Paremäär, kes lõhestas kogu riigi (2)

Jair Bolsonaro. Foto: nexojornal.com

Sellel laupäeval presidenti valiv Brasiilia on leidnud kandidaadi, kes on riigi ühiskonda löönud valusa kiilu. Jalgpallurid on jäänud poolele, mis võib esmapilgul panna kulmu kergitama.

Inimesed on suutelised kõigega kiirelt kohanema. Isegi valuga. See on meile - kahejalgsetele, ülemõtlejatele - omane. Kui valu kestab piisavalt kaua, kaotab see oma šokifaktori ja muutub lihtsalt järjekordseks osaks meie reaalsusest. Tolles nelja aasta eest toimunud mängus kulus seitse minutit, kuni brasiillastest said agoonias rahva asemel nende silme ees toimuva tuimad tunnistajad. Kogu maailm mäletab õhtut, mil väravad ei tahtnud lõppeda.

Mida kõike annaksime, et saaksime tagantjärele videopildilt lugeda epitsentris seisnud ja oma kätetööd vaadanud Luiz Felipe Scolari mõtteid?

0:2 - sinuga on kõik. 0:3 - sinuga on kõik. 0:4 - sinuga on kõik. 0:5 - sinuga on kõik.

REKLAAM

Felipaoga oligi kõik, juba ammu enne turniiri algust

Scolari 12 aasta tagune triumf oli tuhmunud, tema taskus kõlisesid Usbekistanis kogutud pensionirahad ning seljataha oli jäänud äsjane katastroof Brasiilia hiiu Palmeirasega, kelle Scolari viis kõrgliigast väljakukkumise äärele. Kuu enne vältimatut hüppas Felipao pardalt, jättes maha end reedetuna tundnud mängijad. "Ta lubas meile, et kui välja langeme, langeb tema koos meiega. Aga siis ta kadus," oli Palmeirase abikapten Jorge Valdivia marus.

Kui Brasiilia koondis vajas kedagi, kes neile kodusel MM-il tiitli garanteeriks, oli Scolari alaliidu esimeseks valikuks. Koos temaga tulid meeskonna juurde samad inimesed, kes 12 aastat tagasi Jaapanis ja Lõuna-Koreaski, ning suure tõenäosusega oli ta MM-koondise nimekirja osas lõppotsuse langetanud juba maailmajagude karikaturniiri järel, Euroopa klubihooajast hoolimata, sest Felipao ümbritseb end alati tuttavate nägudega. Sest see on kõige lihtsam tee. Kogu Brasiilia teadis seda.

Luiz Felipe Scolari. Foto: UEFA Twitter

-

Samal ajal, mil brasiillased ajaloolist kaotust leinasid, raputas suurriigi ühiskonda kõigi aegade suurim poliitiline skandaal. Algselt riigile kuuluva energiaettevõtte Petrobrasi ümber tiirelnud altkäemaksusüüdistusi uurinud prokurörid leidsid peatselt, et rahapesuga oli aastate jooksul tegelenud kogu riigi ladvik. Süüdistuse saanud 200 inimest olid varikontodele ja üksteise taskutesse kandnud 10 miljardit dollarit. Nagu arvata võis, ei jäänud puutumata äsja lõppenud MM-finaalturniirgi - ehitati ju Amazonase südames asuvasse Manausi, kus keskmiselt käib jalgpalli vaatamas mõnisada inimest, kolme matši tarbeks 250 miljonit eurot maksnud uhiuus staadion. Ühtäkki olid Brasilia ja Curitiba kinnipidamisasutused täidetud hea eluga harjunud tippjuhtide ja -poliitikutega. "Üks tüüp ei osanud habet ajada, sest keegi oli seda alati tema eest teinud," muheles anonüümseks jäänud politseinik Guardianile.

Kriis osutus nii sügavaks, et viis endaga põhja ka operatsioonile rohelise tule andnud (aga sellele vaatamata mitte vähem süüdi) presidendid Lula ja Dilma Rousseffi. Aastaid lokanud korruptsiooni tunnistajateks olnud brasiillaste jaoks oli see ennenägematuks madalpunktiks. Eelmisel aastal läbi viidud küsitluse tulemusena kinnitas 83 protsenti elanikest, et nad ei usalda valitsust, sellel aastal ütles kolm neljandikku 16- kuni 34-aastastest inimestest, et tunneb riigi vastu viha, neli viiendikku, et nad on Brasiilias elades õnnetud. Ja see on retsept paremääre esilekerkimiseks.

