaar. Foto: Jana Pipar

Aga laseme siis kõnelda jalgpalliajaloolasel Indrek Schwedel. Mille järgi valib tema Eesti kõigi aegade parimat?

"Ma jätaksin praegu välja jalgpallurite tähenduse omas ajas terve spordimaastiku lõikes, mis näiteks Evald Tipneril oli väga suur, võibolla isegi suurem kui Poomil ja Klavanil, ja keskenduksin nende sportlikule tasemele," hindas Schwede. "Jalgpallis ei mõõdeta tulemusi sentimeetri, kilogrammi ega stopperiga, aga loomulikult kaudselt saab parimaid jalgpallureid valida küll. Eesti puhul on oluline see, et mängija peab olema mänginud välismaal. Milline on olnud nende roll ja kas nad on olnud võtmemängijad või mitte? Samuti see, kas meeskond ise liigas on tegija või mitte? Ja siis on oluline, et kuidas nad liiga kontekstis välja näevad? Kas nad teoreetilisse tähtede meeskonda kandideeriks?"

Sisuliselt taandab Schwede valimi ainult taasiseseisvunud Eesti peale. Tugevaid jalgpallureid oli ka enne teist maailmasõda, ent siis palliti peamiselt kodus. Evald Tipner ütles kutsetele ära, Arnold Pihlak küll käis ja mängis Viini Austria eest, aga vaid paar kuud hooaegade vahelisel perioodil. Siiski oli tema klubi tollal täielik tipp. Jätame nime meelde, aga läheme edasi.

"Raio Piiroja suur miinus on see, et ta ei mänginud tugevates liigades. Konstantin Vassiljevil on enam-vähem sama häda, kuigi Venemaa ja Poola on tunduvalt kõvemad kui Norra. Ma usun, et kõik Eesti jalgpallisõbrad on päri sellega, et ta oleks väärinud mängimist tugevas liigas. Ta on meie mõistes ikkagi jalgpalligeenius, aga liigad ja klubid oleks võinud olla natuke vägevamad," arutles Schwede. Oma kujuteldavas tabelis asetas jalgpalliajaloolane Piiroja viiendaks ja Kostja neljandaks.

Kolmandaks paigutas Schwede Andres Operi. Moskva Torpedos mängis ta isegi meistritiitli peale, mis näitab, et ta oli kõvas võistkonnas tegija. Aalborgis lõi ta samuti väravaid, lisaks säras hiljem veel Hollandi kõrgliigas, mis on näitaja.

"Oper oli väga tähtis mängija ka meie koondisele, iga mees ei löö ju väravarekordeid. Ega me ju siis ainult Andorradega ei mänginud, ta lõi ka Venemaale kaks kolli, lisaks Portugalile, Belgiale, Hollandile. Talle heideti tihtilugu ette seda, et ta ei löö iluväravaid. Oper vastas nagu jalgpallur peabki vastama: "Mis tähtsust sel on? Peaasi, et pall üle joone läheb." Ta oli tõhus mängija."

Andres Oper saldo Eesti koondises on 134 mängu ja 38 väravat. Foto: Hanna Odras

Esimesed kaks on Schwede jaoks kindlalt Mart Poom ja Ragnar Klavan, aga kumb jääb peale?

"Teised olid meie jaoks sissejuhatav vundament. Hakkame Rakust pihta ja võrdleme neid omavahel. Klavani plussiks on see, et ta on mänginud kolmes erinevas Euroopa tippliigas – Inglismaa, Saksamaa ja Itaalia. Bundesligas oli ta Augsburgi põhimees ja tegi ühel hooajal algusest lõpuni kaasa kõik 34 mängu. Serie A-s on ta ka Cagliari põhimees, ainult vigastused on takistuseks saanud. Premier League’is oli tema ülisuur tugevus see, et ta mängis Liverpoolis. Miinuseks jällegi, et ta ei olnud seal põhimees, aga ma arvan, et enamikus klubides oleks olnud. Siin läheksid justkui plussid Klavanile – ikkagi absoluutses maailma tippklubis ja mitte päris varumees."

Nüüd aga vaatame Poomi ja hoiame Klavanit samal ajal paralleelselt kõrval.

"Ta küll ei mänginud Saksamaal ja Itaalias, aga ma üldse ei kahtle, et ta oleks ka neis liigades mõnes klubis olnud põhiväravavaht. Tema suureks plussiks on see, et ta valiti ühel aastal Derby County aasta mängijaks. See on võib-olla mõnes mõttes sümboolne, aga see on välismaalase kohta kõva näitaja.