Nad kutsuvad teda "Donald Trumpiks troopikas".

Veidi pärast seda, mil Scolari oli koos Brasiiliaga pea kohale tõstnud MM-tiitli, pälvis Jair Bolsonaro rahvusvahelist tähelepanu, kui oli vasakpoolse partei liiget nimetanud "liiga koledaks, et teda vägistada". Siis ütles Bolsonaro, et Brasiilia mustanahaliste õiguste eest võitlejad on loomad, kelle peaks tagasi loomaaeda viima. Siis, et 21 aastat riiki hirmuvalitsuse all hoidnud sõjaväeline diktatuur oleks pidanud hukka saatma rohkem inimesi. Siis, et politseinikud, kes ei tapa, ei olegi päris politseinikud. Siis, et laps, kellest pole homoseksuaalsust suudetud välja peksta, võiks tema meelest pigem surnud olla.

"Kas mina oleksin ka pidanud nooremana peksa saama, et praegu mitte selline olla?" küsis paari aasta eest Bolsonaroga intervjuu teinud USA näitlejanna Ellen Page. "Sa oled väga kena," vastas Bolsonaro. "Kui ma oleksin kadett sõjaväeakadeemias ja näeksin sind tänaval, vilistaksin sulle. Sa oled väga ilus."

2017. aasta märtsis rääkis Bolsonaro rahvakogunemisel, et kui see oleks tema teha, ei jääks Brasiilia põliselanike käsutusse mitte ühtegi ruutsentimeetrit. Mis tähendaks, et maailmakuulsad Amazonase vihmametsad kaotaksid oma viimase kaitseseina. "Maailma kõige ressursirikkam territoorium on praegu põliselanike maana kaitstud ja me peame seda muutma," sõnas Bolsonaro. Talt küsiti, mis saaks Brasiilia indiaanlastest, kes on nendel aladel elanud tuhandeid aastaid. "Nad tahavad elektrit, televiisorit, Internetti ja käia kohtingutel blondide tšikkidega," vastas Bolsonaro.

Pühapäeval võib 63-aastasest paremäärmuslasest, kelle teadmisi majandusest nimetavad paljud eksperdid "naeruväärseteks", saada 38. Brasiilia president. Ja ootamatult seisavad tema selja taga paljud tuntud jalgpallurid.

-

Möödunud detsembris jäi endine maailma parim jalgpallur Ronaldinho Sao Paolos kaamerasilma ette Bolsonaroga kätt surudes ja tema raamatut kaenlas kandes. Hiljem liikusid ookeani taga jutud, nagu kandideeriks vutistaar Bolsonaro partei ridades isegi senatisse, kuigi seda ei juhtunud. Kaheksal korral koondist esindanud Corinthiansi poolkaitsja Jadson rääkis Rio meediale, et ta oli näinud mõnda Bolsonaro intervjuud ja ta tundus olevat hea inimene, selle aasta augustis kinnitas oma toetust endine koondise staar Kaka, talle on järgnenud legendaarsed Cafu ja Edmundo, MMA staarid Wanderlei Silva ja Jose Aldo ning vormel-1 sõitja Emerson Fittipaldi.

Ronaldinho hoiab Jair Bolsonaro raamatut käes. Foto: blogs.oglobo.globo.com

"Kujutage ette, et kõigi korrumpeerunud poliitikute seas võib tõepoolest leiduda keegi aus," kirjutas Tottenhami ääreründaja Lucas Moura 10. septembril sotsiaalmeedias Bolsonaro kohta. Kui Palmeiras mängis kahe nädala eest Brasiilia kõrgliigas Bahiaga 1:1 viiki, pühendas Sao Paulo klubi tabamuse eest hoolitsenud Felipe Melo värava Bolsonarole, keda ta nimetas "Brasiilia järgmiseks presidendiks".

See võib tunduda kummaline, eriti arvestades, et mitmed eelmainitutest on mustanahalised ja pärit keskkondadest, mille elu Bolsonaro valimine kindlasti ei parandaks. Brasiilia jalgpallurid - eesotsas Socratesega - on poliitilisel skaalal alati kaldunud vasakule. Aga jalgpallurite sotsiaalne positsioon on Brasiilias muutunud. Narratiiv favela vaesuse seljataha jätnud noortest staaridest müüb hästi, teadvustamata, et tippklubisse jõudnud jalgpallur on nüüd ühtlasi osa Brasiilia kõrgklassist. Tema vaated ei pruugi Bolsonaro omadega täielikult ühtida, aga kuna Bolsonaro kannab hoolt eliidi eest, on ta paljude jalgpallurite jaoks parimaks valikuks.

"Tippmängijad on läbi elanud meteoorilise sotsiaalse tõusu," kirjutas Sao Paulo ülikoolis jalgpalli ja ühiskonna siduspunkte uuriv Flavio de Campos väljaandes Lance. "Nad tulevad puudusest ja hakkavad nautima elu kõrgemates klassides. Oma juurtele tagasivaatamise asemel identifitseerivad nad praeguse oma sotsiaalse staatusega eliidi seas."

Kui veel aprillis toetasid Bolsonarot 18 protsenti brasiillastest, on viimaste küsitluste järgi Brasiilia kurikuulsaima paremääre poolt laupäeval valmis hääletama pea kolmandik riigi elanikest.

Eelmisel aastal mõrvati Brasiilias 63 880 inimest, kolm protsenti rohkem kui 2016. aastal. Kaheksa protsendi võrra on tõusnud vägistamised. Sellele vaatamata lõppevad turvalisusele keskenduva Rio Igarape instituudi sõnul vaid kümnendik tapmistest kellegi arreteerimisega ja neistki kordadest vähem kui pooltel mõistetakse keegi süüdi. Ja Bolsonaro, kelle arvates peaksid politseinikud kellegi tapmise järel saama medaleid, mitte sattuma uurimise alla, on valmis, et sellest kasu lõigata. Päikese all ei ole midagi uut.

"Inimesed on kaotanud usu demokraatiasse," sõnas de Campos ajakirjale Jacobin. "Demokraatia on hakanud inimestes tekitama vastumeelt, nad tunnevad, et see on vaid ajaraisk. Bolsonaro perspektiiv toetubki sellele. See on lihtne tee - inimesed usuvad, et tugev valitsus, mis haarab probleemidel sarvist, võib olla lahendus. See meeldib teatud osale Brasiilia ühiskonnast ja leiab oma tee riietusruumidesse."

-

Keeruliseks muutunud olukord on Bolsonarot toetavate Brasiilia jalgpallurite ja neid jumaldavate tribüünide vahele löönud kiilu. Pärast seda, kui Corinthiansis leiba teenivad Jadson ja Roger olid Bolsonarole oma truudust vandunud, kirjutasid klubi suurima fänniühenduse Gavioes da Fiel juhid avaliku pöördumise, milles palusid valimistel Bolsonarole hääle andvatel liikmetel organisatsioonist lahkuda. "Kas te teate, mida meie ühenduse asutajaliikmed diktatuuri ajal üle elasid, et hoida üleval demokraatia ja meie inimeste õiguste lippu?" küsis Gavioes enda 112 000 liikmelt.

Bolsonaro-vastase liikumisega on liitunud tuhanded Brasiilia näitlejad, muusikud, kirjanikud ja teised kultuuritegelased, enne viimatist sulgemist oli Facebooki grupil Mulheres Unidas Contra Bolsonaro (naiste Bolsonaro-vastane ühendus) ligi viis miljonit liiget. Paari viimase kuu jooksul on sealses meedias sagenenud kommentaarid, mis küsivad, millist rolli peaks uue põlvkonna jalgpallur Brasiilia ühiskonnas kandma.

Lyonis kuulsust kogunud Juninho Pernambucano on praeguses kliimas üks vähestest, kelle arvates peab Brasiilia jalgpalluri ülesandeks olema riigis aastakümneid kanda kinnitanud machista-kultuuri ümberlükkamine. Seetõttu kaotas Juninho oma töökoha Globo - Brasiilia jalgpalli kontrolliva ja poliitikutega häid sidemeid omava telekanali - kommentaatorina. Tapmisähvardustest rääkimata.