Eriti oluline on aga punkt, et ta oli omal positsioonil liiga parimate hulka kuuluv. Nüüd küsime: kas Ragnar seda on? Opta statistika positsioneeris Poomi ühel hooajal Premier League’i paremuselt kuuendaks väravavahiks, jooksvalt oli ta vahepeal lausa kolmas. Kui valitaks Premier League’i All-Stars võistkond, siis kummal oleks sinna suurem tõenäosus pääseda? Või vähemalt teise-kolmandasse koosseisu? Me näeme, et Poomil oleks see võimalus täiesti olemas, Klavanil mitte. Võibolla Bundesligas oleks olnud," analüüsis Schwede.

Mart Poom tegi tõenäoliselt oma klubikarjääri parimad mängud Derby Countys. Foto: Derby County Twitter

"Derby enda ajakirjandus ja ka peatreener nimetasid Poomi mingil hetkel maailma parimaks. See on küll emotsionaalne hinnang, aga ikkagi. See loomulikult ei tähenda, et ta kohe ongi maailma parim, aga see ei pruugi olla liialdus või naeruväärne. See võib isegi mingi üksiku mängu lõikes olla tõsi, kuna Poom hoidis meeskonda pinnal. Igaühe kohta ei saa seda ka emotsionaalselt öelda, nii et välja ei naerdaks. Seda ei juhtunud üks kord, vaid mitu korda. Kas Liverpooli ajakirjandus Klavani kohta võinuks nii kirjutada? Me teame ju, et tema suhtes oldi ka sarkastilised ja üleolevad. Poomi puhul polnud sellist suhtumist kunagi," tõi Schwede välja ja andis kerge eelise siiski väravavahile.

Viimaseks võrdleme meeste mõju meie koondisele.

"Eesti koondis on selline meeskond, kes mängib reeglina endast tugevamate koondiste vastu ja Poomil on selle tõttu väike ebavõrdne eelis. Temast ju värava kaitsmine kõige rohkem sõltubki. Tema mõju oli omal ajal koondisele kindlasti suurem kui Klavanil. Klavaniga tulevad plussid paremini välja siis, kui me mängime palliga, aga temaga tekib alati see probleem, et teiste tase ei lase tema eelistel välja tulla. Tal lihtsalt ei ole kellelegi sööta. See võrdlus on pisut ebaõiglane, aga siiski Poomi kasuks," kuulutaski Schwede enda tabelis Poomi Eesti aegade parimaks jalgpalluriks. "Klavanil on aga ju veel aastaid ees ja tegevjalgpallurile ei saa kunagi öelda, et nüüd on kindlasti kõik."

Enda arutelust jättis Schwede kõrvale tiitlid – mõlemal on ette näidata koht Meistrite liiga finaalis (Poom oli varumees, Klavan käis veel näiteks poolfinaalis väljakul), Poom on Inglismaa esiliiga meister, Klavan on triumfeerinud Hollandi kõrgliigas. Eesti koondisega jõudis Klavan play-off'i, Poom oli selleks ajaks karjääri lõpetanud.

"Need tulemused mängivad rolli küll, aga kui me paneme kõik kaalukausile, siis Klavan polnud ju see, kes meid play-off'i tassis. Oleks see individuaalsport, siis oleks teine asi ja saaksime kuulutada Klavani võitjaks. Me peamegi seda tabelit tegema kaudsetele märkidele tuginedes ja see paraku natuke nõrgestab Klavani individuaalseid saavutusi."

Eesti ja maailma kõigi aegade parimat jalgpalluri teemal arutati ka viimases "Pikk ette (ja ise järele) taskuhäälingus (maailma parim alates 19:32 ning Eesti parim alates 46:35):

Järgmisena saab sõna Eesti koondise rekordinternatsionaal ja endine peatreener Martin Reim. Mees, kes on olnud pikalt nii Poomi kui ka Klavani kõrval.

"Kui vaadata kõige meeldejäävamaid esitusi koondisemängudes, siis Eesti inimeste jaoks võiks isegi Kostja olla number üks. Kuna jalgpall on nii ülemaailmne mäng, peame mõtlema selle peale, et jalgpallur on esindusnägu ka mujal. Ma arvan, et Ragnar Klavan on teinud kõige kõvema nime ja panen tema esimeseks. Ta on neli suurt ja tugevat liigat läbi käinud ja ta pole kusagil lihtsalt olnud, vaid ka väga korralikult mänginud," paigutas Reim esimeseks Klavani ja seda üsnagi kindlalt: "Minu jaoks ei ole see vaidluskoht. Poom on kindlalt teine."

Kuigi koondisemängude põhjal oleks Reim tahtnud Vassiljevi ehk isegi esimeseks tõsta, siis tegelikult ta seda siiski ei tee. "Maailmas küll räägitakse väga palju ründajatest ja väravalööjatest, aga ma vaatasin natuke üldisemalt. Loomulikult võib ju arutada, et Eestist on lihtsam kuhugi jõuda kaitsval mängijal kui mõnel playmaker'il või väravakütil. Selles on kindlasti omajagu tõtt sees, aga neid nüansse ja detaile on erinevaid, mille järgi tabelit pidada. Praegu on paberil kirjas, et Bundesliga, Premier League ja Serie A – siin pole midagi öelda."

Kostja on meid oma kauglöökide rõõmustanud kümneid kordi! Foto: Liisi Troska

Jätkates edetabeli koostamist samas stiilis, et kes millises klubis mängis ja missugusel tasemel läbi lõi, jäävad pingerea kolmas ja neljas mees Reimi jaoks viiki. Vassiljev oli küll Poola kõrgliigas aasta mängija, aga temaga samaväärne on Reimi hinnangul ka Hollandis väravaid kõmmutanud Oper.

"Sealt edasi on juba ikka väga maitse küsimus, ent ennast ma kindlasti ei hakka siia panema," naeris ta. Nimesid omas peas läbi kedrates hakkas loetelu aga Reimi jaoks lausa pikaks minema. "Võib-olla Lemsalu, kes on Saksamaal mänginud või mõni mängija, kes on Venemaa või Poola kõrgliigas olnud. Väga paljud on võistkondadesse saanud, aga ei ole päris number üks tähed. Või kuidas Lindpere puhul MLS-i Euroopa liigadega võrrelda? Ma praegu jätakski neljanda koha järel väikse augu sisse. Kandidaate on kuus või isegi rohkemgi."

Eesti Jalgpalli Liidu president Aivar Pohlak pani enda jaoks parimate valimisel samuti paika selge süsteemi. Ta hindas jalgpallureid kolme nurga alt - läbi nende klubikarjääri, läbi mängija mõju Eesti koondise tulemustele ja läbi tema panuse Eesti jalgpallikultuuri.

Mängija klubikarjäär: 1. Ragnar Klavan, 2. Mart Poom, 3. Konstantin Vassiljev, 4. Raio Piiroja, 5. Andres Oper.

Ragnar Klavan lõi Premier League'is ühe värava - 1. jaanuaril 2018 Burnleyle. Foto: Liverpooli Twitter

"Ragnari klubikarjäär on klass omaette – AZ, Augsburg, Liverpool ja Cagliari; Hollandi meister, Bundesliga viies, Premier League'i neljas ja Meistrite liiga finalist. Ja sama omaette seisab Mart siin teisel positsioonil. Kostja on kolmas – imeline 2016/2017 hooaeg Bialystoki Jagiellonia ühe liidrina päädis hõbemedaliga ja on peamiseks argumendiks. Raio liidri ja legendi roll Fredrikstadis oli samuti eestlase jaoks märkimisväärne, nagu ka Norra karikavõitjaks tulemine. Andrese väravad Aalborgis ja Rodas, nagu ka leping Moskva Torpedos on samuti tugevad argumendid," selgitas Pohlak.

"Selles rubriigis mainiksin lisaks veel ära Urmas Rooba, kelle jõudmine FC Kopenhaagenisse on märkimisväärne, ja Karol Metsa."

Mängija mõju Eesti koondise tulemustele: 1. Konstantin Vassiljev, 2. Raio Piiroja, 3. Mart Poom, 4. Andres Oper, 5. Ragnar Klavan.