Juninho Pernambucano. Foto: kwese.espn.com

Üheks põhjuseks, miks jalgpallurid troopika-Trumpi mõtteid jagavad, on see, et paljud neist on süvausklikud ja Bolsonaro konservatiivne poliitika on tugevalt perekeskne. Aga on ka muid, veelgi läbipaistvamaid põhjuseid. "Bolsonaro populistlik diskursus on inimeste jaoks lihtsalt mõistetav, see on lihtne lahendus," arvab spordiajakirjanik Bruno Rodrigues. "Jalgpallurid võtavad lihtsa lahenduse tõe pähe, sest nad ei ole probleemidesse süvenemisest huvitatud. See on mugav."

Lihtsate lahenduste leidmine on Brasiilias omaette rahvusspordiks. Juulis kinnitas Palmeiras uueks peatreeneriks Luiz Felipe Scolari, mis siis, et tema viimane ajastu klubis lõppes katastroofiga, mis siis, et Felipao oli oma pardalthüppamisega fännid ja mängijad reetnud. Scolari tunneb seda tiimi läbi ja lõhki. See oli kõige lihtsam tee, kõige lihtsam valik. Esimesed võidud põues, oli ajalugu unustatud. Nüüdseks on Scolari Palmeiras tõusnud Brasiilia kõrgliiga tippu ja jätkab võitlust Copa Libertadorese poolfinaalides. Kui lihtne lahendus toob koheseid tulemusi, saab ju tagajärgedele mõelda kunagi hiljem.

Kommentaarid

REGISTREERITUD (0)
ANONÜÜMNE (2)

Registreeritud kasutajate kommentaare ei ole.

VÄRSKE SAADE
Pikk ette (ja ise järele) | Kuidas peaks Eesti koondis mängima esimeses valikmängus?
PERSOON
Levadia noor keskkaitsja Marko Lipp: otsustasin tippjalgpalli kasuks ega kahetse
OLULINE
TOIMETAJA VALIK
RISTNURK
VIIMASED PILDIGALERIID
TASKUHÄÄLING

Kuula Soccernet.ee taskuhäälingut "Pikk ette (ja ise järele)" igal esmaspäeval!

SOCCERNETI FOORUM - FÄNNIDE KOHTUMISPAIK!

Räägi kaasa aktuaalsetel jalgpalliteemadel või muudel huvipakkuvatel teemadel! Külasta Soccernet.ee foorumit!

TEAD ROHKEM?

Aita Soccernet.ee kajastust paremaks muuta.

Saada uudisvihje uudised@soccernet.ee!

PREMIUM LIIGA ÜLEMINEKUD

Vaata, millised muutused toimusid kahe hooaja vahel Eesti meistriliga klubides.

HOOAJA EELVAATED

Eesti liigahooaeg on lähedal! Loe klubide hooaja eelvaateid:

Premium liiga:

Esiliiga:

OTSEÜLEKANDED

Soccernet.ee näitab algaval hooajal otsepilti kokku üle 100 mängust nii Premium liigas, Esiliigas, naiste Balti liigas kui ka mujal. Püsi lainel!

SOCCERNET.EE - NÜÜD KA IPHONE'ILE!

Kui omad iOS-il põhinevat nutitelefoni, on sul nüüd võimalik kasutada Soccernet.ee pakutavat kogu ulatuses - tiri omale siit alla verivärske mobiiliäpp!

Androidi äpp ei ole samuti kuskile kadunud - kui Sinu telefonis veel ei ole, saad selle tirida Play Store'ist.

Jalgpall luubi all ja sinu taskus!

PREMIUM LIIGA TABEL
Tallinna FCI Levadia
6
Tallinna FC Flora
6
Tartu JK Tammeka
4
JK Narva Trans
4
Paide Linnameeskond
3
Nõmme Kalju FC
3
FC Kuressaare
1
Maardu Linnameeskond
1
Viljandi JK Tulevik
0
JK Tallinna Kalev
0
MENÜÜ
 
KESKKONNAD
FACEBOOK