"Kostja on siin number üks väga selgel põhjusel – tema väravad viisid meid EM 2012 valikmängudel play-off´i ja andsid meile ühe läbi aegade kõige kõvema valikmängude punkti, pean silmas 2:2 viigimängu Hollandiga MM 2014 valikmängudes. Raio ja Mardi kohtade üle tabelis võib vaielda – Mardi kasuks räägivad 31 nullimängu koondise väravas, Raio kasuks tohutu mõju Eesti koondise kaitsemängule, võib koguni väita, et me ei ole siiamaani Raio puudumisega kohanenud, ja olulises rollis olemine EM 2012 valiktsüklis. Viimane saigi põhjuseks, miks Raio Mardist ettepoole asetasin," põhjendas Pohlak.

"Andrese väravad 2:1 võidumängus Venemaa vastu ja värav 2:4 kaotusmängus Hollandi vastu Lilleküla staadioni avamängus on väga olulised tükid meie jalgpalliajaloost ja see koos 38 koondiseväravaga olid argumentideks, miks asetasin ta Ragnarist ettepoole. Mõistagi tekkis seejärel tunne, et Ragnar asub selles tabelis teenimatult madalal, aga ma ei hakanud enam midagi muutma," nentis ta. "Selles rubriigis mainiksin veel ära Andrei Stepanovi, Martin Reimi, Aleksandr Dmitrijevi ja Indrek Zelinski.

Jalgpalluri mõju Eesti jalgpallikultuurile: 1. Mart Poom, 2. Konstantin Vassiljev, 3. Ragnar Klavan, 4. Raio Piiroja, 5. Andres Oper. Siin mainiksin veel ära Evald Tipneri ja Martin Reimi."

Ja nüüd siis Pohlaku lõpptabel: "Eelmiste summana kõlaks see nii, et Poom on esimene ja Vassiljev teine. Kuna aga iga tegevus annab parima tulemuse, kui mõistus ja tunded teevad koostööd, siis korrigeerisin tabelit selle nurga alt. Minu jaoks on Eesti kõigi aegade parim jalgpallur Poom ja teine on Klavan. Edasi tulevad Vassiljev, Piiroja ja Oper."

***
Kokkuvõttes pälvis Klavan esikoha Reimilt, Poom aga Pohlakult ja Schwedelt. Siiski võib väita, et Reimi põhjendused läksid teiste omadega üpriski kokku, lihtsalt tema väärtustas klubikarjääri kõrgemalt kui tegusid koondises. Pohlak ja Schwede andsid erinevatele tahkudele võrdse kaalu.

Spetsialistid on kõnelenud: Eesti läbi aegade parim jalgpallur on Mart Poom.Eesti läbi aegade parim jalgpallur Mart Poom. Foto: Arsenali koduleht

Kommentaarid

Timbu Limbu   •  
(82.131.10.***)
Eesti jalgpallurite top 5 tabeli koostamine on väga keeruline, kuna meil ainult 2 jalgpallurit ongi, kelle võimed on küündinud nn tipp-liigade tasemeni. Ülejäänud on maailma jalgpalli kontekstis, nagu võrrelda Viljandit ja Kuressaaret omavahel. Väikese kogukonna jaoks meeletu emotsionaalse väärtusega, aga sportlikus mõttes kahjuks kõigest rahvaliiga.
TheBroEx   •  
(82.131.40.***)
Top2 suht kindel jah, arvan, et kolmanda koha suudavad ka inimesed üksmeelselt pakkuda (1. Klavan, 2. Poom, 3. Vassiljev) ja peale seda lähevad arvamused lahku, Oper või Lindpere, Zelinski või Piiroja jne jne
Taavi Usta   •  
(91.154.171.***)
Jah - Ants Kommussaar, Ott Mõtsnik, Mart Paumäe, Sergei Ratnikov ehk siis nõukaaja staarid. Minu teada oli "kalakas" legendaarne sats - ühelgi klubil pole sellist vaadatavust eestis olnud ja sama kehtis Ott Mõtsniku kohta indiviidina.

Pealegi otsige üles kõik Saali Jaanist tehtud videod - kui neid pole näinud on võimatu öelda, et üldse eesti jalgpalliga kursis oled.
Saali Jaani videod on normaalsetes raamatupoodides Pele ja Maradona materjalide kõrval tavaliselt.
Saali Jaani kullavaramust: Kord oli Mõtsnik Pärnus kalaka vastu mängul. Ott läks Jaani juurde enne mängu. Palus Jaani, et ta täna väga hullult läbi jalgade ei libistaks - paari päeva pärast liidukate liigamäng. Jaan vastas Mõtsnikule stoilise rahuga: mine teisele äärele. Ainuke probleem oli see, et teisel äärel oli veel hullem vend vastas - Saare Jürka (legendaarne PJK naiste treener Jüri Saar).
Ka Zelinski võiks rohkem austust saada.
Zelinski 27 102 0,264705882352941
Oper 38 134 0,283582089552239
Nagu näha Operi ja Zelinski statistika vahe üsnagi marginaalne.

PJK ja Vapruste mänge oodates.

Tervitused kõigile Pärnusse päikselisest Kotkast soomes!
Marko Meripuu   •  
(91.129.97.***)
Palju õnne otsingutel peale Poomi ei oska kedagi pakkuda.
#11   •  
(146.255.181.***)
Stepanov ja Kruglov olid vastavalt siis Torpeedo ja Rostovi ajal ka suht head.
Vask   •  
(193.40.13.***)
Kink ja Ojamaa
owen10   •  
(146.255.180.***)
Lindpere kolmandaks
jkj   •  
(80.235.52.***)
Vassiljev on kõige parem mängu oskuste poolest
tartanjan96   •  
(90.190.252.***)
eestis on ainult kaks jalgpallurit. üks on tarmo kink ja teine on mart poom
baller   •  
(91.129.100.***)
Kaimar Saag on teenimatult välja jäänud siit

Sisene
Enne kommentaari avaldamist tutvu Soccernet.ee kommentaaride hea tavaga.
Pohlak koondisest: on ebatavaline, et sellist perioodi läbielava meeskonna sisekliima on endiselt töiselt positiivne
NAISTE JALGPALL
KUIDAS EDASI?
Siim Pulst | Thomas Häberli kahtlase ajastusega noorenduskuur. Mida sellest arvata?
NAABRITE DUELL
HOOAJA EELVAADE
Saku astub hooajale vastu nii Rogicilt kui ka Arbeiterilt korjatud nippidega
JALKAJUTTE
UUE HOOAJA OOTUSES
Ajaloolise hooaja järel treeneritetiimi välja vahetanud Tammeka sihib taas medalit.
RISTNURK
Koht
Võistkond
M
V
V
K
VV
P
1.
Tallinna FCI Levadia
3
3
0
0
14:0
9
2.
Paide Linnameeskond
3
3
0
0
8:2
9
3.
Nõmme Kalju FC
3
2
1
0
9:0
7
4.
Tartu JK Tammeka
3
2
1
0
7:1
7
5.
Tallinna FC Flora
3
1
1
1
5:4
4
6.
Pärnu JK Vaprus
3
1
0
2
3:6
3
7.
JK Tallinna Kalev
3
0
2
1
3:5
2
8.
FC Nõmme United
3
0
1
2
1:5
1
9.
FC Kuressaare
3
0
0
3
2:15
0
10.
JK Narva Trans
3
0
0
3
0:14
0
SOCCERNET TV
VIIMASED PILDIGALERIID
VIDEOKOHTUNIK

Soccernet.ee heidab koostöös RefPaliga pilgu kohtunikemaailma. Mis on õige, mis on vale ja miks?

Vaata kõiki episoode siit!

PREMIUM LIIGA TALVISED LIIKUMISED

Premium liigas aset leidnud üleminekuid ja nendega seotud kuulujutte saad vaadata SIIT.

https://www.zone.ee/
SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee selle nädala otseülekanded:

  • K 19.00 Silmet - Bunker Partner (Coolbet saaliliiga)
  • N 19.30 Viimsi - Ravens (Coolbet saaliliiga)
  • R 14.30 Kuressaare - Tallinna Kalev (Premium liiga)
  • R 17.00 Flora - Ararat (naiste Meistriliiga)
  • L 12.30 Vaprus - Kalju (Premium liiga)
  • L 14.30 Trans - Nõmme United (Premium liiga)
  • L 17.00 Flora U21 - Levadia U21 (Esiliiga)
  • L 18.00 Bunker Partner - Silmet (Coolbet saaliliiga)
  • P 12.30 Tammeka - Flora (Premium liiga)
  • KÕIK näidatud mängud ja kava on siin!

SILM PEALE!

Vaata siit värsket videolugu!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
9
Paide Linnameeskond
9
Nõmme Kalju FC
7
Tartu JK Tammeka
7
Tallinna FC Flora
4
Pärnu JK Vaprus
3
JK Tallinna Kalev
2
FC Nõmme United
1
FC Kuressaare
0
JK Narva Trans
0